Półki w domu

Półka winiarza

Ciekawym elementem dekoracyjnym salonu może stać się półka na wina. Jej wykonanie jest banalnie proste. Deskę o szerokości około dziesięciu centymetrów trzeba przeciąć w poprzek na dwa równe kawałki. Następnie jeden z elementów należy nawiercić wiertłem koronowym pod kątem w równych odstępach. Wielkość otworu trzeba tak dopasować, aby z mieściła się w nim szyjka butelki. Następnie obie części należy połączyć wkrętami do drewna. Tak przygotowaną półkę można pomalować bejcą np. na ciemny brąz. Kiedy drewno wyschnie półkę można zamontować na ścianie. Aby uniknąć wiercenia można zastosować mocny klej montażowy. Półkę należy zamocować pod takim kątem, aby butelki wina były wsadzone w otwory równolegle do podłoża.

Wnęka z półkami

Wnęki w pomieszczeniach często stanowią problem, bo ciężko dopasować do nich jakiś mebel idealnie pasujący rozmiarem. Świetnym sposobem na wykorzystanie tej przestrzeni jest wykonanie półek. Na ścianach wnęki narysuj poziome linie w miejscach, gdzie mają być zamontowane półki. Zgodnie z przygotowanym schematem przykręć profile przyścienne. Metalowy profil do suchej zabudowy zamocuj również przy zewnętrznej krawędzi wnęki, łącząc go z profilami przykręconymi do ścianek bocznych. Następnie przytnij na wymiar 2 półki z płyty karton gips i zamontuj do przygotowanego stelaża (jedną na górze i drugą na dole). Kolejnym krokiem będzie przykręcenie kawałka płyty karton gips na część frontową. Jaj powierzchnia powinna ona być równa z ścianami obok wnęki. Po  zamontowaniu wszystkich półek całość należy zaszpachlować i pomalować na wybrany kolor.

Półka, która traci równowagę

Innym ciekawym pomysłem jest stworzenie półki z kilku kwadratowych boksów. Półki można przygotować samodzielnie sklejając elementy wycięte z płyty sklejki. Następnie boksy należy pomalować lakierobejcą. Będzie dzięki temu lepiej wyglądał i łatwiej będzie utrzymać czystość. Gotowe półki mocujemy na ścianie jedna nad drugą pod lekkim skosem. Całość sprawia wrażenie, że za chwilę się przewróci, jednak w rzeczywistości jest to bardzo solidna konstrukcja.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny