Okna dachowe

Okna dachowe, zwane także połaciowymi to przeszklenia montowane w połaciach dachowych. Ich głównym zadaniem jest doświetlenie poddasza, a także zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Większość okien dachowych uchyla się przez obrót dookoła centralnej osi. Są to tak zwane okna obrotowe. W ofertach producentów znajdziemy także produkty uchylne, uchylno obrotowe i wysokościowe.

Okna dachowe na wszystkie połacie

Zapoznaj się z informacjami na temat okna dachowe. Nasze sprawdzone porady związane z okna dachowe pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik

Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik

Dobrze zabezpieczona i regularnie konserwowana stolarka drewniana okienna może przetrwać w idealnym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Często z różnych przyczyn nie chcemy wymieniać drewnianych okien lub drzwi. Jednak co zrobić, gdy ramy lub skrzydła wymagają naprawy? Poniżej podpowiemy, na czym polega renowacja okien drewnianych, kiedy ją przeprowadzać i w jaki sposób wykonać.
, 20 czerwca 2017

Karnisze sufitowe jako element wystroju okien - porady projektanta

Karnisze sufitowe jako element wystroju okien - porady projektanta

Zasłony, rolety rzymskie czy firany to modny i dekoracyjny wystrój okien. Aby zasłony czy firanki mogły doskonale się prezentować, należy dobrać odpowiednie karnisze, które wyeksponują dekorację okienną. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów karniszy z różnymi typami mocowań, które są produkowane z rozmaitych materiałów. Przedstawiamy krótki przewodnik dekoracji okien z karniszami w tle.
, 20 maja 2017

Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

W ubiegłym okresie okna aluminiowe były wykorzystywane głównie w budownictwie instytucjonalnym oraz komercyjnym, jednak ze względu na swoją użyteczność i funkcjonalność, weszły obecnie do użytku również w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Aluminium posiada szereg cech, dzięki którym stosuje się go do wytwarzania wytrzymałych drzwi i okien. Okna aluminiowe to okna nowoczesne. Sprawdzamy, jakie są ich cechy szczególne, jaka jest oferta tego typu okien na polskim rynku oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
, 3 maja 2017

Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna

Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna

Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie, wielokrotnie zmieniane ostateczny swój kształt nabrało kiedy podjęto decyzję odnośnie wymagań co do izolacyjności cieplnej przegród w budynkach, w tym między innymi okien. Warto zaznajomić się z tymi przepisami, aby uniknąć zakupu okien których parametry nie będą współgrać z obowiązującymi przepisami prawa.
, 17 stycznia 2017

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Zwieńczeniem konstrukcji każdego budynku jest konstrukcja dachu. Dopiero po jego ukończeniu uzyskuje się tzw. stan surowy zamknięty, który jest jednym z najważniejszych kamieni milowych każdej inwestycji budowlanej. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kosztom związanymi z jego wznoszeniem na przykładzie dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2. W ramach prac uwzględnimy kompleksowy koszt dachu - koszt więźby dachowej, pokrycia, poszycia oraz montażu w jego płaszczyźnie okien dachowych, rynien PCV, jak również ocieplenie.
, 26 kwietnia 2017

Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?

Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?

Nawiewniki okienne są bardzo ważnym elementem dla zachowania właściwej cyrkulacji powietrza w domu. Jest to bezsprzeczny fakt. Jednak nadal opinie na temat nawiewników są podzielone. Na forach eksperckich i ogólnobudowlanych można spotkać opinie, że nawiewniki okienne to luksus i zbędny wydatek. Nie jest to prawdą. Jakie są rodzaje nawiewników i do czego służą? Czy należy je montować tylko w nowych domach, czy warto stosować również w starym budownictwie? Poniżej dzielimy się informacjami na ten temat.
, 26 grudnia 2016

Świetliki dachowe - wygoda dla każdego

Świetliki dachowe - wygoda dla każdego

Naturalne światło dzienne wpływa na zachowanie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania wszystkich pomieszczeń. Niegdyś światło było wprowadzane do wnętrz jedynie przez okna. Jednak współczesne technologie dają nam znacznie szersze możliwości. W ofertach sprzedaży pojawiły się świetliki dachowe, które uzupełniają tradycyjne przeszklenia i sprawiają, że pomieszczenia mogą być równomiernie doświetlone. Poniżej przyjrzymy się produktom renomowanej firmy Ermont.
, 1 lutego 2017

Montaż okien krok po kroku

Montaż okien krok po kroku

Na serwisach i forach budowlanych funkcjonuje dowcip, który mówi, że są tylko dwa sposoby na montaż okien - właściwy i... niewłaściwy. Jest w tym dużo prawdy. Właściwy montaż okien przekłada się na mniejsze straty ciepła w budynku. Okno może być wysoce dźwiękoszczelne i mieć niski współczynnik przenikania ciepła, jednak jeśli zostanie źle zamontowane nie będzie dobrze spełniało swoich funkcji. Sprawdzamy jak montować poszczególne rodzaje okien z różnych materiałów.
, 12 października 2016

Rolety dzień noc – co w nich tak urzeka?

Rolety dzień noc – co w nich tak urzeka?

Rolety dzień i noc uchodzą za jeden z najbardziej ekskluzywnych systemów wśród osłon okiennych. Ich mocną stroną jest połączenie pięknej, eleganckiej formy z funkcjonalnością. Zbudowane są z naprzemiennie ułożonych, poziomych pasów (zaciemniających i transparentnych)  i pozwalają wygodnie regulować poziom natężenia światła we wnętrzach.
, 16 lutego 2017

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Poddasze możemy doświetlić na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to budowa lukarn i montaż okien dachowych (połaciowych). Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością i wpływają na wygląd całej bryły budynku. Z pewnością warto określić ich funkcjonalność i dokonać analizy kosztów. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie – które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na naszym domu - lukarny oczy okna dachowe?
, 22 kwietnia 2016

Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu?

Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu?

W każdym domu z poddaszem niezbędne jest wymurowanie ścianki kolankowej. To ważny detal, ponieważ przenosi ona obciążenia z dachu na strop i niższe kondygnacje, wpływa także na wygląd całej bryły domu. Jak wysoka powinna być ścianka kolankowa? Zobacz!
, 22 kwietnia 2016

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

Przy projektowaniu domów ważnym zagadnieniem jest kąt nachylenia dachu. Od niego w dużej mierze zależy wybór pokrycia dachowego oraz możliwość montażu okien dachowych. Kształt dachu wpływa także na estetykę budynku, ale przede wszystkim ma znaczenie przy odprowadzaniu wody deszczowej i śniegu.
, 1 maja 2016

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Dach czterospadowy jest popularnym zwieńczeniem domów jednorodzinnych. Jego wygląd pasuje zarówno do budynków nowoczesnych jak i tradycyjnych. Dobrze zaprojektowany i odpowiednio wykonany zapewni wysoki komfort użytkowania poddasza oraz atrakcyjny wygląd domu. Zobaczmy więc, ile kosztuje dach czterospadowy - od wykonania więźby dachowej aż po elementy wykończeniowe, jak rynny, czy okna dachowe.
, 21 grudnia 2016

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Przed rozpoczęciem budowy dachu musimy dokonać wyboru pomiędzy pełnym deskowaniem z papą na dach a membraną. Są to dwa alternatywne rozwiązania, które spełniają funkcję wstępnego krycia więźby dachowej. Deskowanie jest dość dobrze znane wszystkim dekarzom, należy do najbardziej sprawdzonych, tradycyjnych metod. Składa się nie tylko z desek, ale również papy na dach. Z kolei membrany stosuje się w polskim budownictwie dopiero od kilkunastu lat. Trudno określić, który materiał wstępnego krycia jest lepszy. Warto zatem zapoznać się z ich podstawowymi zaletami i specyfiką.
, 28 listopada 2016

Okna dachowe - ceny i sposób montażu

Okna dachowe - ceny i sposób montażu

Nowoczesne okna dachowe efektywnie doświetlają poddasza użytkowe i zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Montaż tego typu konstrukcji cieszy się znacznie większą popularnością niż budowa lukarn dachowych. Zakup i montaż okien dachowych nie powinien przysporzyć nam problemów. W ofertach handlowych znajdziemy wiele odmiennych konstrukcji, które z łatwością dopasujemy do swojego poddasza.
, 16 stycznia 2017

Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?

Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?

Nieszczelne okna drewniane są dość uciążliwym problemem, który nabiera szczególnego znaczenia w okresie grzewczym. Nawet małe szczeliny potrafią odczuwalnie zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Wiąże się to z poczuciem dyskomfortu użytkowników, a także ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię cieplną. Na szczęście wiele nieszczelności możemy skutecznie usunąć samodzielnie. Wystarczy zlokalizować źródło nieszczelności, a następnie zastosować odpowiedni produkt uszczelniający. Te porady możesz zastosować zarówno przy oknach dachowych, jak i zwykłych oknach drewnianych lub PCV.
, 21 grudnia 2016

Adaptacja poddasza - koszt, sprawdzone pomysły!

Adaptacja poddasza - koszt, sprawdzone pomysły!

Adaptacja poddasza w domku jednorodzinnym zawsze jest dużym wyzwaniem. Koszt adaptacji i ocieplenia poddasza zależy od jego późniejszego przeznaczenia użytkowego, rozmiarów oraz naszych indywidualnych preferencji. Na poddaszu równie dobrze można stworzyć dodatkowe sypialnie, łazienkę, czy zwykły schowek. Do wykonania orientacyjnego kosztorysu niezbędne będzie dokładne określenie wymiarów całego pomieszczenia. Załóżmy, że całkowita powierzchnia naszego poddasza to 60 m2, a wysokość skosów to 1 do 2, 2 metra.
, 21 grudnia 2016

Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!

Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!

Okna dachowe są wspaniałym sposobem na doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, nasze poddasze dzięki dobremu doświetleniu i ciekawej aranżacji stanie się unikatowym pomieszczeniem w domu. Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na wiodących producentów oraz sprzedawane przez nich popularne modele.
, 24 kwietnia 2016

Ceny okien dachowych vs. zwykłe okna PCV, które droższe w zakupie?

Ceny okien dachowych vs. zwykłe okna PCV, które droższe w zakupie?

Przed wyborem okien na poddasza należy zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Dobrze dobrane okna PCV powinny zapewnić wysoki stopień nasłonecznienia i zabezpieczyć wnętrze przed utratą energii cieplnej. Najpopularniejszymi, nowoczesnymi typami okien przeznaczonych na poddasza są konstrukcje zwykłe (ścienne) oraz dachowe. Oba te typy okien różnią się od siebie parametrami technicznymi oraz ceną.
, 5 lutego 2017

Budowa dachu - główne etapy

Budowa dachu - główne etapy

Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy – stan surowy zamknięty. Samo wznoszenie dachu jest procesem dość skomplikowanym i wieloetapowym - odpowiednie drewno konstrukcyjne, więźba dachowa, poszycie i w końcu pokrycie z dachówki ceramicznej, cementowej, a nierzadko blachy trapezowej. Potem dach trzeba jeszcze wykończyć - zamontować okna dachowe, rynny i inne wykończenia. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej poszczególnym etapom budowy dachu.
, 5 lutego 2017

Okna dachowe - ceny, montaż, porady, modele i inne cenne informacje

Nowoczesne okna dachowe są praktycznym i łatwym do wykonania sposobem na doświetlenie poddaszy. Nie ograniczają przestrzeniu użytkowej pomieszczeń, ani nie zmieniają wyglądu połaci dachowej. Nowoczesne okno dachowe (podobnie jak wyłazy dachowe) jest przeważnie montowane pod dokładnie takim samym kątem, co pokrycie dachu. Dzięki temu można je dopasować do specyfiki każdego poddasza.

Okno dachowe może być też dobrą alternatywą dla lukarn, które zmieniają kształt bryły budynku, a ponadto są droższe w budowie. Dobrze dobrane okno dachowe (tak jak lepszej jakości wyłazy dachowe) wprowadzi do poddasza optymalną dawkę promieni słonecznych, a dodatkowo nie obniży parametrów termoizolacyjnych budynku. Okno dachowe można też wykorzystać do doświetlenia przestrzeni przy wejściach. Doświetlone schody strychowe będą dzięki temu bardziej bezpieczne w użytku.

Nowoczesne okno dachowe i wyłazy dachowe mogą zostać wyposażone w dodatkowe akcesoria. Firmy takie jak Fakro i Velux mają w swojej ofercie dodatkowe rolety do okien dachowych, markizy, a także akcesoria, które ułatwiają codzienne użytkowanie. Wybór dodatkowych elementów wyposażenia okna połaciowego jest bardzo szeroki. Każdy inwestor znajdzie akcesoria, które dopasuje do przestrzeni swojego poddasza.

W ofertach producentów znajdziemy okna dachowe obrotowe, uchylno obrotowe, kolankowe oraz wysokościowe. Wybór zależy wyłącznie od upodobań inwestora i specyfiki połaci dachowej. Największą popularnością cieszy się obrotowe okno dachowe, którego oś obrotu znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Tego rodzaju produkty mogą skutecznie doświetlić schody strychowe, przedpokój, a także pomieszczenia użytkowe.

Do najbardziej znanych, działających na polskim rynku producentów okien dachowych należą firmy Fakro, Velux, Okpol oraz OptiLight. W ofertach handlowych owych producentów znajdują się także wyłazy dachowe, a często również markizy i rolety do okien dachowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oknach połaciowych zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące budowy dachu. Dowiesz się jak wybrać okno dachowe, a także jak wygodnie doświetlić poddasze i schody strychowe. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij