Ile źródeł światła w łazience?

W każdej łazience powinno znajdować się kilka źródeł światła, do włączania i wyłączania oddzielnie, w zależności od aktualnych potrzeb. Planując oświetlenie do łazienki, warto zastanowić się, w jaki sposób pomieszczenie będzie wykorzystywane. Jeśli w domu znajdują się, np. niewielka łazienka i pokój kąpielowy, każde z tych wnętrz powinno być oświetlone w inny sposób. Małe pomieszczenie z toaletą, umywalką i prysznicem, które jest odwiedzane częściej, powinno być wyposażone w główne źródło światła (np. żyrandol albo plafon) oraz punkt świetlny zlokalizowany przy prysznicu lub nad nim. Niezbędne jest także oświetlenie lustra, które ułatwi poranną i wieczorną toaletę. Konieczna jest możliwość oddzielnego włączania i wyłączania poszczególnych źródeł światła, ponieważ nie zawsze potrzebujemy jednoczesnego doświetlenia wszystkich miejsc w łazience. Czasami przydaje się także zostawienie zapalonego jednego punktu, np. przy umywalce. To rozwiązanie sprawdza się, gdy odwiedzają nas goście lub gdy w domu są małe dzieci zaczynające samodzielnie korzystać z toalety. Ponadto istotne jest dopasowanie oświetlenia do wystroju wnętrza. Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na design, ale także na wygodę i praktyczność. Lampy powinny być łatwe w czyszczeniu oraz wodoodporne. Dzięki temu będą zawsze wyglądały świetnie.

Zobacz także, jakie oświetlenie do łazienki wybrać na: https://akademiasmaku.pl

Jaka barwa światła do łazienki?

Barwa światła w łazience jest uzależniona od tego, jaką funkcję pełni określony punkt świetlny. Inny kolor sprawdzi się bowiem przy lustrze, z którego często korzystamy (np. robiąc makijaż), inny zaś będzie odpowiedni do pokoju kąpielowego, służącego do relaksu po ciężkim dniu czy tygodniu. Główne źródło światła powinno mieć barwę najbardziej zbliżoną do światła dziennego, dzięki czemu pomieszczenie będzie oświetlone w sposób naturalny. Pod prysznicem sprawdzą się halogeny o ciepłej barwie, natomiast przy lustrze najlepsze będzie symetryczne oświetlenie zapewniające łagodne, bezcieniowe światło. Sprawdzą się tu m.in. listwy LED wmontowane w lustro oraz żarówki o mlecznym odcieniu w przypadku kinkietów czy punktów świetlnych.

Jakie oświetlenie do łazienki?

Do nowoczesnych łazienek najbardziej pasują minimalistyczne plafony i takie same kinkiety. We wnętrzach tego typu dobrze wyglądają również liczne reflektory sufitowe oraz taśmy LED. Te ostatnie najczęściej są wbudowane w lustra. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Wówczas montuje się je wzdłuż zabudowy wanny czy prysznica. Nowoczesne łazienki często są oszczędne w formie, ale nie oznacza to, że nie można powiesić w nich żyrandola czy postawić lampy wolnostojącej. Te akcesoria powinny jednak pasować do całości wystroju, dlatego warto wybierać komplety oświetlenia. W sklepach budowlanych bez problemu znajdziemy pasujące do siebie lampy sufitowe, kinkiety i lampy wolnostojące. Ponadto, wybierając oświetlenie do łazienki, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Lampy muszą być wodoodporne i wytrzymałe. Stały kontakt z wilgocią nie może bowiem wpływać na ich funkcjonalność i wygląd. Ta sama zasada dotyczy żarówek. Kupując oświetlenie, trzeba sprawdzić, czy na pewno nadaje się do łazienki.

Dodatki doświetlające łazienkę

W niedużych łazienkach świetnie sprawdzą się liczne lustra pełniące nie tylko funkcję użytkową, ale także ozdobną. Dzięki nim światło będzie idealnie rozproszone, a wnętrze wyda się bardziej przestronne. Ponadto w nowoczesnych wnętrzach warto postawić na prostotę i minimalizm, a także na monochromatyczne powierzchnie. Takie rozwiązania podkreślą styl wnętrza oraz sprawią, że główną rolę w dekoracji pomieszczenia będzie grało właśnie światło. Niezbędne dodatki (m.in. mydelniczka czy pojemnik na szczoteczki) powinny być wykonane ze szkła lub z połyskującego materiału. Takie naczynia będą odbijać światło oraz sprawiać, że wnętrze będzie wyglądać na jasne i przestronne. Akcesoria rozpraszające światło sprawdzą się nie tylko w przypadku małych łazienek. Lustra oraz połyskujące przedmioty pozwolą uwypuklić oświetlenie także w dużych pomieszczeniach. W obszernych łazienkach warto postawić nie tylko na trwałe punkty światła, takie jak żyrandole, kinkiety czy plafony, ale także na wolnostojące szklane lampy usytuowane, np. koło wanny. Dzięki nim atmosfera we wnętrzu będzie sprzyjać odpoczynkowi.

Zaplanowanie oświetlenia do nowoczesnej łazienki to niełatwe zadanie. Szukając najlepszych rozwiązań, warto postawić na połączenie funkcjonalności oraz dobrego designu. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się reflektory oraz taśmy LED. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z żyrandoli czy nawet lamp wolnostojących. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób i jak często będziemy korzystać z pomieszczenia oraz czy jest to jedyna łazienka w domu. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie jedną łazienkę, musimy postawić na funkcjonalność i maksymalnie doświetlić poszczególnie miejsca we wnętrzu. Jeśli jednak dysponujemy i toaletą, i pokojem kąpielowym, możemy zaplanować bardziej zróżnicowane i designerskie oświetlenie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej