Przędziorek chmielowiec – podstawowe informacje

Przędziorki – szkodliwość i cykl rozwojowy

Przędziorkowate to niewielka rodzina małych pajęczaków, a w zasadzie roztoczy. Wszystkie są groźne dla roślin – żerują na nich i mogą doprowadzić do ich obumierania. Te niewielkie owady posilają się roślinami uprawnymi, zarówno ozdobnymi, jak i warzywnymi czy krzewami owocowymi. Są niewielkie, najbardziej charakterystyczny z nich, przędziorek chmielowiec ma tylko 0,4-0,6 mm długości. Najczęściej jest zabarwiony na czerwony lub żółtopomarańczowy kolor.

Jak to więc możliwe, że tak trudno je zauważyć na liściach mimo ich intensywnego koloru? Przędziorki zazwyczaj żerują na spodniej stronie blaszki liściowej. Kiedy jednak jest ich naprawdę dużo, cała kolonia, wtedy można także dostrzec je na ogonkach liściowych, kwiatach i szypułkach kwiatowych. Owady często atakują rośliny iglaste, a przędziorek na tujach to prawdziwe utrapienie.

Przędziorki przebijają skórę liścia i w ten sposób wysysają z niego soki, doprowadzając do jego zdeformowania, żółknięcia i opadania. Najczęściej można spotkać je latem, kiedy suche powietrze i wysoka temperatura sprzyjają ich rozwojowi. Samice składają jajka na liściach i bardzo szybko pojawia się cała pajęcza rodzina. Przędziorki atakują bardzo wiele roślin, na przykład chmielowiec posila się aż 300 gatunkami! Może zaatakować nawet gatunki domowe, dlatego trzeba bardzo uważać. W szklarniach często grasuje za to przędziorek szklarniowiec. Pojawia się trochę wcześniej, ponieważ panująca tam wyższa temperatura przyspiesza ich wzrost.

Przędziorek chmielowiec – objawy na roślinach

Przędziorki, zwłaszcza przędziorek chmielowiec, są bardzo niebezpieczne i jak tylko je zauważysz, należy sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne. Skąd jednak wiedzieć, że to właśnie te pajęczaki zaatakowały nasze rośliny? Objawy tego są bardzo charakterystyczne – przede wszystkim na roślinach pojawiają się drobne pajęczynki. Najbardziej widoczne są na spodniej stronie liści, ale nie tylko.

Dodatkowo w miejscach, w których liście zostały ugryzione, wyraźnie widać żółte lub jasnokremowe kropeczki. Plamki stają się stopniowo coraz większe, a liście powoli zaczynają żółknąć, a później opadają po prostu z rośliny. Jest to bardzo wyraźny objaw żerowania tego szkodnika, dlatego jeśli tak się dzieje, warto od razu dokładnie obejrzeć roślinę. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania przędziorka chmielowca.

Oprysk na przędziorki i inne sposoby

Domowe sposoby na przędziorki

Początkowo możesz sięgnąć po domowe sposoby na przędziorki. W ogrodzie świetnie sprawdzi się gnojówka z pokrzyw. To skuteczny środek na mszyce, ale zwalczanie przędziorka na iglakach w ten sposób także świetnie się sprawdza. Wystarczy pokroić pokrzywę i zalać ją wodą, na przykład zebraną deszczówką. Na 1 kg pokrzywy używa się 10 l wody. Pojemnik z preparatem powinien być szczelnie zamknięty, by nie wchodziły do niego owady. Po mniej więcej 2 tygodniach środek jest gotowy do użycia. Rozcieńcza się go z wodą w stosunku 1:20, a następnie opryskuje rośliny. To świetny sposób, jeśli we znaki daje nam się przędziorek na tujach, różach lub innych roślinach ozdobnych.

W domu warto jednak wykorzystać inny sposób. Także jest znany jako skuteczny środek na mszyce, ale na przędziorki też działa. Liście roślin doniczkowych wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Jest to skuteczny sposób, by pozbyć się kolonii tych szkodników na dobre. Można także wysmarować spodnie strony liści olejem (najlepiej kokosowym, będzie ładnie nabłyszczał). Jednak nie we wszystkich przypadkach to się sprawdzi.

Opryskiwanie krzewu w ogrodzie, a także preparat i oprysk na przędziorki
Środki na przędziorka, czyli preparat i polecany oprysk na przędziorki

Oprysk na przędziorki

Domowe sposoby można jednak zastąpić także opryskami chemicznymi. Preparat o działaniu kontaktowym będzie najbardziej skuteczny. Środki dedykowane do zwalczania przędziorków są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych, jednakże tak samo działają preparaty przeznaczone do zwalczania mszyc.

Środki na przędziorka do zastosowania amatorskiego z reguły mają formę płynu w butelce z atomizerem. Dzięki temu nie musisz rozprowadzać ich w wodzie, są po prostu gotowe do użycia. Warto jednak sprawdzić, na którym etapie można ich używać. Nie wszystkie preparaty nadają się do zastosowania przed rozwojem kwiatów, nie wszystkie można stosować podczas kwitnienia.

Oprysk na przędziorki – najlepsze środki chemiczne

Środki na przędziorka w swojej ofercie ma bardzo wiele marek. Produkty przeznaczone do amatorskiego zastosowania w swoim portfolio ma między innymi Target czy Substral. Są to substancje o działaniu kontaktowym, które mają zastosowanie jedynie na części roślin. Ich cena nie jest wygórowana – sięga kilkunastu złotych za 15-20 ml.

Na uwagę zasługują także środki Envidor, Ortus czy Magus. Można zakupić je w większych opakowaniach, dlatego dobrze sprawdzą się, jeśli masz problem z bardzo intensywną inwazją przędziorków. To środki w postaci koncentratu, które rozprowadza się w wodzie do zrobienia oprysków. Preparat tego typu nadaje się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i zawodowych ogrodników. Cena jest nieco wyższa, ale należy pamiętać, że to koncentrat służący do rozprowadzenia w wodzie. Zarówno Envidor, Ortus, jak i Magus kosztują około 25 zł za 15 ml, i około 150 za 1 l.

ikona podziel się Przekaż dalej