Oświetlenie w domu - co wybrać do różnych pomieszczeń?
Oświetlenie w domu - co wybrać do różnych pomieszczeń?
Dobrze zaplanowane oświetlenie zapewnia odpowiedni nastrój w pomieszczeniach. Światło zwiększa bezpieczeństwo użytkowanie budynku, a jednocześnie podkreśla wiodącą stylistykę aranżacyjną. Obecna oferta sprzedaży jest tak duża, że bez trudu odnajdziemy efektowne oświetlenie do pokoju, sypialni, łazienki czy kuchni. Poniżej podpowiemy, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w konkretnych pomieszczeniach.
Oświetlenie kuchenne
Wybór oświetlenia do kuchni nie jest prostą sprawą. Jest to bowiem jedno z pomieszczeń o dużych wymaganiach oświetleniowych. W każdej kuchni dobrze sprawdzi się oświetlenie sufitowe. Możemy umieścić je w centralnym punkcie aranżacji, zapewniając przy tym równomierne oświetlenie pomieszczenia. W większych kuchniach dobrze sprawdzą się przynajmniej dwa punkty oświetlenia górnego. Elegancka lampa sufitowa może znajdować się bezpośrednio nad stołem jadalnym. Dzięki temu zapewnimy sobie komfortowe spożywanie posiłków, a jednocześnie zwiększymy walory dekoracyjne pomieszczenia. Projektując dwa źródła oświetlenia górnego zadbajmy jedynie, aby działały niezależnie od siebie. Zapalenie jednej lampy sufitowej nad stołem wprowadzi do wnętrza spokojny, wyciszający nastrój. W razie potrzeby możemy też rozświetlić pomieszczenie drugim źródłem oświetlenia górnego. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie dobrze rozświetlone, co nabiera szczególnego znaczenia podczas użytkowania przez większą liczbę osób.
Omawiając oświetlenie kuchenne warto wspomnieć również o światłach zamontowanych pod szafkami. Oświetlenie podszafkowe kuchni to bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. To właśnie od niego zależeć będzie komfort oraz bezpieczeństwo przygotowywania posiłków po zapadnięciu zmroku. Oświetlenie podszafkowe w kuchni powinno równomiernie doświetlać cały blat roboczy oraz zlewozmywak. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie halogenów. Podszafkowe lampy halogenowe znajdują się często w wyposażeniu mebli tworzonych na indywidualne zamówienie. Ich największą zaletą okazuje się wydajne oświetlenie blatu oraz niefałszowanie kolorów. Niestety tego typu oświetlenie podszafkowe w kuchni wymaga ingerencji w meble. Lampy halogenowe umieszcza się w przygotowanych uprzednio otworach i przykręca do szafki wkrętami. Tego typu problem nie występuje w przypadku oświetlenia taśmami LED. Nowoczesne oświetlenie LED nadaje się do przyklejenia na każdej drewnianej i drewnopodobnej powierzchni. Taśmy nie wymagają ingerencji w meble, a po zdemontowaniu nie pozostawiają po sobie żadnego śladu. Oświetlenie LED jest też energooszczędne i równomiernie rozprowadzone.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się także ukrywanie taśm pod szklanym panelem, zastępującym tradycyjne płytki. Takie rozwiązanie daje bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Światło oświetla grafikę na panelu, dodając kuchni niebanalnego charakteru.
Oświetlenie salonu
Salon to szczególne miejsce, w którym chętnie spędzamy wolny czas. To tutaj zapraszamy gości i relaksujemy się w gronie rodzinnym. Wybierając oświetlenie pokoju dziennego zwróćmy szczególną uwagę na jego rozmiar i przeznaczenie. Lampy pokojowe mogą skutecznie zaakcentować wiodącą stylistykę dekoracyjną. Dodatkowo oświetlą najważniejsze fragmenty pomieszczenia i umożliwią bezpieczne użytkowanie po zapadnięciu zmroku. W ofertach sprzedaży znajdziemy mniejsze i większe lampy pokojowe. Dobierzmy je do charakteru oraz metrażu pomieszczenia. W niewielkim salonie dobrze sprawdzi się dwu lub trzypunktowe oświetlenie salonu. W przypadku bardziej przestronnych wnętrz możemy już wybrać lampy i żyrandole o większej liczbie punktów świetlnych. Przy okazji zwróćmy uwagę na moc źródła światła.
Dobrym rozwiązaniem okażą się także punkty oświetlenia ściennego. Tego rodzaju oświetlenie pokoju może wykorzystywać eleganckie kinkiety lub małe reflektorki. Drugie rozwiązanie lepiej sprawdzi się do oświetlenia kierunkowego. Możemy nimi doświetlić najbardziej elegancki fragment aranżacji. Dzięki temu dodatkowo wyeksponujemy go po zapadnięciu zmroku.
Tworząc oświetlenie salonu możemy też wykorzystać atuty sufitu podwieszanego. Oświetlenie sufitu podwieszanego wprowadzi ciekawy efekt dekoracyjny i dodatkowo uatrakcyjni wnętrze. Oświetlenie sufitu podwieszanego może pełnić funkcję akcentującą. Przyda się też podczas oglądania telewizji. Dobrze zaplanowane, akcentujące oświetlenie pokoju nie będzie utrudniać oglądania programów TV i oślepiać użytkowników wypoczywających na kanapie lub fotelach. Dzięki temu uprzyjemni relaks i wprowadzi do wnętrza odpowiedni nastrój.
Eleganckie oświetlenie sypialni
Dobrze dobrane oświetlenie sypialni zapewni ciekawy efekt dekoracyjny, a jednocześnie umożliwi wygodny wypoczynek. Możemy zastosować tutaj oświetlenie LED lub klasyczne żyrandole i kinkiety. Podstawą jest oczywiście oświetlenie górne. Dobierzmy je w taki sposób, by nawiązywało do wybranej stylistyki aranżacyjnej pomieszczenia. Pamiętajmy też, że oświetlenie sypialni nie powinno być zbyt intensywne ani sztuczne. Najlepiej sprawdzą się tu lampy oddające ciepłe, zbliżone do naturalnych promienie świetlne. Dzięki temu wnętrze zyska przytulny charakter, który sprzyja wypoczynkowi.
Wybierając oświetlenie sypialni pamiętajmy też o oświetleniu bocznym. Kinkiety będą szczególnie funkcjonalne, jeśli umieścimy je za wezgłowiem łóżka. W ten sposób zyskujemy możliwość delikatnego oświetlenia pomieszczenia, bez efektu oślepiania osób leżących na łóżku. Innym praktycznym rozwiązaniem okazuje się możliwość zgaszenia kinkietu bez wstawania z łóżka.
Wybierając oświetlenie sufitowe i ścienne zwróćmy też uwagę na wydajne doświetlenie mebli. Będzie to szczególnie istotne w przypadku większej szafy lub garderoby. Światło powinno padać do wnętrza mebli, co ułatwi ich użytkowanie. W większości przypadków wystarczy nam dobrze ulokowane oświetlenie sufitowe. Jednak większe szafy lub dobudowane garderoby mogą też posiadać oświetlenie dodatkowe.
Tworząc oświetlenie sypialni warto także pamiętać o praktycznych lampkach nocnych. Są to niedrogie elementy wyposażenia, które znacznie podnoszą komfort użytkowania sypialni. Lampka powinna znajdować się niedaleko wezgłowia łóżka, na wyciągnięcie ręki użytkownika. Umożliwi to wygodne włączanie oraz wyłączenie oświetlenia. Większość lampek umieszcza się na dobrze dopasowanych stolikach nocnych, na których pomieścimy najpotrzebniejsze przedmioty.
Funkcjonalne oświetlenie łazienki
Większość łazienek nie posiada zbyt dużego metrażu, ani szczególnych wymagań oświetleniowych. Dlatego wybór lamp będzie stosunkowo prosty. W każdej łazience znajdzie się miejsce na przynajmniej jeden punkt oświetlenia górnego. Warto umieścić go w centralnym punkcie sufitu. W ten sposób zapewnimy równomierne oświetlenie całego wnętrza. W łazienkach nie sprawdzą się tradycyjne kinkiety, jednak nie oznacza to, że musimy rezygnować ze świateł ściennych. W ich miejscu warto zamontować kierunkowe reflektorki. W ten sposób skierujemy promień świetlny na ciekawą dekorację ścienną bądź na efektowną wannę. Dobrym pomysłem okazje się też oświetlenie lustra. Możemy wykorzystać tu kierunkowe reflektorki lub oświetlenie LED. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości aranżacji pomieszczenia. Pamiętajmy jedynie, że oświetlenie lustra nie może oślepiać użytkownika. Najlepiej sprawdzą się tu lampy i taśmy LED o naturalnym zabarwieniu. Barwa naturalna nie przekłamuje kolorów, a co za tym idzie zapewnia największy komfort użytkowy.
Podczas tworzenia oświetlenia łazienki możemy skorzystać również z podświetlenia sufitów podwieszanych. W ten sposób otrzymamy ciekawy efekt dekoracyjny. Oświetlenie LED zapewni delikatne, rozproszone światło o dowolnej barwie. Możemy wykorzystać je do zaakcentowania pewnych przestrzeni. Ostateczny efekt zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i założeń projektowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że taśmy LED mogą efektownie nawiązywać do luksusowego SPA i zapewniać podkreślać luksusowy charakter całej kompozycji.
Najważniejsze zasady stosowania oświetlenia LED
Oświetlenie LED zdobywa ostatnio bardzo dużą popularność. Możemy wykorzystać je w dowolnym pomieszczeniu, uzyskując ciekawy efekt aranżacyjny. Nie każdy jednak wie, że prawidłowe oświetlenie LED powinno kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami. Dzięki nim stworzymy elegancki, a jednocześnie funkcjonalny system oświetleniowy, który skutecznie ozdobi nasze pomieszczenia. Pierwsza zasada dotyczy rozmieszczenia taśm LED. Nie ma sensu opasać nimi całego sufitu. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się podświetlenie wybranych fragmentów aranżacyjny. Wybierzmy najestetyczniejszy punkt pomieszczenia, który chcemy wyeksponować. Następnie zaakcentujmy światłem kilka dodatkowych punktów bocznych. W ten sposób otrzymamy wydajne oświetlenie akcentujące, które poprawi walory dekoracyjne całego pomieszczenia.
Wybierając oświetlenie LED zwróćmy też uwagę na barwę światła. W ofertach sprzedaży znajdziemy taśmy o różnorodnym zabarwieniu. Światło akcentujące może przybierać kolor błękitny, a nawet czerwony. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu dekoracyjnego. Wybierając barwę światła zwróćmy szczególną uwagę na jego przeznaczenie. Jeśli oświetlenie LED ma podświetlać lustro lub oświetlać blat roboczy, najlepiej wybrać barwę neutralną. Barwa neutralna mieści się w zakresie 4 000 – 4 500 K i oddaje światło najbardziej zbliżone do naturalnego. Tego rodzaju oświetlenie LED dobrze sprawdzi się również do oświetlenia sypialni, garderoby czy przestronnej szafy wnękowej. Barwa neutralna nie przekłamuje barw, dzięki czemu zapewnia większy komfort użytkowania doświetlonych nią elementów wyposażenia.
Tworząc oświetlenie LED pamiętajmy też o zachowaniu równowagi. Większość świateł LED stanowi jedynie dodatek do głównego źródła oświetlenia pomieszczeń. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie lamp sufitowych i ściennych. Oświetlenie LED może podkreślać aranżacje lub zwracać uwagę na jej wybrany fragment. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się tu zasady minimalizmu. Dobrze zaprojektowane, nienachlane źródło oświetlenia dodatkowego wyróżni się w każdym domu i mieszkaniu.
Dla zachowania większego komfortu użytkowego zadbajmy o komfortową lokalizację włączników oświetleniowych. W wielu przypadkach dobrze sprawdzi się również możliwość regulacji intensywności oświetlenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy wydajne ściemniacze. Dzięki nim zyskamy możliwość wygodnej zmiany intensywności oświetlenia i dopasujemy je do indywidualnych warunków.