Olejki do sauny - najważniejsze informacje

Na rynku dostępne są różnego rodzaju olejki do sauny, które umilą korzystanie z tego miejsca. Bardzo popularne są olejki eteryczne z owoców cytrusowych, na przykład z czerwonej pomarańczy, gejpfruta lub z cytryny. Takie olejki zapachowe pobudzają i orzeźwiają. Podobne właściwości do nich mają olejki eteryczne z bergamotki i cynamonu. Eteryczne olejki zapachowe z drzewa herbacianego, eukaliptusa i rozmarynu wspomagają oczyszczenie głowy, odnowę psychologiczną, a także pomagają w oddychaniu. Lawendowe olejki do sauny pomagają się odprężyć i zrelaksować. Olejki do sauny wchłaniane są do organizmu poprzez drogi oddechowe oraz przez skórę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o saunach.

Olejki eteryczne do sauny przynoszą wiele korzyści dla organizmu. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić zmniejszenie bólów mięśniowych i reumatycznych, pobudzenie krążenia krwi w obwodowych naczyniach. Ponadto olejki eteryczne pomagają w niwelowaniu codziennego stresu, usuwają zmęczenie oraz bezsenność, działają relaksująco na psychikę, a przede wszystkim umilają pobyt w saunie. Warto również wspomnieć o tym, że zapachowe olejki eteryczne do sauny powinny być produkowane z naturalnych ekstraktów roślinnych. Tylko w takim przypadku mamy gwarancję jakości oraz unikalnych właściwości takich olejków aromatycznych do sauny.

Olejki do sauny - jak stosować?

Najważniejsze zasady stasowania olejków zapachowych do sauny

Przy stosowaniu olejków do sauny musimy przestrzegać kilku bardzo ważnych reguł. Pierwszą z nich jest to, że nie powinniśmy używać żadnego z takich olejków w  nierozcieńczonym stanie. Najlepszym rozwiązaniem jest napełnienie półlitrowej butelki wodą, a następnie powinniśmy dodać do niej od 4 do 5 kropli zapachowego olejku eterycznego.

W saunie należy spryskać odrobiną takiej mieszanki rozgrzane kamienie. Jednak, gdy korzystamy z sauny w towarzystwie, bądź z sauny publicznej, ogólnodostępnej, musimy przestrzegać zasad saunowej etykiety. Powinniśmy w tym przypadku zwrócić uwagę na to, że niektóre aromaty do sauny, między innymi rozmarynowy, bardzo często wywołują atak padaczki u osób, które cierpią na epilepsję, a także u osób, które są wrażliwe na olejki eteryczne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o saunie parowej.

W związku z tym przed użyciem olejku eterycznego w ogólnodostępnej, publicznej saunie, powinniśmy zapytać personelu oraz osób przebywających wewnątrz sauny, czy nie miałyby nic przeciwko zastosowaniu przez nas zapachowych olejków eterycznych. To jedna z najważniejszych zasad etykiety saunowej.

Jak mieszać olejki eteryczne do sauny?

Olejki zapachowe do sauny można również ze sobą mieszać. Ekstrakty z cytrusów świetnie nadają się do mieszania i komponowania pomiędzy sobą, ale także z innymi olejkami eterycznymi. Takie kombinacje zapachowe można zastosować szczególnie rano. Natomiast w godzinach wieczornych nie zaleca się stosowania drażniących aromatów do sauny, takich jak cytrusy. Najlepiej, gdy zastąpimy je olejkami eterycznymi rozmarynowymi lub lawendowymi.

Olejki eteryczne do sauny to świetne rozwiązanie. Większość z nich ma działanie rozluźniające i dobroczynnie wpływa na skórę, a ich stosowanie nie jest trudne
Olejki do sauny - eteryczne, zapachowe i inne - rodzaje, ceny, porady który wybrać i jak stosować

Dobrą kompozycją zapachową do sauny jest zmieszanie dwóch kropel rozmarynowego olejku zapachowego oraz trzech kropel mieszanki lawendowego olejku eterycznego i wody. Takie połączenie aromatów jednocześnie odpręża i orzeźwia. Szczególnie polecane jest po pływaniu albo po innym sporcie. Istnieje jednak wiele różnych ciekawych kompozycji zapachowych, które możemy przeprowadzić samemu lub kupić gotowe mieszanki naturalnych zapachów roślinnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuł o saunie fińskiej.

Sauna w domu - ciekawe promocje

Jakie olejki stosować do sauny suchej, jakie do sauny parowej, a jakie do sauny infrared?

Do sauny suchej sprawdzą się olejki zapachowe owocowe, korzenne, leśne, kwiatowe, słodkie, ziołowe, inhalacyjne oraz kompozycje tych zapachów. W saunie oraz łaźni parowej sprawdzić się mogą poza olejkami owocowymi, leśnymi, korzennymi, ziołowymi, kwiatowymi i ich mieszankami specjalne kryształki zapachowe.

Aromaterapia to zabieg, który wykonać można również w saunie infrared, czyli działającej na podczerwień. Tutaj także można stosować olejki eteryczne będące wyciągiem z różnego rodzaju roślin. Popularne są zwłaszcza takie aromaty jak cyprysowy, goździkowy, cynamonowy, bazyliowy, jałowcowy, majerankowy, świerkowy, szałwiowy, grejpfrutowy, cytrynowy czy pomarańczowy. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zapachów, które ponadto można ze sobą łączyć. Sprawdź także ten artykuł o saunie na podczerwień.

Olejki do sauny - ceny, producenci

Wśród producentów olejków oraz innych akcesoriów do sauny warto wymienić uznaną na polskim rynku od wielu lat firmę Megiw. Ten mający świetne opinie producent saun, akcesoriów oraz olejków do saun ma doskonałe opinie. Oprócz firmy Megiw wśród producentów zapachowych olejków eterycznych do sauny warto wymienić także takie firmy jak między innymi Bassau, Etja, czy Bano. Eteryczne olejki zapachowe do sauny sprzedawane są najczęściej w buteleczkach o pojemności 100 ml. Cena takiej pojedynczej butelki z aromatycznym olejkiem do sauny wynosi od ok. 40 zł za pojedynczy zapach do ok. 60 zł za ciekawą mieszankę naturalnych zapachów roślinnych.Kąpiele w rozgrzanej saunie to bardzo miłe i relaksujące przeżycie, które dodatkowo możemy urozmaicić, używając specjalnych zapachowych olejków eterycznych do sauny. Olejki aromatyczne do sauny produkowane są z naturalnych ekstraktów roślinnych. Mamy więc do wyboru aromaty owocowe, leśne, korzenne, kwiatowe, ziołowe oraz różnego rodzaju mieszanki tych zapachów. Odpowiednio przygotowane aromatyczne olejki eteryczne do sauny zastosować można zarówno w saunie suchej, saunie parowej, saunie mokrej, jak i w saunie infrared. Skorzystanie z aromaterapii dodatkowo umili i urozmaici kąpiel w saunie, jednocześnie dając poczucie relaksu i odprężenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny