Okna drewniane - ceny, szczelność, wymiary, technologia i inne ciekawostki

Okna drewniane cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Na ich sukces wpływa urok i naturalny wygląd, który pasuje do każdej stylistyki wnętrza. Dlaczego okna z drewna są droższym rozwiązaniem niż tradycyjnie okna plastikowe?

Jeśli szukasz firmy, która zamontuje u ciebie okna, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Ocena: 4,7/5 (głosów 7)

Otwarte okno drewniane dachowe

Okna drewniane – zalety

Okna z drewna produkowane są w wielu gatunków drzew. Największą popularnością cieszy się jednak sosna, modrzew, dąb i mahoń. Producent okien z drewna egzotycznego jest w stanie zaproponować nam niezwykle trwałe i odporne na czynniki zewnętrze produkty. Dodatkowo okna drewniane są bardziej szczelne i mają lepsze właściwości izolacyjne niż okna plastikowe lub aluminiowe. Warto również wspomnieć, że okna z drewna prasowanego nie przepuszczają do wnętrza hałasu, dzięki czemu lepiej utrzymują ciepło w domu. Okna drewniane są łatwe w obróbce, dlatego możemy je pomalować na dowolne kolory. To, co wyróżnia okna drewniane, to bogata oferta kolorystyczna, której pozazdrościć mogą okna plastikowe. Kolory oscylują głównie w odcieniach brązu, ale okna drewniane mają tę zaletę, że można je dowolnie przemalować.

Okna wykonane z ekologicznego materiału nie są podatne na zniszczenia dzięki niezwykle solidnej konstrukcji. W przypadku pożaru okna drewniane nie wytworzą szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Producenci tego typu okien zapewniają, że okna z drewna mogą nam służyć nawet przez sto lat bez konieczności ich wymiany. W celu zachowania naturalnego wyglądu i ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi zaleca się szlifowanie okien drewnianych co kilka lat.

Okna z drewna - technologia kosztuje

Standardowe profile okien drewnianych mają grubość 68 mm. Nieco grubsze(88mm) będą profile, które wykorzystuje się do produkcji okna z drewna, posiadającego energooszczędne zestawy szybowe. Profile wykonane z drzewa dębowego lub mahoniowego zwiększą cenę okna o nawet 50%. Nieco tańsze będą natomiast profile merandi, ponieważ producent okna drewnianego zaproponuje nam cenę wyższą o 25% . Osoby, którym zależy na tym, aby okna z drewna wyróżniały się lepszą izolacyjnością termiczną, będą musiały zapłacić o 25% więcej. Podobne koszty poniesiemy wówczas, gdy zdecydujemy się na okna drewniane o zwiększonej dźwiękoszczelności. Dodatkowo możemy zamówić okna z drewna okleinowego, do których będziemy musieli dopłacić ok. 20%. Okna z drewna okleinowego to nie jedyna opcja, sprawdź także porównanie okien drewnianych i plastikowych.

Okna drewniane - jaki wpływ na cenę mają wymiary?

Wymiary, podobnie jak materiał, sposób otwierania i izolacja termiczna, mają wpływ na ostateczną cenę okna z drewna. Podczas wyboru odpowiedniej stolarki okiennej warto wziąć pod uwagę fakt, że okna o standardowych rozmiarach są zdecydowanie tańsze niż okna z drewna wykonywane na specjalne zamówienie.

Średnio kwadratowe okno drewniane sosnowe o wymiarze 600x600 mm kosztuje od 420-650 zł. Za okno z drewna o wymiarach 900x1200 mm przyjdzie nam zapłacić 760-850 zł. Najdroższe może okazać się okno drewniane o rozmiarach 1200x1500 mm. W tej sytuacji musimy liczyć się z kosztem rzędu 1150-1250 zł.  W przypadku okna dachowego z drewna prasowanego o wymiarach 780x980 mm zapłacimy 500 zł. Nieco więcej kosztować będzie okno o rozmiarze 780x1400 mm – 650 zł.

, aktualizacja 2 lutego 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij