Ceremonia otwarcia Igrzysk Pekin 2022

Oficjalne otwarcie największej imprezy sportowej na świecie miało miejsce 4 lutego 2022 r. o godzinie 20:00 czasu uniwersalnego i 12:00 czasu lokalnego na Stadionie Narodowym w Pekinie. Po raz pierwszy w historii igrzysk ostatni sportowcy niosący pochodnię nie zapalili tradycyjnego znicza, a zamiast tego umieścili pochodnię na środku dużego stylizowanego płatka śniegu, wykonanego z tabliczek z nazwami wszystkich delegacji biorących udział w igrzyskach Pekin 2022. Trzy podobne płatki śniegu zostały również wzniesione jako płomienie publiczne w Pekinie przed stadionem przez wolontariusza, kolejne dwa w dzielnicy Yanqing, a trzeci w Zhangjiakou. Dwa ostatnie zostały oświetlone przez łyżwiarza szybkiego Yu Jongjuna i narciarza Wanga Wezhuo.

Igrzyska Pekin 2022 były świetną okazją dla typerów, którzy lubią obstawiać zimowe sporty. Polscy gracze mogli równocześnie oglądać zmagania zespołów i zawodników oraz tworzyć kupony u ponad 20 legalnych bukmacherów, którzy świadczą swoje usługi stacjonarnie lub online. Należy pamiętać, że Igrzyska Olimpijskie to nie jedyna impreza sportowa, a w ciągu roku każdy gracz ma szanse analizować ponad 50 różnych dyscyplin. Świetną ofertę ma m.in. bukmacher forBET, który gwarantuje minimum 35 sportów i mnóstwo rynków zdarzeń na najważniejsze wydarzenia. Specjalny kod promocyjny forbet dostępny na www.zawodtyper.pl, który należy wpisać podczas rejestracji konta, aktywuje pakiet powitalny w formie bonusu od depozytu, gry bez podatku przez 14 dni i promocji od drugiej wpłaty!

Gdzie odbyły się Igrzyska Pekin 2022?

Pekin po wybraniu na gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 stał się pierwszym miastem w historii, w którym odbyły się zarówno Letnie, jak i Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zawody odbyły się w Pekinie, Yanqing (75 km od Pekinu) i Zhangjiakou (180 km od Pekinu).

Sporty na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022

Pekin 2022 objął rekordową liczbę 109 wydarzeń sportowych w 15 dyscyplinach, takich jak:

  • Narciarstwo alpejskie,
  • Biathlon,
  • Bobsleje,
  • Narciarstwo biegowe,
  • Curling,
  • Łyżwiarstwo figurowe,
  • Hokej na lodzie,
  • Narciarstwo dowolne,
  • Saneczkarstwo,
  • Kombinacja nordycka,
  • Łyżwiarstwo szybkie,
  • Skeleton,
  • Skoki narciarskie,
  • Snowboard,
  • Łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze.

Igrzyska Pekin 2022 to także siedem nowych konkurencji medalowych. W lipcu 2018 roku MKOI ogłosił zmiany w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w ramach zwiększenia udziału kobiet i zainteresowania młodszej publiczności. Dodano siedem nowych konkurencji, rozszerzając program do 109 imprez sportowych. Wśród nowych konkurencji pojawiły się: big air freestyle kobiet i mężczyzn, monobob kobiet, mieszane zawody drużynowe w skokach akrobatycznych, skokach narciarskich, snowcrossie oraz short-tracku.

Kto wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie?

W XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022 zakwalifikowało się 91 reprezentacji, a po raz pierwszy wzięły w nich udział Arabia Saudyjska i Haiti.

Godło Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

„Zimowe marzenie”, czyli godło igrzysk odbywających się w Chinach zostało odsłonięte 15 grudnia 2017 roku w Narodowym Centrum Sportów Wodnych w Pekinie. Oficjalne godło zostało zaprojektowane przez Lin Cunzhena, który wcześniej zaprojektował emblemat Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2014 r. w Nanjing. Emblemat Igrzysk Pekin 2022 było stylizowane odwzorowanym chińskim znakiem na zimę jako wielokolorową wstążką, odzwierciedlająca krajobrazy regionu gospodarza imprezy. Początek wstążki symbolizuje łyżwiarza, a koniec narciarza. Godło zawiera niebieskie, czerwone i żółte odcienie. Dwa ostatnie kolory symbolizują flagę Chin oraz „pasję, młodość i witalność”.

Pekin 2022 – maskotka igrzysk

Oficjalną maskotką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie była Bing Dwen Dwen, wybrana spośród tysięcy chińskich projektów w 35 krajach na całym świecie. „Bing” po chińsku oznacza lód, a „Dwen Dwen” siłę, żywotność i młodość. Ubrania maskotki Pekin 2022 przypominały astronautę, co miało sugerować wykorzystanie nowych technologii.

Czy kibice mogli oglądać zawody z trybun?

Na Igrzyskach Pekin 2022 niestety nie mogli pojawić się kibice z innych regionów świata. Bilety nie zostały również sprzedane miejscowej ludności, ale zamiast tego organizatorzy rozdali je kilku grupom ludzi. Osoby, które otrzymały bilety, musiały podjąć ścisłe środki zapobiegające zarażeniu się COVID-19 przed, w trakcie i po uczestnictwie igrzysk. W największym wydarzeniu sportowym wzięło udział około 60 000 osób, w tym sportowcy, trenerzy, urzędnicy, delegaci federacji, wolontariusze i personel medialny. Wydarzenia sportowe odbywały się w ramach „zamkniętej bańki”, która umożliwiała im przemieszczanie się między miejscami noclegowymi a obiektami oficjalnym transportem. Wszystkim uczestnikom igrzysk nie wolno było swobodnie poruszać się w miejscach publicznych.

O co chodzi z bojkotem podczas Zimowych Igrzysk w Pekinie?

W grudniu Stany Zjednoczone ogłosiły dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Pekin 2022, a w ich ślady poszły Australia, Kanada i Wielka Brytania. Decyzja została podjęta z powodu trwających ludobójstw i zbrodni przeciwko ludzkości w Singapurze. W ciągu ostatnich kilku lat chiński rząd atakował Ujgurów, a także inne, w większości muzułmańskie mniejszości etniczne, stosując taktykę, w tym masowe zatrzymania i przymusową sterylizację. Kolejne wezwania do bojkotu Igrzysk Olimpijskich pojawiły się po zniknięciu Peng Shuaia, jednego z najlepszych chińskich tenisistów, który oskarżył byłego wyższego urzędnika państwowego o napaść seksualną. Oprócz wspomnianego ostrzeżenia ze strony urzędników olimpijskich w Pekinie pojawiły się doniesienia o zatrzymaniu przez władze chińskie aktywistów i dziennikarzy oraz cenzurowaniu ich kont w mediach społecznościowych. Pomimo bojkotu dyplomatycznego Igrzysk w Pekinie, sportowcy USA i innych krajów podjęli decyzję o rywalizowaniu, chociaż ich urzędnicy państwowi nie pojawili się w Chinach.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej