Oświetlenie łazienki Koło

Właśnie w tym miejscu spędzamy, wbrew pozorom, dość dużo czasu, robiąc różne rzeczy: relaksując się, nakładać makijaż lub po prostu wykonując toaletę. Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak rozmieścić punkty świetlne w łazience,
  • czym jest oświetlenie sufitowe i ścienne,
  • jakie oświetlenie lustra w łazience wybrać,
  • które strefy wymagają dodatkowego światła.

Rozmieszczenie światła w łazience

Zanim jeszcze wybierzesz, co będzie najlepiej pasować do twojego wystroju, zastanów się dobrze, jak optymalnie rozmieścić źródła światła, aby wszystkie strefy użytkowe były odpowiednio jasne.

Bardzo ważne będzie zatem oświetlenie ogólne. Jeśli masz do dyspozycji niewielką łazienkę, wystarczy często jedna lampa wisząca lub plafon. Większa przestrzeń prawdopodobnie potrzebować będzie kilku punktów świetlnych.

Nie można zapomnieć o strefie umywalkowej, ponieważ właśnie tam światło jest niezwykle istotne. Trudno umyć twarz, ogolić się, zrobić makijaż bez odpowiednich do tego warunków. Można pomyśleć zarówno o oświetleniu punktowym na suficie nad umywalką, jak i wiszących lampach.

Warto mieć na względzie też obszar wokół lustra. Rozświetlić go mogą np. kinkiety po obu jego stronach. Popularnością cieszą się też lustra z zamontowanym już oświetleniem LED. 

Oświetlenie łazienkowe Koło

Oświetlenie sufitowe i ścienne

Tutaj wybór jest bardzo duży, ponieważ w sklepach znajdziemy wiele opcji. Najpopularniejsza to lampy wiszące, ponieważ dają ogromne możliwości aranżacyjne.

W sklepach spotkamy zarówno tradycyjne, mało wyróżniające się lampy, jak i te najbardziej wyszukane o niezwykle oryginalnych kształtach.

Popularnością cieszą się również plafony, które są bardziej dyskretne od żyrandoli, a więc nadają się m.in. do niewielkich przestrzeni i wszystkich tych, gdzie oświetlenie nie musi być elementem dekoracyjnym.

Warto zainteresować się również oświetleniem punktowym, zwłaszcza jeśli masz podwieszany sufit. Wygląda to niezwykle nowocześnie i po prostu ciekawie. Jak widać, może to być doskonały detal ozdobny.

Można wykorzystać do tego również zestawy diodowe LED. Są one bardzo uniwersalne i tak naprawdę znajdą zastosowanie nawet w innych miejscach. Jeśli marzą ci się np. podświetlane szuflady, zdecydowanie to opcja dla ciebie. Gdzie znaleźć takie akcesoria? Sprawdź np. oświetlenie do łazienki KOŁO.

Ciekawą opcją są również kinkiety na ścianach, zwłaszcza we wnętrzach glamour, eleganckich, ale nie tylko. Dotychczas kojarzyły się głównie z klasyką, a dziś z łatwością znajdziemy w sklepach też ich bardzo nowoczesne wersje.

Oświetlenie łazienkowe Koło

Oświetlenie do łazienki nad lustro

Kolejnym miejscem, na jakie warto zwrócić uwagę, jest oświetlenie okolicy lustra. Okazuje się, że to ważne zwłaszcza w momencie, gdy trzeba wykonać makijaż, ułożyć sobie odpowiednio fryzurę czy po prostu dokładnie umyć twarz.

Wspominaliśmy już m.in. o kinkietach. Są one montowane na ścianie, jednak najczęściej znajdują się właśnie w sąsiedztwie lustra. Jeśli zdecydujesz się na bardziej klasyczną wersję kinkietów, wprowadzisz do swojego wnętrza elegancję. Istnieją też modele o geometrycznych kształtach, jakie sprawdzą się w bardziej nowoczesnych łazienkach.

Ciekawy efekt tworzą również taśmy LED wokół lustra. Zazwyczaj nie dają one wystarczająco dużo światła, aby wystarczyły bez oświetlenia głównego, ale sprawdzają się na pewno jako dekoracja.

Dla bardziej wymagających polecamy zamontowanie żarówek wokół lustra. Dzięki temu łazienka wygląda niczym garderoba gwiazdy. Dodatkowo mamy kolejne źródła światła. Żadne z tych rozwiązań nie przemawia do ciebie? Zastanów się nad podświetleniem przestrzeni za lustrem.

Oświetlenie stref użytkowych

Nie zapomnij o innych miejscach, zwłaszcza jeśli masz dużą łazienkę. Zazwyczaj dobrego oświetlenia wymaga strefa wanny lub prysznica. Może to być oświetlenie punktowe na suficie, które wygląda zawsze dobrze i nowocześnie.

W przypadku wanny warto pozwolić sobie na więcej, jeśli masz na to przestrzeń. Ciekawe są m.in. wiszące lampy. W zależności od tego, na jaką stylistykę się zdecydujesz, taki właśnie klimat wnętrza osiągniesz.

Weźmy za przykład lampy geometryczne. Są one świetne jako drobny akcent, ale podkreślający charakter nowoczesnego wnętrza.

Trzeba pamiętać również o innych strefach, np. umywalce. Tutaj również można zastosować zarówno oświetlenie punktowe, jak i lampy wiszące. Wszystko to zależy od preferencji oraz wielkości łazienki. Wiszące lampy raczej nie sprawdzą się raczej w niewielkich łazienkach, za to przy odrobinie przestrzeni dopełnią aranżację.

Co ze strefą toaletową? Oczywiście także w tym przypadku trzeba się o nią zatroszczyć. W bardzo małej łazience być może nawet światło główne wystarczy, jednak w większych przestrzeniach mamy do czynienia zwykle z wydzieloną strefą. Podkreślą to lampy wiszące lub minimalistyczne oświetlenie punktowe.

Oświetlenie łazienki


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny