Okna drewniane

Okna drewniane to elementy zamykające otwór w ścianie zewnętrznej lub połaci dachowej. Służą do doświetlenia, a także wentylowania pomieszczeń. Dobrej jakości okna drewniane zapewniają wysoki współczynnik izolacji termicznej oraz akustycznej. Jak sama nazwa wskazuje, okna drewniane zostają wykonane z drzew. Do produkcji najczęściej używa się wysuszonych i zabezpieczonych przed działaniem wilgoci gatunków drewna rodzimego.

Ponadczasowe okna drewniane

Eleganckie okna drewniane dodają uroku każdemu budynkowi. Ich ponadczasowy design pasuje do niemal każdej aranżacji wnętrza. Drewno posiada duże zdolności termoizolacyjne, dzięki czemu okna wykonane z tego materiału świetnie sprawdzają się w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych.

Alternatywą dla konstrukcji drewnianych są okna aluminiowe. Ich największym atutem pozostaje brak konieczności konserwacji, a także przystępna cena. Okna aluminiowe mogą być nawet o 1/3 tańsze w zakupie niż ich drewniane odpowiedniki.

Nowością na polskim rynku są okna drewniano aluminiowe. Owe produkty łączą w sobie elegancki wygląd drewna, a także praktyczność użytkowania aluminium. Okna drewniano aluminiowe to połączenie dwóch ram. Od strony zewnętrznej znajduje się aluminiowa rama, z kolei wewnętrzna rama to przede wszystkim drewno. Dzięki temu okna drewniano aluminiowe łączą w sobie zalety obu materiałów i stają się wdzięcznym elementem wykończenia nowoczesnych domów.

Alternatywą dla produktów drewnianych i aluminiowych jest okno z PCV. Tego rodzaju przeszklenia zdominowały rynek ze względu na atrakcyjną cenę zakupu i brak konieczności konserwacji. Obecnie w ofertach handlowych znajdziemy zarówno duże drzwi balkonowe, jak i okna z PCV. Połaciowe okna z PCV podsiadają dobrze izolujące kołnierze uszczelniające, które zwiększają ich poziom termoizolacji.

Zarówno okna aluminiowe, plastikowe jak i drewniane mogą posiadać różną technologię otwierania. Ciekawym rozwiązaniem są okna przesuwne. Ich największą zaletą jest nieograniczanie przestrzeni podczas otwierania i zamykania. Okna przesuwne z reguły posiadają większe rozmiary, a ich budowa przypomina przesuwne drzwi balkonowe.

Znanymi producentami okien drewnianych, aluminiowych i PCV są Drutex S.A, Termo Profil, Eko-Okna, Sokółka, M&S Pomorska Fabryka Okien oraz Białostocka firma Witraż. W ofercie powyższych producentów znajdują się okna aluminiowe, PCV i drewniane.

Jeśli interesują Cię okna przesuwne i uchylne zapraszamy do tego działu. Znajdziesz tu informacje dotyczące wyboru okien (drewno, PCV, aluminium), zobaczysz jak wybrać okno dachowe oraz kołnierze uszczelniające. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Czytaj dalej lub zobacz artykuły poniżej

Rolety rzymskie - zastosowanie, ceny, porady dekoracyjne

Rolety rzymskie - zastosowanie, ceny, porady dekoracyjne

Dekoracje okien przybierają rozmaite formy w zależności od gustu osób urządzających wnętrza. Rolety okienne, żaluzje czy firanki i zasłony to tylko niektóre z możliwości. Jedną z propozycji na nieszablonowe przybranie okien są rolety rzymskie. Rolety rzymskie są bardzo efektowną ozdobą okna. Pasują do różnorodnych aranżacji i mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu. Rolety rzymskie stanowią kompromis pomiędzy zasłonami a standardowymi roletami okiennymi. Warto przemyśleć dekoracje okien w swoim domu przy ich użyciu.
, 12 lipca 2017

Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik

Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik

Dobrze zabezpieczona i regularnie konserwowana stolarka drewniana okienna może przetrwać w idealnym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Często z różnych przyczyn nie chcemy wymieniać drewnianych okien lub drzwi. Jednak co zrobić, gdy ramy lub skrzydła wymagają naprawy? Poniżej podpowiemy, na czym polega renowacja okien drewnianych, kiedy ją przeprowadzać i w jaki sposób wykonać.
, 20 czerwca 2017

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy!

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy!

Drewno to piękny i wdzięczny materiał budowlany, a także - a może przede wszystkim - materiał na meble i inne elementy wyposażenia na zewnątrz oraz wewnątrz naszych domów. Aby drewno na długo zachowało swoje piękno, musi być odpowiednio pielęgnowane. Jednym ze sposobów jest impregnacja drewna. Impregnaty do drewna na sklepowych półkach nie są sobie równe i nie posiadają takiej samej jakości. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto stosować impregnat do drewna oraz który wybrać.
, 7 czerwca 2017

Karnisze sufitowe jako element wystroju okien - porady projektanta

Karnisze sufitowe jako element wystroju okien - porady projektanta

Zasłony, rolety rzymskie czy firany to modny i dekoracyjny wystrój okien. Aby zasłony czy firanki mogły doskonale się prezentować, należy dobrać odpowiednie karnisze, które wyeksponują dekorację okienną. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów karniszy z różnymi typami mocowań, które są produkowane z rozmaitych materiałów. Przedstawiamy krótki przewodnik dekoracji okien z karniszami w tle.
, 20 maja 2017

Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

W ubiegłym okresie okna aluminiowe były wykorzystywane głównie w budownictwie instytucjonalnym oraz komercyjnym, jednak ze względu na swoją użyteczność i funkcjonalność, weszły obecnie do użytku również w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Aluminium posiada szereg cech, dzięki którym stosuje się go do wytwarzania wytrzymałych drzwi i okien. Okna aluminiowe to okna nowoczesne. Sprawdzamy, jakie są ich cechy szczególne, jaka jest oferta tego typu okien na polskim rynku oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
, 3 maja 2017

Parapety zewnętrzne - aluminiowe, ceramiczne, stalowe - ceny, montaż, porady

Parapety zewnętrzne - aluminiowe, ceramiczne, stalowe - ceny, montaż, porady

Parapety zewnętrzne są ważnym elementem wykończenia elewacji. Ich prawidłowy wybór i wykonanie zabezpiecza ściany na wiele długich lat. Warto zatem poświęcić temu zagadnieniu trochę uwagi. Poniżej podpowiemy, jakie parapety zewnętrzne będą dobrym rozwiązaniem, oraz które z nich charakteryzują atrakcyjne ceny zakupu.
, 13 marca 2017

Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna

Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna

Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie, wielokrotnie zmieniane ostateczny swój kształt nabrało kiedy podjęto decyzję odnośnie wymagań co do izolacyjności cieplnej przegród w budynkach, w tym między innymi okien. Warto zaznajomić się z tymi przepisami, aby uniknąć zakupu okien których parametry nie będą współgrać z obowiązującymi przepisami prawa.
, 17 stycznia 2017

Montaż okien - cennik 2017 po województwach

Montaż okien - cennik 2017 po województwach

Nieszczelne okna wywołują duże straty energii grzewczej. Ich wymiana na przeszklenia nowszego typu jest zatem bardzo wskazana. Na ostateczny koszt wymiany okna wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest cena montażu. Dlatego poniżej zaprezentujemy cennik 2017 najczęściej wykonywanych usług montażowych.
, 10 stycznia 2017

Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?

Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?

Nawiewniki okienne są bardzo ważnym elementem dla zachowania właściwej cyrkulacji powietrza w domu. Jest to bezsprzeczny fakt. Jednak nadal opinie na temat nawiewników są podzielone. Na forach eksperckich i ogólnobudowlanych można spotkać opinie, że nawiewniki okienne to luksus i zbędny wydatek. Nie jest to prawdą. Jakie są rodzaje nawiewników i do czego służą? Czy należy je montować tylko w nowych domach, czy warto stosować również w starym budownictwie? Poniżej dzielimy się informacjami na ten temat.
, 26 grudnia 2016

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Drewno jest wszechstronnym materiałem. W zależności od obróbki tego naturalnego surowca można uzyskać wysokiej klasy drewno konstrukcyjne. Niezależnie czy będą to tylko listwy, belki czy do postawienia jest szkielet budynku, drewno budowlane musi spełniać szereg kryteriów by na takie miano zasłużyć. Jakie cechy powinno posiadać drewno konstrukcyjne i jakie normy spełniać? Poznaj klasy drewna konstrukcyjnego i jego najpopularniejsze zastosowania.
, 22 września 2016

W jaki sposób zastosować folie okienne?

W jaki sposób zastosować folie okienne?

Okna stanowią istotny element zarówno w architekturze, jak i w projektowaniu wnętrz. Funkcje, jakie pełnią w pomieszczeniu nie ograniczają się bowiem wyłącznie do cyrkulacji powietrza i wentylacji, czy zapewnienia izolacji akustycznej oraz termicznej. Dzięki odpowiedniemu projektowi przeszklenia mogą stać się ozdobą każdego pomieszczenia, jak i pozytywnie wpływać na wygląd zewnętrzny budynku. Abstrahując od powyżej wspomnianych praktycznych aspektów obecności okien, warto wspomnieć o dostarczaniu przez nie światła do pomieszczeń. Okno jako źródło światła dziennego jest niezaprzeczalnie znaczącym elementem w odniesieniu do oszczędności energii elektrycznej, jak i podnoszącym wartość wizualną pomieszczenia.
, 16 lutego 2017

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego

Wybór idealnych okien nie jest prostą sprawą. Bez wątpienia jest to inwestycja na wiele sezonów. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać okna o najlepiej dopasowanych parametrach. Większość inwestorów zastanawia się, czy warto zakupić okna trzyszybowe. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeżeli rozważamy na przykład dom pasywny, to relacja kompleksowych kosztów budowy domu pasywnego do ceny okien trzyszybowych jest korzystana. Przy tradycyjnych domach murowanych niekoniecznie. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem i jak dobrać okna do własnych potrzeb użytkowych.
, 3 lipca 2016

Samoczyszczące szyby – czym są i czy rzeczywiście czyszczą się same?

Samoczyszczące szyby – czym są i czy rzeczywiście czyszczą się same?

Jeszcze kilkanaście lat temu wizja stworzenia samoczyszczących szyb była określana mianem nierealnego snu. Jednak w dzisiejszych czasach okazuje się to w pełni możliwe. Firma Pilkington jako pierwsza wyszła naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, tworząc szkło samoczyszczące. Co to właściwie jest? I czy rzeczywiście spełnia swoje funkcje? Czy nadaje się zarówno na okna drewniane, jak i pcv? Na te pytania odpowiemy poniżej.
, 25 kwietnia 2016

Czy w Polsce warto montować okiennice?

Czy w Polsce warto montować okiennice?

Do niedawna zapomniane okiennice powoli wracają do naszych łask. W ofertach producentów znajdziemy coraz więcej ciekawych produktów, które skutecznie ozdobią każdy budynek. Jednak czy w naszych polskich warunkach zakup okiennic ma w ogóle sens? Czy warto je montować do okien drewnianych? A może PCV? A może jest jedynie zbędnym, wysokim wydatkiem?
, 25 kwietnia 2016

Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?

Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?

Okna PCV do domu energooszczędnego przede wszystkim powinny być szczelne i nie dopuszczać do utraty ciepła. Ciężko odnaleźć się w gąszczu propozycji wielu różnych producentów okien do domów energooszczędnych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak wybrać najlepsze okna do domu energooszczędnego i jak wpływają one na kompleksowy koszt budowy domu energooszczędnego.
, 22 kwietnia 2016

Okna dachowe - ceny i sposób montażu

Okna dachowe - ceny i sposób montażu

Nowoczesne okna dachowe efektywnie doświetlają poddasza użytkowe i zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Montaż tego typu konstrukcji cieszy się znacznie większą popularnością niż budowa lukarn dachowych. Zakup i montaż okien dachowych nie powinien przysporzyć nam problemów. W ofertach handlowych znajdziemy wiele odmiennych konstrukcji, które z łatwością dopasujemy do swojego poddasza.
, 16 stycznia 2017

Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?

Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?

Nieszczelne okna drewniane są dość uciążliwym problemem, który nabiera szczególnego znaczenia w okresie grzewczym. Nawet małe szczeliny potrafią odczuwalnie zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Wiąże się to z poczuciem dyskomfortu użytkowników, a także ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię cieplną. Na szczęście wiele nieszczelności możemy skutecznie usunąć samodzielnie. Wystarczy zlokalizować źródło nieszczelności, a następnie zastosować odpowiedni produkt uszczelniający. Te porady możesz zastosować zarówno przy oknach dachowych, jak i zwykłych oknach drewnianych lub PCV.
, 21 grudnia 2016

Ile kosztują okna tarasowe z drzwiami?

Ile kosztują okna tarasowe z drzwiami?

Drzwi oraz okna tarasowe otwierają wnętrza pomieszczeń i efektownie doprowadzają promienie słoneczne. Niegdyś stosowano wyłącznie tradycyjne okna PCV i drzwi jedno, lub dwu skrzydłowe. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne cenowo, jednak posiada dość duże ograniczenia rozmiarowe. Alternatywą dla tradycyjnych okien i drzwi tarasowych stały się konstrukcje harmonijkowe, przesuwne oraz HS. Wszystkie te typy okien charakteryzują się nieco innymi walorami użytkowymi.
, 5 lutego 2017

Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce

Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce

Podczas wyboru okien drewnianych warto zwrócić uwagę na wiele parametrów technicznych takich jak izolacja termiczna, izolacja akustyczna, wentylacja, poziom naturalnego doświetlenia pomieszczenia oraz trwałość i stabilność. Wybór nie jest prosty, a pogodzenie tych parametrów z tym często najważniejszym – ceną – jest niezwykle trudne.
, 28 kwietnia 2016

Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.

Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.

Izolacja termiczna jest jednym z ważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru modelu okien PCV do naszego domu. Dobrze wykonane, energooszczędne okna PCV będą zapewniały niewielką utratę energii cieplnej, co z kolei przekłada się na grubość naszego portfela w czasie sezonu grzewczego. Ale jakie okna wybrać - drewniane, czy plastikowe? I przede wszystkim którego producenta?
, 22 kwietnia 2016

Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

Większość polskich domów posiada standardowe okna plastikowe o białych ramach i mało atrakcyjnym wyglądzie. Kiedy kilka lat temu wybuchł boom na okna plastikowe nie zastanawiano się w zasadzie, czy to atrakcyjna propozycja i masowo wymieniano okna drewniane na plastik. Dziś sytuacja maluje się nieco inaczej, ponieważ mamy do wyboru dużo więcej produktów, a jedynym ograniczeniem i przeszkodą w ich zakupie jest cena, czasem bardzo wygórowana.
, 22 kwietnia 2016

Rolety zewnętrzne antywłamaniowe – koszty, które wybrać

Rolety zewnętrzne antywłamaniowe – koszty, które wybrać

Wiele osób zastanawia się czy warto inwestować w zewnętrzne rolety antywłamaniowe na okna drewniane. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, bowiem wszystko zależy od miejsca w którym rolety mają być umieszczone. Tego typu produkty wiążą się z dość dużym wydatkiem, dlatego nie opłaca się umieszczać ich na piętrach bloków czy też na wyżej położonych oknach domów jednorodzinnych. Z kolei w niskim domku, położonym z dala od sąsiadów, zewnętrzna roleta antywłamaniowa może być bardzo przydatnym i funkcjonalnym rozwiązaniem.
, 24 kwietnia 2016

Okna drewniane - ceny, wybór, modele, parametry izolacyjne, porównanie do okien PCV

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij