Srebrzyński205

Okna energooszczędne - najważniejsze cechy i modele

Oczywiście okna energooszczędne to doskonały zakup również wtedy, kiedy planujemy wymianę starych okien i modernizację energetyczną budynku. Dzięki swojej budowie potrafią znacznie zwiększyć komfort domowników nie tylko poprzez lepszą termoizolację, lecz także swoje właściwości akustyczne. Nowoczesne okna świetnie nadają się do domu jednorodzinnego, a także mieszkania w bloku. Doskonale tłumią dźwięki z zewnątrz oraz pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz zarówno latem, jak i zimą.

Jakie cechy powinno mieć wysokiej jakości okno pasywne? Najważniejszą cechą okna energooszczędnego jest oczywiście współczynnik przenikania ciepła, czyli przepuszczalność okna. W przypadku okien montowanych w domu energooszczędnym nie może być on wyższy niż 1,3 W/(m2K). Co więcej, parametr ten ma niedługo ulec zmianie i zostać dodatkowo obniżony. W 2021 roku współczynnik będzie wynosił jedynie 1,1 W/(m2K).

Puch180

Kolejną ważną cechą jest mikrowentylacja. W dużym uproszczeniu można napisać, że mikrowentylacja odpowiada za przepływ powietrza w pomieszczeniu bez otwierania okien. W oknach energooszczędnych stosuje się jednak specjalną technologię, dzięki której dostęp świeżego powietrza nie pociąga za sobą jednoczesnego wychładzania pomieszczeń.

Poza tym pisząc o oknach energooszczędnych nie można także zapominać o profilach. Nowoczesne profile nie tylko zwiększają szczelność okien, lecz również mają dodatkowe funkcjonalności, takie jak zwiększona ochrona przed włamaniem oraz dodatkowa izolacja akustyczna. Jeśli zastanawiamy się, jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego, warto zwrócić na to uwagę!

Wybierając okna, pamiętajmy także o tym, że istnieją różne rodzaje okien pasywnych. Można je podzielić ze względu na konstrukcję profilu, ilość szyb w pakiecie, czy w końcu materiały, z jakiego wykonana została rama okienna - mogą być one z PCV, drewna lub aluminium. Od rodzaju okna oczywiście zależeć będą jego właściwości. Wybór jest jednak na tyle szeroki, że bez problemu znajdziemy okna spełniające wszystkie nasze wymagania, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu.

Poznaj system Schüco LivIng przeznaczony do domów energooszczędnych i pasywnych

Dwu i trzy szybowe

Wróćmy jednak do ilości szyb w pakiecie okiennym. Jeżeli interesują nas okna PCV, z pewnością wiemy, że w ofercie producentów można znaleźć okna dwu oraz trzyszybowe. Czym, poza oczywiście liczbą szyb, różnią się od siebie te pakiety, oraz które okna będą korzystniejszym wyborem? W tym przypadku dużo zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym montujemy okno, ekspozycji domu lub mieszkania oraz rozmiarów przeszklonej powierzchni.

Jak nietrudno zauważyć, okna składają się przede wszystkim z szyb i to one w głównej mierze odpowiadają za jego właściwości i przepuszczalność cieplną. Dlatego są tak ważne. W przypadku okien pasywnych pakiety szybowe konstruowane są w szczególny sposób. Szyby umieszczone są w odpowiedniej odległości od siebie, a przerwa między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym, argonem, który ma doskonałe właściwości izolacyjnie. To właśnie dlatego okna pasywne mają znacznie lepsze parametry termiczno-akustyczne niż tradycyjne.

Schueco Kombisysteme MD Var1 DB 703

Okna trzyszybowe są oczywiście znacznie cieplejsze, niż okna dwuszybowe, dlatego warto montować je w pomieszczeniach, które wolno się nagrzewają lub mocno przeszklonych, jak na przykład taras, pokój z oknem balkonowym czy ogród zimowy. Dzięki nim znacznie obniżymy rachunki za ogrzewanie, a przy tym będziemy mogli rozkoszować się wszystkimi urokami tego rodzaju pomieszczeń.

Okna dwuszybowe z kolei doskonale spiszą się w nieogrzewanych pomieszczeniach gospodarczych, czyli na przykład w garażu, piwnicy czy na strychu, a także w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. Tego rodzaju okna wciąż mają dobre właściwości cieplne, ale są znacznie tańsze. Pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na wysokiej termoizolacji domu, lepiej spiszą się okna trzyszybowe.

Materiał wykonania

Wspomnieliśmy o tym, że okna energooszczędne można podzielić ze względu na materiał, z którego wykonano ramy. W ofercie producentów można znaleźć okna PCV, okna drewniane, aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe. Największą popularnością cieszą się okna PCV, czyli z ramą zrobioną z polichlorku winylu. Ten rodzaj okien doskonale łączy przystępną cenę ze świetnymi właściwościami izolacyjnymi, a dodatkowo jest łatwy w konserwacji.

Owczarek 170

Okna drewniane z kolei zachwycają estetyką oraz mają doskonałe właściwości akustyczne. Nie można jednak zapominać, że drewno, ze względu na swoje właściwości, wymaga zastosowania dodatkowych komór oraz uszczelek, które zwiększą właściwości termoizolacyjne ramy.

Okna aluminiowe to popularny wybór do budynków użyteczności publicznej, ponieważ ramę aluminiową można dowolnie formować. Mają one niestety najmniejsze właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że rzadko stosuje się w je budownictwie energooszczędnym.

Okna drewniano-aluminiowe łączą zalety okien drewnianych i aluminiowych. Drewniana rama okuta jest aluminium, co zwiększa właściwości termoizolacyjne okien.

Dodatkowe wyposażenie okna

Pisząc o oknach pasywnych, nie można również zapominać o dodatkowym wyposażeniu. Akcesoria okienne, takie jak rolety i żaluzje, mogą dodatkowo poprawić właściwości okien. Nowoczesne osłony okienne doskonale zapobiegają przegrzewaniu i wychładzaniu pomieszczeń, chroniąc również przed promieniami UV. Warto zadbać również o wybór odpowiednich parapetów - doskonale sprawdzają się na przykład parapety z konglomeratu, które są wytrzymałe, estetyczne i niezwykle uniwersalne, a także dodatkowego zabezpieczenia, jak rolety zewnętrzne czy moskitiery.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny