Okna dachowe - rodzaje, opinie, wymiary, ceny, samodzielny montaż

W dzisiejszych czasach wszyscy zwracamy uwagę na jak najlepsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Toteż między innymi z tego powodu poddasza bywają zaopatrzone w okna dachowe. Obecnie budowanie dużych domów nie jest powszechnie stosowane, choćby przez wzgląd na duże koszty ogrzewania. Łatwiej i ekonomiczniej jest budować mniejsze domy, jednocześnie wykorzystując w pełni dostępną powierzchnię.

Montaż okna dachowego na poddaszu

Dla kogo okna dachowe?

Okna dachowe to doskonałe rozwiązanie na zagospodarowanie poddasza. Dzięki nim każde pomieszczenie jest dobrze doświetlone. W tym artykule przedstawione zostaną najważniejsze informacje dotyczące okien dachowych, ich montażu, właściwego zabezpieczenia i wiele innych. Dodatkowo zwrócimy uwagę na okna sprowadzane z zagranicy.

Ogólnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zamontować okno dachowe na dowolnym dachu. Nie mają tutaj znaczenia kąt nachylenia dachu względem poddasza. Jeśli tylko znajdziemy na nie miejsce, montaż okna dachowego będzie możliwy.

Najczęściej jednak korzystają z takich rozwiązań osoby, które chcą zagospodarować całą dostępną powierzchnię. Także tym, którzy mają dość ograniczoną powierzchnię, takie rozwiązanie daje możliwość stworzenie przytulnego gniazdka. Okno dachowe łączy w sobie design i funkcjonalność.

Należy wiedzieć, że okna dachowe możemy dobrać do dowolnego wymiaru. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to nawet mocno niestandardowe wymiary jesteśmy w stanie zdobyć, zamawiając u producenta. Wbrew powszechnemu przekonaniu takie okna dachowe nie są szczególnie skomplikowane w montażu. Jednak powinniśmy zwracać dużą uwagę na dokładne ich obsadzenie i uszczelnienie. Jeśli zastanawiasz się, jakie okna dachowe wybrać, sprawdź także w tym artykule ranking producentów.

Montaż okna dachowego - instrukcja montażu

Sam montaż okna dachowego to dla fachowca kwestia godziny. Natomiast osoba bez doświadczeniamusi poświęcić nieco więcej czasu, aby zrobić to bardzo dokładnie. Od tego zależeć będzie czy pojawią się jakieś cieknące miejsca czy też okno dachowe nie będzie przeciekać.

Na wstępie odmierzamy rozstaw krokwi, powinny przylegać do naszego okna. Jeśli natomiast rozstaw jest większy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamocować dodatkowy kawałek. Wszystko po to, aby rozstaw krokwi był adekwatny. Robimy to dlatego, by nasze okna dachowe były stabilne, gdyż ich waga jest dość duża.

Mocowanie powinno zostać wykonane dokładnie tak, jak jest to opisane w instrukcji montażu. Przez pominięcie jakiegoś elementu może okazać się, że pojawią się nieszczelności. Co prawda wszystkie okna dachowe posiadają uszczelnienia oraz taśmy spływowe, które pomagają w odprowadzaniu wody. Natomiast nawet takie zabezpieczenia nie są w stanie zdać egzaminu, kiedy okna dachowe zostaną zamontowane błędnie.

Niezwykle ważne jest, aby składać okna dachowe krok po kroku z instrukcją w ręku. Podczas montażu elementy mogą pasować do siebie w kilku pozycjach, a to wiąże się z ryzykiem pomyłki. Zatem instrukcja montażu okien dla amatora to podstawa.

Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to montaż okien zostaje zakończony bez niespodzianek. Teraz należy okna dachowe doszczelnić. O ile producent wykona okna dachowe dobrze, o tyle nigdy nie wiemy, jak nasza więźba dachowa się zachowa.

Częstym bowiem problemem jest uginanie się więźby pod dużym ciężarem np. dachówki ceramicznej. Wówczas konieczne jest jej prostowanie, dobijanie krokwi wzmacniających lub słupów pionowych. Co prawda, nie zdarza się to w nowoczesnym budownictwie, ale warto i to wziąć pod uwagę.

Czym uszczelnić okna dachowe?

Wracając do uszczelnienia, dachowe okna można uszczelniać na kilka sposobów. Jedni używają do tego celu piany montażowej, a inni silikonu. Zdarzają się również tacy, co wciskają w szczeliny różne inne uszczelniacze, niekoniecznie do tego przeznaczone.

Najczęściej jednak korzysta się z piany ognioodpornej i silikonu odpornego na wysokie temperatury. Odpowiednie zabezpieczenie to gwarancja, że będziemy się cieszyć oknami przez długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby montaż kołnierza uszczelniającego został wykonany bardzo rzetelnie, nie pomijając żadnego kroku.

Montaż okna dachowego w cenie produktu

Montaż okna dachowego jest bardzo prosty i każdy może sobie z tym poradzić. Z pewnością ograniczamy koszty montażu, jeśli okna dachowe zamontujemy sami. Jednak w przypadku kiedy kupimy okna dachowe z np. Fakro, to często za niewielką dopłatą lub w gratisie jest montaż.

Tak naprawdę, często bardziej opłacalny jest zakup i montaż okna dachowego przez fachowców z firmy, niż jego samodzielny montaż. Dodatkowo zyskujemy gwarancję, że okna dachowe będą odpowiednio i z pełnym profesjonalizmem zamontowane. Dachowe okna warto zatem powierzyć specjalistom.

Każda nieszczelność wiązać się będzie z poważnymi konsekwencjami. Nasiąkanie więźby dachowej to szybka destrukcja drewna. Skutki, w zależności od rodzaju docieplenia, mogą być niewidoczne przez długi czas. Pod płytami jednak sytuacja może wyglądać inaczej.

Wymiary i rodzaje okien dachowych

Najpopularniejsze okna dachowe

Wymiary okien dachowych mogą być bardzo zróżnicowane, praktycznie każdy z nich będzie dostępny. Jest jednak pewnego rodzaju ograniczenie, dotyczące wielkich gabarytów okien. Mowa tutaj o konstrukcji dachu.

Kiedy okna połaciowe są bardzo duże, wówczas konieczne jest przerobienie więźby, a to powinien zatwierdzić architekt. Tylko w ten sposób mamy pewność, że dach będzie spełniał swoją funkcję. Zatem wymiary okien dachowych mogą wiązać się z koniecznością przerobienia dachu.

Standardowe okna połaciowe to ogromna gama produktów. W zależności od wymagań i wielkości budżetu możemy wybrać okna z najwyższej półki. Ich struktura jest inna, aniżeli w przypadku, gdy kupimy okna połaciowe w markecie.

Cena okna dachowego

Oczywiście cena okna dachowego w markecie jest zupełnie inna niż cena okna dachowego u producenta. W marketach głównym czynnikiem jest atrakcyjna cena. Toteż nie powinniśmy się dziwić, że jakość będzie niższa, a cena okna dachowego adekwatna do jakości.

Najczęściej spotykana cena okna dachowego w markecie to 600-800 zł przy wymiarach 78 x 140 cm. Przy zakupie większych ilości zazwyczaj cena okna dachowego podlega lekkiej negocjacji. Cena okien dachowych uzależniona jest od wymiaru, producenta oraz stopnia energooszczędności. Najtaniej zapłacimy za nieduże okna dwuszybowe mniej znanych marek. I tak okno o wymiarach 66 x 118 cm czy 78 x 118 cm zakupimy już za ok. 600 zł. Wielu producentów oferuje okna wraz z kołnierzem, który umożliwia jego szczelne połączenie z pokryciem dachu. Za okno dwuszybowe firmy Fakro o wymiarach 78 x 118 cm z kołnierzem musimy wydać ok. 950 – 1200 zł (w zależności od jego klasy energooszczędności). Okna tej samej marki o wymiarach 78 x 140 cm wyposażone w kołnierz zaczynają się od 1100 – 1300 zł.

Dużo więcej zapłacimy za okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych i niskim współczynniku Uw (0,58W/m2K). Cena takiego okna o wymiarach 78 x 140 cm może przekraczać nawet 4000 zł. Dla tych, którzy chcą stworzyć balkon na poddaszu własnego domu, producenci również mają ciekawe rozwiązania w postaci balkonów dachowych. Koszt takiego udogodnienia o wymiarach 94 x 252 cm firmy Velux to prawie 9000 zł.

Należy zwrócić uwagę, że okna połaciowe to nie tylko te z marketów. To również gama nowoczesnych okien, które mają kilka szyb oraz zawierają gaz chroniący nas przed nadmiarem promieni UV. Typów jest bardzo wiele, nawet okno obrotowe czy okno uchylno obrotowe jest łatwo dostępne w sklepach. Przy czym cena okna dachowego też nie jest kosmiczna.

Dobór okna na poddaszu - okna połaciowe

Wymiary okien dachowych powinny być dobrze dobrane do pomieszczenia. Nie mogą być zbyt duże, ale tym bardziej nie powinny być zbyt małe. Im mniej światła w pomieszczeniach, tym mniejsze się one wydają. Co więcej, komfort użytkowania jest również mniejszy.

Każdemu przyda się odrobina witaminy D, którą produkujemy wystawieni na działanie promieni słonecznych. Tak więc śmiało możemy stwierdzić, że okna połaciowe przyczyniają się do poprawy samopoczucia.

Natomiast wymiary okien dachowych to nie wszystko. Liczy się również dostępność do nich, aby je np. umyć. W takich przypadkach wyłazy dachowe to konieczność, aby móc o nie zadbać.

Okno obrotowe i okno klapowo obrotowe

Wyłazy dachowe nie będą potrzebne, gdy mamy okno obrotowe, klapowo obrotowe czy okno uchylno obrotowe, ponieważ dostęp do niego jest bardzo wygodny. Natomiast schody strychowe i wyłazy dachowe przydają się choćby podczas rutynowej kontroli komina.

Dach powinien mieć możliwość dostania się do każdego jego zakamarka. Czasem nawet wyłazy dachowe to jedyna możliwość, aby zabezpieczyć okna połaciowe lub skontrolować ich stan faktyczny.

O ile producent taki jak Fakro czy Velux, produkuje najwyższej klasy okna połaciowe, to niestety w przypadku innej marki pewności nie będzie. Czasem nawet trafiają się podróbki, których żywotność jest mocno ograniczona.

Okan na poddaszu - nowe trendy

Modne okna dachowe

Od wielu lat stosuje się okna połaciowe uchylne. Ale już dziś okno uchylno obrotowe ma wiele więcej zwolenników. Każdy rodzaj wygody jest przyjmowany przez inwestorów z wielką radością. Dlatego takie rozwiązania stają się nie tylko coraz bardziej popularne, ale i coraz tańsze. Jeszcze parę lat temu montaż okna dachowego oraz cena okna dachowego mogła przerażać. Dziś jest to kwestia 1500 zł, przy wymiarach 78 x 140 z firmy Fakro. Do tego montaż w cenie około 150 zł.

Cena okna dachowego może się różnić, ale najczęściej przez jakieś dodatki. Często rolety na okna dachowe dodawane są w gratisie. Natomiast moskitiera na okno dachowe to niewielki wydatek i warto ją kupić osobno w dobrym, renomowanym sklepie. Wtedy wytrzyma najdłużej.

Z kolei, jeśli chodzi o rolety na okna dachowe, to sytuacja ma się bardzo dobrze. Producenci zadbali o to, aby rolety na okna dachowe były dokładnie dobrane i nie niszczyły uszczelek.

Świetliki tunelowe na poddaszu

W nowoczesnym domu świetliki tunelowe to doskonałe rozwiązanie. Dzięki elastycznemu tunelowi nawet przy skośnym dachu doprowadzimy odpowiednią ilość światła w dowolne miejsce.

Często świetliki tunelowe znajdują swoje zastosowanie w łazienkach na poddaszu. Ale nie tylko tam. Na poddaszu możemy dowolnie zaprojektować każde pomieszczenie, a świetliki tunelowe zrobią swoje.

W przypadku świetlików cena jest dość optymalna. W grę wchodzi koszt około 1000 zł za standardowej wielkości świetliki tunelowe. Montaż w tym przypadku jest nieco bardziej skomplikowany niż montaż okna dachowego, ale i to jest do przejścia. Przy odrobinie chęci i paru godzin, zamontujemy każde okno. Nawet okno obrotowe nie powinno sprawić problemu, jeśli jest instrukcja montażu.

Nowe trendy to nie tylko nowoczesny design. To w głównej mierze ułatwienie korzystania z własnego domu w komfortowych i przytulnych warunkach.

Okna dachowe - porady i przydatne informacje

Montaż okna dachowego – na co zwrócić uwagę?

O ile źle założona moskitiera na okno dachowe nie przyniesie nam żadnych problemów, to jednak niewłaściwy montaż okna dachowego już tak. Kiedy pogoda jest dobra, to nawet tanie klapowo-obrotowe okna będą w porządku. Niestety sytuacja potrafi diametralnie się zmienić w zimie, a już pierwsze oznaki widoczne są jesienią.

Jesień to pora deszczów. To właśnie wtedy pierwszy raz możemy dokładnie sprawdzić, czy montaż okna dachowego się udał. Każda wilgoć to potencjalne zagrożenie, którego trzeba się wystrzegać. Jeśli pod koniec jesieni okna nie ciekną, to nie znaczy, że możemy się cieszyć. Prawdziwym wyzwaniem dla okien jest jednak zima, dopiero wtedy sprawdzimy, czy montaż kołnierza uszczelniającego się udał.

Drobny śnieg przy dużym wietrze potrafi zostać wepchnięty w każdą szczelinę. Niewidoczne mikro szczeliny, dopiero zimą potrafią się ujawniać. Niestety jest to pora, kiedy na prace uszczelniające jest zbyt późno. Oczywiście okna możemy montować cały rok. Nie jest to może komfortowe, ale możliwe.

Nie można zapominać o dobrym wypoziomowaniu okien. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi okno uchylno obrotowe. Konsekwencje złego montażu, w tym niezwracanie uwagi na poziomy, skończy się rozchwianiem zawiasów. Takie działanie z czasem doprowadzi do zniszczenia okien.

Nawet okna do dachów płaskich również wymagają dobrego poziomowania. Nie zapominajmy też o sytuacjach, kiedy po deszczu otwieramy okno klapowo obrotowe, a tu spływa po nas kilka litrów wody. Da się tego uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy stosować się do zaleceń producenta, który przewidział takie sytuacje. To nie są schody strychowe, gdzie kilka centymetrów nie zrobi większej, zauważalnej różnicy.

Okna dachowe z zagranicy

Niektórzy inwestorzy decydują się na zakup okien z zagranicy, licząc na niższe ceny. Ale czy rzeczywiście jest to dobra decyzja? W tym przypadku nie mamy co liczyć na gwarancję producenta. Sprowadzane okna nie często występują w naszym kraju. Próżno również szukać konkretnej instrukcji montażu w języku polskim.

Największym problemem są wymiary okien dachowych. Często są tak niestandardowe, że rolety na okna dachowe zwyczajnie nie pasują. Także moskitiera na okno dachowe nie będzie nam pasować, o ile nie kupimy jej równocześnie z oknem. Są to niuanse, które mogą niestety przysporzyć wielu problemów.

Czasem tanio możemy kupić okna połaciowe, ale czy cena okna dachowego to wyznacznik? Otóż nie! Cena powinna być dla nas elementem dodatkowym. Najpierw liczy się jakość, a potem cena. Zapominanie o tym zazwyczaj kończy się złością i przepłaceniem za coś, co nie jest warte swojej ceny.

Zagraniczna jakość czasem jest wyższa od tej krajowej, ale nie w przypadku, gdy w grę wchodzą świetliki tunelowe czy okno uchylno obrotowe. Jakość jest na bardzo wyrównanym poziomie, a czasem nawet u nas jest lepsza.

Najczęściej polecane okna połaciowe

Jest całe mnóstwo producentów okien, ale chyba najbardziej z tych wszystkich Fakro oraz Velux zasługują na naszą uwagę. Wysokiej klasy okna to oszczędność w ogrzewaniu. Zatem w prostej kalkulacji możemy określić, jak wiele tracimy na nieszczelnych lub starych oknach.

Inwestycja tego typu jest relatywnie niewielka, jeśli chodzi tylko o okna klapowo obrotowe na poddasze. Więc skoro inwestycja nie jest duża to tym bardziej należy poświęcić te parę złotych więcej i zakupić okno obrotowe z wyższej półki.

Przy takich zakupach często otrzymamy rolety na okna dachowe z rabatem, a moskitiera na okno dachowe zazwyczaj bywa w gratisie. W sieci Internet jest całe mnóstwo opinii, jedni polecają świetliki tunelowe, lub okna do dachów płaskich z Fakro, a inni okno uchylno obrotowe firmy Velux lub Optilight. Zarówno Fakro, Velux, jak i Optilight są na bardzo podobnym poziomie. Liczy się w takich sytuacjach staż na rynku. Jeśli firma od wielu lat działa aktywnie, to mamy pewność, że jest uczciwa i profesjonalna.

Zawarte w tym artykule dane mają na celu zapewnić optymalną wiedzę w zakresie montażu okien dachowych. O ile wymiary okien dachowych nie przekraczają naszych możliwości, o tyle mimo wszystko zawsze warto poprosić kogoś o pomoc. Może się wydawać, że okno uchylno obrotowe to błahostka, ale jego waga wynosi około 50 kilogramów. Przy niestandardowych wymiarach waga może się znacznie zwiększyć, a to z kolei rodzi problemy z montażem.

Opisując wyłazy dachowe w tym artykule, mieliśmy na celu uświadomienie, jak ważny jest to element. Być może nie będziemy z niego korzystać przez pierwszych kilka lat, ale bez niego większość napraw jest bardzo kłopotliwa. Ceny podane w treści są orientacyjne, wszak w zależności od regionu kraju, mogą się zmieniać. Jako że wielu z nas korzysta z indywidualnej wyceny, to tak naprawdę oszacowanie pełnych kosztów nie jest do końca możliwe.

Z każdym rokiem pojawiają się nowinki technologiczne. W przypadku okien również. Kiedyś taka moskitiera na okno dachowe była czymś innowacyjnym. Dziś nawet rolety na okna dachowe nikogo nie dziwią, ani nie zaskakują. Nowoczesność to również przyjazne środowisku materiały, z których wykonywane są okna dachowe. Warto zatem korzystać z tego, szanując środowisko, a przy okazji gwarantując sobie najwyższą jakość i szczelność okien.

Nowoczesne okna dachowe są praktycznym i łatwym do wykonania sposobem na doświetlenie poddaszy. Nie ograniczają przestrzeni użytkowej pomieszczeń, ani nie zmieniają wyglądu połaci dachowej. Nowoczesne okno dachowe (podobnie jak wyłazy dachowe) jest przeważnie montowane pod dokładnie takim samym kątem, co pokrycie dachu. Dzięki temu można je dopasować do specyfiki każdego poddasza.

Okno dachowe może być też dobrą alternatywą dla lukarn, które zmieniają kształt bryły budynku, a ponadto są droższe w budowie. Dobrze dobrane okno dachowe (tak jak lepszej jakości wyłazy dachowe) wprowadzi do poddasza optymalną dawkę promieni słonecznych, a dodatkowo nie obniży parametrów termoizolacyjnych budynku. Okno dachowe można też wykorzystać do doświetlenia przestrzeni przy wejściach. Doświetlone schody strychowe będą dzięki temu bardziej bezpieczne w użytku.

Nowoczesne okno dachowe i wyłazy dachowe mogą zostać wyposażone w dodatkowe akcesoria. Firmy takie jak Fakro i Velux mają w swojej ofercie dodatkowe rolety do okien dachowych, markizy, a także akcesoria, które ułatwiają codzienne użytkowanie. Wybór dodatkowych elementów wyposażenia okna połaciowego jest bardzo szeroki. Każdy inwestor znajdzie akcesoria, które dopasuje do przestrzeni swojego poddasza.

W ofertach producentów znajdziemy okna dachowe obrotowe, uchylno obrotowe, kolankowe oraz wysokościowe. Wybór zależy wyłącznie od upodobań inwestora i specyfiki połaci dachowej. Największą popularnością cieszy się obrotowe okno dachowe, którego oś obrotu znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Tego rodzaju produkty mogą skutecznie doświetlić schody strychowe, przedpokój, a także pomieszczenia użytkowe.

Do najbardziej znanych, działających na polskim rynku producentów okien dachowych należą firmy Fakro, Velux, Okpol oraz OptiLight. W ofertach handlowych owych producentów znajdują się także wyłazy dachowe, a często również markizy i rolety do okien dachowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oknach połaciowych zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące budowy dachu. Dowiesz się jak wybrać okno dachowe, a także jak wygodnie doświetlić poddasze i schody strychowe. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.