Olej czy lakiery do parkietu?

Wybór sposobu impregnacji parkietu będzie miał niebagatelny wpływ na to, jak podłoga będzie wyglądała za jakiś czas, a także na to, jak będzie wyglądał proces jej pielęgnacji na co dzień. Możesz kupić gotowe olejowane lub lakierowane deski lub zrobić to samodzielnie.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że lakiery do parkietu to zdecydowanie lepszy wybór. Są tańsze, a potraktowana nimi podłoga jest mniej podatna na brud. Na dodatek nie wymaga tak starannej pielęgnacji, oczyszczania i odkurzania. A jednak okazuje się, że olej jest o wiele trwalszy i bardziej zabezpiecza przed uszkodzeniami. To także rozwiązanie na wiele lat – olejowanie podłogi drewnianej zachowuje deski w idealnym stanie, sprawiając, że podłoga będzie miała odpowiedni kolor i blask. Lakierowane parkiety z czasem ciemnieją i nie prezentują się najlepiej, olejowane są ciągle bardzo atrakcyjne. Dlatego renowacja podłogi drewnianej najczęściej polega między innymi na olejowaniu, robi się to także na zupełnie nowym parkiecie. Olejowanie pozwala uniknąć nieestetycznych zniszczeń na powierzchni podłóg drewnianych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o parkiecie drewnianym.

Olejowanie parkietu: wybór oleju

Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego oleju. Na rynku jest kilku producentów, specyfiki różnią się między sobą składem, sposobem nakładania, a nawet kolorem. Olej powinien być podyktowany rodzajem drewna. Innego rodzaju oleje nadają się na parkiet bukowy czy parkiet jesionowy, jeszcze inne nadają się do podłogi dębowej. Olejowanie podłogi z desek sosnowych przeprowadza się preparatem do parkietów iglastych.

Olejowanie parkietu przeprowadza się preparatami naturalnymi, produkowanymi na bazie naturalnych olejów, na przykład słonecznikowych. Dodatkowo znajduje się w nich także terpentyna lub żywice, które sprawiają, że parkiet jesionowy czy z innego miękkiego drewna nie pojawiają się zarysowania. Oleje dzielą się na nietwardniejące i twardniejące. Te drugie lepiej zabezpieczają parkiety dębowe czy sosnowe, jednak są mniej naturalne. Olejowanie na powierzchni drewnianej podłogi to zabieg wart przeprowadzenia. Sprawdź także ten artykuł o wyborze oleju do drewna.

Gdzie szukać fachowca od parkietów?

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od parkietów, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Renowacja podłogi drewnianej: przygotowanie parkietu

Każde drewno najpierw należy przygotować do olejowania. Dotyczy to każdego rodzaju drewna, także parkiet bukowy czy parkietu dębowe powinny być specjalne przygotowane, nie tylko najbardziej miękkie i chłonne, jak sosnowe. W przypadku nowych podłóg należy odczekać około 7 dni od ułożenia do olejowania. Dzięki temu powierzchnia podłogi dębowej czy innej się wyrówna.

Renowacja podłogi drewnianej, czyli cyklinowanie parkietu pod olejowanie podłogi drewnanej, czyli olejowanie parkietu
Olejowanie podłogi drewnianej krok po kroku - poradnik praktyczny

Jeśli zamierzasz olejować podłogę starą, konieczne jest cyklinowanie parkietu. Deski muszą być gładkie i wyrównane, by cały parkiet równomiernie pochłaniał olej. Cyklinowanie parkietu można przeprowadzić specjalistycznymi szlifierkami lub maszyną do cyklinowania. W mniejszych pomieszczeniach używa się papieru ściernego, jednak jest to bardzo czasochłonne. Warto także zaopatrzyć się w klej do parkietu, by zakleić ewentualne szczeliny między deszczułkami. Klej do parkietu można zastąpić specjalną masą wypełniającą.

Odpylanie przed olejowaniem

Zanim przystąpisz do olejowania podłogi z desek, trzeba dokładnie odpylić podłogę. W oleju nie mogą zostać żadne drobinki pyłu drzewnego czy kurzu, ponieważ wtedy podłoga może stracić blask.

Odpylanie przeprowadza się specjalnym odkurzaczem przemysłowym. Następnie podłogę należy przetrzeć lekko wilgotną, miękką ściereczką, na przykład z filcu i poczekać do wyschnięcia. Jeśli masz na podłodze surowe drewno, nie możesz dopuścić do kontaktu z wodą. To może sprawić, że podłoga będzie szorstka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o renowacji i odnawianiu parkietu?

Olejowanie podłogi drewnianej

Aby zabrać się do olejowania podłogi z desek upewnij się, że jest ona sucha. Olej należy dobrze wymieszać, żeby na powierzchni nie było różnego natężenia kolorów. Olejowanie przeprowadza się wyłącznie przy otwartych oknach lub w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Olej nakłada się pędzlem do parkietu, ale to może być dość niewygodne. Można zastosować także specjalny wałek na długim kiju. Warstwa powinna być dostosowana do rodzaju drewna i zaleceń producenta. Ważne jest jednak to, by była równomierna. Dzięki temu na podłodze nie będzie zacieków, a olej wchłonie się równomiernie. Po rozprowadzeniu oleju należy odczekać 15-20 minut, by dobrze się wchłonął.

Polerowanie parkietu

Z polerowaniem, ostatnim krokiem olejowania parkietu, nie można czekać. W przeciwnym razie olej za bardzo się zeschnie i zostaną nierówne, drapiące ślady. Do polerowania konieczna jest maszyna polerska lub szlifierka kątowa z tarczą z białego, miękkiego filcu.

Polerowanie ma na celu wyrównanie parkietu i nadanie podłodze blasku. Po 15-20 minutach należy nałożyć kolejną warstwę oleju. To, ile razy należy powtarzać zabieg jest zależny od zaleceń producentów. Najczęściej kładzie się 2 lub 3 warstwy oleju. Dostatecznie zabezpieczą drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cyklinowaniu parkietu.

ikona podziel się Przekaż dalej