Czym jest LED? Dlaczego oświetlenie tego typu to świetny pomysł?

LED to skrót od light-emitting diode, co oznacza po prostu diodę emitującą światło. Ich działanie związane jest z ruchem elektronów, który pozwala na wydzielanie promieniowania w zakresie światła widzialnego.

Diody elektroluminescencyjne są z nami już prawie sto lat – wynalezione zostały w latach 20. XX wieku. Popularne stały się jednak znacznie później, w okolicach lat 70. Żarówki LED charakteryzują się niezawodnością, efektywnością i niskim poborem energii. Ponadto są rewelacyjnie małe, co pozwala konstruktorom na tworzenie skomplikowanych instalacji świetlnych. Oświetlenie domu nie jest ich jedynym zastosowaniem – istnieje nawet specjalny rodzaj sztuki ulicznej, zwany LED art.

Oświetlenie LED zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne metody

Żarówki LED są stworzone do różnych zastosowań. Ich podstawowym atutem efektywne wykorzystanie energii – są o wiele bardziej efektywne niż klasyczne żarówki. W przypadku tradycyjnego oświetlenia przy wyborze kierujemy się głównie ich mocą, mierzoną w watach. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku oświetlenia ledowego ta wartość może być znacznie niższa. Diody o mocy zaledwie 10 W są w stanie oświetlić cały pokój, podczas gdy tradycyjne żarówki potrzebują do tego samego zadania mniej więcej 50 W.

Efektywność energetyczna ma ogromne znaczenie – mniejszy pobór mocy oznacza niższe rachunki za prąd. Ze względu na różne rozwiązania stosowane przez producentów żarówek ledowych, ich jasność określana jest zazwyczaj przez lumeny. To uniwersalna miara, która odnosi się do mocy strumienia świetlnego.

Aby ocenić ostateczną wydajność źródła światła, możemy podzielić strumień przez pobieraną nie moc. W przypadku klasycznych żarówek parametr ten wynosi zazwyczaj od 10 do 20 lm/W, podczas gdy oświetlenie LED to wartość na poziomie aż 70–120 lm/W.

Natężenie światła emitowanego przez żarówkę będzie decydować o jego przeznaczeniu. Poniżej przedstawiamy typowe zastosowania oświetlenia ledowego o standardowych wartościach:

  • Żarówki o mocy poniżej 500 lumenów – zapewniają podstawowe oświetlenie, które będzie odpowiednie do najmniejszych pokoi. W przypadku pomieszczeń większych niż 10 m2 należy zastosować kilka żarówek o tej mocy.
  • Żarówka o mocy poniżej 200 lumenów – to bardziej „lampki” LED niż prawdziwe żarówki. Wykorzystuje się je jako część większych instalacji, czasami jako element oprawy LED.
  • Żarówki o wyższej mocy, np. 600, 700 czy 800 lumenów – produkty z tej kategorii świetnie się sprawdzą w roli standardowego, sufitowego oświetlenia.

Wybór żarówki LED – zwróć uwagę na barwę światła i gwint

Podczas dobierania żarówek LED do swojego mieszkania warto zwrócić uwagę na to, jakie gwinty posiadają obecne w nim żyrandole, lampki, dekoracje i inne źródła światła. Przeważnie mamy do czynienia z gwintem E27 (tak zwany gwint normalny o średnicy 27 mm). Drugim najpopularniejszym typem jest E14, którego szerokość wynosi 14 mm. Często stosowanym wtykiem reflektorowym jest GU10 o średnicy 10 mm.

W razie wątpliwości najlepszym sposobem będzie zmierzenie wnętrza lampy. Jeśli jest ono inne niż 2,7 cm, 1 cm lub 1,4 cm, mamy do czynienia z gwintem niestandardowym. W tej sytuacji wystarczy wpisać wartość w wyszukiwarkę, aby dowiedzieć się, jaki gwint ma właśnie takie parametry. Możemy także wziąć żarówkę do lokalnego marketu i porównać ją z innymi – niekoniecznie musimy kupować od razu nowy produkt, sama wiedza wystarczy. Pamiętajmy, że oferty żarówek LED w takich sklepach nie są zbyt atrakcyjne. Dużo lepszym wyborem są sklepy internetowe.

Po określeniu rozmiaru gwintu możemy przejść do wyboru barwy światła. Żarówki ledowe jako oświetlenie domu mogą tworzyć niezwykłe kompozycje. Dostępnych jest wiele różnych wariantów. Możemy także skorzystać z wielokolorowego oświetlenia RGB. Najczęściej jednak będziemy mieć styczność z następującym podziałem:

  • Barwa biała ciepła (2700–3300 kelwinów) – odpowiednia do zastosowań domowych, jest delikatna, przyjemna i dobrze nastraja do funkcjonowania.
  • Barwa biała neutralna (3300–5300 K) – światło tego typu przydaje się na liniach produkcyjnych. Często też stosowane jest w miejscach, gdzie wymagane jest dobre odwzorowanie kolorów.
  • Barwa biała zimna (5300–7000 K) – działa na ludzki organizm pobudzająco, raczej nie spotyka się jej w domu.

Zakup żarówki energooszczędnej do wyposażenia domu

Oświetlenie ledowe zapewnia długotrwałe oszczędności. Opłaty za prąd to spora część domowego budżetu. Warto więc zadbać o optymalizację.

Żarówki LED o dowolnym gwincie, w wielu różnych barwach i o zróżnicowanych kształtach znajdziemy w sklepie Micros. Szeroka oferta daje pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od tego, czy szukamy żarówek ledowych do firmy, do domu, czy do zastosowań profesjonalnych.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej