Główne i dodatkowe oświetlenie łazienkowe

Podstawowe oświetlenie w łazience

Każda aranżacja łazienkowa powinna posiadać wydajne źródło oświetlenie górnego, jaki stanowi na przykład lampa sufitowa. Będzie to podstawowe źródło światła, które ułatwi komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Do niedawna największą popularnością cieszyły się tu lampy wiszące. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele modeli o różnorodnej stylistyce wykonania. Dzięki temu z pewnością dopasujemy lampy do łazienki zainspirowanej dowolnym stylem aranżacyjnym.

Lampy wiszące mogą posiadać jedno, dwa, trzy lub nawet pięć ramion. Możemy je zatem dopasować do wnętrza o dowolnym metrażu. W niższych pomieszczeniach często montuje się sufitowe plafony do łazienki. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno tradycyjnie wyglądające, jak i nowoczesne modele. Plafony do łazienki wcale nie muszą oznaczać monotonii. Niektóre rozwiązania efektownie oddają promienie świetlne i stanowią dodatkową ozdobę wnętrza.

Lampy wiszące i plafony do łazienki czy wydajna lampa sufitowa nie wyczerpują jeszcze pełni możliwości aranżacji oświetlenia głównego. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się także oświetlenie w sufitach podwieszanych. Dobrze dobrane oprawy świetlne będą w stanie zapewnić bardzo interesujący efekt dekoracyjny. Co więcej, świetnie sprawdzą się w niższych łazienkach o dowolnym rozmiarze.

Oświetlenie w suficie podwieszanym może wykorzystywać lampy halogenowe lub żarówki LED. Wybór jest tak duży, że z pewnością dopasujemy główne oświetlenie łazienkowe do własnych potrzeb oraz preferencji.

Wybierając źródła światła, przemyślmy jedynie kwestię ilości opraw. Sufitowe lampy do łazienki, lampa ścienna czy oprawy w suficie podwieszanym powinny zapewnić równomierne oświetlenie całego wnętrza. Światło musi być na tyle intensywne, aby umożliwić bezproblemowe użytkowanie aranżacji.

Dodatkowe oświetlenie łazienkowe

Przyjmuje się, że w łazience powinny znajdować się przynajmniej dwa źródła światła. Pierwszym i najważniejszym jest oświetlenie główne. Drugim, oświetlenie dodatkowe, zwiększające funkcjonalność oraz walory wizualne wnętrza.

Dobrze dobrane, dodatkowe oświetlenie łazienkowe może wizualnie poprawić proporcje wnętrza. Co więcej, podkreśli wybraną stylistykę aranżacyjną i nada pomieszczeniu odpowiedniego nastroju. Za jego pomocą możemy wyeksponować najbardziej elegancki fragment aranżacji i sprawić, że oświetlenie łazienki zapewni ciekawe efekty dekoracyjne. Jako dodatkowe oświetlenie sprawdzą się lampy do łazienki, kinkiety łazienkowe, a nawet ozdobne plafony do łazienki. Wybór modeli i wzorów jest niemal nieograniczony.

Wybierając dodatkowe oświetlenie w łazience, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Dodatkowe oświetlenie łazienkowe nie musi równomiernie oświetlać całego wnętrza. Tą funkcję pełnią już główne, umieszczone w centralnej części sufitu lampy do łazienki. Zadaniem oświetlenia dodatkowego jest zapewnienie przyjemnego nastroju i poprawa walorów wizualnych. Światło może padać z góry (sufitowe lampy do łazienki i plafony do łazienki) lub od boku (kinkiet łazienkowy i lampa ścienna).

Oprócz kierunku padania światła bardzo istotna będzie także lokalizacja. Dodatkowe oświetlenie w łazience może podkreślać obrazy lub inne elementy wyposażenia wnętrza. Najczęściej wykorzystujemy je także jako oświetlenie nad lustro. Wydajne oświetlenie lustra zwiększy walory dekoracyjne i ułatwi korzystanie z pomieszczenia. W tym miejscu dobrze sprawdzi się choćby kinkiet łazienkowy z przełącznikiem.

Jakie oświetlenie w łazience sprawdzi się najlepiej?

Kinkiety łazienkowe

Kinkiety łazienkowe świetnie sprawdzą się jako dodatkowe oświetlenie pomieszczenia. Światło padające z boku zwiększy walory dekoracyjne wnętrza, a jednocześnie zagwarantuje przyjemne użytkowanie.

Oświetlenie łazienkowe można zrobić na kilka rodzajów. Najbardziej popularne są oczywiście kinkiety łazienkowe które są bardzo efektowne i funkcjonalne
Oświetlenie łazienkowe - jak je zaplanować, aby było efektywne?

Wybierając kinkiety łazienkowe, zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania. Łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, dlatego sprawdzą się tu jedynie produkty ze stosownym oznaczeniem szczelności (określany symbolem IP). Kinkiet łazienkowy może posiadać szczelność IP44 lub wyższą. Oznacza to, że nie ulegnie uszkodzeniu podczas przypadkowego zachlapania oraz działania podwyższonego poziomu wilgotności powietrza. W ofertach sprzedaży znajdziemy także tańsze kinkiety łazienkowe bez oznaczenia IP. Jednak nie jest to bezpieczne rozwiązanie, a produkty zazwyczaj nie odpowiadają normom szczelności. Dlatego znacznie bezpieczniejszym pomysłem będą nieco droższe kinkiety łazienkowe, posiadające niezbędne oznaczenia.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Wybierając kinkiet łazienkowy, warto zwrócić uwagę na jego walory dekoracyjne. Oświetlenie łazienkowe powinno być dobrze dopasowane i tworzyć ze sobą spójną całość. Kinkiety łazienkowe i sufitowe lampy do łazienki są czasem sprzedawane w jednym komplecie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że oba produkty będą do siebie dobrze dopasowane pod kątem wizualnym.

W ofertach sprzedaży znajdziemy kinkiety łazienkowe, które uzupełniają aranżacje zainspirowane stylem nowoczesnym, śródziemnomorskim czy klasycznym. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowych.

Plafony do łazienki

Dobierając oświetlenie w łazience warto zastanowić się nad zakupem plafonów. Jest to rozwiązanie, które dobrze sprawdza się jako główne źródło oświetlenia górnego. Plafony do łazienki mogą wizualnie powiększać powierzchnie użytkową pomieszczenia. Dobrze dopasowane wpłyną także na wizualne podwyższenie sufitu.

W ofertach sprzedaży znajdziemy klasyczne i nowoczesne plafony do łazienki. Niektóre modele wyposaża się w żarówki LED, inne lepiej współpracują z oświetleniem tradycyjnym.

Niegdyś plafony do łazienki nie zaskakiwały efektownym wyglądem, ich stylistyka była bardzo powtarzalna lub wręcz monotonna. Dziś sytuacja bardzo się zmieniła, a producenci prześcigają się w tworzeniu coraz ciekawszych modeli. Współczesne plafony do łazienki mogą podkreślać nowoczesny lub klasyczny charakter wnętrza. Bez trudu odnajdziemy produkty stylizowane, a nawet kryształowe. Niektóre z nich dobrze sprawdzą się także we wnętrzach luksusowych, zainspirowanych stylem glamour.

Sufitowe lampy do łazienki

Lampa sufitowa jest standardowym elementem wyposażenia większości pomieszczeń mieszkalnych. Dotyczy to także łazienek o dowolnym metrażu. Sufitowe lampy do łazienki znajdują się w centralnej części pomieszczenia. Dzięki temu zapewniają równomierne oświetlenie każdego fragmentu aranżacji.

Wybierając lampy łazienkowe, zwróćmy szczególną uwagę na ich dopasowanie do stylistyki wnętrza. Lampa może od razu rzucać się w oczy i podkreślać charakter aranżacji. Istotnym parametrem wyboru będzie także intensywność oświetlenia. W małych łazienkach dobrze sprawdzi się lampa pojedyncza. Możemy ją uzupełnić przez takie produkty jak lampa ścienna LED (stanowiąca oświetlenie dodatkowe).

W większych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się duże lampy do łazienki, wyposażone w trzy lub pięć opraw świetlnych. Możemy umieścić w nich żarówki LED, zapewniając jednocześnie niski koszt eksploatacji.

Podczas wyboru oświetlenia górnego zwróćmy także uwagę na rozmiary. Lampy wiszące nie powinny znajdować się na zbyt długiej lince. Dotyczy to w szczególności łazienek o niewielkiej wysokości sufitu. Nawet najbardziej efektowna lampa sufitowa nie spełni swego zadania, jeśli będzie ograniczać możliwość wygodnego korzystania z pomieszczenia. Pomyślmy o tym podczas dokonywania zakupów.

Jak dobrać oświetlenie nad lustro?

Wybór oświetlenia nad lustro

Oświetlenie lustra pełni bardzo ważną rolę w aranżacji łazienki. Wybór odpowiedniego rozwiązania może wpłynąć na komfort użytkowania pomieszczenia, a także na jego stylistykę.

Jako oświetlenie nad lustro świetnie sprawdzi się dobrze dobrana lampa ścienna. W ofertach sprzedaży znajdziemy liczne kinkiety łazienkowe, które sprostają zadaniu doświetlenia użytkowników. Wybierając oświetlenie lustra, warto zwrócić uwagę na nietypowe wymagania. Światło nie może być zbyt oślepiające i razić w oczy użytkowników. Zaleca się też by oświetlenie nad lustro było zamieszczone delikatnie ponad linią wzroku użytkowników. W ten sposób uzyskamy najlepszy efekt oświetlenia twarzy, bez efektu oślepiania.

Tworząc oświetlenie lustra zwróćmy też uwagę na barwę światła. Dobrze sprawdzi się tu lampa ścienna LED z oświetleniem neutralnym.  Barwa neutralna nie przekłamuje kolorów tak jak lampa ścienna z oświetleniem o ciepłym lub zimnym zabarwieniu. Co więcej, przy doborze żarówki o odpowiedniej barwie, zyskujemy ciekawy efekt dekoracyjny. Ciekawym rozwiązaniem okaże się także kinkiet łazienkowy nad lustro.Możliwości dodatkowe na oświetlenie łazienkowe


Wybierając oświetlenie lustra, warto przyjrzeć się także możliwościom dodatkowym. W ofertach sprzedaży znajdziemy całe komplety, takie jak oświetlenie z lustrem. Jest to ciekawa opcja, zapewniająca niebanalne efekty dekoracyjne. Oświetlenie z lustrem może pełnić jedynie funkcję dekoracyjną lub padać bezpośrednio na przeglądającego się użytkownika. Wybór jest tutaj bardzo zróżnicowany, a kinkiet łazienkowy nad lustro to jeden z wielu wart rozważenia.

Ciekawą opcją są także systemy oświetleniowe z przełącznikiem. Dzięki temu oświetlenie nad lustrem działa niezależnie od pozostałych źródeł oświetlenia pomieszczenia. Dostępne w ofertach sprzedaży lustra z oświetleniem i z przełącznikiem są łatwe w montażu i nie sprawiają problemów użytkowych. Mimo wszystko warto przemyśleć ich zakup już na etapie tworzenia wstępnego projektu pomieszczenia. W ten sposób łatwiej nam będzie ukryć kable i sprawić, że oświetlenie z przełącznikiem będzie bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny