Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych?

Pokoje z charakterystycznymi skosami uchodzą za mało ustawne, ale jednocześnie wyróżniają się wyjątkowym charakterem i przytulnością, przez co często stanowią ulubione miejsca domowników. Nie da się przy tym ukryć, że ich urok jest ściśle uzależniony od wystroju oraz dostępu do naturalnego światła. Odpowiednie doświetlenie poddasza sprawia, że staje się ono nie tylko bardziej atrakcyjne wizualnie, ale również funkcjonalne. Naturalne światło dzienne sprzyja pracy umysłowej, czytaniu, zachowaniu skupienia i precyzyjnym czynnościom np. robieniu makijażu.

Okna na poddasze
Okno dachowe na poddasze – jakie wybrać?

Przyjmuje się, że aby pomieszczenia na poddaszu były dobrze doświetlone, okna dachowe powinny zajmować tyle miejsca na dachu ile wynosi od 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi. Dodatkowo wysokość okien jest uzależniona od spadku dachu. Im mniejszy kąt nachylenia, tym dłuższe (wyższe) musi być okno. Optymalnym miejscem na montaż okien jest wysokość 90-120 cm nad podłogą.

Co ciekawe, wiele mniejszych okien o takiej samej powierzchni może oświetlić pomieszczenie znacznie bardziej efektywnie niż jedno duże. To ostatnie rozjaśnia jedynie część pokoju, natomiast kilka małych okien rozmieszczonych w różnych częściach wnętrza nie tylko zwiększa doświetlaną przestrzeń, ale również pozwala na korzystanie ze światła słonecznego o różnych porach dnia.

Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę podczas wyboru okien na poddasze, są ich właściwości termoizolacyjne. Nie każdy wie, że przez szyby „ucieka” z domu ok. 30 procent ciepła. Inwestując w okna o dobrej termoizolacji, możemy mieć pewność, że w pomieszczeniach będzie znacznie przyjemniej, a także iż w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Nie bez znaczenia jest także możliwość otwierania okien i wietrzenia pokoju.

Na wybór rodzaju okien wpływają także takie czynniki jak projekt budynku oraz sposób wykorzystania pomieszczenia. W przypadku łazienki czy kuchni materiał musi być przede wszystkim odporny na wilgoć. Natomiast w salonie lub sypialni górę mogą wziąć względy estetyczne. Wiele osób decyduje się na zamontowanie w nich okien drewnianych, które pozytywnie wpływają na estetykę wnętrz.

Zobacz również: Z jakich stron montować okna na poddaszu: https://www.castorama.pl/z-jakich-stron-montowac-okna-polaciowe-ins-65761.html

Okna dachowe na poddasze
Okno dachowe na poddasze – jakie wybrać?

Rodzaje okien dachowych

Poszukując sposobów na doświetlenie poddasza, mamy do wyboru trzy opcje:

  • okna pionowe w lukarnie – mianem lukarny określamy specjalną nadbudówkę wystającą z dachu i zmieniającą bryłę domu, wyposażoną w pionowe okno. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość powiększenia dostępnej powierzchni oraz silnego doświetlenia pokoju. Do jego wad można zaś zaliczyć konieczność ingerencji w konstrukcję dachu (co może być szczególnie kłopotliwe w przypadku gotowego budynku) oraz wyższe koszty;
  • okna połaciowe – to takie, które montuje się pod kątem równym nachyleniu dachu. Dzięki temu ich założenie jest znacznie mniej skomplikowane i nie wymaga pozwolenia na budowę, a na dodatek gotowe okna wyglądają niezwykle estetycznie. Bogaty wybór modeli dostępnych na rynku sprawia, że możemy dobrać je zarówno do swoich upodobań, jak i wybranego stylu aranżacyjnego. Np. wśród okien połaciowych z Castoramy znajdziemy ramy w różnych odcieniach metalu i drewna;
  • świetliki – to przeszklone fragmenty konstrukcji dachu, których nie da się otworzyć. W związku z tym mogą one służyć do doświetlenia pokoju, jednak nie zapewnią nam świeżego powietrza i regulacji termicznej. Z tego powodu montowanie świetlików poleca się jedynie w miejscach, w których nie da się umieścić okien połaciowych lub w lukarnie, a także w strategicznych lokalizacjach, np. bezpośrednio nad biurkiem lub kuchennym blatem. Świetliki są rozwiązaniem stosunkowo niedrogim.
Otwarte okno dachowe
Okno dachowe na poddasze – jakie wybrać?

Okna połaciowe – ważny sposób otwierania

Wśród okien połaciowych można wyróżnić kilka rodzajów, różniących się między sobą sposobem otwierania:

  • okna obrotowe – mające oś otwarcia zlokalizowaną w połowie wysokości konstrukcji. Dzięki temu okno można zarówno uchylić, jak i obracać o 180 stopni. Z jednej strony zapewnia to dużą regulację ilości wpadającego do pomieszczenia powietrza, a z drugiej – ułatwia mycie szyb;
  • okna klapowo-obrotowe – dają zaś możliwość uchylenia na zewnątrz oraz wykonania pełnego obrotu. Dzięki temu są nie tylko wygodne, ale również bezpieczne (pozwalają na swobodne podejście do otwartych okien);
  • okna wyłazowe – wyróżniają się klapą otwieraną na bok oraz blokadą niepozwalającą na samoczynne zamknięcie się okna. Klamka wyposażona jest w funkcję blokowania, zaś po odblokowaniu pozwala wchodzić na dach. Niektóre wyłazy mają dodatkowo warstwę antypoślizgową, ułatwiającą to zadanie;
  • okna balkonowe – zwane również balkonami dachowymi, mają zaś formę dwuskrzydłowych okien, które po otworzeniu stają się balkonem. W dolnej części znajduje się wysuwane skrzydło z barierkami po bokach, zaś w górnej – skrzydło uchylne, po otwarciu służące za daszek.

Jak dobrać okno dachowe do swojego poddasza?

Do funkcji okien dachowych należy nie tylko nasłonecznienie pomieszczenia, ale również zapewnienie optymalnej widoczności na zewnątrz. Aby osiągnąć ten cel, należy zamontować je na wysokości ok. 90-120 cm od podłogi. Z kolei górna krawędź powinna znaleźć się na wysokości 170-200 cm.

Jak dobrać okno dachowe na poddasze - infografika
Okno dachowe na poddasze – jakie wybrać?

Od tego, na jakim poziomie znajdą się okna, powinien zależeć sposób ich otwierania. W przypadku tych nisko położonych, najlepiej sprawdzi się mechanizm uchylno-obrotowe. Dzięki takiemu wyborowi podniesione skrzydło nie przeszkadza w swobodnym podchodzeniu do otwartego okna oraz komfortowego wyglądania przez nie.

Natomiast na wysokim poddaszu najlepiej sprawdzą się okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu, które pozwalają na to, by nawet wysoka osoba mogła podejść do krawędzi okna, kiedy jest ono otwarte. Tego typu okna obsługuje się przy pomocy klamki zlokalizowanej w dolnej połowie skrzydła.

Zobacz również: Jak prawidłowo montować okna na poddaszu https://www.castorama.pl/jak-dobrac-prawidlowo-okna-dachowe-ins-65736.html

Okna dachowe drewniane czy z PCV – które są lepsze?

Kolejną decyzją, jaką trzeba podjąć podczas wyboru okien dachowych, jest materiał, z jakiego będą one wykonane. Do wyboru mamy naturalne drewno oraz poliuretan. Oba tworzywa są bardzo wytrzymałe oraz zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od funkcji pomieszczenia oraz wybranego stylu aranżacji – ramy muszą go uzupełniać i do niego pasować.

Okna dachowe
Okno dachowe na poddasze – jakie wybrać?

Wśród zalet okien dachowych wykonanych z odpowiednio zaimpregnowanego drewna bez wątpienia można wymienić dobrą trwałość, a także elegancki, klasyczny i stylowy wygląd. Drewniane ramy wniosą do pomieszczenia ciepło i przytulny klimat, które doskonale komponują się np. ze stylem skandynawskim, prowansalskim oraz rustykalnym.

Z kolei okna aluminiowo-tworzywowe (PCV) polecane są głównie do pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność powietrza, takich jak kuchnia czy łazienka. Jako że ramy są pokryte warstwą poliuretanu, nie chłoną wody, a także są odporne na pleśń i grzyby. Ich dodatkową zaletą jest łatwość konserwacji – nie wymagają żadnych zabiegów poza zwykłym myciem. Białe okna z PCV pasują zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji wnętrz.

Rolety do okien dachowych – ciekawy dodatek czy konieczność?

Mogłoby się wydawać, że rolety do okien dachowych są jedynie ciekawym urozmaiceniem estetycznym. W rzeczywistości jednak ochrona tego typu okien jest wręcz konieczna. Z uwagi na specyficzne umiejscowienie często powodują one zbyt duże nasłonecznienie, a w efekcie – przegrzewanie pomieszczeń na poddaszu.

Warto pamiętać, że kąt nachylenia dachu uniemożliwia zamontowanie zwykłych kotar, firan lub tradycyjnych rolet. Najlepszym wyborem są więc specjalne rolety do okien dachowych, wyróżniające się specjalnym mechanizmem sprężynowym, który pozwala na zatrzymanie ich w dowolnym, wybranym przez siebie położeniu. Do wyboru mamy:

  • rolety wewnętrzne, które montuje się w środku pomieszczenia i są znacznie tańsze;
  • rolety zewnętrzne, zapewniające doskonałą izolację termiczną i pełne wyciemnienie pomieszczenia. Niektóre modele wyposażone są w mechanizm elektryczny oraz pilot służący do sterowania nim.

Wybierając rolety do swoich wnętrz na poddaszu, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak stopień przepuszczalności oraz łatwość obsługi. Należy pamiętać także o tym, że okna dachowe z roletami muszą być nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne. Ich kolor i ogólna estetyka powinny zostać więc dopasowane do pozostałych elementów wystroju.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej