Od czego zależy cena okna dachowego?

Ceny okien dachowych zależą przede wszystkim od ich rozmiarów oraz kształtu. Im rozmiar jest większy, a kształt bardziej skomplikowany, tym konstrukcja jest droższa. Duże znacznie ma także rodzaj materiału użytego do produkcji ramy. Największą popularnością cieszą się obecnie okna wykonane z PCV. Jednak dobra jakościowo konstrukcja z PCV może być nawet nieco droższa niż okno dachowe wykonane z drewna sosnowego.

Za cenę okna dachowego odpowiada też sposób wentylacji oraz sposób otwierania. Najtańsze będą zwykłe okna obrotowe, a najdroższe konstrukcje uchylno-obrotowe. Ważnym parametrem może być też kolor ramy oraz obecność akcesoriów dodatkowych. Automatyka, rolety i różnego typu czujniki mogą znacznie podnieść cenę okien dachowych.

Rodzaje i ceny okien dachowych

Okna dachowe są szczególnym rodzajem stolarki. Poszczególne rodzaje tych konstrukcji różnią się od siebie budową, sposobem otwierania, a także sposobem montażu. Owe różnice przekładają się na cenę. W ofertach producentów znajdziemy sześć głównych rodzajów okien dachowych. Są nimi:

  • Okna dachowe obrotowe – to najpopularniejsze, najprostsze, a jednocześnie najtańsze konstrukcje. Oś obrotu znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Okno otwiera się za pomocą uchwytu lub standardowej klamki zamontowanej na dole bądź na górze obrotowego skrzydła. Za dobre jakościowo okno z PCV (o rozmiarze 65x118 cm) zapłacimy od 900 do 1.300 zł. Konstrukcje wykonane z dobrego jakościowo drewna sosnowego mogą kosztować od 800 do 1.500 zł.
  • Okna uchylno-obrotowe – posiadają dwie osie obrotu ulokowane na górnej krawędzi oraz w połowie wysokości ramy. Konstrukcje można obracać, jednak oś obrotu tylko w niewielkim stopniu wychyla się do środka pomieszczenia. Niewielki kąt nachylenia sprawia, że okna dachowe uchylno-obrotowe mogą być montowane znacznie niżej niż ich obrotowe odpowiedniki. Połączenie funkcji uchylania i obrotu sprawia zwiększa też funkcjonalność ramy okiennej. Możemy ją łatwo wyczyścić oraz użytkować na niskich poddaszach. Standardowe okno dachowe z PCV o rozmiarach 65x118 cm może kosztować od 1.300 do 1.800zł. Za dwukrotnie lakierowane okno sosnowe zapłacimy od 1.500 do 1.900zł. Konstrukcja trzykrotnie lakierowana (dedykowana do miejsc o mocnym nasłonecznieniu) będzie wydatkiem rzędu 1.700-2.100 zł.
  • Okna dachowe kolankowe – to nowoczesne rozwiązanie, będące połączeniem okna ściennego i dachowego, ulokowanego w specjalnej ściance kolankowej. Za drewnianą konstrukcje o rozmiarach 78x60 cm zapłacimy ok. 1.200-1.900 zł. Okna kolankowe wykonane z PCV (renomowanej firmy ROTO) kosztują od 2.200 do 2.500 zł.
  • Okna dachowe wysokościowe – wyglądają podobnie jak okna obrotowe, jednak oś obrotu znajduje się na ¾ wysokości skrzydła okiennego. Podczas otwierania skrzydło nie wchodzi do wnętrza pomieszczenia, a jedynie unosi się ponad dach. Możemy montować je na dowolnej wysokości. Za dobry jakościowo model o rozmiarach 74x140 cm zapłacimy od 1.500 do 1.800 zł.
  • Okna rozwieralne (wyłazy dachowe) – to okna, które umożliwiają sprawne wyjście na dach. Przeważenie montuje się je tuż przy szczycie dachu. Konstrukcja otwiera się na bok i posiada specjalne siłowniki (zabezpieczające przed zatrzaśnięciem ramy). Wyłazy przeważnie posiadają rozmiar od 45x55 cm do 66x118 cm. Ich koszt waha się pomiędzy 1.300, a 2.000 zł.
  • Okna balkonowe – stanowią alternatywę dla okien kolankowych. Montuje się je w miejscach, gdzie nie ma ścianek kolankowych. Okno balkonowe składa się z dwóch niezależnych części. Część górna tworzy rodzaj uchylnego daszka. Z kolei część dolna (posadowiona pionowo) tworzy przezroczystą balustradę. Można ją jedynie delikatnie uchylać. Tego typu konstrukcje stosuje się przeważnie na dachach o kącie nachylenia od 40 do 50 stopni. Okna balkonowe nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na bardzo wysoką cenę.  W ofertach handlowych znajdują się przeważnie produkty firmy VELUX. Za dobrą jakościowo konstrukcje o rozmiarach 94x252cm zapłacimy przynajmniej 9.200 zł.
  • Koszty montażu – okna dachowe najrozsądniej montować podczas wykonywania pokrycia dachowego. Koszt montażu zależy od specyfiki i rozmiarów okna. Przeważnie jest to wydatek oscylujący pomiędzy 150, a 400 zł.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Najważniejsze zasady dotyczące montażu okien dachowych

Specyfika montażu zależy od rodzaju okna i konstrukcji dachowej. Większość okien montujemy bezpośrednio na łatach. Tego typu konstrukcje posiadają specjalne kątowniki montażowe, które znajdują się na górnej i dolnej części ościeżnicy. Nieco rzadziej spotykamy się z oknami montowanymi do krokwi. Tego typu konstrukcje są wyposażone w kątowniki boczne (po prawej i lewej stronie ościeżnicy). Ciekawym rozwiązaniem są okna dachowe uniwersalne, wyposażone zarówno w kątowniki boczne oraz kątowniki dolne i górne.

Bardzo ważną zasadą montażową jest zastosowanie odpowiednich odstępów pomiędzy otworem okiennym a pokryciem dachu. Pod oknem pozostawiamy odstęp do 4 cm przy dachach płaskich, 8-12 cm przy zwykłej dachówce, od 9 do 13 cm przy pokryciu wysokoprofilowym. Pamiętajmy też o odstępie nad oknem (od 6 do 15 cm) oraz o odstępie przy bokach okna (3 do 6 cm).


Etapy montażu okien dachowych

Na wstępie musimy przygotować otwór okienny. Stosujemy się do wymogów montażowych konkretnego modelu okna. Rozcinamy folie dachową i zdejmujemy pokrycie dachu. W niektórych przypadkach konieczne będzie też wycinanie łat dachowych.

W drugim etapie przechodzimy do wstępnego montażu. Do ościeżnicy przytwierdzamy kątowniki montażowe. Pamiętajmy, że oznaczenie głębokości okna powinno się pokrywać z górną powierzchnią łaty montażowej.

Po przymontowaniu kątowników przystępujemy do wypoziomowania łat montażowych. Następnie przytwierdzamy je do konstrukcji dachowej. W dolnej i górnej ościeżnicy umieszczamy wełnę mineralną, która posłuży nam za materiał termoizolacyjny. Uszczelnione ościeżnice montujemy w otworze okiennym.

Czwarty etap polega na przytwierdzeniu dolnych kątowników oraz wstawieniu skrzydła. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić i ewentualnie poprawić wyprofilowanie otworu okiennego. Po sprawdzeniu poziomu oraz pionu wyjmujemy skrzydło i przytwierdzamy górny kątownik.

W następnej kolejności nakładamy termoizolacje wokół całej ościeżnicy. Następnie montujemy kołnierz. Zaczynamy od elementów dolnych, przechodząc przez montaż elementów bocznych. Na koniec montujemy kaptur i górną część kołnierza. Pamiętajmy też o zastosowaniu klinów uszczelniających, które zabezpieczą wnętrze przed wilgocią i drobnymi zabrudzeniami.

Ostatnim krokiem jest montaż pokrycia dachowego znajdującego się wokół okna. Na koniec przytwierdzamy skrzydło okienne i sprawdzamy czy wszystkie elementy działają w sposób prawidłowy.

Montaż standardowych okien dachowych nie jest zbyt skomplikowany. Proces montażowy wymaga jednak dużej dokładności, doświadczenia i niezbędnej wiedzy. W rzeczywistości warto powierzyć go odpowiednim fachowcom, którzy udzielą nam pełnej gwarancji montażowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny