Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

W ubiegłym okresie okna aluminiowe były wykorzystywane głównie w budownictwie instytucjonalnym oraz komercyjnym, jednak ze względu na swoją użyteczność i funkcjonalność, weszły obecnie do użytku również w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Aluminium posiada szereg cech, dzięki którym stosuje się go do wytwarzania wytrzymałych drzwi i okien. Okna aluminiowe to okna nowoczesne. Sprawdzamy, jakie są ich cechy szczególne, jaka jest oferta tego typu okien na polskim rynku oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Jeśli szukasz firmy, która dostarczy i zamontuje okna, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Dzięki niej otrzymasz oferty sprawdzonych fachowców z twojej okolicy i zaoszczędzisz czas na ich wyszukiwaniu.

Okno aluminiowe w pustym pomieszczeniu

Zastosowanie okien aluminiowych

Aluminium znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i w budownictwie. Konstrukcyjne tworzywa aluminiowe cieszą się uznaniem ze względu na swoje własności oraz ze względu na to, że odpowiadają na wysokie wymagania stawiane materiałom wykorzystywanym w budownictwie.

Aluminium jest obecnie wykorzystywane do produkcji galanterii budowlanej, na elewacje, fasady aluminiowe, pokrycia dachowe oraz nośne konstrukcje, których rozpiętość jest znaczna. Z aluminium produkuje się również elementy konstrukcyjne stosowane w przemyśle chemicznym, przeznaczone do wykorzystania w agresywnym środowisku.

Z aluminium produkuje się także różnego rodzaju profile, ściany okienne oraz drzwi przesuwne i okna aluminiowe. Stolarka aluminiowa cieszy się wzrastającym zainteresowaniem klientów indywidualnych. Dawniej okna aluminiowe były stosowane głównie przez dużych inwestorów komercyjnych, tak jest do tej pory, jednak znaczenie okien tego typu w budownictwie jednorodzinnym rośnie systematycznie. Okna aluminiowe są montowane w biurowcach, galeriach handlowych, prywatnych klinikach oraz hotelach. Stolarka aluminiowa jest popularna szczególnie tam, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania dużych lub bardzo dużych przeszkleń, tak jak to ma miejsce w różnego typu obiektach o charakterze komercyjnym.

Stolarka aluminiowa posiada szereg cech, które sprawiają, że staje się dobrym wyborem również w domach prywatnych. Okna aluminiowe posiadają wiele zalet, które powodują, że są coraz chętniej stosowane przez inwestorów indywidualnych. Aluminium świetnie nadaje się do wytwarzania okien - jest lekkie, posiada niską gęstość i dobrą plastyczność. Jest to materiał sztywny, ponadto o wysokiej odporności na rdzę czy korozję, dlatego równie chętnie wykorzystuje się go w produkcji, jeśli chodzi o drzwi wejściowe zewnętrzne, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Cechy aluminium i okien aluminiowych

Okna aluminiowe mogą powstać w prawie dowolnym kształcie, ponieważ aluminium jest bardzo podatne na formowanie. Okna aluminiowe mogą być kwadratowe, okrągłe, prostokątne lub nawet łukowe. Wykonuje się z nich także świetliki dachowe. W przeciwieństwie do okien PCV czy drewnianych, konstrukcje okien aluminiowych powstają w przeważającej mierze na indywidualne zamówienie.

Ze względu na swoją wytrzymałość, okienna stolarka aluminiowa może przybierać różne oblicza. Produkowane są zarówno wąskie profile okienne, jak i duże szerokie ramy, które są niezbędne do dużych wymiarowo oraz ciężkich przeszkleń.

Okienne profile aluminiowe dzielą się na dwie grupy: ciepłe i zimne. Zimne profile mają dość słabą termoizolacyjność i mogą być wykorzystywane w obiektach komercyjnych lub użyteczności publicznej. Do zastosowań w budynkach mieszkalnych wykorzystywane są profile ciepłe. Ciepłe konstrukcje okien aluminiowych są bardziej skomplikowane wykonawczo, jednak charakteryzują się dużo lepszą izolacyjnością niż profile zimne. Profile ciepłe złożone są z dwóch aluminiowych kształtowników, które są łączone termiczną wkładką. Ta z kolei jest wykonywana z tworzyw sztucznych.

Stolarka aluminiowa jest odporna na czynniki środowiskowe i atmosferyczne. Nie porasta grzybem czy pleśnią, jest odporna na zawilgocenie, śnieg czy intensywne promienie słoneczne. Okienna stolarka aluminiowa jest wytrzymała i trwała.

Ważny jest również czynnik estetyki wykonania. Okna aluminiowe dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw. Okna aluminiowe są także w różny sposób wykańczane. Można zamówić okna malowane proszkowo. Do lakierowania profili aluminiowych stosuje się lakiery poliestrowe, które są dostępne w bardzo bogatej kolorystyce. Jeśli już dany model padnie twoim wyborem, zapoznaj się także z informacjami na temat montażu okien krok po kroku.

Innym sposobem wykończenia jest anodowanie. Anodowana stolarka aluminiowa jest trwała, jednak lakierowana uchodzi za bardziej odporną na zarysowania. Oferta niektórych firm zajmujących się wykonywaniem okien z aluminium zawiera również opcję pokrywania okien powłokami drewnopochodnymi, które charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem.

Stolarka aluminiowa jest bezproblemowa w pielęgnacji. Od czasu do czasu wystarczy przetrzeć okna środkiem myjącym z wodą. Najczęściej producent okien poleca środki czyszczące, które będą najodpowiedniejsze w przypadku większych zabrudzeń. Do czyszczenia okien aluminiowych nie należy stosować środków zawierających kwasy czy ocet.

Zobacz także ceny okien aluminiowych.

Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę? 2

Wady okien aluminiowych

Jak każdy rodzaj okien, również okna z aluminium posiadają wady. Jedną z podstawowych, która niektórym bardzo przeszkadza, jest to, że w oknach z aluminium rama jest zimna. Jednak nowoczesne okna z aluminium z wypełnieniem dobrej jakości materiałami izolacyjnymi nie posiadają zazwyczaj takiej cechy.

Prawdą natomiast jest, że aluminium jako takie charakteryzuje się gorszymi własnościami termoizolacyjności. Szczególnie widać to w zestawieniu z oknami z drewna czy jeśli chodzi o okna PCV. Oferta niektórych producentów zawiera jednak specjalne okna aluminiowe o wąskich profilach, które są z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym. Z tego artykułu dowiesz się, czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają.

Najlepsze promocje na okna w polskich sklepach

Kolejną, bynajmniej nie relatywną wadą okien z aluminium jest fakt, że gdy ulegną uszkodzeniu, nie da się ich naprawić. Jeśli profile okienne ulegną zniszczeniu, zniekształceniu lub zarysowaniom, jedynym wyjściem jest wymiana na nowe profile. Nieuszkodzone aluminium nie ulega korozji, jednak jeśli na powierzchni skrzydeł czy ramy pojawią się zarysowania mogą zacząć korodować. Aluminium nie powinno mieć też styczności z metalami takimi, jak mosiądz, stal lub miedź, gdyż wówczas ulega korozji kontaktowej.

Wadą okien z aluminium jest również wysoka cena. Wysoka cena jest spowodowana tym, że w zdecydowanej większości przypadków okna z aluminium są wytwarzane na zamówienie. Są dużo droższe nie tylko od okien z PCV, ale ich koszt jest także wyższy niż okien drewnianych.

Producenci okien aluminiowych na polskim rynku

Stolarka aluminiowa to domena wielu rodzimych producentów. Jednym z nich jest firma Drutex, która działa w branży od 1985 roku. Producent oferuje szeroki asortyment. W jego bogatej ofercie znajdują się okna z aluminium, PCV oraz drewniane, a także okna drewniano-aluminiowe, drzwi (także drzwi wewnętrzne) wykonywane z różnorodnych materiałów oraz rolety PCV i aluminiowe.

Producent Drutex oferuje okna z aluminium w kilku konfiguracjach i systemach. Na życzenie klienta do okna jest dobierany dowolny rodzaj szyby. Producent oferuje możliwość indywidualnego dostosowania kolorystyki. Istnieje również opcja gięcia w łuki profili aluminiowych. Zapoznając się z ofertą firmy Drutex, warto zwrócić uwagę również na drzwi oraz rolety aluminiowe. Rolety aluminiowe zostają zintegrowane z oknem podczas ich montażu.

Kolejnym producentem stolarki aluminiowej jest firma Pro-Fil, która działa na rynku polskim od 12 lat. Jest to producent drzwi, okien oraz innych elementów z aluminium. W ofercie Pro-Fil dostępne są między innymi drzwi i okna przesuwne, okna angielskie, fasady aluminiowe oraz zadaszenia i balustrady.

Na szczególną uwagę zasługują aluminiowe systemy firmy Pro-Fil, obejmujące drzwi i okna przesuwne z dużymi przeszkleniami, idealnie nadające się jako przeszklenia salonu z wyjściem na ogród. System przesuwny tego producenta posiada podwyższoną izolacyjność termiczną. Możliwe jest zamówienie drzwi i okien przesuwnych w wielu różnych odsłonach kolorystycznych.

Kolejnym producentem okien z aluminium jest Ekoplast. Ta krakowska firma zaznacza swoją obecność na rynku od kilkunastu lat. Firma specjalizuje się głównie w produkcji okien aluminiowych i PCV, jednak  w swojej ofercie posiada również drzwi, rolety, bramy oraz różnorodne konstrukcje aluminiowe. Ekoplast wykonuje wysokiej jakości okna aluminiowe, które wystepują jako okna uchylne, rozwierne, podawcze lub uchylno-rozwierne. Inną propozycją tej firmy są zabudowy balkonów i tarasów, w których główną rolę odgrywają drzwi tarasowe i okna przesuwne.

Funkcjonalność i wygoda stosowania okien aluminiowych

Okna z aluminium, także jako okna przesuwne, to komfort i wygoda. Nawet do bardzo nietypowych otworów okiennych można dopasować okna tego typu. Mogą być stosowane zarówno przy klasycznych rozwiązaniach architektonicznych, jak i nowatorskich projektach w budownictwie. Jest to spowodowane plastycznością oraz lekkością tego materiału.Nie bez powodu aluminium jest wykorzystywane nie tylko w szeroko rozumianej architekturze i budownictwie, ale również przy produkcji urządzeń i maszyn, w przemyśle drukarskim, w medycynie i branży transportowej.

Przy wyborze okien dużą rolę przypisuje się również estetyce wykonania. W tym kontekście okna z aluminium niczym nie ustępują oknom z innych materiałów. Okna z aluminium są ponadto funkcjonalne i wytrzymałe. Równocześnie są to okna bezpieczne, można w nich umieszczać szkło laminowane lub hartowane.

Jak widać, bardzo wiele czynników przemawia na korzyść okien z aluminium. Nawet pomimo kilku wad, tego typu okna są bardzo dobrą propozycją do wykorzystania zarówno do prywatnego domu, jak i jako przeszklenia do siedziby firmy. Aluminiowe okna nie podbiły jeszcze budownictwa jednorodzinnego, ale coraz więcej inwestorów prywatnych docenia ich liczne zalety oraz długowieczność. Warto zwrócić na niego uwagę oraz przemyśleć zakup i montaż okien aluminiowych w swoim domu.

Ocena: 4,5/5 (głosów 11)
, aktualizacja 10 czerwca 2019
Komentarze (3)
  • 30 maja 2017 01:05 - SebastianOO napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    ja zwracam uwagę bardzo na łączenia czy są dokładnie i idealne no i czy firma montując je wymierzą, podchodzi do zlecenia w pełni profesjonalnie. dlatego u mnie okna i ich montaż przejeła firma phu fenster z częstochowy b o zależało mi na profesjonalistach :)

  • 20 lipca 2017 10:07 - neverland napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Prowadzę sklep i wszystkie okna i przeszklenia (fixy) są na profilach aluminiowych (Alumex). To bardzo dobre i wygodne rozwiązanie zarazem. To lepsza opcja niż PCV i tańsza niż drewno. Polecam

  • 09 maja 2019 01:05 - ~Stigi napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    W domu mamy wszystkie okna aluminiowe, także firmy Alumex. Duże szklenia wyglądają fenomenalnie, a takiego efektu nigdy nie osiągniemy decydując się na okna pcv czy drewno.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Okna piwniczne - rodzaje, wymiary, ceny, opinie, porady co wybrać
Okna piwniczne - rodzaje, wymiary, ceny, opinie, porady co wybrać
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
MS Okna i Drzwi - przegląd oferty, opinie, ceny, popularne modele, porady przy zakupie
MS Okna i Drzwi - przegląd oferty, opinie, ceny, popularne modele, porady przy zakupie
Klamki do okien - rodzaje, ceny, opinie, praktyczne rozwiązania i porady przy zakupie
Klamki do okien - rodzaje, ceny, opinie, praktyczne rozwiązania i porady przy zakupie
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Okna dachowe VELUX - rodzaje okien w ofercie, opinie, ceny, porady przy zakupie
Okna dachowe VELUX - rodzaje okien w ofercie, opinie, ceny, porady przy zakupie
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Eko Okna - opinie, ceny, popularne produkty producenta okien
Eko Okna - opinie, ceny, popularne produkty producenta okien
Okna ze szprosami - opis, zalety, wady, opinie, ceny okien, porady przy wyborze
Okna ze szprosami - opis, zalety, wady, opinie, ceny okien, porady przy wyborze
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Folia na okna samoprzylepna - rodzaje, ceny, zastosowanie, sposób montażu, porady
Folia na okna samoprzylepna - rodzaje, ceny, zastosowanie, sposób montażu, porady
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Wybór i zakup okien - jak to zrobić?
Wybór i zakup okien - jak to zrobić?
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Cennik okien drewnianych - zobacz, ile kosztują okna drewniane
Cennik okien drewnianych - zobacz, ile kosztują okna drewniane
Cennik okien PCV 2019 - sprawdź ceny okien plastikowych
Cennik okien PCV 2019 - sprawdź ceny okien plastikowych
Cennik okien aluminiowych 2019 i porównanie do okien plastikowych i drewnianych
Cennik okien aluminiowych 2019 i porównanie do okien plastikowych i drewnianych
Cennik drzwi i okien antywłamaniowych różnych producentów 2019
Cennik drzwi i okien antywłamaniowych różnych producentów 2019
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Duże okna - plusy i minusy
Duże okna - plusy i minusy
Nawiewniki okienne – informacje i porady
Nawiewniki okienne – informacje i porady
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?
Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?
Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce
Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce
Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.
Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.
Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?
Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij