Okna na poddaszu - okna połaciowe

Okna połaciowe - ogólna charakterystyka

Najczęściej na poddaszu stosowane są okna połaciowe, czyli dachowe. Okna tego typu są montowane w połaci dachu. Okna połaciowe dają więcej światła pomieszczeniom zlokalizowanych na poddaszu niż inne rodzaje okien, dzięki temu mają one bardzo dobre opinie. Okna połaciowe są zwykle otwierane poprzez obrót skrzydła wokół osi poziomej umieszczonej w środku okna. Zaletami okien połaciowych jest to, że dają one bardzo dobre oświetlenie podczas dnia, pozwalają również na uzyskanie ciekawego widoku z poddasza. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy na poddaszu urządzić sypialnie, biuro lub pokój dziecięcy.

Okna dachowe mają jednak również swoje wady. Wśród nich należy wymieć to, że zachodzi możliwość przegrzewania się poddaszy szczególnie w gorącym sezonie letnim. Ponadto należy bezwzględnie, zawsze pamiętać o tym, aby w trakcie opadów deszczu lub śniegu oraz w czasie silnego wiatru je zamykać. W przeciwnym razie poddasze zostanie zalane w bardzo szybkim czasie, natomiast działanie wiatru może spowodować zniszczenie wyposażenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oknach i drzwiach.

Okna połaciowe są zwykle zaopatrzone w kołnierz uszczelniający oraz specjalną podpórkę, które umożliwiają montaż okien połaciowych w dachach o różnych kątach nachylenia, a nawet w dachach płaskich. Okna połaciowe występują w różnych rodzajach ze względu na sposób ich otwierania, ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz ze względu na konstrukcję. W przypadku okien na poddaszu, a szczególnie okien połaciowych, bardzo ważna dobra zabudowa okna na poddaszu. Prawidłowo wykonana zabudowa okna na poddaszu zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szczególnie przed przedostawaniem się wilgoci oraz przed występowaniem mostków termicznych.

Okna połaciowe - rodzaje ze względu na sposób otwierania

Okna dachowe ze względu na sposób otwierania dzielą się na obrotowe, uchylno obrotowe, uchylne oraz wysokoosiowe. Najczęściej spotykanym rodzajem okien połaciowych są okna obrotowe. Ten rodzaj okien połaciowych charakteryzują również stosunkowo niskie ceny. Okna obrotowe mają oś obrotu skrzydła w połowie wysokości. Górna część połaciowego okna obrotowego odchylana jest do wewnątrz poddasza. Tego typu okna połaciowe są stosowane w dachach o kącie nachylenia zawierającym się przedziale pomiędzy 15O a 90O. Zaletą tego typu okna połaciowego jest możliwość łatwego czyszczenia go od wewnątrz. Należy natomiast bardzo uważać na to, aby podczas jego otwierania nie uderzyć się nim w głowę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł z porównaniem okien dwu- i trzyszybowych.

Okna połaciowe wysokoosiowe posiadają oś obrotu umiejscowioną w ¾ wysokości ramy takiego okna. W momencie, gdy okno to jest otwarte, górna część jego skrzydła mieści się w grubości dachu. Wysokoosiowe okna poddaszowe instaluje się w sytuacji, gdy kąt nachylenia dachu zawiera się w przedziale między 20O a 65O. Podnoszenie skrzydła w oknach połaciowych wysokoosiowych wspomagane jest przez specjalne siłowniki. Zastosowanie tego zabiegu powoduje, że okna na poddasze wysokoosiowe są droższe od okien połaciowych obrotowych.

Kolejnym typem okien połaciowych są okna uchylne. Oś obrotu skrzydeł w tych oknach zlokalizowana jest w górnej części ramy takiego okna. W oknach tego typu montuje się siłowniki lub sprężyny, których zadaniem jest uniemożliwienie przypadkowego zamknięcia okna. Do największych trudności w użytkowaniu połaciowego uchylnego okna na poddaszu jest utrzymanie go w czystości, jeżeli z jego sąsiedztwie nie ma innego okna, które mogłoby umożliwić dostęp do jego części zewnętrznej.

Okna dachowe uchylno obrotowe charakteryzują się dwiema osiami obrotu. Pierwsza oś obrotu zlokalizowana jest na górnej krawędzi okna. Oś ta umożliwia uchylenie tego okna w kąt w przedziale pomiędzy 35O a 45O. Druga oś obrotu mieści się w połowie wysokości okna i daje możliwość obrotu skrzydła takiego okna o kąt do 180O. Jako zalety tych okien wymieniane są bardzo duża ich funkcjonalność oraz dobra dostępność do ich każdej powierzchni, dzięki czemu bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Okna tego charakteryzują się jednak skomplikowaną konstrukcją, a co za tym idzie wysoką ceną. Okna uchylno obrotowe stosowane są w dachach o kącie nachylenia pomiędzy 15O a 55O. Warto również wspomnieć o tym, iż okna tego typu stosowane są również jako okna ewakuacyjne. Są one jednak nieco szersze od standardowych połaciowych okien uchylno obrotowych i są otwierane pod kątem 70O. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o adaptacji poddasza.

Okna połaciowe - rodzaje ze względu na konstrukcję

Innym sposobem podziału okien połaciowych jest ich podział ze względu na konstrukcję. Pod tym względem wyróżnia się okna dachowe kolankowe, okna balkonowe i wyłazy dachowe. Okna na poddaszu mogą mieć także sterowanie ręczne lub elektroniczne. Okna połaciowe mogą być wykonane z tworzywa sztucznego PCV, z aluminiowe lub z drewna. Wymiary okien połaciowych dostępne są w ok. 10 standardowych wymiarach. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że producenci stosują zwykle swoje własne ustandaryzowane wymiary.

Okna na poddaszu przepieknie się prezentują. Dodają niezwykłego uroku i wspaniale się prezentują, mają jednak dość wysokie ceny.
Okna na poddaszu - rodzaje, opinie, zalety, wady, ceny, porady przy zakupie

Okno kolankowe jest specyficznym rodzajem okien dachowych. Okno kolankowe składa się z dwóch okien połączonych i stanowiących jedno. Jednym z nich jest pionowe okno fasadowe, które umieszcza się w ścianie kolanowej poddasza, natomiast okno jest typowym oknem połaciowym i umieszcza się je w części dachowej. Warto zwrócić uwagę na to, że okno kolankowe łączy zalety zarówno okna pionowego, jak i okna połaciowego, dając o wiele więcej światła niż inne rodzaje okien.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Na rynku dostępne są również konstrukcje okien połaciowych balkonowych. Okna tego typu zbudowane są z dwóch części: górnej oraz dolnej. Część dolna takiego okna balkonowego po otwarciu tworzy coś na kształt przezroczystej balustrady. Część górna natomiast po otwarciu tworzy coś na kształt przezroczystego daszku. Połaciowe okna balkonowe montowana są w dachach, które nie posiadają ściany kolanowej. Okna te powinny być montowane, gdy kąt nachylenia dachu wynosi pomiędzy 40O a 50O. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także cennik różnego rodzaju okien.

Innym rodzajem konstrukcji okien połaciowych są wyłazy dachowe. Są to okna, które otwiera się w bok. Konstrukcje tego typu umożliwiają wyjście na dach. Okna tego typu są najczęściej umiejscowione niedaleko komina, umożliwiając bezproblemowe dotarcie do niego. Wyłazy dachowe zaopatrzone są w specjalne siłowniki, które zabezpieczają to okno przed zatrzaśnięciem oraz ułatwiają jego otwieranie.

Okna na poddaszu - okno pionowe, okno szczytowe, lukarny

Innym rozwiązaniem pozwalającym doświetlić poddasze jest zastosowanie okien pionowych w lukarnie. Lukarna, inaczej gibel jest takim elementem architektonicznym umieszczonym na dachu, który składa się z frontowej powierzchni oraz z bocznych powierzchni prostopadłych do niej. W powierzchni frontowej umieszczane jest okno pionowe, natomiast powierzchnie boczne łączą front lukarny z połacią dachu. Lukarny są rozwiązaniem bardzo estetycznym, są też jednak konstrukcjami niezwykle skomplikowanymi. Znacznie łatwiej na poddaszu zamontować okna połaciowe.

Okna szczytowe są oknami pionowymi, które montuje się na pionowych ścianach na poddaszu lub w lukarnie. Okna szczytowe charakteryzują się kształtem trójkątnym. Mogą mieć różne wymiary, mogą być wykonane w różnych konstrukcjach i mogą być wykonane z różnych materiałów. Okna tego typu, zwłaszcza, gdy mają duże powierzchnie i są zamontowane w ścianach o dużych powierzchniach, mogą dawać bardzo dużo światła. Sprawdź także artykuł z porównaniem cen okien dachowych i zwykłych.

Na poddaszu można również stosować tradycyjne okna pionowe w ścianach, które umożliwiają ich zastosowanie. Okna tego typu mają wiele zalet, szczególnie w ramach termoizolacyjności. Nie pozwalają jednak na wykorzystanie w pełni potencjału doświetlenia jaki daje poddasze.

Jeżeli natomiast na poddaszu nie chcemy urządzać przestrzeni życiowej, tylko na przykład magazyn strychowy, służący do przechowywania narzędzi, możemy jako przeszklenia użyć okna skrzynkowe. Są to okna drewniane starszego typu, które składają się ze skrzydła wewnętrznego oraz zewnętrznego. Mają one mniejsze właściwości izolacyjne i co za tym idzie osiągają także niższe ceny.

Okna połaciowe - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów okien połaciowych uznanymi producentami są takie firmy jak Vetrex, Fakro, VELUX, czy Dako. Najlepsze opinie na rynku mają okna dachowe Fakro i okna dachowe Velux. Ceny okien na poddasze zależne są od wielu czynników, takich jak między innymi typ takiego okna, rodzaj jego konstrukcji, czy materiał, z jakiego zostały wykonane. Najtańsze plastikowe okna połaciowe można zakupić już od ok. 280 zł. Większe okna na poddasze to cennik w granicach 600 zł.

Na poddaszu można wstawiać różne rodzaje okien. Do tych pomieszczeń dedykowane są okna połaciowe, które maksymalnie wykorzystują tą przestrzeń, szczególnie, jeśli chodzi o doświetlenie poddasza. Jednak na poddaszu można również zastosować inne rodzaje okien, takie jak okna szczytowe czy tradycyjne okna pionowe. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy zagospodarować poddasze oraz jakimi powierzchniami i przestrzeniami dysponujemy na poddaszu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny