Ostrzenie łańcucha piły spalinowej – dlaczego jest to takie ważne?

Jeżeli miałeś okazję pracować z pilarką, której łańcuch był stępiony, to na pewno odczułeś to w postaci gorszej jakości pracy. Nie jest to jedyny powód, dla którego należy zdecydować się na ostrzenie łańcucha piły spalinowej. Przecinanie różnych elementów tępym łańcuchem zwiększa ryzyko „odbicia” urządzenia. Przez to jesteśmy narażeni na poważny uszczerbek na zdrowiu. Najmniej poważną konsekwencją pracy z nienaostrzonym łańcuchem, jest szybsza eksploatacja urządzenia.

Zatem pojawia się często pytanie, kiedy zdecydować się na ostrzenie łańcucha piły motorowej? Wprawiona osoba bez trudu wychwyci ten moment. Praca przy użyciu pilarki staje się cięższa. Przecinanie drewna wymaga większego nacisku. Dodatkowo możemy zauważyć większe zapylenie podczas pracy urządzenia. Jest to pierwszy wskaźnik podpowiadający nam, że wymagane jest ostrzenie piły łańcuchowej.

Bardzo dużo zależy również od tego, z jakimi materiałami mamy najczęściej do czynienia podczas obróbki. Jeżeli przecinamy czyste i dość miękkie drewno, wtedy z powodzeniem ostrzenie łańcucha piły możemy zaplanować nawet co trzy tankowania zbiornika paliwowego. W pozostałych przypadkach, czyli w sytuacji, kiedy obrabiamy twarde i zanieczyszczone drewno, ostrzenie piły łańcuchowej warto zaplanować rutynowo co każde tankowanie zbiornika paliwa. Wtedy w czasie pracy unikniemy sytuacji, o których wspomniano wyżej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Jak wykonać ostrzenie łańcucha piły motorowej

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak naostrzyć łańcuch, jest pozostawienie pilarki w punkcie serwisowym. Jednak przy odrobinie wprawy, taką czynność możemy również wykonać samodzielnie. Najprostszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po płaski pilnik. Na początku musimy koniecznie zadbać o prawidłowe umieszczenie pilnika względem łańcucha. Pamiętajmy także, aby najpierw dokładnie naciągnąć łańcuch. To zapewni prawidłowe ostrzenie łańcucha pilarki, nie uszkadzając w ten sposób zębów. W tym celu pilnik powinien wystawać jedną piątą swojej części powyżej poziomu zęba łańcucha. Wykonujemy równomierne ruchy od siebie, jednocześnie obracając pilnik delikatnie wokół własnej osi.

Ręczne ostrzenie łańcucha piły wymaga również ustawienia pilnika pod odpowiednim kątem. O tym, jaki kąt należy utrzymać, decyduje prowadnik, na którym znajdują się linie, które wyznaczają równoległy kierunek ruchu pilnika. W pierwszej kolejności należy zabrać się za ostrzenie łańcuch piły motorowej od prawej strony. Dopiero później odwracamy łańcuch, by naostrzyć zęby z lewej strony. Ostrzenie łańcucha piły spalinowej wykonujemy tak długo, aż wszystkie zęby będą tej samej długości. W innym przypadku możemy spodziewać się nierównej pracy pilarki. Jak naostrzyć łańcuch, jeżeli zauważymy uszkodzenie zęba tnącego? W takiej sytuacji szlifujemy go tak długo, aż ząb nabierze prawidłowego kształtu, a uszkodzenie zostanie wyeliminowane. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Ostrzenie łańcucha piły spalinowej przez mężczyznę oraz instrukcja, jak naostrzyć łańcuch piły spalinowej
Ostrzenie łańcucha piły spalinowej krok po kroku – poradnik praktyczny

Prawidłowe ostrzenie łańcucha pilnikiem możemy wykonać również przy pomocy szlifierki. Tutaj także pamiętajmy o tym, by na początku naciągnąć łańcuch. Takie rozwiązanie może nawet okazać się wygodniejsze dla osób, które przy ręcznym ostrzeniu każdego zęba tnącego nie mają wprawy. Pamiętajmy, że do tego celu wymagany jest zakup specjalnej ostrzałki, którą montuje się do urządzenia. Przy użyciu szlifierki nie musimy się martwić, jaki kąt należy ustawić, a także czy długość każdego zęba tnącego będzie identyczna. To jest bardzo duża zaleta ostrzenia mechanicznego. Niestety wśród minusów wymienia się szybszą eksploatację łańcucha.

Kiedy łańcuch nadaje się do wymiany?

Nie zawsze jednak prawidłowe ostrzenie łańcucha pilarki będzie możliwe. Instrukcja podpowiada, że jeżeli dłuższy bok zęba będzie miał 4 mm i mniej, wtedy lepiej zaopatrzyć się w nowy łańcuch. Najczęściej ten moment jest zaznaczony na łańcuchu przez konkretnego producenta. Marka Stihl dokładnie informuje, jak powinno przebiegać prawidłowe ostrzenie łańcucha. Służy do tego skrupulatnie opisana instrukcja. Sprawdź także ten artykuł o pilarkach tarczowych.

Ostrzenie łańcucha piły spalinowej marki Stihl powinniśmy rozpocząć od dopasowania odpowiedniego pilnika. W tym celu odczytujemy oznaczenie podziałki, które możemy znaleźć na zębie łańcucha. Instrukcja posiada specjalną tabelę, w której znajdują się dopasowane średnice pilników. Następnie instrukcja podpowiada, jak naostrzyć łańcuch przy pomocy pilnika. Na pewno trzeba naciągnąć łańcuch, a następnie jedną ręką przeciągnąć pilnikiem po zębie tnącym. Producent Stihl podpowiada, by siła nacisku była prowadzona od wewnątrz do zewnątrz. Tutaj również jest uwzględnione to, jaki kąt zachować względem prowadnicy. Decydując się na ostrzenie piły łańcuchowej marki Stihl, powinien on wynosić równe 90 stopni.

Ostrzenie łańcucha piły – cena

Nie zawsze będziemy wiedzieli, jak naostrzyć łańcuch, jaki kąt powinniśmy zachować podczas tej czynności, a nawet jak prawidłowo naciągnąć łańcuch do ostrzenia. Cena za wykonanie takiej usługi nie jest zbyt wysoka. Ostrzenie łańcucha piły motorowej będzie kosztować już 10 zł. Oczywiście dużo zależy również od regionu Polski, w którym zdecydujemy się na wykonanie usługi. W województwie podlaskim cena za ostrzenie piły łańcuchowej może wynieść nawet 5 zł. Oczywiście są to tylko szacunkowe koszty, cena może się wahać również od rodzaju łańcucha. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach spalinowych?

ikona podziel się Przekaż dalej