Oświetlenie

Oświetlenie to innymi słowy zewnętrzne bądź wewnętrzne zasilanie elektryczne, służące do zapewnienia w danym miejscu źródła sztucznego światła. Zadaniem oświetlenia jest umożliwienie bezpiecznego korzystania z przestrzeni, w momencie braku lub zbyt małej ilości naturalnych promieni słonecznych. Do oświetlenia budynków wykorzystujemy żarówki tradycyjne, żarówki LED, taśmy LED bądź halogeny.

Oświetlenie domu lub mieszkania

Zapoznaj się z informacjami na temat oświetlenie. Nasze sprawdzone porady związane z oświetlenie pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Urządzasz swój dom? Nie zapomnij o lampach stojących

Urządzasz swój dom? Nie zapomnij o lampach stojących

Zazwyczaj jako główne źródło oświetlenia traktujemy lampy sufitowe. Często zdarza się, że właśnie na nich poprzestajemy. Gdy jednak zależy ci na uzyskaniu bardziej atrakcyjnej aranżacji, pomyśl o dobraniu do nich lamp stojących. Nie tylko same w sobie będą piękną dekoracją, ale również dadzą dodatkowe, praktyczne światło kierunkowe.
, 9 września 2017

Halogeny LED - ranking najlepszych produktów na polskim rynku

Halogeny LED - ranking najlepszych produktów na polskim rynku

Naświetlacz LED to nowoczesne rozwiązanie, które coraz szybciej wypiera tradycyjne lampy halogenowe i lampy sufitowe. Największą zaletą płynącą z użycia oświetlenia LED jest oszczędność energii elektrycznej. W ofertach sprzedaży znajdziemy zewnętrzne oświetlenie LED o zróżnicowanej jakości wykonania. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i wyróżnimy, które produkty dostępne na polskim rynku są warte swojej ceny.
, 14 sierpnia 2017

Jak wybrać oświetlenie do domu?

Jak wybrać oświetlenie do domu?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu jest o wiele ważniejszy niż się powszechnie wydaje. Odpowiednio dobrane żyrandole i lampy poprawiają komfort życia i pracy, wpływają na samopoczucie, a nawet na wysokość rachunków. Wybierając oświetlenie do domu trzeba zwrócić uwagę na to, w którym pomieszczeniu będzie instalowane, jakie źródło światła będzie najbardziej efektywne, jaką będzie miało barwę i gdzie umieścić włączniki. W poniższym artykule można zapoznać się z podstawowymi kwestiami, które trzeba wziąć pod rozwagę wybierając oświetlenie do konkretnych pomieszczeń.
, 16 maja 2017

Światło w domu - kupujemy lampy

Światło w domu - kupujemy lampy

Oświetlenie w domu decyduje nie tylko o wyglądzie i charakterze wnętrza, ale także o samopoczuciu mieszkańców. Podobnie jest w każdym biurze, gdzie wybór właściwych lamp, czy to wiszących, czy ściennych, nadaje wnętrzom wyrazu, ale także sprzyja kreatywnej pracy lub odpoczynkowi. To w jaki sposób rozmieścimy oświetlenie i jakie lampy czy żarówki wybierzemy, będzie miało istotne znaczenie dla atmosfery panującej w pomieszczeniach, a dobrze zaplanowane rozwiązania i szeroki wybór produktów oświetleniowych dostępnych od ręki tylko nam to zadanie ułatwią.
, 25 kwietnia 2017

Ile kosztuje remont kuchni w bloku i domu? Liczymy co do złotówki

Ile kosztuje remont kuchni w bloku i domu? Liczymy co do złotówki

Kuchnia jest nieodłącznym elementem każdego mieszkania czy domu. To w niej przygotowuje się posiłki. Często jest to również pomieszczenie, w którym rozgrywa się życie towarzyskie domowników. Decydując się na generalny remont kuchni warto dokładnie się do niego przygotować i przemyśleć kilka kluczowych kwestii, jak zamówienie kuchni na wymiar lub kupno gotowych mebli w markecie. Dobry pomysł na kuchnię to podstawa! Odpowiedni plan oraz przemyślane decyzje mogą uchronić przed zbędnymi wydatkami oraz niepotrzebnymi nerwami. Zobaczmy więc, ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 9 m2. Kosztorys remontu kuchni uwzględni hydraulikę, położenie nowych płytek, pomalowanie ścian, jak również zakup nowych mebli kuchennych, zlewozmywaka, lodówki, zmywarki, piekarnika i oświetlenia podszafkowego.
, 21 kwietnia 2017

Nowoczesne lampy ogrodowe - przegląd najlepszych ofert

Nowoczesne lampy ogrodowe - przegląd najlepszych ofert

Lampy ogrodowe spełniają kilka ważnych funkcji w przestrzeni koło domu. Dlatego odpowiedni ich wybór jest bardzo ważny. Oświetlenie zewnętrzne ma na celu nie tylko umożliwienie poruszania się po zmroku po posesji i ogrodzie, ale również powinno stanowić integralną część architektury krajobrazu. Dobre projekty ogrodów zawsze uwzględniają wygląd po zapadnięciu zmroku, a oświetlenie jest tu nieodzownym elementem. Dlatego ważne jest aby lampy ogrodowe nie tylko dawały odpowiednią ilość światła ale również stanowiły dekorację. Poznajmy rodzaje lamp do ogrodu i dowiedzmy się jak przy ich pomocy zaaranżować przestrzeń wokół domu.
, 22 grudnia 2016

Lampki choinkowe nie tylko od święta. Jakie dekoracje można z nich stworzyć?

Lampki choinkowe nie tylko od święta. Jakie dekoracje można z nich stworzyć?

Zdecydowanej większości z nas lampki choinkowe kojarzą się z typowo świąteczną ozdobą, dlatego po rozebraniu drzewka zwykle lądują na dnie kartonu lub w piwnicy. Okazuje się jednak, że lampki świetnie sprawdzają się w roli całorocznej dekoracji i mogą posłużyć do stworzenia niebanalnych i finezyjnych ozdób.
, 16 lutego 2017

Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych? Poradnik dla złotej rączki

Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych? Poradnik dla złotej rączki

Montaż instalacji elektrycznej jest dość skomplikowany i wymaga sporej wiedzy. Dlatego warto powierzyć go doświadczonemu fachowcowi. Inaczej jest z późniejszymi, drobnymi naprawami, takimi jak wymiana gniazdek czy oświetlenia. Owe prace nie są zbyt trudne i możemy wykonać je samodzielnie. Musimy jedynie pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także znać kolorystyczne oznaczenia przewodów elektrycznych. Wbrew pozorom kolory kabli w gniazdku mają znaczenie :)
, 21 listopada 2016

Pomysły na oświetlenie sufitu podwieszanego

Pomysły na oświetlenie sufitu podwieszanego

Nadal wiele osób przy aranżacji swojego mieszkania poświęca zbyt mało czasu na wybór i montaż właściwego oświetlenia. Przyzwyczajeni do tradycyjnych rozwiązań, boimy się często wychodzić poza utarte schematy. Tymczasem sucha zabudowa sufitu podwieszanego daje bardzo szerokie możliwości aranżacji oświetlenia pomieszczenia!
, 28 kwietnia 2017

Świetlówki – najważniejsze zalety i wady

Świetlówki – najważniejsze zalety i wady

Coraz więcej osób decyduje się w swoich domach na zastąpienie tradycyjnych żarówek tzw. świetlówkami. Dlaczego? Oczywiście ze względu na oszczędności. Koszty utrzymania domu, w którym królują świetlówki są dużo niższe. Czy jednak świetlówki faktycznie są dobrym rozwiązaniem do oświetlenia własnych czterech kątów? Dziś przyglądamy się zaletom oraz wadom lamp fluorescencyjnych.
, 27 marca 2017

Jak sprawić, aby salon nie był nudny? Wykorzystaj fototapety!

Jak sprawić, aby salon nie był nudny? Wykorzystaj fototapety!

Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w naszym domu. Nic więc dziwnego, że pragniemy urządzić go w niebanalny sposób i sprawić, aby było to miejsce z duszą. Bezpieczne, uniwersalne aranżacje salonu odchodzą w przeszłość. Jak ożywić wystrój salonu i nadać mu charakteru? Interesujące tapety ścienne, zaskakujące kolory ścian? Nie! Pomysłem na to są fototapety i odpowiednie oświetlenie!
, 16 lutego 2017

Lampy uliczne LED nowym standardem budowy dróg?

Lampy uliczne LED nowym standardem budowy dróg?

Wykorzystywane do tej pory masowo do oświetlenia ulic, parkingów, placów czy mostów tradycyjne żarówki i świetlówki sodowe lub rtęciowe generowały w budżetach miast, gmin, powiatów oraz województw spore koszty związane ze zużywaną przez te źródła światła energią, z której spora część emitowana była do otoczenia nie w formie światła, a wytwarzanego przez nie ciepła. Wraz z rozwojem technologii ledowych, wykonane z ich wykorzystaniem elementy oświetleniowe zaczęły stopniowo wypierać dotychczas stosowane rozwiązania techniczne.
, 27 marca 2017

Jak oświetlić dom przy pomocy LED-ów?

Jak oświetlić dom przy pomocy LED-ów?

Oświetlenie LED staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Postęp techniczny sprawia, że to źródło światła nie jest już tak drogie, jak jeszcze kilka lat temu i jego instalacja zwraca się dzięki oszczędności energii elektrycznej zazwyczaj w mniej niż rok. O czym należy pamiętać, decydując się na światło tego typu?
, 31 sierpnia 2016

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zależy od tego, czy zdecydujemy się na samodzielne działania, czy też na wynajęcie wyspecjalizowanej ekipy. Duże znaczenie ma także: wielkość mieszkania, jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz standard wyposażenia. Dla wykonania orientacyjnego kosztorysu załóżmy, że mieszkanie ma 53 m2 i do wykończenia mamy dwa niewielkie pokoje z przedpokojem (łącznie 34 m2), łazienkę (7 m2) oraz sporą kuchnię (12 m2). Mamy ograniczony budżet, więc staramy się wybierać materiały z dolnej półki cenowej.
, 5 stycznia 2017

Oświetlenie - jakie lampy wybrać do salonu?

Oświetlenie - jakie lampy wybrać do salonu?

Jakość oświetlenia salonu ma znaczący wpływ na nasz komfort użytkowy, nastrój wnętrza oraz podkreślenie jego stylistyki.  Właściwe doświetlenie wpływa też na poprawę naszego bezpieczeństwa. Salon jest pomieszczeniem do którego zapraszamy gości i spędzamy w nim dużo czasu. Zatem warto dołożyć wszelkich starań, by optymalnie doświetlić całe to pomieszczenie.
, 22 kwietnia 2016

Oświetlenie podszafkowe w kuchni - taśmy LED, halogeny, a może coś innego?

Oświetlenie podszafkowe w kuchni - taśmy LED, halogeny, a może coś innego?

Oświetlenia podszafkowe jest ważnym elementem doświetlania blatów roboczych, zlewozmywaków oraz kuchenek. Prawidłowe doświetlenie tych miejsc wpływa na nasze bezpieczeństwo, a także na zachowanie funkcjonalności całego pomieszczenia. Obecnie do oświetlenia podszafkowego stosuje się lampy halogenowe oraz taśmy LED. Niegdyś stosowano też tradycyjne świetlówki, jednak te zbyt mocno się nagrzewają i pobierają za dużo prądu.
, 15 maja 2017

Koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domku

Koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domku

Prawidłowe ułożenie instalacji elektrycznej gwarantuje nam bezpieczeństwo i komfort użytkowania całej nieruchomości. Przystępując do wstępnego określenia kosztów takiej inwestycji musimy rozplanować położenie punktów: gniazd elektrycznych, wyłączników światła oraz samego oświetlenia. Nie bez znaczenia są także instalacje dodatkowe takie jak: punkt komputerowy, zasilanie awaryjne czy punkt wideofonu.
, 5 lutego 2017

Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!

Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!

Dla laików zadanie to może wydawać się „twardym orzechem do zgryzienia”. Jednak po uważnym przeczytaniu tego artykułu okaże się, że zawieszenie nowej lampy sufitowej wcale nie jest takie trudne dla domorosłej złotej rączki. Wystarczy tylko trochę chęci i bardzo prosty, dostępny w każdym mieszkaniu sprzęt. Należy zaopatrzyć się w śrubokręt z kontrolką przepływu prądu (tzw. próbówka) lub zwykły izolowany śrubokręt oraz miernik prądu. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie należy sprawdzić jego działanie na zwykłym gniazdku. A więc przeczytaj i zrób to sam!
, 12 maja 2017

Oświetlenie - ceny, aranżacje, pomysły

Odpowiednie oświetlenie domu i mieszkania wpływa na zachowanie komfortu użytkowego wszystkich pomieszczeń. To właśnie lampy, halogeny oraz żarówki LED pozwalają na bezpieczne korzystanie z budynku po zapadnięciu zmroku. W ofertach producentów znajdziemy wiele systemów oświetlających (np. zaawansowane oświetlenie łazienkowe). Podstawowe akcesoria oświetleniowe służą do montażu na suficie. Dodatkowe oświetlają przestrzeń ze ścian, mebli lub podłogi.

Lampy wiszące – to najpopularniejsza grupa produktów, dedykowana do pomieszczeń mieszkalnych. Lampy wiszące znajdują swoje zastosowanie w kuchniach, łazienkach, salonach, sypialniach i wszystkich innych wnętrzach mieszkalnych. Stanowią podstawowe źródło oświetlenia, które włączamy po zapadnięciu zmroku. Lampa wisząca może także podkreślać stylistykę pomieszczenia oraz podnosić możliwości jego eksploatacji.

Lampy podłogowe i ścienne – są kolejną grupą produktów o wszechstronnym zastosowaniu. Lampy podłogowe i ścienne stanowią dodatkowe źródło oświetlenia. Skutecznie doświetlają wybrany fragment pomieszczenia i nadają wnętrzom eleganckiego charakteru. Warto także dodać, że lampy podłogowe oraz ścienne mogą służyć do stworzenia oświetlenia kierunkowego.

Lampy stołowe – to dodatkowe wyposażenie, stosowane w bardziej przestronnych pomieszczeniach. Lampy stołowe nadają się do zastosowania w salonach, większych jadalniach bądź sypialniach. Są produktami przenośnymi, dzięki czemu możemy je wykorzystywać w dowolnych przestrzeniach. Dobrze dobrane lampy stołowe zdobią pomieszczenia i stanowią ciekawą alternatywę dla oświetlenia ściennego.

Wybierając oświetlenie i dodatkowe akcesoria warto wziąć pod uwagę specyfikę danego pomieszczenia. Inaczej stworzymy oświetlenie łazienkowe, a inaczej dobierzemy lampy wiszące do salonu, bądź żarówki LED do kuchni.

Jeśli interesuje Cię oświetlenie łazienkowe, czy wyposażenie świetlne pozostałych pomieszczeń mieszkalnych, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak powinna wyglądać funkcjonalna lampa wisząca, w jaki sposób wykonać instalacje oświetleniową, a także jak kształtują się jej koszty. W dziale znajdziesz także wskazówki, które pomogą Ci dobrać optymalne oświetlenie łazienkowe, kuchenne, pokojowe bądź oświetlenie do salonu. Na dole strony znajdziesz powiązaną listę tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij