Problemy z wilgocią

W domach, w których pojawia się wilgoć, nie tylko charakterystycznie pachnie, ale również pojawiają się często na ścianach i suficie wykwity pleśni i grzybów. Widok takich wykwitów na pewno wpływa na wygląd estetyczny pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że samo pojawienie się grzybów na ścianach i sufitach nie powinno być traktowane tylko i wyłącznie w kategoriach estetycznych. Problem ten ma także ogromny wpływ na zdrowie przebywających w tych wnętrzach mieszkańców. Jak można to zauważyć? Na pewno nawracające infekcje dróg oddechowych powinny dać do myślenia. Osoby zmagające się z astmą, ale nie tylko taką chorobą przewlekłą, nie powinny przebywać w miejscu, w którym jest zbyt wysoki poziom wilgoci oraz pleśń na ścianach. Jedyną opcją, by pozbyć się problemu, jest osuszanie mieszkań –nie zawsze trzeba to robić samemu może to zrobić również firma osuszająca: https://osuszanie24.com/uslugi/osuszanie-budynkow/.

Doraźne rozwiązanie problemu

Niektórzy uważają, że najłatwiej jest pozbyć się wilgoci poprzez środki chemiczne, którymi wystarczy spryskać wykwity. Owszem są one skuteczne, ale jedynie na wykwity, a nie na pozbycie się nadmiernej wilgoci z domu. Warto zaznaczyć, że nawet po aplikacji takiego środka, mija niewiele czasu do momentu pojawienia się nowych wykwitów. Jest to więc doraźna metoda, która likwiduje jedynie grzyba, a nie sam problem z wilgocią. To, że regularnie pozbywamy się pleśni, nie oznacza, że dbamy o zdrowie domowników. Sama wilgoć i tak ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia.

Wpływ nadmiernej wilgoci na budynek

Aspekt zdrowotny powinien być na pierwszym miejscu, w związku z pojawieniem się wewnątrz domu wilgoci. Warto jednak zaznaczyć, że wilgoć w domu ma wpływ nie tylko na zdrowie mieszkających osób, ale również na sam budynek. Wieloletni problem z wilgocią, który jest bagatelizowany, może w efekcie doprowadzić do uszkodzeń konstrukcyjnych. O ile mowa o długim procesie uszkodzeń konstrukcji murowanych, o tyle konstrukcje drewniane zdecydowanie szybciej niszczeją pod wpływem wilgoci. Osuszanie pomieszczeń z wilgoci ma więc sens, by zabezpieczyć dom, przed uszkodzeniami konstrukcyjnymi.

Wpływ na przedmioty wewnątrz budynku

Wilgoć w domu to nie tylko problem estetyczny, czy zdrowotny, ale także dotyczy to kwestii użytkowania przedmiotów i urządzeń wewnątrz budynku. W wilgotnym wnętrzu urządzenia mogą szybciej ulegać awarii, a wilgoć z powietrza może przenikać do mebli i innych przedmiotów. W wilgotnym domu unosi się charakterystyczny zapach, który przenika do mebli tapicerowanych, ubrań i innych przedmiotów, takich jak pluszowe zabawki. Jedynie porządne osuszanie budynku będzie w stanie wytępić problem przykrego zapachu i wpłynąć na jakość korzystania z wnętrza. Wilgoć nie będzie wówczas przenikać do mebli, tworząc nieestetyczne opuchnięcia płyt, a zapach stęchlizny zostanie zneutralizowany.

Osuszanie wilgoci po remoncie lub budowie domu

Osuszanie budynków jest istotne nie tylko wtedy, kiedy po latach dostrzeżemy wyraźne skutki nadmiernej wilgoci wewnątrz. Proces ten jest bardzo ważny również po budowie domu lub remoncie. Prace takie jak wylewanie posadzki, malowanie, tynkowanie, czy klejenie płyt ceramicznych wymaga użycia znacznej ilości wody, która podczas nakładania na powierzchnię i wysychania odparowuje. Tworzy się wówczas wilgoć, która może być wyczuwalna w powietrzu. Świeżo pomalowany pokój, który nie został wywietrzony, dość mocno wyczuwalny jest zapach wilgoci. Powietrze w takim pomieszczeniu jest ciężkie. Osuszanie mieszkań po remontach i po pracach wykończeniowych jest kluczowe, aby móc przejść do etapu umeblowania. Jeśli ten proces nie nastąpi, wówczas nagromadzona wilgoć z pewnością przeniesie się na wyposażenie. Z czasem pojawią się także wykwity.

Osuszanie budynku po budowie także jest kluczowe, aby zapewnić odpowiedni komfort przeprowadzenia dalszych prac wykończeniowych. Osuszanie pomieszczeń warto również przeprowadzić po okresie zimowym, który jest bardzo wilgotny. Wówczas nagromadzona wilgoć może uprzykrzyć nam życie. Z łatwością zauważyć problem z wilgocią w domu, kiedy koszty ogrzewania rosną i to nie ze względu na podwyżkę cen opału. Wilgotne pomieszczenie trzeba dłużej i bardziej ogrzewać, aby temperatura była odpowiednia dla mieszkańców. Osuszone pomieszczenie z wilgoci wymaga zdecydowanie mniejszej mocy grzewczej, co przekłada się na rachunki ogrzewania.

Warto zapamiętać, że wilgoć to zjawisko, które uprzykrza życie nie tylko ze względu na zalanie, czy awarie dachu. Również zła izolacja, czy wentylacja przyczynia się do nagromadzenia w budynku nadmiernej wilgoci.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej