Profile balkonowe – krótka charakterystyka

Funkcje listwy balkonowej

Okapnik balkonowy to element wykończeniowy balkonu, który nie dość, że służy poprawie estetyki, to pełni również bardzo ważną funkcję. Profil tarasowo-balkonowy chroni elewację przed jej niszczeniem. Listwa balkonowa ma za zadanie odprowadzić wodę opadową z dala od elewacji, dzięki czemu zminimalizowane zostanie ryzyko zacieków na budynku.

Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą zniszczyć budynek od zewnątrz. Długotrwałe opady deszczu czy zalegający śnieg mogą doprowadzić do podmakania elewacji oraz jej trwałych zabrudzeń. Okapnik balkonowy jako element systemu balkonowego zapobiega tym konsekwencjom. Profil tarasowo-balkonowy idealnie dopasuje się do każdego balkonu z płytek ceramicznych. Jego montaż jest niezwykle łatwy, a polega tylko na połączeniu listwy z posadzką przy pomocy zaprawy uszczelniającej.

Listwa balkonowa umożliwia odprowadzanie wody opadowej z daleka od elewacji. Może ona zostać zastosowana na balkonach, tarasach czy nad drzwiami i oknami. W każdym miejscu, gdzie woda opadowa mogłaby się przedostać bliżej elewacji domu. Dzięki profilowi tarasowo-balkonowemu można cieszyć się idealnym wyglądem zewnętrznych ścian budynku przez długie lata.

Profile okapowe PCV czy aluminiowe okapniki?

Spośród ofert wielu producentów można wybierać między plastikowymi, a aluminiowymi okapnikami. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety oraz wady. Jednak najczęstszym wyborem są systemy balkonowe i profile wykonane z aluminium.

Plastikowe profile okapowe charakteryzują się niższą ceną, ale również i proporcjonalnie niższą jakością. PCV to materiał, które nie będzie działał pozytywnie na estetykę budynku oraz może nie być wystarczająco trwały na niekorzystne warunki pogodowe. Listwa balkonowa PCV zdecydowanie będzie gorszym wyborem niż aluminiowe okapniki.

Kompletne systemy balkonowe z wykorzystaniem aluminiowych profili balkonowych posiadają bardzo dobre opinie. Aluminium to materiał, który jest wysoce odporny na korozję. Bardzo dobrze się sprawdzi w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz działaniu szkodliwych czynników. Aluminiowy profil półokrągły czy kwadratowy zachowa swój wygląd na długie lata. Dodatkowo zaletą jest jego niezwykła lekkość.

Półokrągły czy kwadratowy, anodowy czy zwykły profil balkonowy?

W ofercie wielu producentów spotkać można profile okapowe anodowe. Są to aluminiowe okapniki, które w trakcie produkcji zostały poddane oksydowaniu. Jest to specjalna metoda obróbki metalu, która ma za zadanie zmniejszyć ryzyko korozji w przyszłości. Anodowanie dodatkowo wpływa korzystnie na wygląd profilu balkonowego.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli profili okapowych. Od półokrągłych po kwadratowe. Z tego względu można wybrać odpowiedni model dostosowany do reszty aranżacji balkonu czy elewacji budynku. Sprawdź także ten artykuł aktualnym cennikiem okapnika balkonowego.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Okapnik balkonowy – cena i opinie

Koszt zakupu oraz montażu profili tarasowo-balkonowych

Cena zakupu okapników balkonowych jest różna w zależności od modelu, kształtu czy wymiarów. Nie jest to jednak tak duży koszt, aby zrezygnować z montażu profili. Oszczędzając na etapie wykończenia można niestety dużo większy koszt ponieść w przyszłości, kiedy to konieczna będzie naprawa elewacji.

Większość profili tarasowo-balkonowych jest bardzo łatwa w montażu i nie wymaga dużych nakładów czasowych. Dlatego też koszt montażu czy wynajęcia specjalistycznej ekipy nie powinien być dużym wydatkiem. Zawsze oczywiście można taką instalację przeprowadzić samodzielnie.

Profile okapowe – przegląd oferty firmy Renoplast

Popularnym produktem firmy Renoplast jest profil balkonowy K30. Jest to funkcjonalny okapnik balkonowy dla posadzek wykonanych z płytek ceramicznych. Doskonałą szczelność zapewni wyjątkowy kształt, który dodatkowo umożliwia odpływ wilgoci z pod płytek.

Okapnik balkonowy K30 charakteryzuje się szybkim i łatwym montażem. Aluminium, z którego jest wykonany jest odporne na korozję, a całość produktu cechuje się wysoką sztywnością. Jest to profil balkonowy o wysokiej jakości i bardzo dobrych opiniach.Profile okapowe - przegląd oferty firmy Ceresit

Profile CL 30 to aluminiowe okapniki produkowane przez firmę Ceresit. Charakteryzują się wysoką jakością materiału z powłoką poliestrową o grubość 70 µm. Sprawdzą się jako element wykończeniowy balkonów oraz tarasów, a jednocześnie uzupełniają się z całą paletą produktów firmy Ceresit.

Z łatwością można połączyć profil okapowy z krawędzią balkonu i izolacją. Dodatkowo na plus są otwory wzdłuż profilu balkonowego, które mają za zadanie odprowadzić nadmiar wilgoci zlokalizowanej pod płytkami. Aluminiowe okapniki Ceresit nie rdzewieją, co potwierdza ich wysoką jakość w opiniach.

Wykaz wybranych modeli okapników balkonowych wraz z cenami

Listwa balkonowa

Przykładowa cena

Profil balkonowy okapowy K30 Renoplast 2 mb

152,00 zł

Narożnik wewnętrzny Renoplast NW 30/135

93,71 zł

Profil balkonowy tarasowy anodowany 3,0 mb

99,00 zl

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny