Montaż okna dachowego krok po kroku - poradnik praktyczny

Nowoczesne okna dachowe efektywnie doświetlają poddasza użytkowe i zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Montaż tego typu konstrukcji cieszy się znacznie większą popularnością niż budowa lukarn dachowych. Zakup i montaż okien dachowych nie powinien przysporzyć nam problemów. W ofertach handlowych znajdziemy wiele odmiennych konstrukcji, które z łatwością dopasujemy do swojego poddasza.

Jeżeli chcesz obliczyć, ile zapłacisz za zakup i montaż okien dachowych, kliknij w ten link.

Okna dachowe

Od czego zależy cena okna dachowego?

Ceny okien dachowych zależą przede wszystkim od ich rozmiarów oraz kształtu. Im rozmiar jest większy, a kształt bardziej skomplikowany, tym konstrukcja jest droższa. Duże znacznie ma także rodzaj materiału użytego do produkcji ramy. Największą popularnością cieszą się obecnie okna wykonane z PCV. Jednak dobra jakościowo konstrukcja z PCV może być nawet nieco droższa niż okno dachowe wykonane z drewna sosnowego.

Za cenę okna dachowego odpowiada też sposób wentylacji oraz sposób otwierania. Najtańsze będą zwykłe okna obrotowe, a najdroższe konstrukcje uchylno-obrotowe. Ważnym parametrem może być też kolor ramy oraz obecność akcesoriów dodatkowych. Automatyka, rolety i różnego typu czujniki mogą znacznie podnieść cenę okien dachowych.

Rodzaje i ceny okien dachowych

Okna dachowe są szczególnym rodzajem stolarki. Poszczególne rodzaje tych konstrukcji różnią się od siebie budową, sposobem otwierania, a także sposobem montażu. Owe różnice przekładają się na cenę. W ofertach producentów znajdziemy sześć głównych rodzajów okien dachowych. Są nimi:

  • Okna dachowe obrotowe – to najpopularniejsze, najprostsze, a jednocześnie najtańsze konstrukcje. Oś obrotu znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Okno otwiera się za pomocą uchwytu lub standardowej klamki zamontowanej na dole bądź na górze obrotowego skrzydła. Za dobre jakościowo okno z PCV (o rozmiarze 65x118 cm) zapłacimy od 900 do 1.300 zł. Konstrukcje wykonane z dobrego jakościowo drewna sosnowego mogą kosztować od 800 do 1.500 zł.
  • Okna uchylno-obrotowe – posiadają dwie osie obrotu ulokowane na górnej krawędzi oraz w połowie wysokości ramy. Konstrukcje można obracać, jednak oś obrotu tylko w niewielkim stopniu wychyla się do środka pomieszczenia. Niewielki kąt nachylenia sprawia, że okna dachowe uchylno-obrotowe mogą być montowane znacznie niżej niż ich obrotowe odpowiedniki. Połączenie funkcji uchylania i obrotu sprawia zwiększa też funkcjonalność ramy okiennej. Możemy ją łatwo wyczyścić oraz użytkować na niskich poddaszach. Standardowe okno dachowe z PCV o rozmiarach 65x118 cm może kosztować od 1.300 do 1.800zł. Za dwukrotnie lakierowane okno sosnowe zapłacimy od 1.500 do 1.900zł. Konstrukcja trzykrotnie lakierowana (dedykowana do miejsc o mocnym nasłonecznieniu) będzie wydatkiem rzędu 1.700-2.100 zł.
  • Okna dachowe kolankowe – to nowoczesne rozwiązanie, będące połączeniem okna ściennego i dachowego, ulokowanego w specjalnej ściance kolankowej. Za drewnianą konstrukcje o rozmiarach 78x60 cm zapłacimy ok. 1.200-1.900 zł. Okna kolankowe wykonane z PCV (renomowanej firmy ROTO) kosztują od 2.200 do 2.500 zł.
  • Okna dachowe wysokościowe – wyglądają podobnie jak okna obrotowe, jednak oś obrotu znajduje się na ¾ wysokości skrzydła okiennego. Podczas otwierania skrzydło nie wchodzi do wnętrza pomieszczenia, a jedynie unosi się ponad dach. Możemy montować je na dowolnej wysokości. Za dobry jakościowo model o rozmiarach 74x140 cm zapłacimy od 1.500 do 1.800 zł.
  • Okna rozwieralne (wyłazy dachowe) – to okna, które umożliwiają sprawne wyjście na dach. Przeważenie montuje się je tuż przy szczycie dachu. Konstrukcja otwiera się na bok i posiada specjalne siłowniki (zabezpieczające przed zatrzaśnięciem ramy). Wyłazy przeważnie posiadają rozmiar od 45x55 cm do 66x118 cm. Ich koszt waha się pomiędzy 1.300, a 2.000 zł.
  • Okna balkonowe – stanowią alternatywę dla okien kolankowych. Montuje się je w miejscach, gdzie nie ma ścianek kolankowych. Okno balkonowe składa się z dwóch niezależnych części. Część górna tworzy rodzaj uchylnego daszka. Z kolei część dolna (posadowiona pionowo) tworzy przezroczystą balustradę. Można ją jedynie delikatnie uchylać. Tego typu konstrukcje stosuje się przeważnie na dachach o kącie nachylenia od 40 do 50 stopni. Okna balkonowe nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na bardzo wysoką cenę.  W ofertach handlowych znajdują się przeważnie produkty firmy VELUX. Za dobrą jakościowo konstrukcje o rozmiarach 94x252cm zapłacimy przynajmniej 9.200 zł.
  • Koszty montażu – okna dachowe najrozsądniej montować podczas wykonywania pokrycia dachowego. Koszt montażu zależy od specyfiki i rozmiarów okna. Przeważnie jest to wydatek oscylujący pomiędzy 150, a 400 zł.

Najważniejsze zasady dotyczące montażu okien dachowych

Sposób na niższą cenę okien

Najlepszą metodą na wynegocjowanie niższej ceny okien bywa przedstawienie sprzedawcy kontroferty. Może go to skłonić do swojej zbicia marży do minimalnego poziomu.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

Specyfika montażu zależy od rodzaju okna i konstrukcji dachowej. Większość okien montujemy bezpośrednio na łatach. Tego typu konstrukcje posiadają specjalne kątowniki montażowe, które znajdują się na górnej i dolnej części ościeżnicy. Nieco rzadziej spotykamy się z oknami montowanymi do krokwi. Tego typu konstrukcje są wyposażone w kątowniki boczne (po prawej i lewej stronie ościeżnicy). Ciekawym rozwiązaniem są okna dachowe uniwersalne, wyposażone zarówno w kątowniki boczne oraz kątowniki dolne i górne.

Bardzo ważną zasadą montażową jest zastosowanie odpowiednich odstępów pomiędzy otworem okiennym a pokryciem dachu. Pod oknem pozostawiamy odstęp do 4 cm przy dachach płaskich, 8-12 cm przy zwykłej dachówce, od 9 do 13 cm przy pokryciu wysokoprofilowym. Pamiętajmy też o odstępie nad oknem (od 6 do 15 cm) oraz o odstępie przy bokach okna (3 do 6 cm).


Etapy montażu okien dachowych

Na wstępie musimy przygotować otwór okienny. Stosujemy się do wymogów montażowych konkretnego modelu okna. Rozcinamy folie dachową i zdejmujemy pokrycie dachu. W niektórych przypadkach konieczne będzie też wycinanie łat dachowych.

W drugim etapie przechodzimy do wstępnego montażu. Do ościeżnicy przytwierdzamy kątowniki montażowe. Pamiętajmy, że oznaczenie głębokości okna powinno się pokrywać z górną powierzchnią łaty montażowej.

Po przymontowaniu kątowników przystępujemy do wypoziomowania łat montażowych. Następnie przytwierdzamy je do konstrukcji dachowej. W dolnej i górnej ościeżnicy umieszczamy wełnę mineralną, która posłuży nam za materiał termoizolacyjny. Uszczelnione ościeżnice montujemy w otworze okiennym.

Czwarty etap polega na przytwierdzeniu dolnych kątowników oraz wstawieniu skrzydła. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić i ewentualnie poprawić wyprofilowanie otworu okiennego. Po sprawdzeniu poziomu oraz pionu wyjmujemy skrzydło i przytwierdzamy górny kątownik.

W następnej kolejności nakładamy termoizolacje wokół całej ościeżnicy. Następnie montujemy kołnierz. Zaczynamy od elementów dolnych, przechodząc przez montaż elementów bocznych. Na koniec montujemy kaptur i górną część kołnierza. Pamiętajmy też o zastosowaniu klinów uszczelniających, które zabezpieczą wnętrze przed wilgocią i drobnymi zabrudzeniami.

Ostatnim krokiem jest montaż pokrycia dachowego znajdującego się wokół okna. Na koniec przytwierdzamy skrzydło okienne i sprawdzamy czy wszystkie elementy działają w sposób prawidłowy.

Montaż standardowych okien dachowych nie jest zbyt skomplikowany. Proces montażowy wymaga jednak dużej dokładności, doświadczenia i niezbędnej wiedzy. W rzeczywistości warto powierzyć go odpowiednim fachowcom, którzy udzielą nam pełnej gwarancji montażowej.

Ocena: 4,5/5 (głosów 15)
, aktualizacja 18 stycznia 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha

Powiązane Artykuły
Grupa Magnum – doświadczenie i jakość w stolarce drzwiowo-okiennej
Grupa Magnum – doświadczenie i jakość w stolarce drzwiowo-okiennej
Okna obrotowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, zalety, wady
Okna obrotowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, zalety, wady
Standardowe wymiary okien dachowych i połaciowych - sprawdzamy!
Standardowe wymiary okien dachowych i połaciowych - sprawdzamy!
Okna na poddaszu - rodzaje, opinie, zalety, wady, ceny, porady przy zakupie
Okna na poddaszu - rodzaje, opinie, zalety, wady, ceny, porady przy zakupie
Obróbka okna dachowego krok po kroku - jak obudować okno dachowe
Obróbka okna dachowego krok po kroku - jak obudować okno dachowe
Okna Roto - opinie, ceny, popularne modele okien dachowych, porady przy zakupie
Okna Roto - opinie, ceny, popularne modele okien dachowych, porady przy zakupie
Okno kolankowe - rodzaje, opinie, ceny, wiodący producenci, wymiary
Okno kolankowe - rodzaje, opinie, ceny, wiodący producenci, wymiary
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Okna dachowe VELUX - rodzaje okien w ofercie, opinie, ceny, porady przy zakupie
Okna dachowe VELUX - rodzaje okien w ofercie, opinie, ceny, porady przy zakupie
Okna dachowe Fakro - popularne modele, opinie, ceny, właściwości
Okna dachowe Fakro - popularne modele, opinie, ceny, właściwości
Ciepły montaż okien krok po kroku - porady, koszty, instrukcja samodzielnego wykonania
Ciepły montaż okien krok po kroku - porady, koszty, instrukcja samodzielnego wykonania
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Rolety do okien dachowych - rodzaje, ceny, producenci, na co zwrócić uwagę przy zakupie
Rolety do okien dachowych - rodzaje, ceny, producenci, na co zwrócić uwagę przy zakupie
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Moskitiery na okno - dachowe, zwykłe, drzwi balkonowe - co wybrać
Moskitiery na okno - dachowe, zwykłe, drzwi balkonowe - co wybrać
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Rolety do okien dachowych - rodzaje, cena, porady dla wybierających
Rolety do okien dachowych - rodzaje, cena, porady dla wybierających
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Montaż okien - cennik 2019 po województwach
Montaż okien - cennik 2019 po województwach
Duże okna - plusy i minusy
Duże okna - plusy i minusy
Otwieranie okien dachowych – górne, dolne, klapowo-obrotowe
Otwieranie okien dachowych – górne, dolne, klapowo-obrotowe
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Montaż okien krok po kroku - poradnik praktyczny
Montaż okien krok po kroku - poradnik praktyczny
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego
Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność
Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność
Regulacja okien i wymiana uszczelek krok po kroku - to proste!
Regulacja okien i wymiana uszczelek krok po kroku - to proste!
Lukarny dachowe wciąż w modzie - przykłady, ceny, zasady budowy
Lukarny dachowe wciąż w modzie - przykłady, ceny, zasady budowy
Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!
Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!
Ceny okien dachowych vs. zwykłe okna PCV, które droższe w zakupie?
Ceny okien dachowych vs. zwykłe okna PCV, które droższe w zakupie?
Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce
Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij