Okucia okienne – co to w zasadzie jest?

Okucia to wszystkie metalowe elementy, które są zamontowane w ramę okna. Są to zarówno zawiasy okienne, jak i klamki, otwieralnice, nożyce zabezpieczające, ograniczniki wychyłu, systemy antywłamaniowe – słowem wszystko, co jest konieczne, by okno funkcjonowały w odpowiedni sposób. Każdy element okuć okiennych można kupić osobno, jeśli ulegnie zniszczeniu, można także kupić je w całości.

Jakość i stan okuć okiennych decyduje także o szczelności okna. Dzięki nim można je otwierać, rozszczelniać lub uchylać. Okucia mogą także zwiększać bezpieczeństwo – nawet te nie antywłamaniowe sprawiają, że okno jest trudniej wypchnąć, dzięki czemu ryzyko włamania jest o wiele, wiele mniejsze.

Okucia obwiedniowe i podrodzaje

Obecnie najczęściej można spotkać okna wyposażone w okucia obwiedniowe. To najbardziej popularna opcja, są najwygodniejsze i mają najwięcej możliwości. Okucia te są rozmieszczone na całym obwodzie skrzydła. Dzięki temu lepiej dociskają okno do ramy, więc gwarantują o wiele większą szczelność niż okucia innego rodzaju, które często można było spotkać w starszym typie okien (produkowanych przed połową lat 90.). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oknach i drzwiach.

Okucia obwiedniowe dzielą się na kilka kategorii. Najbardziej popularne są okucia rozwieralno-uchylne, te które pojawiają się w większości domów. Pozwalają na uchylenie i otwarcie okna na oścież. Czasami są wyposażone w dodatkową opcję mikroklimy. Niedawno na rynku pojawiły się także okucia okienne elektromechaniczne z wbudowanym napędem. Część z nich można włączyć do systemu inteligentnego domu i sterować nimi za pomocą telefonu komórkowego.

Okucia okienne obwiedniowe można podzielić także ze względu na zastosowanie. Nie różnią się wiele między sobą, ale okucia do okien PCV, okucia do okien drewnianych czy do drzwi balkonowych mogą być nieco inne. Warto zwrócić uwagę szczególnie na okucia drzwi balkonowych. Powinny być antywłamaniowe, ponieważ to właśnie balkon stanowi największe zagrożenie. Wystarczy kilka lepiej zabezpieczonych elementów, by zapewnić sobie większe bezpieczeństwo.

Dodatkowe opcje okuć

Na rynku jednak funkcjonuje dużo więcej okuć niż ci się wydaje. Można znaleźć okucia okienne do zadań specjalnych. Na uwagę zasługują oczywiście te antywłamaniowe – w nich pojawia się dodatkowy element okuć okiennych – na przykład bolce czy zapadki, które uniemożliwiają wyważenie okna z zewnątrz. Ważnym elementem okuć antywłamaniowych jest także wkładka antyrozwierceniowa. Najlepsze są okucia o klasie antywłamaniowości WK1, ale oczywiście one także będą najdroższe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze okien PCV?

Na uwagę zasługują także okna z okuciami, dzięki którym klamka znajduje się w innym miejscu, na przykład na dole lub na środkowym słupku (tak zwane okna francuskie). Klamka to także element okuć okiennych. Jej przeniesienie w inne miejsce oznacza zmianę funkcjonowania całego okucia. Warto zwrócić uwagę także na okna z zabezpieczonymi okuciami, idealne dla rodzin z dziećmi.

Regulacja okuć okiennych, w tym rodzaje oraz okucia do okien pcv i drewnianych i ceny najpopularniejszych okuć okiennych
Okucia okienne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, na co zwrócić uwagę?

Dobrym rozwiązaniem są także okucia niewidoczne. Dzięki nim zawiasy okienne są ukryte, więc nie widać ich na zewnątrz. To bardzo estetyczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku dużych okien, zajmujących całą ścianę. Nic nie zaburza ich estetyki.

Ceny okuć okiennych

Ceny okuć okiennych mogą być dość wysokie. Jednak rzadko kupuje się je w całości, najczęściej kupuje się jedynie wymienne elementy, które uległy uszkodzeniu (pod wpływem nieprawidłowego użytkowania lub ze względu na nieprawidłową konserwację). Okna na początku kupuje się już z wmontowanymi okuciami.

Każdy element okuć okiennych może mieć nieco inną cenę. Tak samo akcesoria do okien różnego rodzaju. Najczęściej producentami tych produktów są producenci okien, jak Maco, Roto czy Winkhaus. Okucia Winkhaus są bardzo popularne i pojawiają się w wielu sklepach żelaznych czy sprzedających akcesoria do okien. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem okien różnego typu.

Porównanie cen okuć okiennych różnego rodzaju

Produkt

Marka

Cena

Kaseta zasuwnicy

Winkhaus

61,50 zł

Roto

121 zł

Zawias do okna rozwieranego

(okucia do okien drewnianych)

Activ Pilot

13 zł

Selve

30 zł

Zatrzask balkonowy (okucia do okien PCV)

GU

19 zł

Roto

18 zł

Nożyce zabezpieczające

Geze

28 zł

Maco

23 zł

Okucia okienne – prawidłowa konserwacja

Każde okucie, zarówno najnowocześniejsze okucia Winkhaus, jak i te, które znajdują się w twoim oknie od wielu lat, potrzebuje specjalnej konserwacji. W drobne szczeliny między oknem a ramą wchodzi pył z ulicy, czasami swoje siedliska mają tam drobne owady, które mieszczą się pod okuciem. Do tego wilgoć ze śniegu czy deszczu. Nawet sobie nie wyobrażasz, jak wiele czynników wpływa niszcząco na okucia okienne.

Dlatego należy je poddawać częstej konserwacji. Okucie drzwi balkonowych jak i zwykłego okna potrzebują regularnego oliwienia lub smarowania. Jest to bardzo ważne, by mogły dobrze działać. Okucia to skomplikowany system zapadek i łączeń, które się poruszają. Bez regularnego smarowania nie będą w stanie się poruszać, a ty będziesz mieć problem z otwarciem bądź zamknięciem okna. Dodatkowo należy zadbać także o to, by okucie nie było uszkodzone w czasie montażu. Drobne uszkodzenie może spowodować, że za chwilę wda się tam rdza, która sprawi, że okno nie będzie działało tak, jak powinno.

Okucia warto od czasu do czasu rozkręcić i dokładnie umyć je i przestrzeń pod nimi. Powinny być wycierane do sucha. W oknach starszego typu warto zadbać także o działanie antykorozyjne, bowiem bywają podatne na działanie rdzy. Dlatego należy zainwestować w okucia dobrej jakości i jednej z bardziej uznanych marek. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że będą trwałe i mniej podatne na działanie korozji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o oknach pasywnych?

ikona podziel się Przekaż dalej