Meble kuchenne z oświetleniem podszafkowym

Oświetlenie podszafkowe – najważniejsze zasady

Odpowiednio dobrane oświetlenie blatu kuchennego przełoży się na łatwiejsze przygotowywanie potraw dla rodziny, eliminując przy tym ryzyko skaleczenia się podczas pracy.  Aby jednak spełniało swoje zadanie, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Najważniejszą z nich jest równomierne rozmieszczenie oświetlenia na całej powierzchni roboczej. Wybrana barwa światła nie powinna być męcząca dla oczu domowników. Na dodatek, źródło światła powinno współgrać z resztą oświetlenia przestrzeni kuchennej. Sprawdź także w tym miejscu wszystko, co warto wiedzieć o oświetleniu podszafkowym kuchennym.

Oświetlenie podszafkowe - świetlówki i halogeny podszafkowe

Jeszcze niedawno, podstawowym źródłem światła były tradycyjne świetlówki. Obecnie nie są one tak popularne ze względu na szybkie nagrzewanie i wysokie koszty eksploatacyjne. Ich alternatywą są taśmy LED oraz lampy halogenowe.

Lampy halogenowe cieszą się rosnącą popularnością, szczególnie wśród osób, które pragnąć uzyskać przyjemną barwę światła nad blatem roboczym. Tego typu oświetlenie nie zmienia kolorów płaszczyzny, którą rozświetla. Halogeny o niewielkiej mocy pobierają 30% mniej energii  i działają dwa razy dłużej niż tradycyjne świetlówki. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju lampy halogenowe, w kształcie bańki jak i standardowej żarówki odpowiadającej większości opraw. Halogeny podszafkowe szybko się nagrzewają, dlatego też bezpośredni kontakt z nimi może przyczynić się do zniszczenia ich powłoki ochronnej.

Polecane zestawy mebli kuchennych w świetnych cenach

Ciekawą alternatywą może być wykorzystanie ruchomych zestawów, które ułatwią prawidłowe ustawienie światła. W związku z tym, że halogeny oświetlają powierzchnię punktowo, powinno się je montować co 40-60 cm. Wybór tego typu lampek niesie ze sobą konieczność wywiercenia otworów od dołu szafek kuchennych, w których instaluje się oprawy i wkręca w nie lampki halogenowe. Warto mieć na uwadze, że przed montażem lampy halogenowej, konieczne jest zdjęcie szafki kuchennej ze ściany. Jeśli interesują cię meble kuchenne na wymiar, w tym artykule znajdziesz ich cennik po województwach.

Taśmy LED jako oświetlenie podszafkowe

Innym sposobem na oświetlenie podszafkowe kuchenne jest zastosowanie taśm LED, które są bardziej wydajne niż lampy halogenowe. Na ich korzyść przemawia wolniejsze nagrzewanie się i mniejsze zużycie energii, a to przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji. Oświetlenie podszafkowe LED jest ekologiczne, ponieważ nie posiada w swoim składzie rtęci i innych szkodliwych metali. W związku z obecnością wilgoci i wody w kuchni, zaleca się wykorzystanie modeli wodoodpornych wyposażonych w powłokę silikonową. I choć jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie, to tego rodzaju moduły odpłacą się domownikom większym bezpieczeństwem i trwałością.

Taśmy LED są bardzo elastyczne, dzięki czemu nie sprawiają żadnych trudności podczas montażu. Dzięki powierzchni samoprzylepnej, możemy je przykleić w dowolnym miejscu pod szafkami kuchennymi. Jeśli jednak chcemy je zainstalować w oprawie, wtedy konieczne będzie wywiercenie otworów od dołu szafek, podobnie jak w przypadku mocowania lamp halogenowych.

Koszt oświetlenia podszafkowego

Wybór lampy halogenowej będzie zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż zakup taśm LED. Halogeny podszafkowe mogą nas kosztować od 40 do 65 za sztukę, podczas gdy za zestaw diod LED o długości 1m przyjdzie nam zapłacić 70-110 zł.

Dobrej jakości lampa halogenowa powinna wystarczyć nam na oświetlenie 1 m blatu roboczego. W cenie zestawu znajdziemy między innymi okablowanie, transformator i wkręty. W przypadku zakupu taśm LED możemy liczyć dodatkowo na listwę maskującą, transformator i okablowanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny