Osiem najpopularniejszych błędów przy układaniu kostki brukowej
Kostka brukowa jest popularnym materiałem, przeznaczonym na podjazdy, alejki i ścieżki. Prawidłowo ułożona zdobi pobliski teren, a jednocześnie umożliwia komfortowe użytkowanie nawierzchni. Niestety podczas układania kostki łatwo popełnić błędy. Poniżej opiszemy Państwu osiem najczęściej popełnianych grzechów brukarskich.
Chcesz otrzymać oferty od sprawdzonych brukarzy? Wypełnij ten formularz i spokojnie czekaj na oferty od firm z Twojej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Oszczędności kosztem projektu
- Układanie kostki na styk
- Niewłaściwie ustalony poziom kostki
- Źle wykonana podbudowa
- Układanie kostki brukowej z jednej palety
- Nieodpowiednio dobrana grubość materiału
- Brak pomysłu na odprowadzanie wody opadowej
- Źle przeprowadzone zagęszczenie
- Jak ustrzec się błędów wykonawczych?
Oszczędności kosztem projektu
Często zdarza się, że poszukujący oszczędności inwestor rezygnuje z wykonania projektu. Niestety jest to poważny błąd, który może narazić go na nieprzewidziane problemy. Projekt jest szczególnie ważny w przypadku, gdy kostka ma układać się w skomplikowane wzory. Brak dokładnego rozplanowania może przełożyć się na gorszą estetykę przyszłej nawierzchni. Dodatkową niedogodnością są trudności w określeniu liczby potrzebnego materiału. Zbyt duża ilość kostki wiąże się z niepotrzebnym wydatkiem. Jednak jeszcze groźniejszym problemem jest zakup zbyt małej ilości produktu. Dokupienie kostki z pozoru nie wydaje się problemem. Jednak nie trudno o sytuacje, w której kolejne partie kostki delikatnie odróżniają się kolorystycznie od poprzednich. W tym wypadku nasza nawierzchnia nie będzie już wyglądała tak elegancko. Więcej na temat projektów podjazdów z kostki przeczytasz tu.
Układanie kostki na styk
To kolejne często popełniane błędy przy układaniu kostki. Niektórzy, mniej doświadczeni wykonawcy układają kostkę bez zachowania wymaganych 3 mm odstępów. Kostka ułożona na styk może na siebie napierać. Będzie mniej odporna na zmiany kształtu wywołane zmiennymi temperaturami, czy obciążeniem użytkowym. Powierzchnia kostki ułożonej na styk często ma tendencję do powstawania uszkodzeń na krawędziach. Dużym mankamentem może być też odłupywanie się warstwy licowej. Dlatego kostki brukowe zawsze układa się z zastosowaniem ok. 3 mm odstępu pomiędzy poszczególnymi elementami.
Niewłaściwie ustalony poziom kostki
Ustalenie poziomu kostki jest ważnym etapem montażu. Często okazuje się, że prace zostają wykonane w sposób niewłaściwy. Owe błędy przy układaniu kostki brukowej polegają na ustaleniu zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu. Dlatego pamiętajmy, że kostka brukowa powinna znajdować się nieco ponad poziomem rabat kwiatowych. Dzięki temu ziemia ogrodowa nie będzie wysypywała się na naszą nawierzchnię. Inaczej poziomujemy kostkę, która będzie stykała się z trawnikiem. W tym przypadku warto sprawić, by poziom obu stref był równy. Umożliwi to wygodne koszenie trawy.
Źle wykonana podbudowa
Niewłaściwe wykonanie podbudowy to kolejne popularne błędy przy układaniu kostki brukowej. Podbudowa zapewnia stabilność terenu i powinna zostać wykonana w sposób fachowy. Najczęstsze nieprawidłowości polegają na słabym zagęszczeniu terenu, zbyt cienkiej podsypce, lub źle dobranej grubości podbudowy. Tymczasem dobrze wykonana podbudowa powinna być dopasowana do warunków terenowych oraz do przeznaczenia nawierzchni. Grubość podbudowy jest bardzo zróżnicowana i waha się pomiędzy 15, a 45 cm. Frakcja kruszywa przeznaczonego do podbudowy właściwej musi wynosić od 30 do 60 mm. Warto także pamiętać, że na podbudowie musi znajdować się podsypka piaskowa o grubości 3 do 5 cm.
Układanie kostki brukowej z jednej palety
Jak już wspomnieliśmy, kostka brukowa może się od siebie różnić odcieniem. Różnice barwowe mogą występować pomiędzy poszczególnymi paletami produktu. Dlatego podczas prac nigdy nie bierzemy materiału wyłącznie z jednej palety. Dobrą praktyką jest układanie kostki naprzemiennie z trzech palet. Dzięki temu ewentualne różnice w odcieniu będą równomiernie rozłożone, a na nawierzchni nie pojawią się mało estetyczne różnice kolorystyczne.
Różnice barwowe rodzą również konieczność układania kostki w jednym kierunku. Takie działanie ma dodatkową zaletę w postaci zminimalizowania konieczności docinania materiału.
Nieodpowiednio dobrana grubość materiału
Wielkość kostki brukowej zależy wyłącznie od upodobań i oczekiwań inwestora. Inaczej wygląda sytuacja dotycząca jej grubości. Pamiętajmy, że to właśnie grubość kostki decyduje o jej odporności na obciążenia i nadaje możliwości użytkowe. Często spotykane błędy przy układaniu kostki polegają na zastosowaniu zbyt cienkiego materiału. Dlatego pamiętajmy, że kostka o grubości 4 cm nie nadaje się na podjazdy samochodowe użytkowane przez cięższe auta. Jest to produkt dedykowany na piesze ścieżki komunikacyjne. Na podjazdach i parkingach lepiej sprawdza się kostka o grubości 8 lub 10 cm.
Warto dowiedzieć się więcej na temat wymiarów kostki brukowej. Pozwoli Ci to uniknąć nie tylko błędów z grubością materiału, ale też innymi wymiarami. Polecamy poczytać więcej w tym artykule.
Brak pomysłu na odprowadzanie wody opadowej
To kolejne często popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej, które obniżają komfort użytkowania nawierzchni. Podjazdy i ścieżki z kostki brukowej muszą być wyprofilowane w taki sposób, by woda opadowa nie zalegała na ich powierzchni. Optymalny spadek kostki i przyległego do niej terenu wynosi 3%. Pamiętajmy przy tym, że istotny jest również kierunek spadku. Warto zaprojektować go w kierunku przeciwległym do zabudowań. Dzięki temu woda opadowa nie będzie gromadziła się przy budynku.
Źle przeprowadzone zagęszczenie
Nieprawidłowe zagęszczenie to poważny błąd, który może doprowadzić do trwałego porysowania, a nawet uszkodzenia kostki. Podłoże powinno zostać zagęszczone przy użyciu cięższej zagęszczarki. Z kolei zagęszczenie nawierzchni z kostki musi być wykonane specjalnym wibratorem płytowym. Konieczne jest zastosowanie dodatkowych podkładek elastycznych. Wibrator działający bez takiej osłony może porysować powierzchnie kostki lub wytworzyć stałe odbarwienia (spowodowane odpadnięciem wierzchniej warstwy kostki).
Jak ustrzec się błędów wykonawczych?
Na rynku brukarskim działa wiele firm. Niestety nie każda z nich jest warta polecenia. Układanie kostki brukowej nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przytoczone powyżej błędy przy układaniu kostki brukowej nie wyczerpują pełni możliwości i są jedynie wyrazistym przykładem. Podczas prac można wykonać więcej, czasem całkowicie banalnych błędów, które zniszczą efekt dekoracyjny lub ograniczą trwałość nawierzchni. Dlatego tak ważne jest zatrudnienie doświadczonego, certyfikowanego wykonawcy. Przed wyborem konkretnej firmy brukarskiej warto zapytać o referencje pracowników oraz posiadany sprzęt. Układanie niektórych rodzajów kostki (szczególnie wielkoformatowej) wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń. Z pewnością warto wziąć to pod uwagę, by ustrzec się najczęściej popełnianych błędów brukarskich.
A więc jak układać kostkę brukową, aby uniknąć tych błędów? Dowiesz się z tego artykułu!