Okna obrotowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, zalety, wady

Okna obrotowe są szczególnym rodzajem okien, które spotyka się najczęściej wśród połaciowych okien dachowych. To co wyróżnia te okna spośród innych, to ich sposób otwierania. Typowo okna są bowiem otwierane najczęściej wzdłuż jednej z krawędzi takich okien. Okna obrotowe otwierane są natomiast wzdłuż osi, która mieści się najczęściej w okolicach połowy wysokości lub szerokości takiego okna. Okna obrotowe mają szerokie zastosowanie nie tylko wśród okien dachowych, ale także w miejscach, gdzie dostęp do takiego okna jest utrudniony.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Okno obrotowe dachowe

Okna obrotowe - najistotniejsze informacje

Jak już wspomniano okna obrotowe są jednym z rodzajów okien ze względu na sposób ich otwierania. Od najczęściej spotykanych okien rozwiernych, uchylnych i rozwierno uchylnych odróżnia je oś, wzdłuż której są one otwierane. W przypadku okien rozwiernych oś, wzdłuż której są one otwierane przebiega wzdłuż pionowej krawędzi ramy obudowy, w przypadku okien uchylnych wzdłuż poziomej, dolnej ramy krawędzi ramy, w przypadku okien rozwierno uchylnych wzdłuż obu tych krawędzi. W przypadku okien obrotowych oś ta znajduje się w najczęściej pośrodku lub w okolicy środka ramy, równolegle do pionowej lub poziomej krawędzi tej ramy.

Okna obrotowe spotyka się najczęściej w przypadku okien dachowych. Są one dostosowane szczególnie do miejsc trudnodostępnych. Dachowe okno obrotowe powinien cechować korzystny współczynnik przenikania ciepła ze względu na umiejscowienie tych okien w połaci dachowej. Współczynnik przenikania ciepła opisuje termoizolacyjność okien. Przy dobrym współczynniku okna obrotowe na poddasze pozwalają nawet na osiągnięcie parametrów zgodnych z wymagającymi parametrami budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Okna obrotowe, podobnie jak większość rodzajów okien mogą być występować jako okna drewniane, okna aluminiowe oraz okna plastikowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Najlepsze promocje na okna w polskich sklepach

Okna obrotowe - rodzaje

Dachowe okna obrotowe

Okna obrotowe są najczęściej spotykanym typem okien dachowych. Stosuje się je w połaciach dachowych, których kąt nachylenia zawiera się w przedziale od 15° do 90°. Dużą ich zaletą jest to, że zapewniają one odpowiednie doświetlenie, a także wietrzenie pomieszczeń. Zawias w tych oknach umieszczony jest w połowie ich wysokości. Położenie takie umożliwia obrót skrzydła oraz pozostawienie go następnie w pozycji otwartej.

Skrzydło takiego okna można obracać o maksymalny kąt 180°. Za obsługę okien obrotowych odpowiada klamka z mikrouchyleniem dwustopniowym, która umieszczona jest w części dolnej skrzydła. Dachowe okna obrotowe posiadają najwyższą klasę szczelności.

Warto również zwrócić uwagę na to, że dachowe okno obrotowe powinno być zamontowane mniej więcej na wysokości oczu człowieka stojącego. Górna część takiego okna odchyla się do wewnątrz pomieszczenia. Okna obrotowe to najpopularniejsze wśród okien połaciowych i jednocześnie najtańsze. Ich dodatkową zaletą jest to, że mają stosunkowo łatwy dostęp zarówno do wewnętrznej, jak i do zewnętrznej strony okna, co zdecydowanie ułatwia ich czyszczenie. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Okna obrotowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, zalety, wady 2

Dachowe okna uchylno obrotowe

Innym rodzajem dachowych okien obrotowych są okna uchylno obrotowe. Mogą się one otwierać na dwa sposoby. Jednym sposobem uchylny do 35° - 45°, który daje możliwość swobodnego bezproblemowego podejścia do okna. Drugim sposobem otwierania takich okien jest sposób obrotowy, który daje możliwość obrotu o kąt 180°. Ten drugi sposób znacząco ułatwia mycie takiego okna.

Okna uchylno obrotowe na poddasze otwiera się przy użyciu klamki w części dolnej skrzydła. Zmiana sposobu otwierania następuje poprzez użycie przełącznika, który umieszczony jest w połowie wysokości ościeżnicy i dostępny jest po otwarciu okna. Okna tego typu stosowane są do dachów, których kąt nachylenia zawiera się w przedziale od 15° do 55°. Dachowe okna uchylno obrotowe są bardziej skomplikowane w obsłudze od okien dachowych uchylnych, a także od nich droższe.

Okna obrotowe w poziomie oraz w pionie

Innym rodzajem okien obrotowych są okna obrotowe w pionie oraz okna obrotowe w poziomie. Tego rodzaju okna są typowymi oknami pionowymi. Co je natomiast odróżnia od innych okien pionowych jest oś otwierania tych okien. W standardowych oknach rozwiernych oś otwierania okien znajduje się wzdłuż pionowej krawędzi ościeżnicy, w oknach uchylnych oś ta umieszczona jest wzdłuż dolnej poziomej krawędzi ościeżnicy, natomiast w przypadku okien rozwierno uchylnych osie otwierania zlokalizowane są wzdłuż obydwu tych krawędzi.

Okna obrotowe w przeciwieństwie od wyżej wymienionych, oś otwierania mają pośrodku ościeżnicy. W przypadku okien obrotowych w poziomie oś otwierania jest równoległa do poziomych krawędzi ościeżnicy, natomiast w przypadku okien obrotowych w pionie, oś otwierania umiejscowiona jest równolegle do pionowych krawędzi ościeżnicy tych okien. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o oknach PCV.

Okna obrotowe skandynawskie

Specyficznym typem okien obrotowych są okna skandynawskie. Okna tego typu posiadają poziomą oś obrotu, która umożliwia otwarcie skrzydła prawie do 180° na zewnątrz w płaszczyźnie pionowej. Co ciekawe okna te otwierają się na specjalnym wysięgniku, dzięki czemu ułatwiony jest dostęp do zewnętrznej części okna przy jego czyszczeniu.

Okna obrotowe - najlepsi producenci, ceny

Najlepsze promocje na okna w polskich sklepach

Wśród obrotowych okien dachowych warto zakupić okna dachowe Velux oraz okna dachowe Fakro. Wybór okien tych producentów to gwarancja najlepszej jakości, izolacyjności oraz funkcjonalności. Firmy te wytwarzają świetne drewniane okna obrotowe z najlepszymi dostępnymi na rynku parametrami izolacji termicznej. Szereg produktów tych firm spełnia bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące budownictwa energooszczędnego oraz budownictwa pasywnego. Okna dachowe Fakro i okna dachowe Velux to zawsze bardzo dobry wybór. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Cennik okien obrotowych na poddasze zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest materiał, z jakiego zostały one wykonane, kolejny to ilość pakietów szybowych w oknach. Na cenę duży wpływ mają także rozmiar okien oraz różnego rodzaju dodatkowe wyposażenie oraz poziom ich izolacyjności termicznej i akustycznej. Przykładowe ceny dachowych okien obrotowych z drewnianą ramą od wiodącego producenta, jakim jest polska firma Fakro przedstawiają się w następujący sposób: podstawowe drewniane okna w klasie Standard kosztują 836,40 zł, okna drewniane z nawiewnikiem w tej samej klasie to cena 947,10 zł.

Okna drewniane obrotowe tej firmy w podstawowych rozmiarach z automatycznym nawiewem w klasie Profi kosztują 1217,70 zł, okna w tej klasie wzbogacone o zabezpieczenie przed wilgocią to koszt 1402,20 zł, okna w tej klasie z dwukomorowym pakietem szybowym to cennik od 1328,40 zł. Za okna obrotowe tej firmy w klasie Lux zapłacimy od 1832,70 zł. Mają one znacznie więcej udogodnień i dodatkowych opcji niż podstawowe modele okien połaciowych. Jeśli planujesz zakup okien, sprawdź także artykuł ze standardowymi rozmiarami okien PCV i drewnianych.

Okna obrotowe, które są specyficznym rodzajem okien mają największe zastosowanie jako okna dachowe. Okna obrotowe cechuje nietypowy sposób ich otwierania, wzdłuż osi równoległej do pionowych lub poziomych krawędzi ościeżnicy. Okno obrotowe to dobry wybór dla osób, które chcą zamontować w swoim domu dachowe okno połaciowe. Cechuje je duża funkcjonalność, zwłaszcza przy ich myciu.

Ocena: 4,8/5 (głosów 13)
, aktualizacja 30 września 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
okna dachowe okna drewniane okna pcv ciekawostki
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Okna zgodne z trendami
Okna zgodne z trendami
Okucia okienne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, na co zwrócić uwagę?
Okucia okienne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, na co zwrócić uwagę?
Dlaczego okna plastikowe są bardziej praktyczne od okien drewnianych?
Dlaczego okna plastikowe są bardziej praktyczne od okien drewnianych?
Okna antracyt w domu - zdjęcia, ceny, opinie, najlepsi producenci okien w kolorze antracyt
Okna antracyt w domu - zdjęcia, ceny, opinie, najlepsi producenci okien w kolorze antracyt
Standardowe wymiary okien dachowych i połaciowych - sprawdzamy!
Standardowe wymiary okien dachowych i połaciowych - sprawdzamy!
Drzwi i okna HST i PSK - opis, opinie, ceny, zalety, wady, wiodący producenci
Drzwi i okna HST i PSK - opis, opinie, ceny, zalety, wady, wiodący producenci
Drzwi i Okna Urzędowski - ceny, opinie, najciekawsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Drzwi i Okna Urzędowski - ceny, opinie, najciekawsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Drzwi i Okna Petecki - oferta, ceny, opinie, porady przy zakupie
Drzwi i Okna Petecki - oferta, ceny, opinie, porady przy zakupie
Obróbka okna dachowego krok po kroku - jak obudować okno dachowe
Obróbka okna dachowego krok po kroku - jak obudować okno dachowe
Okna Drutex - ceny, opinie, popularne produkty i ciekawe modele
Okna Drutex - ceny, opinie, popularne produkty i ciekawe modele
Adams Okna - opinie, ceny, ciekawe produkty w ofercie, porady przy zakupie
Adams Okna - opinie, ceny, ciekawe produkty w ofercie, porady przy zakupie
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Okna pasywne - ceny, opinie, właściwości, najlepsi producenci, porady przy zakupie
Okna pasywne - ceny, opinie, właściwości, najlepsi producenci, porady przy zakupie
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna dachowe VELUX - rodzaje okien w ofercie, opinie, ceny, porady przy zakupie
Okna dachowe VELUX - rodzaje okien w ofercie, opinie, ceny, porady przy zakupie
Okna dachowe Fakro - popularne modele, opinie, ceny, właściwości
Okna dachowe Fakro - popularne modele, opinie, ceny, właściwości
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Montaż okna dachowego krok po kroku - poradnik praktyczny
Montaż okna dachowego krok po kroku - poradnik praktyczny
Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!
Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij