Oświetlenie - jakie lampy wybrać do salonu?

Jakość oświetlenia salonu ma znaczący wpływ na nasz komfort użytkowy, nastrój wnętrza oraz podkreślenie jego stylistyki.  Właściwe doświetlenie wpływa też na poprawę naszego bezpieczeństwa. Salon jest pomieszczeniem do którego zapraszamy gości i spędzamy w nim dużo czasu. Zatem warto dołożyć wszelkich starań, by optymalnie doświetlić całe to pomieszczenie.

Planujesz remont salonu i nie wiesz, ile może Cię to kosztować? Skorzystaj z kalkulatora kosztów remontu salonu i oblicz bezpłatnie, ile zapłacisz.

Jaki rodzaj oświetlenia zastosować?

Każdy salon jest wielofunkcyjnym pomieszczeniem, które powinno być wyposażone w kilka rodzajów oświetlenia. Oprócz tradycyjnego oświetlenia górnego warto także pamiętać o elementach pomocniczych.

W tego typu wnętrzach należy zamontować dodatkowe oświetlenie boczne oraz przenośne lampy. Dzięki temu zwiększymy walory użytkowe salonu i sprawimy, iż jego przestrzeń będzie znacznie bardziej efektowna. Dobrze dobrane oświetlenie boczne będzie też uwidaczniało wszelkie przeszkody i znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Z kolei oświetlenie przenośne wprowadzi do salonu odpowiedni nastrój i efektownie podkreśli wiodący styl aranżacyjny.

Zwróćmy także uwagę na intensywność oświetlenia. Górne, intensywne światła pobudzają nas do aktywności. Z kolei rozproszone, niezbyt intensywne oświetlenie boczne poprawia komfort wypoczynku.

Oświetlenie podstawowe

Oświetleniem podstawowym zawsze powinny być lampy zamontowane na suficie. Ich ilość oraz rozstawienie zależą od wielkości i sposobu urządzenia wnętrza. Jeśli w naszym salonie znajduje się także jadalnia, wówczas warto zamontować lampę bezpośrednio nad stołem. Dzięki temu zapewnimy sobie większy komfort spożywania posiłków. Odpowiednie doświetlenie stołu będzie go dobrze eksponowało, uatrakcyjni spożywanie posiłków i zwiększy walory estetyczne całego pomieszczenia.

W większych salonach warto zastosować kilka niezależnych od siebie lamp sufitowych. Ich specyfika oraz kształt powinny podkreślać charakter wnętrza. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się lampy kloszowe, które nie oślepiają użytkowników i wytwarzają przyjemne, lekko rozproszone światło.

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej widzimy lampy kierunkowe. Tego typu produkty powinny posiadać możliwość regulacji kąta nachylenia oraz intensywności oświetlenia. Dobre jakościowo lampy kierunkowe umożliwią efektywne oświetlenie salonu i znacznie podniosą nasz komfort użytkowy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku salonów zainspirowanych stylem rustykalnym. W tym wypadku znacznie lepiej prezentują się tradycyjne lampy kloszowe, które podkreślają styl aranżacyjny i harmonizują z pozostałymi elementami wyposażenia salonu.

Oświetlenie boczne

Ciekawy salon z żółtymi ścianami i lampą stojącą - source: FreeDigitalPhotos.net by Salvatore VuonoOświetlenie boczne powinno doświetlać nasz salon w chwilach relaksu. Używamy go przeważnie wtedy, gdy lampy górne są w danej chwili zbyt intensywne. Dobrze dobranie tego typu świateł zwiększy naszą wygodę i doda uroku całemu wnętrzu. Do oświetlenia bocznego możemy zastosować zwykłe kinkiety ścienne. Najlepiej sprawdzają się modele, które rozpraszają światło w różnych kierunkach oraz nie są dla nas rażące. Dobrze dobrany kinkiet będzie też elegancką ozdobą salonu i warto go umieścić bezpośrednio nad miejscem naszego wypoczynku.

Eleganckim, dodatkowym oświetleniem są też efektowne lampy przenośne. W ofertach handlowych znajdziemy szereg ozdobnych lamp, które wspaniale doświetlają wnętrza.  Ich rozmiar powinien być dobrze dopasowany do wielkości naszego salonu. W większych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się masywne abażury, z kolei w mniejszych niewielkie lampy stojące. Oferty sklepowe są tak różnorodne, że z pewnością znajdziemy produkt idealnie odpowiadający naszym oczekiwaniom. Niektóre z lamp przenośnych są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Dobre jakościowo modele możemy kupić już od 80 zł.

Jakość lamp do salonu

Przed wyborem konkretnych lamp powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość. Warto zainwestować w trwałe i bezpieczne rozwiązania, które będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Najbardziej żywotne są lampy z metalowymi oprawami oraz szklanymi abażurami lub kloszami. Tego typu rozwiązania są odporne na działanie wyższych temperatur i w pełni zabezpieczone przed zamontowaniem zbyt intensywnych żarówek.

Nieco mniej trwałe są oprawki z plastiku. Tego typu produkty mogą się przepalić lub popękać pod wpływem działania zbyt wysokich temperatur.

Najtańszym, a jednocześnie najmniej trwałym rozwiązaniem są lampy z papierowymi oraz materiałowymi kloszami. Tego typu rozwiązanie z pewnością nie będzie zbyt trwałe ani bezpieczne. Jedynym atutem lamp z papierowym i materiałowym kloszem jest atrakcyjna cena zakupu.

Oświetlenie przestrzeni za telewizorem

Umiejętne oświetlenie salonu ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Zwróćmy szczególną uwagę na oświetlenie przestrzeni za telewizorem. Co prawda, oglądanie telewizji w pełnym zaciemnieniu będzie najbardziej efektowne, jednak zbyt szybko męczy nasz wzrok. Znacznie zdrowiej będzie gdy za telewizorem zamontujemy oświetlenie dodatkowe. Może być to zwykła ukryta lampka przenośna wytwarzająca delikatne, rozproszone światło.

Dobrym pomysłem jest także zamontowanie kinkietu z kierunkowymi punktami świetlnymi. Należy zamontować go w taki sposób, by promienie oświetlały jedynie ścianę za telewizorem. Dzięki temu nasz wzrok będzie mniej eksploatowany, a oglądanie telewizji stanie się o wiele zdrowsze.

Kilka praktycznych rad

Dobrze dobrane oświetlenie może wizualnie uatrakcyjnić wnętrze każdego salonu. Nasz wybór powinien być uzależniony od nastroju, który chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy wprowadzić do salonu romantyczny klimat, zamontujmy w nim duże lampy z kloszami które nie przepuszczają światła. Promienie powędrują wtedy bezpośrednio w górę i dół zwiększając poczucie prywatności. Światło skierowane bezpośrednio ku górze będzie też wizualnie podwyższało salon i świetnie sprawdzi się w niskich, przestronnych pomieszczeniach. Lampy o przezroczystych, rozpraszających światło kloszach zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa i efektownie doświetlą całe pomieszczenie. Odpowiednie rozproszenie światła może też wizualnie powiększyć wnętrze i świetnie sprawdzi się w niewielkich aranżacjach.

Warto też zadbać o względy estetyczne. Nasze oświetlenie powinno podkreślać charakter aranżacyjny salonu. Pamiętajmy, że metalowe, gładkie oprawy świetnie komponują się w nowoczesnych salonach. Z kolei oprawy z drewna są dobrym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu Eco. Bogate zdobienia i połyskujące dodatki świetnie sprawdzą się w przypadku aranżacji luksusowych, oraz zainspirowanych stylem rustykalnym.

Zatem jak wybrać najlepsze lampy do salonu?

Wybierając lampy do salonu kierujmy się zasadą wielofunkcjonalności. Salon jest specyficznym pomieszczeniem, które wymaga kilku świateł. Konieczne są zarówno lampy sufitowe, jak i światła padające z boku. Nasz wybór powinien być ściśle uzależniony od indywidualnych preferencji, stylistyki aranżacyjnej oraz rozmiarów pomieszczenia. W dużych salonach warto zamontować wydajne oświetlenie centralne, które rozproszy światło i oświetli całe pomieszczenie.

Warto też pomyśleć nad dodatkowym, niezależnym oświetleniem stołu, oraz bocznymi światłami kierunkowymi. W nieco mniejszych salonach możemy ograniczyć się do dwóch punktów świetlnych, które wytworzą oświetlenie górne i boczne. W każdym z tych wypadków musimy pamiętać o jakości naszych lamp. Lepiej będzie zainwestować w trwałe i wydajne produkty, które zapewnią nam bezpieczeństwo i wysoki komfort użytkowy. Dobre jakościowo lampy wcale nie muszą być zbyt dużym wydatkiem. Niektóre warte uwagi modele kupimy za mniej niż 100 zł.

Oświetlenie - ceny, aranżacje, pomysły

Odpowiednie oświetlenie domu i mieszkania wpływa na zachowanie komfortu użytkowego wszystkich pomieszczeń. To właśnie lampy, halogeny oraz żarówki LED pozwalają na bezpieczne korzystanie z budynku po zapadnięciu zmroku. W ofertach producentów znajdziemy wiele systemów oświetlających (np. zaawansowane oświetlenie łazienkowe). Podstawowe akcesoria oświetleniowe służą do montażu na suficie. Dodatkowe oświetlają przestrzeń ze ścian, mebli lub podłogi.

Lampy wiszące – to najpopularniejsza grupa produktów, dedykowana do pomieszczeń mieszkalnych. Lampy wiszące znajdują swoje zastosowanie w kuchniach, łazienkach, salonach, sypialniach i wszystkich innych wnętrzach mieszkalnych. Stanowią podstawowe źródło oświetlenia, które włączamy po zapadnięciu zmroku. Lampa wisząca może także podkreślać stylistykę pomieszczenia oraz podnosić możliwości jego eksploatacji.

Lampy podłogowe i ścienne – są kolejną grupą produktów o wszechstronnym zastosowaniu. Lampy podłogowe i ścienne stanowią dodatkowe źródło oświetlenia. Skutecznie doświetlają wybrany fragment pomieszczenia i nadają wnętrzom eleganckiego charakteru. Warto także dodać, że lampy podłogowe oraz ścienne mogą służyć do stworzenia oświetlenia kierunkowego.

Lampy stołowe – to dodatkowe wyposażenie, stosowane w bardziej przestronnych pomieszczeniach. Lampy stołowe nadają się do zastosowania w salonach, większych jadalniach bądź sypialniach. Są produktami przenośnymi, dzięki czemu możemy je wykorzystywać w dowolnych przestrzeniach. Dobrze dobrane lampy stołowe zdobią pomieszczenia i stanowią ciekawą alternatywę dla oświetlenia ściennego.

Wybierając oświetlenie i dodatkowe akcesoria warto wziąć pod uwagę specyfikę danego pomieszczenia. Inaczej stworzymy oświetlenie łazienkowe, a inaczej dobierzemy lampy wiszące do salonu, bądź żarówki LED do kuchni.

Jeśli interesuje Cię oświetlenie łazienkowe, czy wyposażenie świetlne pozostałych pomieszczeń mieszkalnych, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak powinna wyglądać funkcjonalna lampa wisząca, w jaki sposób wykonać instalacje oświetleniową, a także jak kształtują się jej koszty. W dziale znajdziesz także wskazówki, które pomogą Ci dobrać optymalne oświetlenie łazienkowe, kuchenne, pokojowe bądź oświetlenie do salonu. Na dole strony znajdziesz powiązaną listę tematów.