Osprzęt elektryczny - rodzaje osprzętu, producenci, ceny, opinie, porady

Osprzęt elektryczny stosowany w budownictwie to szereg bardzo ważnych elementów. Występują one w wielu odmianach i mają liczne zastosowania. Przede wszystkim jednak pozwalają na tworzenie bezpiecznych i funkcjonalnych instalacji elektrycznych. Do tego takie akcesoria jak gniazdka i przełączniki decydują o komforcie jej użytkowania. Dlatego też opisaliśmy rodzaje osprzętu elektrycznego i ceny poszczególnych elementów.

Rozdzielnia budowlana i osprzęt elektroinstalacyjny

Pierwszym z opisywanych przez nas urządzeń jest rozdzielnia budowlana. Odgrywa bardzo ważną rolę na etapie powstawania nowego budynku. Jest to, bowiem rozdzielnica elektryczna służąca do tymczasowego zasilania instalacji elektrycznych. W ten sposób umożliwia korzystanie z elektronarzędzi i innych, ważnych sprzętów zasilanych prądem. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać jak ważna jest to funkcja. Należy też dodać, że opisywana rozdzielnica chroni instalacje przed zwarciami i przeciążeniami. Na placach budowy najczęściej występuje rozdzielnia typu rb. Firmy produkujące ten sprzęt to między innymi Elektro-Plast, Sielski Z, El-Big, SAKS-POL.

Rozdzielnia elektryczna występuje w kilku odmianach. Ważnym kryterium podziału jest jej wyposażenie. Standardowe rozdzielnie służą wyłącznie do dostarczania energii do instalacji. Tymczasem wersje z licznikiem dodatkowo mierzą ilość wykorzystywanej energii. Rozdzielnice różnią się też budową. Wersje stacjonarne to na ogół duże urządzenia montowane na ścianach, wkopywane w ziemię lub zalewane betonem. Natomiast odmiany mobilne są mniejsze i można przenosić je w dowolne miejsca. Rozdzielnie ponadto różnią się ilością gniazd oraz obsługiwanym napięciem. Teraz czas na ceny opisywanego sprzętu. Niewielkie rozdzielnie przenośne kosztują od 200 do 700 zł. Duże urządzenia stacjonarne będą kosztować od 600 do ponad 1000 zł.

Po rozdzielnicach czas na osprzęt elektroinstalacyjny. Składa się z wielu elementów o różnej konstrukcji. Owe elementy odgrywają bardzo ważną rolę. Służą, bowiem do łączenia, mocowania i izolowania przewodów składających się na instalację elektryczną. Zatem w dużej mierze decydują, o jakości jej wykonania. Na osprzęt elektroinstalacyjny składają się między innymi:

  • Listwy elektroinstalacyjne,
  • Puszki instalacyjne,
  • Korytka i kanały kablowe,
  • Kanały i rury elektroinstalacyjne,
  • Opaski kablowe.

Osprzęt elektryczny – gniazda elektryczne

Ważnym elementem każdej domowej instalacji są gniazdka elektryczne. Dzięki nim możemy podłączać do instalacji odbiorniki energii elektrycznej wyposażone we wtyczkę. Po słowem odbiorniki kryją się oczywiście takie urządzenia jak radia, telewizory, sprzęty kuchenne czy lampki nocne. W naszym kraju, w instalacjach jednofazowych, najczęściej stosuje się gniazdka elektryczne typu E. Na ich konstrukcję składają się dwa otwory na przewód fazowy i neutralny oraz bolec. Do bolca podłącza się przewód uziemiający. Rzadziej, lecz dalej używane są gniazda typu C. Od wersji E różnią się tym, że nie mają bolca na przewód uziemiający.

Gniazdka elektryczne dzieli się na dwa rodzaje ze względu na sposób montażu. Pierwsze to wersje natynkowe. Zamocowanie ich nie wymaga kucia ściany. Tymczasem drugi rodzaj, czyli gniazdka podtynkowe montuje się w ścianie w specjalnych puszkach. To właśnie ta wersja jest najczęściej stosowana w domach. Osprzęt elektryczny tego typu może mieć dodatkowe elementy. Takie jak klapki, wyrzutniki wtyczek, porty USB. Popularni producenci gniazdek elektrycznych to firmy Ospel, Legrand, Kontakt Simon, Abex, Diall. Ceny zależą oczywiście od rodzaju. Pojedyncze gniazda kosztują 6-10 zł za sztukę. Za podwójne zapłacimy średnio 12-15 zł. Gniazdko z portem USB będzie kosztować już około 30-60 zł.

Przełączniki – bardzo ważne włączniki i wyłączniki

Przełączniki, prawidłowo zwane łącznikami, służą do włączania i wyłączania prądu w obwodzie lub obwodach niskiego i wysokiego napięcia. W domowej instalacji elektrycznej odpowiadają za sterowanie oświetleniem. Jeśli chodzi o terminologię, włączniki i wyłączniki to nazwy określające te same elementy instalacji(łączniki). Ich podstawowe wersje to łączniki jednobiegunowe i dwubiegunowe. Pierwsze z wymienionych służą do włączania i wyłączania prądu w jednym obwodzie. Drugie, również z jednym przyciskiem, sterują już dwoma obwodami.

Włączniki świecznikowe mogą mieć dwa lub więcej przycisków. Służą do sterowania kilkoma grupami świateł. Często stosowane są też włączniki schodowe. Występują w parach, montuje się je w różnych miejscach. Na przykład na początku i końcu korytarza. Zawsze zmieniają stan obwodu na przeciwny. Jeden łącznik włącza światło a drugi gasi. Popularne firmy produkujące wyłączniki to Legrand, Schneider, Ospel, Elektro-Plast. Pojedynczy włącznik(jeden przycisk) kosztuje 7-10 zł za sztukę. Za podwójne trzeba zapłacić 12-16 zł. Odmiany schodowe dostaniemy za około 15 zł za sztukę.