Optymalny schemat instalacji centralnego ogrzewania

Kwestia wyboru odpowiedniego systemu grzewczego posiada wiele odsłon. Mimo, że zdecydowaliśmy się na kocioł grzewczy, niezbędne będzie podjęcie decyzji dotyczącej schematu jego instalacji. Wyróżnić możemy dwa rodzaje centralnego ogrzewania – otwarty i zamknięty. Połączenie ich cech sprawia, że możemy zdecydować się również na opcję mieszaną. Jaka jednak będzie najlepsza?

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Ocena: 4,6/5 (głosów 10)

Instalacja centralnego ogrzewania w domu

Schemat centralnego ogrzewania: kocioł w układzie otwartym

Instalacje centralnego ogrzewania w układzie otwartym z wymuszonym lub grawitacyjnym obiegiem wody opierają się na tym, że cała armatura grzewcza wraz z powietrzem jest na stałe połączona. W systemie nie może zabraknąć naczynia wzbiorczego, zadaniem którego jest zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody w czasie przegrzania. Takie naczynie w połowie wypełnia woda z systemu grzewczego i uzupełnia powietrze. W tym przypadku zalecane jest podłączenie kotła do układu instalacji posiadającej zawór trójdrożny lub czterodrożny. Tego typu schemat centralnego ogrzewania niestety nie wykazuje wysokiej odporności na korozję, przez co mogą zostać nią opatrzone elementy instalacji.

Układ otwarty zalecany jest szczególnie dla instalacji grzewczych posiadających źródła ciepła, w których nie ma możliwości natychmiastowego odcięcia źródła ciepła – kotły na paliwa stałe i kominki z płaszczem wodnym. Jeśli zastanawiasz się, jaki piec centralnego ogrzewania wybrać do domu jednorodzinnego, w tym artykule przedstawiamy możliwe rozwiązania.

Schemat centralnego ogrzewania: kocioł w układzie zamkniętym

Schemat centralnego ogrzewania obejmuje także możliwość pracy kotła w zamkniętym układzie. W tym celu stosuje się specjalne kotły wyposażone w urządzenia, których zadaniem jest odbiór nadmiaru ciepła, a także skuteczna ochrona układu przed przegrzaniem. Układ zamknięty posiada membranowy zbiornik ciśnieniowy, a nie naczynie wzbiorcze, jak w przypadku układu otwartego. Kotły małego formatu posiadają wężownicę, która skutecznie ochładza system. Znajdziemy ją w wodnej części kotła.

Jeśli więc zdecydujemy się na tego typu schemat centralnego ogrzewania, powinniśmy zakupić również urządzenia, które będą zabezpieczać nasz system w przypadku, gdy zabraknie prądu. Takie rozwiązanie nie jest zalecane w domach zasilanych w wodę przez hydrofor, a także w miejscach, w których dają się we znaki przerwy w dostawie wody. W takich sytuacjach warto więc pokusić się o inny schemat montażu kotła. Modeli, których moc grzewcza przekracza 100 kW, nie można zastosować w tego rodzaju podłączeniach.

W praktyce układ zamknięty stosuje się w instalacjach grzewczych, w których kotły posiadają automatyczną dostawę paliwa. Do ich grona należą kotły olejowe, elektryczne, gazowe. W momencie zagrożenia przegrzaniem się instalacji, możliwe jest wyłączenie kotła. Jeśli interesują cię także koszty instalacji CO, znajdziesz je w tym artykule.

Schemat centralnego ogrzewania: kocioł w układzie mieszanym

W instalacji centralnego ogrzewania w układzie mieszanym następuje współpraca kotła w układzie otwartym wraz ze schematem, dzięki obecności wymiennika płytowego. Z racji małej pojemności wodnej instalacji zaleca się montaż zaworu zabezpieczenia termicznego, który skutecznie będzie chronił przed przegrzaniem. Tuż za wymiennikiem umieszczona jest instalacja, której praca przebiega w układzie zamkniętym.

, aktualizacja 4 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij