Okna PCV – poznaj ich zalety

Okna plastikowe wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i substancji chemicznych. Dzięki niezwykłej wytrzymałości będą Ci służyć nawet 40 lat. Odpowiednio zainstalowane okna PCV charakteryzują się wyjątkową szczelnością, dlatego w niewentylowanych pomieszczeniach konieczny może okazać się montaż nawiewników, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Wybierając okna plastikowe nie będziesz musiał martwić się o ich konserwację. Wystarczające będzie przeprowadzenie prostych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oprócz parametrów technicznych, okna PCV odznaczają się ciekawym wyglądem. Mimo, że okna plastikowe nadal kojarzą nam się z białym kolorem ram, to w ofercie producentów znajdziemy szeroką gamę kolorystyczną, którą możemy dostosować do własnych potrzeb.

Kiedy powinniśmy zamówić okna PCV oraz wymiary okien

Okna plastikowe powinniśmy zamówić w momencie, gdy planujemy niebawem rozpocząć prace wykończeniowe. Aby uniknąć ewentualnej kradzieży, zaleca się ich transport na teren budowy tuż przed montażem. Jeśli chcesz wymienić okna PCV w bloku, wtedy możesz je kupić w dowolnym czasie.

Polecane okna w promocyjnych cenach

W przypadku, gdy dom jest nowy, warto sięgnąć po projekt, w którym wyznaczone będą rozmiary każdego okna. Niezbędne jest też zmierzenie otworów, gdyż czasem ich wymiary odbiegają od tych wyznaczonych w projekcie domu. Przed zakupem okien powinieneś zastanowić się, czy uwzględnione wymiary i kształty okien odpowiadają twoim oczekiwaniom. Problemów z określeniem wymiarów okna plastikowego nie będą miały osoby, które mają w planach wymianę stolarki okiennej. Wtedy wystarczy wybrać produkt o wymiarach odpowiadających oknom PCV w danym pomieszczeniu.

Okna plastikowe - o czym należy pamiętać?

Istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest ilość komór profili okiennych. Im więcej komór, tym lepsze parametry izolacyjne okna. Rzadkością stały się już trójkomorowe profile okna. Coraz częstszym rozwiązaniem stają się profile, które mają pięć lub osiem komór. Równie ważna jest klasa profili. Najwyższa klasa oznaczona symbolem A ma największą grubość ścianek zewnętrznych i szerokość komór wewnętrznych. Decydując się na okna plastikowe o profilach klasy A możesz być pewien ich wysokiej trwałości, stabilności i ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych.

Szczególną uwagę podczas wyboru stolarki okiennej warto zwrócić na uszczelki, które stosuje się w celu zapewnienia szczelności na przenikanie wody, utratę ciepła i ochronę przez hałasem. W oknach plastikowych najczęściej wykorzystywane są uszczelki wykonane z kauczuku (EPDM) lub mieszanki będącej połączeniem EPDM i PVC (TPE). Im większa grubość uszczelki, tym lepsze parametry użytkowe okna PCV. W oknach plastikowych znajdziemy uszczelki oporowe i przyszybowe. Ich uzupełnieniem może być dodatkowa uszczelka, która przyczyni się do zwiększenia izolacyjności termicznej okna i lepszego tłumienia hałasu.

Osoby, które mieszkają przy ruchliwej ulicy powinny zastanowić się nad wyborem okna plastikowego, które posiada szyby dźwiękoszczelne. Charakteryzują się one zwiększoną izolacyjnością akustyczną, więc możesz być pewien, że skutecznie będzie tłumić dźwięki, które dochodzą z zewnątrz.

Co zwiększa ceny okna plastikowego?

Na ceny okien PCV ma wpływ wiele wiele czynników. Najtaniej kupimy standardowe okna plastikowe w kolorze białym. Wszelkie dodatkowe opcje przekładają się na większą ceną stolarki okiennej. Jeśli zdecydujemy się na zabezpieczenia antywłamaniowe w postaci szyby antywłamaniowej, wtedy możemy zapłacić nawet o 100-300 zł/m2 więcej. Wybierając szyby samoczyszczące, jak wskazuje często cennik, będziemy musieli dopłacić 300 zł/m2. Wydatkiem rzędu 125 zł/m2 będą natomiast szyby dwukomorowe. Osoby, którym zależy na wyższej izolacyjności akustycznej, szyb zmniejszą swój budżet o dodatkowe 750 zł/m2. Sprawdź także cennik montażu po województwach.

Na ceny okna plastikowego mają wpływ również niestandardowe okucia. Decydując się na okucia z hamulcem w klamce, musimy liczyć się z tym, że koszt stolarki będzie większy o 130 zł. Dodatkowym kosztem będą nawet okucia z funkcją stopniowego uchyłu.

Standardem jest śnieżnobiała rama okna i to ona kosztować nas będzie najmniej. Jeśli wybierzemy inny kolor, wtedy ceny okna plastikowego będą wyższe o 10-30%. Osoby, które zdecydują się na zakup PCV w kształcie innym niż prostokątny, zapłacą więcej za tego typu stolarkę okienną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny