Okna drewniane - ceny, wybór, modele, parametry izolacyjne, porównanie do okien PCV

Okna drewniane cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Na ich sukces wpływa urok i naturalny wygląd, który pasuje do każdej stylistyki wnętrza. Dlaczego okna z drewna są droższym rozwiązaniem niż tradycyjnie okna plastikowe?

Okna drewniane – zalety

Okna z drewna produkowane są w wielu gatunków drzew. Największą popularnością cieszy się jednak sosna, modrzew, dąb i mahoń. Producent okien z drewna egzotycznego jest w stanie zaproponować nam niezwykle trwałe i odporne na czynniki zewnętrze produkty. Dodatkowo okna drewniane są bardziej szczelne i mają lepsze właściwości izolacyjne niż okna plastikowe lub aluminiowe. Warto również wspomnieć, że okna z drewna prasowanego nie przepuszczają do wnętrza hałasu, dzięki czemu lepiej utrzymują ciepło w domu. Okna drewniane są łatwe w obróbce, dlatego możemy je pomalować na dowolne kolory. To, co wyróżnia okna drewniane, to bogata oferta kolorystyczna, której pozazdrościć mogą okna plastikowe. Kolory oscylują głównie w odcieniach brązu, ale okna drewniane mają tę zaletę, że można je dowolnie przemalować.

Okna wykonane z ekologicznego materiału nie są podatne na zniszczenia dzięki niezwykle solidnej konstrukcji. W przypadku pożaru okna drewniane nie wytworzą szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Producenci tego typu okien zapewniają, że okna z drewna mogą nam służyć nawet przez sto lat bez konieczności ich wymiany. W celu zachowania naturalnego wyglądu i ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi zaleca się szlifowanie okien drewnianych co kilka lat.

Okna z drewna - technologia kosztuje

Standardowe profile okien drewnianych mają grubość 68 mm. Nieco grubsze(88mm) będą profile, które wykorzystuje się do produkcji okna z drewna, posiadającego energooszczędne zestawy szybowe. Profile wykonane z drzewa dębowego lub mahoniowego zwiększą cenę okna o nawet 50%. Nieco tańsze będą natomiast profile merandi, ponieważ producent okna drewnianego zaproponuje nam cenę wyższą o 25% . Osoby, którym zależy na tym, aby okna z drewna wyróżniały się lepszą izolacyjnością termiczną, będą musiały zapłacić o 25% więcej. Podobne koszty poniesiemy wówczas, gdy zdecydujemy się na okna drewniane o zwiększonej dźwiękoszczelności. Dodatkowo możemy zamówić okna z drewna okleinowego, do których będziemy musieli dopłacić ok. 20%. Okna z drewna okleinowego to nie jedyna opcja, sprawdź także porównanie okien drewnianych i plastikowych.

Okna drewniane - jaki wpływ na cenę mają wymiary?

Wymiary, podobnie jak materiał, sposób otwierania i izolacja termiczna, mają wpływ na ostateczną cenę okna z drewna. Podczas wyboru odpowiedniej stolarki okiennej warto wziąć pod uwagę fakt, że okna o standardowych rozmiarach są zdecydowanie tańsze niż okna z drewna wykonywane na specjalne zamówienie.

Średnio kwadratowe okno drewniane sosnowe o wymiarze 600x600 mm kosztuje od 420-650 zł. Za okno z drewna o wymiarach 900x1200 mm przyjdzie nam zapłacić 760-850 zł. Najdroższe może okazać się okno drewniane o rozmiarach 1200x1500 mm. W tej sytuacji musimy liczyć się z kosztem rzędu 1150-1250 zł.  W przypadku okna dachowego z drewna prasowanego o wymiarach 780x980 mm zapłacimy 500 zł. Nieco więcej kosztować będzie okno o rozmiarze 780x1400 mm – 650 zł.

Eleganckie okna drewniane dodają uroku każdemu budynkowi. Ich ponadczasowy design pasuje do niemal każdej aranżacji wnętrza. Drewno posiada duże zdolności termoizolacyjne, dzięki czemu okna wykonane z tego materiału świetnie sprawdzają się w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych.

Alternatywą dla konstrukcji drewnianych są okna aluminiowe. Ich największym atutem pozostaje brak konieczności konserwacji, a także przystępna cena. Okna aluminiowe mogą być nawet o 1/3 tańsze w zakupie niż ich drewniane odpowiedniki.

Nowością na polskim rynku są okna drewniano aluminiowe. Owe produkty łączą w sobie elegancki wygląd drewna, a także praktyczność użytkowania aluminium. Okna drewniano aluminiowe to połączenie dwóch ram. Od strony zewnętrznej znajduje się aluminiowa rama, z kolei wewnętrzna rama to przede wszystkim drewno. Dzięki temu okna drewniano aluminiowe łączą w sobie zalety obu materiałów i stają się wdzięcznym elementem wykończenia nowoczesnych domów.

Alternatywą dla produktów drewnianych i aluminiowych jest okno z PCV. Tego rodzaju przeszklenia zdominowały rynek ze względu na atrakcyjną cenę zakupu i brak konieczności konserwacji. Obecnie w ofertach handlowych znajdziemy zarówno duże drzwi balkonowe, jak i okna z PCV. Połaciowe okna z PCV podsiadają dobrze izolujące kołnierze uszczelniające, które zwiększają ich poziom termoizolacji.

Zarówno okna aluminiowe, plastikowe jak i drewniane mogą posiadać różną technologię otwierania. Ciekawym rozwiązaniem są okna przesuwne. Ich największą zaletą jest nieograniczanie przestrzeni podczas otwierania i zamykania. Okna przesuwne z reguły posiadają większe rozmiary, a ich budowa przypomina przesuwne drzwi balkonowe.

Znanymi producentami okien drewnianych, aluminiowych i PCV są Drutex S.A, Termo Profil, Eko-Okna, Sokółka, M&S; Pomorska Fabryka Okien oraz Białostocka firma Witraż. W ofercie powyższych producentów znajdują się okna aluminiowe, PCV i drewniane.

Jeśli interesują Cię okna przesuwne i uchylne zapraszamy do tego działu. Znajdziesz tu informacje dotyczące wyboru okien (drewno, PCV, aluminium), zobaczysz jak wybrać okno dachowe oraz kołnierze uszczelniające. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.