Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego

Wybór idealnych okien nie jest prostą sprawą. Bez wątpienia jest to inwestycja na wiele sezonów. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać okna o najlepiej dopasowanych parametrach. Większość inwestorów zastanawia się, czy warto zakupić okna trzyszybowe. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeżeli rozważamy na przykład dom pasywny, to relacja kompleksowych kosztów budowy domu pasywnego do ceny okien trzyszybowych jest korzystana. Przy tradycyjnych domach murowanych niekoniecznie. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem i jak dobrać okna do własnych potrzeb użytkowych.

Szukasz sprawdzonych ekip remontowo-budowlanych? Skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych a skontaktujemy Cię z tymi polecanymi.

Okna trzyszybowe

Kilka słów o współczynniku przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najistotniejszych parametrów okien, na który warto zwrócić uwagę. Współczynnik odnajdziemy w danych technicznych okna pod symbolem Uw. Możemy przyjąć ogólnie, że im współczynnik Uw jest niższy, tym większa izolacja termiczna (a co za tym idzie, mniejsze straty energii grzewczej). W polskim obrocie handlowym możemy jeszcze znaleźć okna PCV o maksymalnym współczynniku 1,8 Uw. Jednak znacznie większą popularnością cieszą się okna o parametrze 1,2 – 1,4 Uw. Taką wartość uznajemy obecnie za standardową i przeważnie odpowiadają jej typowe okna dwuszybowe.

Okna trzyszybowe to rozwiązanie bardziej energooszczędne, które pozwala zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła poniżej poziomu 1 Uw. Potrójne pakiety szybowe zostają dodatkowo wypełnione gazem szlachetnym (argonem), zmniejszającym przenikalność termiczną. Lepszej jakości produkty z dodatkowymi okuciami i powłoką niskoemisyjną posiadają współczynnik poniżej 0,6 Uw. Jest to typowa stolarka okienna przystosowana do wykorzystania w domach pasywnych.

Okna trzyszybowe pozwalają na znaczące oszczędności. Dlatego są tak często stosowane na przykład w domach pasywnych. Więcej na temat doboru okien do domów pasywnych i związanych z tym oszczędności na ogrzewaniu znajdziesz w tym artykule.

Nie tylko szyby mają znaczenie

Okna dwuszybowe są już standardem. Jednak ich współczynnik przenikania ciepła może być porównywalny ze współczynnikiem słabszej jakości okien z trzema szybami. Warto pamiętać, że izolacyjność termiczna jest liczona dla całego okna (pakietu szybowego, ramki dystansowej, ramy). Dużą rolę odgrywa także liczba komór w ramach z PCV. Im jest ich więcej, tym większa izolacyjność termiczna. Drewniana stolarka okienna nie posiada komór. Tutaj kluczową rolę odgrywa grubość ramy oraz sposób wpuszczenia do niej pakietu szybowego.

Jakie są ceny okien trzyszybowych w porównaniu do dwuszybowych?

Okna dwuszybowe są stosunkowo tanie.  Najtańsze produkty o rozmiarach 150 x 150 cm nabędziemy już od kwoty 400 zł/szt. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła (średnio ok. 1,5 Uw). Za bardziej szczelne okno dwuszybowe z PCV zapłacimy przynajmniej 600 zł. Modele drewniane będą już wydatkiem rzędu 900 zł.

Okna trójszybowe są nieco droższe. Ceny dobrej jakości szyby rozpoczynają się od kwoty 1 300 zł za okna PCV oraz 1 500 zł za produkty z drewna. Górna granica cenowa jest trudna do określenia. W ofertach handlowych znajdziemy też okna 3 szybowe ze współczynnikiem przenikania ciepła poniżej 0,6 Uw. Ich zakup często przekracza kwotę 2 000 zł. Dodatkowe folie niskoemisyjne i nowoczesne okucia potrafią dodatkowo podnieść ceny zakupu. Jednak niski współczynnik Uw sprawia, że okna stają się bardzo szczelne i są rozwiązaniem przeznaczonym pod typowy dom pasywny.

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego 2

Co ciekawe, zdarzają się już okna z bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, które jednocześnie należą do grona tzw. „okien samoczyszczących”. Jak sama nazwa wskazuje są to okna, które (oczywiście do pewnego stopnia) czyszczą się same. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do lektury tego artykułu.

Wydaje się, że jednostkowe ceny okien nie są zbyt zróżnicowane. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że w typowym domu jednorodzinnym znajdzie się kilkanaście takich przeszkleń. Dlatego sumaryczne różnice cenowe pomiędzy pakietami dwu i trójszybowymi będą znacznie większe.

Jako przykład weźmy pod uwagę piętrowy dom jednorodzinny z dwunastoma oknami. Standardowe okna dwuszybowe będą nas kosztować ok. 7 200 zł. Za lepszej jakości okna trzyszybowe przyjdzie nam już zapłacić 15 600 zł. Produkty z górnej półki cenowej staną się jeszcze większą inwestycją, wartą ok. 24 000 zł. Przyjmujemy przy tym podany wcześniej rozmiar okien (150 x 150 cm). W rzeczywistości rozmiary okien w nowoczesnych budynkach będą nieco większe, co przełoży się na dodatkowe podwyższenie wydatków.

Okna dwu- czy trzyszybowe?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, które okno będzie lepszym rozwiązaniem. Warto wykonać własne kalkulacje oraz przeanalizować potencjalne korzyści i straty. Nie ulega wątpliwości, że okna 3 szybowe są już standardem w domach energooszczędnych.

Zapotrzebowanie na energię grzewczą tego typu budynków jest bardzo małe i nie przekracza 70 Kwh/(m2 x rok). Aby utrzymać optymalne wyniki trzeba zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zwykłe, podwójne przeszklenia przyczyniłyby się do odczuwalnego zwiększenia zapotrzebowania energetycznego. Dlatego w tym przypadku są stanowczo odradzanym rozwiązaniem.

Najlepsze promocje na okna w polskich sklepach

Warto także podkreślić, że okna trzyszybowe mogą odpowiadać wymaganiom domów pasywnych (roczne zapotrzebowanie energetyczne tych budynków nie może przekraczać 15 Kwh/(m2 x rok)). Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła okien staje się bardzo niski. Okna PCV dedykowane do domów pasywnych mogą być dość drogie, jednak w tym wypadku zakup będzie opłacalny. Inwestycja w produkty z górnej półki może się zwrócić już po kilku latach użytkowania dobrze zaizolowanego budynku. Dlatego możemy założyć, że okno 3 szybowe będzie dobrym rozwiązaniem w nowym, energooszczędnym budownictwie.

Standardowe okna dwuszybowe nie osiągają tak dobrych parametrów jak ich trzyszybowe odpowiedniki. Jednak mogą być z powodzeniem montowane w domach o standardowym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Starsze domy jednorodzinne często są słabo zaizolowane. W ich ścianach znajdują się liczne mostki termiczne, które podnoszą zapotrzebowanie energetyczne. W tym przypadku inwestycja w bardzo szczelne, trójszybowe okna może się okazać mało opłacalna. Nawet najszczelniejszy pakiet szybowy nie zmniejszy zbytnio zapotrzebowania energetycznego budynku, jeśli większość ciepła będzie uciekała przez ściany czy podłogi.

Dlatego im słabiej zaizolowany jest nasz budynek, tym inwestycja w okna trzyszybowe będzie mniej opłacalna. W niektórych wypadkach zwróci się dopiero po kilkunastu latach użytkowania (bądź wcale). Możemy zatem stwierdzić, że w przypadku standardowo zaizolowanych budynków w zupełności wystarczą nam dobrej jakości okna dwuszybowe. Unikajmy natomiast okien najtańszych, które posiadają wysoki współczynnik przenikania ciepła. Kiepska jakość ich wykonania może sprawić, że zapotrzebowanie energetyczne budynku zostanie dodatkowo podniesione.

Czy rodzaj ramy ma znaczenie?

Z pewnością tak. Nie chodzi tu tylko o współczynnik przenikania ciepła (może być bardzo zbliżony). Równie ważne będą walory użytkowe. Zarówno okna trzyszybowe jak i okna dwuszybowe mogą posiadać ramy z drewna, aluminium oraz PCV.

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego 3

Okna drewniane – wyglądają bardzo elegancko i zdobią elewację budynku. Nie ulegają nagrzewaniu, dzięki czemu profil nie wykazuje zmienności rozmiarowej. Jednak wymagają konserwacji przynajmniej raz na pięć lat. W ofertach handlowych znajdziemy też okna drewniano-aluminiowe. Jest to ciekawa stolarka okienna o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Możemy ją z powodzeniem wykorzystywać przy większych otworach okiennych.

Najlepsze promocje na okna w polskich sklepach

Okna PCV – nie wyglądają tak reprezentatywnie jak ich drewniane odpowiedniki. Jednak są nieco tańsze, zapewniają dobre parametry termoizolacyjne, a jednocześnie gwarantują dużą żywotność. Tego typu stolarka okienna nie wymaga konserwacji, co jest jej oczywistym atutem. Lepszej jakości produkty możemy nabyć z okleiną drewnopodobna, która skutecznie imituje naturalne drewno.

Okna aluminiowe – nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na wyższy współczynnik przenikania ciepła w ramie. Są rozwiązaniem dedykowanym do dużych otworów okiennych. Aluminiowa stolarka okienna nie jest zbyt często stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Znacznie częściej wykorzystuje się ją w obiektach użyteczności publicznej.

Co jeszcze wpływa na opłacalność zakupu okien trzyszybowych?

Ciekawostką jest fakt, że na opłacalność całego przedsięwzięcia wpływa specyfika ogrzewania naszego budynku. Okna 3 szybowe będą szczególnie opłacalne wszędzie tam, gdzie korzystamy z opalania prądem elektrycznym, gazem ciekłym oraz olejem opałowym.  Oszczędność na energii grzewczej spadnie, jeśli nasz budynek został wyposażony w ogrzewanie gazem ziemnym, pelletem bądź drewnem. Najmniejszy poziom oszczędności osiągniemy przy zastosowaniu kotłów na eko-groszek oraz węgiel kamienny. Oczywiście wszystkie wyliczenia są uzależnione do zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego warto wykonać własne, indywidualne kalkulacje oszczędności.

O czym pamiętać przy zakupie

Określiliśmy już orientacyjne ceny zakupu, ustaliliśmy, które okno będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. W ostatnim etapie przystępujemy do kupna wybranych produktów. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne okna. Warto wniknąć w specyfikację techniczną i sprawdzić realne osiągi termoizolacyjne. Przyjęło się, że współczynnik przenikania ciepła podaje się w odniesieniu do okna jednoskrzydłowego o rozmiarach 1230x1480 cm. Jest to uniwersalna wytyczna, którą podaje większość wiodących producentów.

Musimy jednak pamiętać, że nie jest to odgórnie narzucona zasada. Niektórzy producenci podają współczynnik przenikania ciepła obliczany dla okien z większym przeszkleniem. Może to być dość mylące, bowiem sam pakiet szybowy posiada najniższy współczynnik przenikania ciepła. Zwiększenie jego powierzchni wpływa na obniżenie współczynnika Uw i sztuczne poprawienie parametrów okna. Niektórzy producenci idą nawet o krok dalej i podają współczynnik Uw okna z roletą. Jest to świadome wprowadzanie klienta w błąd oraz podawanie zaniżonych wartości współczynnika przenikania ciepła. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem i wybrać okno z odpowiednimi oznaczeniami.

Pamiętajmy też, że na energooszczędność okna będzie miał wpływ sposób jego montażu. Dlatego warto powierzyć prace wykwalifikowanym pracownikom, którzy wyeliminują ewentualne mostki termiczne i stworzą szczelne połączenia okien ze ścianą. Przy oknach trzyszybowych zalecany jest już ciepły montaż. Powinien go wykonać doświadczony monter, znający daną technologię montażową. Pozwoli to wyeliminować ewentualne niedociągnięcia, które mogłyby się przyczynić do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego budynku. 

Ocena: 4,5/5 (głosów 27)
, aktualizacja 18 stycznia 2019
Komentarze (13)
 • 01 lipca 2016 09:07 - SebastianOO napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  Ja w domu zamontowałem okna trzyszybowe. W nowym budynku, dobrze izolowanym jest to dodatkowa oszczędność energii. Mamy model Quelta Crown od Sożala, dobry stosunek jakości do ceny.

 • 28 listopada 2016 01:11 - DominikKo napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  :)

 • 28 listopada 2016 01:11 - DominikKo napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  trzyszybowe faktycznie są bardzo spoko, sam mam już któryś rok ale od budvaru z wrocka, bo zależało mi żeby były dodatkowo jeszcze energooszczędne.

 • 13 grudnia 2016 02:12 - SebastianOO napisał(a) ocena: -4 głosowało: 4

  a ja musze pochwalic fachowcow z phu fenster z czestochowy. Pomogli mi dobrac bardzo dobre okna, nie mialem pojecia co jest istotne w ich wyborze a jednak panowie mi rzetelnie, szczerze pomogli.

 • 16 lutego 2017 04:02 - leros1985 napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Ostrzegam przed fabryką Witraż producenta okien PCV.Produkują i sprzedają buble,okna pożółkły po dwóch latach i fabryka nie poczuwa się do odpowiedzialności.

 • 14 lipca 2017 08:07 - henrykopala napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  ja mam okna dwuszybowe z drutexu i jest ok. Cenowo wychodza atrakcyjnie, mysle ze na kieszen kazdego. Jakość jest bardzo zadowalajaca, przepuszczaja duzo slonecznego swiatla, ładnie wyglądają. Dodam jeszcze że ja mam pvc, jakoś nie jestem rpzekonany do drewnianych.

 • 26 lipca 2018 02:07 - martinrekk napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  W bardzo dobrym standardzie produkuje stolarkę Okno Plus, firma jest polska, dokładnie rzecz biorąc z Krakowa. Na stronie oknoplus.com.pl jest dużo technicznych info o produktach. W Opolu udało mi się ich przedstawiciela znaleźć na Wiejskiej, konkretna szybka obsługa, udało się dobrać okna bezproblemowo.

 • 28 stycznia 2019 07:01 - ~MałyBudowniczy napisał(a) ocena: 5 głosowało: 5

  Sam nie wiem, które z tych wpisów są postami od zadowolonych klientów, a które są po prostu samo-reklamą za darmo. Za to powyższy art. jest raczej wyważony i wnosi dużo informacji wszystkim zastanawiającym się nad wyborem okien do swojego domu czy mieszkania, za co serdeczne dzięki Autorowi.

 • 04 kwietnia 2019 06:04 - ~Edyta Krosno napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  My mamy okna dwuszybowe PCV z Oknoplastu i jesteśmy bardzo zadowoleni. Izolacja na wysokim poziomie, ciepło nie ucieka. Moim zdaniem dużo zależy od producenta okien i tego jakich technologii używa. Możemy kupić okna wykonane ze słabych jakościowo tworzyw i nawet większa ilość szyb nie pomoże. Na dobre okna, które izolują przed utratą ciepła składa się wiele rzeczy. Bardzo ważna jest też konstrukcja profilu. Zanim wybierzecie okna poproście sprzedawcę o pokazanie Wam przekroju profilu, musimy wiedzieć co w środku zawierają okna, bo dobre okna to całość, a nie tylko szyby. Nie spieszmy się z wyborem okien, lepiej sprawdzić wszystko.

 • 05 czerwca 2019 11:06 - ~czytelnik napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  ale marketingu szeptanego Qrwa mać

 • 15 czerwca 2019 11:06 - ~Miłosz napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ja wybrałem okna PCV firmy Oknoplast, pakiet 3-szybowy, który polecono mi w ich salonie. Okna są oczywiście w klasie A. Jestem zadowolony z wyboru, mam okna już 3 lata i bardzo dobrze się sprawują.

 • 22 lipca 2019 01:07 - ~km napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  wypied..ć ukryci reklamodawcy!!
  Won qrwa mać...
  Czlowiek chciałby poczytać komentarze użytkowników bądź przyszłych użytkowników okien, a tu same ukryte ścierwa marketingowe.

 • 15 sierpnia 2019 03:08 - ~kornelgrajewski napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Zamówienie robiłem w pobliskim oddziale Oknoplastu u ich przedstawiciela OKNA PL w Piasecznie gdzie na miejscu panowie specjaliści doradzili mi pakiet trzyszybowy ze względu na lepszą szczelność i korzystniejszą cenę, z dowozem i montażem. CALY PROCES DOSATAWY AZ PO ODBIOR NA 5 z plusem

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Szyby zespolone - opis, zastosowanie, właściwości, ceny, porady
Szyby zespolone - opis, zastosowanie, właściwości, ceny, porady
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Eko Okna - opinie, ceny, popularne produkty producenta okien
Eko Okna - opinie, ceny, popularne produkty producenta okien
Okna ze szprosami - opis, zalety, wady, opinie, ceny okien, porady przy wyborze
Okna ze szprosami - opis, zalety, wady, opinie, ceny okien, porady przy wyborze
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze
Folia na okna samoprzylepna - rodzaje, ceny, zastosowanie, sposób montażu, porady
Folia na okna samoprzylepna - rodzaje, ceny, zastosowanie, sposób montażu, porady
Wybór i zakup okien - jak to zrobić?
Wybór i zakup okien - jak to zrobić?
Moskitiery na okno - dachowe, zwykłe, drzwi balkonowe - co wybrać
Moskitiery na okno - dachowe, zwykłe, drzwi balkonowe - co wybrać
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Planujesz wymianę okien? Wiosna 2018 to najlepszy na to czas. Dlaczego?
Planujesz wymianę okien? Wiosna 2018 to najlepszy na to czas. Dlaczego?
Cennik okien drewnianych - zobacz, ile kosztują okna drewniane
Cennik okien drewnianych - zobacz, ile kosztują okna drewniane
Cennik okien PCV 2019 - sprawdź ceny okien plastikowych
Cennik okien PCV 2019 - sprawdź ceny okien plastikowych
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Montaż okien - cennik 2019 po województwach
Montaż okien - cennik 2019 po województwach
Cennik okien aluminiowych 2019 i porównanie do okien plastikowych i drewnianych
Cennik okien aluminiowych 2019 i porównanie do okien plastikowych i drewnianych
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Montaż okna dachowego krok po kroku - poradnik praktyczny
Montaż okna dachowego krok po kroku - poradnik praktyczny
Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?
Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?
Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!
Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!
Okna tarasowe z drzwiami - rodzaje, ceny, opinie, porady
Okna tarasowe z drzwiami - rodzaje, ceny, opinie, porady
Ceny okien dachowych vs. zwykłe okna PCV, które droższe w zakupie?
Ceny okien dachowych vs. zwykłe okna PCV, które droższe w zakupie?
Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce
Jakie okna drewniane wybrać – najlepsi producenci okien w Polsce
Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.
Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.
Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?
Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij