Okna dachowe – rodzaje oraz dodatkowe elementy

Małe okno poddaszowe – zalety

Okno połaciowe jest coraz bardzie popularne. Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym są często wybierane przez polskie rodziny. Okna strychowe montuje się w dachach głównie dwuspadowych. Małe lub duże okna połaciowe mogą być także zlokalizowane na strychu, który nie będzie na co dzień użytkowany. Wszystko zależy od oczekiwań i planów inwestora. Nowoczesne budownictwo pełne jest ciekawych rozwiązań przeznaczonych do poddaszy. Okno strychowe tworzy niepowtarzalny klimat zwłaszcza w przypadku nocy pełnych gwiazd czy podczas pełni księżyca.

Okna poddaszowe posiadają przemyślaną konstrukcję, dzięki czemu będą funkcjonalne. Dachy spadowe mogą być o różnym kącie nachylenia, co nie wpłynie znacząco na montaż okien. Małe okna połaciowe posiadają ramy o prostej budowie, które nie będą wychodzić poza zarys pokrycia dachowego. Okna dachowe również nie wpływają niekorzystnie na obciążenie dachu.

Małe lub duże okna do poddaszy należy dopasować do aranżacji danego pomieszczenia. Okno poddaszowe będzie wpuszczać światło do środka, dlatego też powinno się uzupełniać chociażby z oknem zlokalizowanym na ścianie szczytowej budynku. Alternatywą dla okien dachowych jest lukarna z tradycyjnym oknem. Okno poddaszowe jest tak zlokalizowane, że nie będzie zaburzać całej przestrzeni i rzadko kiedy będzie przeszkodą dla mebli. Chyba, że inwestor zdecyduje się na duże okno dachowe.

Drewniane czy plastikowe okno strychowe?

Okna poddaszowe zazwyczaj wykonane są na dwa sposoby. Jednym z rozwiązań są okna strychowe drewniane. Na plus dla tego typu okien jest ich wysoka estetyka. Drewno to materiał pełen klasycznej formy, który zachwyci niejednego inwestora. Z drugiej jednak strony okna drewniane wymagają specjalnej konserwacji. Konieczna jest właściwa impregnacja jako zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wilgoci. Czynność należy wykonywać regularnie, a na bieżąco sprawdzać czy nie doszło do przypadkowym uszkodzeń malowanej powierzchni.

Małe lub duże okna poddaszowe mogą być również wykonane z PCV. Jest to najpopularniejsza opcja z uwagi na wysoką trwałość takich okien. PCV to materiał, który jest odporny na czynniki atmosferyczne takie jak opady deszczu czy śniegu. Może jednak dojść do stopniowego odbarwiania ramy okna w wyniku bardzo mocnego nasłoneczniania. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem cen okien dachowych i zwykłych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okien do poddaszy?

Dachy są swego rodzaju zamknięciem całego budynku od góry. Z tego właśnie względu okna poddaszowe powinny spełniać pewne wymagania. Powinny być przede wszystkim energooszczędne. Utrata ciepła przez okno strychowe wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania budynku. W przypadku użytkowania poddasza przez dzieci okna powinny być odpowiednio zabezpieczone podobnie jak lukarna oraz okno w niej umieszczone. Choć dachy są najwyżej położonym miejscem budynku, to jednak warto wybierać okna z odpowiednią ochroną antywłamaniową. Cena funkcjonalnych okien dachowych może być jednak dużo wyższa niż najprostszych okien strychowych.

Warto zastanowić się nad doposażeniem okien dachowych w rolety. W przypadku ustawienia ich na stronę mocno nasłonecznioną będzie można wtedy indywidualnie regulować poziom oświetlenia pomieszczenia. Innym ważnym aspektem jest wysokość ustawienia klamki. Do wyboru jest lokalizacja jej na górze lub na dole okna. Wszystko zależy od wysokości na jakieś ustawione jest okno, choć najczęściej jednak wybierane jest zamontowanie jej na dole.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, im większy poziom izolacji cieplnej okna, tym lepiej. Szczelność okien znacząco wpływa na ekonomiczne ogrzewanie budynku. Dużą zaletą nowoczesnych okien jest wyposażenie ich w systemy trzyszybowe. Cena okna dachowego będzie w pełni uzależniona jednak od wybranego poziomu termoizolacji.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest sposób otwierania okna poddaszowego. Tradycyjne okna otwierają się na oścież. W przypadku okien strychowych nie ma takiej potrzeby. Jedynym wyjątkiem są okna wyłazowe, które ułatwiają wyjście na dachy budynków. W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się okna uchylno-obrotowe. Sposób otwierania będzie miał znaczący wpływ na lokalizację zawiasów.

Okna dachowe Fakro – charakterystyka, wymiary oraz cennik

Polskie okna dachowe o wysokiej jakości i komforcie użytkowania

Producent okien dachowych Fakro jest wybierany przez szerokie grono inwestorów. Związane jest to z wysokim poziomem jakości produktów oraz starannością ich wykonania. Również profesjonalna obsługa klienta jest mocno na plus. Okna firmy Fakro wybierane na dachy domów jednorodzinnych to niewątpliwie gwarancja bezpieczeństwa i komfortu użytkowania poddasza. 

Okna dachowe firmy Fakro produkowane są według najnowszych technologii wykorzystując skuteczne systemy. Jednym z nich jest obecność trzech szyb. Dzięki temu uzyskuje się wysoką termoizolację okna. Firma Fakro produkuje okna z kołnierzem Thermo, co również wpływa na poprawę izolacji. Choć te okna dachowe nie są tanie, to jednak cena jest proporcjonalna do wysokiej jakości produktu.

Przykładowe okna dachowe firmy Fakro

Jednym z przykładów nowoczesnych okien firmy Fakro jest model FPP-V preSelect MAX. Jest to okno uchylno – obrotowe, które ma zwiększony kąt uchylania w porównaniu do starszych modeli. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii możliwy jest wybór jedynie jednego sposobu otwierania okna przy zachowaniu wysokiej jakości ramy oraz zawiasów.  Model preSelect MAX posiada klamkę wyposażoną w dwa stopnie mikrouchylenia okna. Specjalna blokada obrotu okna umożliwia sprawne jego umycie czy założenie dodatkowe markizy. Cena takiego okna zależna jest od wybranych wymiarów, ale oscyluje w granicach 1500-2000 zł.  

Okno dachowe z perspektywy poddasza, a także producenci, ceny oraz rodzaje okien dachowych
Okna dachowe krok po kroku, czyli ceny, rodzaje, producenci, opinie, zastosowanie oraz najlepsze modele

Kolejnym przykładem jest okno dachowe Z-Wave. Jest to okno sterowane elektrycznie, co ułatwia jego otwierania z każdego miejsca w pokoju. Wyposażony jest w takie elementy jak siłownik, transformator czy centralka, które umożliwiają jego zdalną obsługę. Dodatkowym atutem okna dachowego Z-Wave jest czujnik deszczu, który automatycznie zamyka skrzydło w trakcie pojawienia się opadów. Nie jest to zdecydowanie tanie okno. Cena takiego okna jest już zwykle wyższa niż 3000 zł (zależnie od wymiarów i dodatkowego wyposażenia).

Okna dachowe Velux – charakterystyka, wymiary oraz cennik

Samodzielna konfiguracja okien firmy Velux

Firma Velux to kolejny producent okien dachowych, który gwarantuje wysoka ich jakość. Dużym plusem firmy jest możliwość samodzielnego konfigurowania okien połaciowych. Oferta została podzielona na trzy kategorie.

Opcja Standard jest najlepszych wyborem w przypadku chęci zainwestowania w okna dobrej jakości przy niedużym wydatku finansowym. Oferta producenta Velux pełna jest atrakcyjnych okien z pakietem trzyszybowym zapewniającym wysoki komfort użytkowania, ale bez wygórowanych cen. Kategoria Standard Plus natomiast oferuje zwiększony komfort, nowe rozwiązania czy wysoki poziom termoizolacji.

Jeśli jednak inwestor jest gotów zainwestować większą ilość pieniędzy, może zdecydować się na produkty Premium. Okna dachowe z tej kategorii wyposażone są wiele przydatnych funkcji czy nowoczesne wzornictwo. Niewątpliwie jest to rozwiązanie w przypadku domów nowoczesnych czy automatycznych.Okna poddaszowe firmy Velux Premium

W przypadku zdecydowania się na małe okna dachowe z kategorii Premium w trakcie konfiguracji można wybierać między różnymi opcjami. Duży wybór wymiarów oraz kolorów czy rodzajów pokrycia jest zdecydowanie na plus. Do wyboru jest także klamka zlokalizowana na dole lub na górze.

Ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem jest system Velux Acive with Netatmo. Jest to system, którego praca bazuje na czujnikach pogodowych oraz czujnikach jakości powietrza. Odbierając sygnały o występującym opadzie czy poziomie zanieczyszczenia powietrza samodzielnie reguluje poziom otwarcia okien czy rolet. System oparty jest na sieci Wi-Fi, dlatego może być obsługiwany na smartfonie przy pomocy specjalnej aplikacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny