Instalacja paneli słonecznych to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Ekologiczna energia wspierana jest przez subwencję przyznawane w ramach programów unijnych oraz samorządowych. Fotowoltaika jednak nie jest tania i mimo dofinansowania wymaga znacznych nakładów finansowych. Czy takie rozwiązanie się opłaca i kiedy można liczyć na zwrot poniesionej inwestycji? Sprawdź artykuł: https://gethome.pl/blog/fotowoltaika-czym-jest-i-czy-sie-oplaca/

Fotowoltaika — co to jest i ile kosztuje?

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na przetwarzanie energii ze słońca w prąd elektryczny. Wytworzona energia pokrywa zapotrzebowanie w zakresie zasilania sprzętów domowych oraz ogrzewania budynku i wody. Koszt jednego panela fotowoltaicznego wynosi od 4 do 6 tys. złotych. Ich ilość uzależniona jest od wielkości budynku, ilości mieszkańców oraz co najważniejsze, naturalnego nasłonecznienia działki.

Jak działają panele słoneczne?

Panele słoneczne instalowane są najczęściej na dachu domu, wiaty lub garażu. Może być to także najlepiej nasłoneczniony fragment działki. Ważne, aby miejsce było wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca w prąd stały, a następnie kierują ja do inwertera (falownika), gdzie zamieniana w stosowany w domowym użytku prąd zmienny. Falownik automatycznie kontroluje pracę paneli słonecznych oraz monitoruje parametry i ilość prądu. Część wytwarzanej energii kierowana jest do użytku domowego, a jej nadwyżka odprowadzana z powrotem do sieci elektrycznej dystrybutora. Umożliwia to dwukierunkowy licznik, instalowany przez zakład energetyczny.

Czy instalacja fotowoltaiki się opłaca?

Instalacje paneli fotowoltaicznych warto potraktować jako inwestycje. Wymaga ona pewnego wkładu, ale w perspektywie lat zapewnia znaczną oszczędność. Średni koszt instalacji dla domu jednorodzinnego szacuje się na 16-18 tys. zł., co przy rocznym zużyciu 2500 kWh, zapewnia zwrot po około 10 latach. Skorzystanie z licznych programów rządowych pozwala jednak zredukować ten koszt aż o 40%. Instalacja fotowoltaiki zapewnia także status prosumenta. Oznacza to, ze konsument energii jest jednocześnie jej twórcą. Produkowana w ciągu dnia nadwyżka energii przekazywana jest do sieci energetycznej. Twórca może w godzinach nocnych pobrać zmagazynowaną nadwyżkę w ilości 70-80%. W praktyce miesięczne wydatki na prąd zostają zredukowane do minimum.

Czy warto zamontować panele słoneczne?

Instalacja paneli słonecznych to także działanie przyjazne środowisku. Ekologiczna energia zmniejsza ślad węglowy gospodarstwa domowego, a także zapewnia samowystarczalność energetyczną w przypadku awarii sieci. Liczne możliwości dofinansowania sprawiają, ze inwestycja jest opłacalna i długofalowo przynosi znaczne oszczędności dla domowego budżetu.

Opracowanie: gethome.pl

ikona podziel się Przekaż dalej