Okiem architekta: najważniejsze trendy w 2022 roku
Ekologia i zrównoważony rozwój, dekarbonizacja, digital twin oraz wzrost znaczenia rewitalizacji – to tylko niektóre trendy, które pojawią się w architekturze w 2022 roku. O tym, czego w najbliższych miesiącach mogą spodziewać się osoby zainteresowane budową domu czy zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, opowiada Maciej Balcerek z Perfect Space.
Odpowiedzialność za kreowanie nowych trendów związanych z ekologicznym podejściem do życia codziennego to jedno z największych wyzwań, przed którym stają architekci wnętrz. Dziś to osoby, które już nie tylko realizują piękne i funkcjonalne projekty, ale projekty, które uwzględniają dobro inwestora, otoczenia i przyszłych pokoleń. Właśnie taki będzie 2022 rok w architekturze – pełen rozwiązań opartych na zrównoważonym rozwoju oraz świadomych decyzjach, by skupiać się nie na ilości, ale przede wszystkim jakości podczas dokonywania wyborów projektowych.
2022 rok pod znakiem dekarbonizacji
Jednym z trendów na 2022 rok jest tzw. dekarbonizacja budynków. To idea budowy wysoce wydajnych energetycznie, wykorzystujących wyłącznie energię odnawialną nieruchomości, o niskiej lub zerowej emisji gazów cieplarnianych. Cykl życia takiego budynku jest dokładnie zaplanowany, od momentu produkcji materiałów, przez budowę, pod jego rozbiórkę i utylizację w przyszłości. Takie innowacyjne podejście docelowo obejmie prace projektowe nie tylko w obrębie budynków, ale i całych osiedli czy miast.
Dlaczego to tak istotne?
Nieruchomości odpowiadają za zużycie 40% światowej emisji CO2 oraz 36% emisji gazów cieplarnianych – tak wynika z danych opublikowanych przez JLL wynika. - Dlatego tak ważne jest zaangażowanie środowiska architektów oraz sektora budowlanego w działania na rzecz ochrony klimatu, nie tylko na poziomie globalnym, ale i lokalnym. Dekarbonizacja to jeden z pierwszych i skuteczniejszych kroków prowadzących do poprawy dobrostanu mieszkańców poprzez łagodzenie negatywnych skutków zmian klimatycznych – podkreśla Maciej Balcerek z warszawskiego biura projektowego Perfect Space.
Projektowanie w sposób zrównoważony
W 2022 roku jeszcze większą uwagę zwrócimy w stronę projektów tworzonych w sposób zrównoważony. Takie podejście projektowe zagwarantuje, że inwestycja będzie dobrze przemyślana – nie tylko pod kątem aranżacji przestrzeni, ale i kosztów budowlanych i późniejszych kosztów eksploatacyjnych.
Dlaczego to tak istotne?
Ponieważ w obecnych czasach nie ma miejsca na rzeczy nietrwałe, sztuczne imitacje czy przedmioty jednorazowego użytku. Ważne jest stosowanie solidnych materiałów, które będą szły z duchem czasów, będą energo- i wodooszczędne, naturalne i będą podlegały recycklingowi.
W duchu zrównoważonego rozwoju jest także nowa koncepcja miast 15-minutowych. Opiera się na założeniu, że wszystko co jest potrzebne, powinno znajdować się w promieniu 15 minut od miejsca zamieszkania. To przede wszystkim sklepy, szkoły, miejsca usługowe, przedszkola czy miejsca pracy. W ten sposób ma zwiększać się dobrostan społeczeństwa oraz środowiska (choćby poprzez zmniejszoną emisję generowaną przez samochody i środki transportu publicznego).
Neuroarchitektura zbada potrzeby mieszkańców
Nowym trendem na 2022 rok jest także tzw. „zdrowy dom”. Tu wykorzystuje się neuroarchitekturę, która opiera się na odkrywaniu potrzeb mieszkańców (fizycznych, mentalnych, społecznych i duchowych) projektowanych i budowanych nieruchomości.
Dlaczego to tak istotne?
Ponieważ poznanie człowieka i jego potrzeb jest kluczowym aspektem umożliwiającym architektowi jego pracę. To z kolei powinno iść w parze ze zrozumiem, które prace projektowe rzeczywiście wpływają na dobrostan mieszkańców – twierdzi Maciej Balcerek.
Rośnie znaczenie rewitalizacji
W 2022 roku niezwykle ważne jest także mądre podejście do problemu coraz mniejszej dostępności gruntów. Dlatego na znaczeniu zyskuje modernizacja i rewitalizacja budynków. Eksperci twierdzą, że na rynku nieruchomości pojawiać się będzie coraz więcej osiedli typu mixed-use, dzięki czemu zapomniane i zdewastowane tereny – umiejscowione w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach – zyskają nowe życie.
Dlaczego to tak istotne?
Ponieważ brak gruntów pod nowe domy, osiedle czy mieszkania generuje wzrost kosztów zakupu nieruchomości. Im mniej nowych inwestycji powstaje, tym ceny zwyczajnie rosną. Tymczasem zainteresowanie Polaków zakupem własnego M nie spada, a wręcz przeciwnie – skala popytu idzie cały czas w górę.
Cyfrowe bliźniaki, czyli „digital twin”
Kolejnym trendem, związanym z wykorzystaniem w architekturze dostępu do nowoczesnych technologii, jest tzw. „digital twin”. To cyfrowe odwzorowanie projektowanego budynku, dzięki któremu możemy poznać prawdziwe koszty związane z jego budową, użytkowaniem, eksploatacją i utylizacją.
Dlaczego to tak istotne?
Ponieważ jeżeli chcemy realnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym, musimy dokładnie wiedzieć w jaki sposób budowa nieruchomości przełoży się na oddziaływanie na środowisko.
- W 2022 roku, a także kolejnych latach, rola architekta będzie nabierać zupełnie nowego znaczenia. To już nie tylko projektant dobrych rozwiązań, ale i mentor oraz kreator trendów, których celem będzie ochrona interesów – i mieszkańców i planety – podsumowuje Maciej Balcerek.
artykuł sponsorowany