Jakie okna i drzwi dobrać do domu?

Wybór okien i drzwi nie jest łatwą sprawą. Inwestor musi wziąć pod uwagę wiele czynników, które przełożą się na komfort użytkowania budynku, a także na zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dlatego podpowiemy, czym charakteryzują się okna drewniane, okna PCV oraz okna aluminiowe. Wskażemy też, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi zewnętrznych.

Wybieramy okna drewniane

Okna drewniane kojarzą się z najwyższym poziomem estetyki i wysokim standardem wykonania. Drewno jest miłe w dotyku, a widoczność usłojenia świetnie współgra z każdym stylem aranżacyjnym. Okna drewniane wyróżniają się też bardzo dobrym poziomem izolacji termicznej. Rama z drewna jest dobrym izolatorem, a współczynnik przenikania ciepła wynosi średnio 1,4 W/m2K. Jest to bardzo dobry wynik, który przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą) budynku. Dla porównania, średni współczynnik przenikania ciepła przez okna plastikowe wynosi 1,9 W/m2K. Różnica może wydawać się bardzo znikoma, jednak nabiera szczególnego znaczenia w budownictwie domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Wybierając okna drewniane musimy liczyć się również z pewnymi niedogodnościami. Jedną z nich z pewnością będzie wyższy koszt inwestycji. Dobrej jakości okno drewniane będzie znacznie droższe niż standardowe okna PCV. Dodatkową niedogodnością okazuje się również konieczność regularnej konserwacji. Drewno jest wrażliwe na podwyższoną wilgoć oraz zmiany temperatur. Dlatego wymaga cyklicznego zabezpieczania przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki temu zyskuje bardzo dużą żywotność i może wytrzymać w idealnym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Warto tutaj dodać, że żywotność niekonserwowanych okien drewnianych jest znacznie mniejsza.

Najważniejsze wady i zalety okien PCV

Nowoczesne okna PCV szybo zyskały dużą popularność. Wszystko za sprawą atrakcyjnej ceny oraz braku konieczności konserwacji. Plastik wykazuje dużą odporność na działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur. Dzięki temu rama okienna nie musi być konserwowana przez około 40 lat od zakupu. Jest to bardzo dobry wynik, który zwiększa komfort użytkowania. Dużym atutem okazuje się również wspomniana wcześniej cena. Ta może być przynajmniej o kilkanaście procent niższa w porównaniu z kosztami okien drewnianych o podobnych parametrach termoizolacyjnych.

Plastikowe ramy nie muszą przybierać mało estetycznej barwy bieli. W ofertach sprzedaży znajdziemy okna PCV wybarwione w różnorakich kolorach. Warto jednak pamiętać, że ciemniejsza rama pochłania więcej promieni słonecznych i silniej się nagrzewa. Może to doprowadzić do powstawania odkształceń. Dlatego przyjmuje się, że bardzo ciemne ramy plastikowe nie powinny znajdować się w silnie nasłonecznionej ekspozycji.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także stylizowane okna PCV. Rama może imitować naturalne usłojenie drewna. Wizualne różnice zauważymy dopiero po bliższym przyjrzeniu się ramie. Wybór wzorów i sposobów wykończenia jest niemal nieograniczony. Dzięki temu okna PCV świetnie sprawdzają się zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej zabudowie.

Omawiając charakterystykę okna PCV warto także wspomnieć o wadze skrzydeł. Plastik jest materiałem lekkim, dzięki czemu okno waży znacznie mniej niż jego drewniane odpowiedniki. W praktyce może się to przełożyć na zwiększenie komfortu otwierania i zamykania skrzydeł oraz plastikowych drzwi balkonowych.

Jak wybrać okna dachowe?

Okna dachowe stają się bardzo popularną alternatywą dla tradycyjnych lukarn. Wyróżniają się dużym komfortem użytkowym oraz stosunkowo niewielkim kosztem. Nie zmieniają kształtu dachu, dzięki czemu dobrze wpisują się w budynki o dowolnych kształtach i rozmiarach. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne okna dachowe. Najważniejszym kryterium podziału okazuje się sposób ich otwierania.

Obrotowe okna dachowe – cieszą się największą popularnością i są chętnie wybierane na poddasza użytkowe. Okna obrotowe posiadają oś obrotu w połowie wysokości. Otwieramy je za pomocą uchwytu zamontowanego na dole bądź na górze okna. Możliwość odwrócenia przeszkleń stanowi duże ułatwienie podczas mycia. Dzięki temu okno będzie wygodne w użytkowaniu nawet wtedy, gdy zamontujemy je na nieco większej wysokości. Za tego typu rozwiązaniem przemawia także atrakcyjna cena. Okna obrotowe są najtańsze spośród przeszkleń dostępnych w ofertach sprzedaży. Ceny zakupu niewielkiego okna rozpoczynają się już od 800 zł (za produkt z PCV).

Uchylno obrotowe okna dachowe – jak sama nazwa wskazuje posiadają funkcje uchylania oraz obrotu. Okna możemy swobodnie otwierać, jednak oś obrotu wychyla się w małym stopniu do środka pomieszczenia. Dzięki temu okno nadaje się do montażu na niższych skosach poddasza. Funkcja uchylania oraz obrotu daje wiele możliwości użytkowych i może ułatwić utrzymanie szyby w czystości. Tego rodzaju okna dachowe z reguły przybierają rozmiar 65x118 cm. Minimalna cena zakupu produktów z PCV rozpoczyna się od 1 300 zł. Za drewniane, uchylno obrotowe okna dachowe trzeba już zapłacić powyżej 1 500 zł.

Rozwieralne okna dachowe – czyli tak zwane wyłazy dachowe. Zazwyczaj znajdują zastosowanie na szczycie i pozwalają wydostać się na dach. Okna rozwieralne nie zapewniają wielu możliwości otwierania. Skrzydło otwiera się jedynie na jeden bok. W wyłazach znajdują się też specjalne siłowniki, które ułatwiają otwieranie i zapobiegają przypadkowemu zatrzaśnięciu. Cennik wyłazów o standardowych rozmiarach rozpoczyna się od 1 300 zł.

Wysokościowe okna dachowe – wyglądają bardzo podobnie jak okna obrotowe. Różnica znajduje się w lokalizacji osi obrotu. W przypadku okien wysokościowych oś obrotu zostaje ulokowana w ¾ wysokości okna. Skrzydło okienne nie otwiera się do środka, a jedynie uchyla na zewnątrz. Dzięki temu możemy montować je na dowolnej wysokości. Pewną niedogodnością tego rozwiązania okazuje się trudność do utrzymania w czystości. Cennik zakupu okien wysokościowych o standardowych rozmiarach rozpoczyna się od 1 500 zł.

Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła

Wybierając okna drewniane i okna PCV warto zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła. To właśnie od niego zależeć będzie zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku. W ofertach sprzedaży znajdziemy okna dwu oraz trzyszybowe. Standardowy współczynnik przenikania ciepła przez okna dwuszybowe wynosi obecnie 1,2 do 1,4 Uw. Jest to niewielka wartość, która dobrze sprawdzi się w większości domów jednorodzinnych.

Inwestorzy poszukujący bardziej energooszczędnego rozwiązania powinni wziąć pod uwagę okna trzyszybowe. Wyróżnia je bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Najlepszej jakości pakiety szybowe zostają wypełnione gazem szlachetnym. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła spada poniżej 1,0 Uw. Najlepszej jakości okna posiadają współczynnik oscylujący wokół wartości 0,6 Uw. Jest to typowa stolarka okienna dedykowana do domów pasywnych.

Niestety najlepszej jakości okna drewniane i PCV są też najdroższe w zakupie. Nie zawsze jest sens inwestować w przeszklenia trzyszybowe o minimalnym współczynniku przenikania ciepła. W domach standardowym zapotrzebowaniu na energię grzewczą wystarczą dobrej jakości okna dwuszybowe.

Porównując stopień termoizolacji okien zwróćmy uwagę na parametr mierzony dla wszystkich elementów, czyli szyby, ramki dystansowej i ramy. Niektórzy sprzedawcy przedstawiają współczynnik przenikania ciepła przez sam pakiet szybowy. Niestety są to wartości zaniżone, które nie obrazują rzeczywistych wskaźników. Czasem okazuje się nawet, że dobre gatunkowo okna dwuszybowe posiadają zbliżone parametry izolacyjne jak słabszej jakości okna trzyszybowe. Dlatego warto zasięgnąć dokładnych informacji i przeanalizować dane techniczne całego okna.

Osoby oczekujące najlepszej jakości wykonania powinny zainwestować w okna znanych marek. Największą popularnością cieszą się obecnie firmy Drutex, Velux i Fakro. Z pewnością warto zapoznać się z ofertą rynkową powyższych producentów i wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb oraz oczekiwań.

Wybieramy drzwi zewnętrzne

Zakup drzwi zewnętrznych nie musi być szczególnie skomplikowany. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych parametrach, które pozwolą dopasować produkt do potrzeb konkretnego budynku. Wybierają drzwi zewnętrzne zwróćmy szczególną uwagę na:

Kierunek otwierania – do wyboru mamy drzwi prawe oraz lewe. Decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i rozmieszczenia otworu drzwiowego. Przed zakupem zastanówmy się, który kierunek otwierania będzie bardziej komfortowy. Zewnętrzne drzwi antywłamaniowe z reguły otwierają się do zewnątrz. Skrzydło może uchylać się w stronę najbliższej ściany. Dzięki temu nie ograniczy możliwości swobodnego wchodzenia i wychodzenia.

Rozmiar – jak wiadomo, rozmiar drzwi zewnętrznych musi być dopasowany do szerokości otworu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by otwór został powiększony. Minimalny rozmiar komfortowych drzwi zewnętrznych to 90 cm. Jednak dużą popularnością cieszą się również skrzydła o szerokości powyżej 100 cm. Szersze drzwi ułatwią wnoszenie mebli czy wózków dziecięcych. Warto o tym pomyśleć przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Drzwi antywłamaniowe – stały się już standardem wyposażenia domów jednorodzinnych. Dobrze dobrane drzwi antywłamaniowe poprawiają bezpieczeństwo zamieszkiwania budynku i ograniczają ryzyko kradzieży. Z pewnością warto zainwestować w produkt, który spełni wszystkie wymagania inwestora. Na poprawę bezpieczeństwa wpłynie też zakup drzwi wyprodukowanych przez renomowaną firmę (np. Gerda). Dobrej jakości drzwi antywłamaniowe zapewniają najwyższy poziom zabezpieczeń.

Współczynnik przenikania ciepła – to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Drzwi zewnętrzne mogą posiadać zróżnicowany stopień izolacji termicznej. Najlepiej dobrać je adekwatnie do własnych potrzeb.

Izolacja akustyczna – to kolejny ważny parametr. Zwróćmy uwagę na stopień wyciszenia drzwi zewnętrznych. Będzie to szczególnie ważne w sytuacji, w której drzwi prowadzą bezpośrednio do strefy mieszkalnej. Skrzydła wiodące do wiatrołapu nie muszą posiadać tak dobrej izolacji akustycznej ani termicznej.

Cennik montażu okien po województwach znajdziesz tu.