- Światło ma na nas niebagatelny wpływ. Zbyt ostre i rażące może doprowadzić nawet do bólów głowy. Skierowane zaś silnym strumieniem na biurko, powierzchnię blatu stołu lub książkę, skupi uwagę. Z kolei przygaszone, rozproszone w kilku punktach buduje nastrój i sprzyja poczuciu komfortu oraz bezpieczeństwa – mówi Małgorzata Bernady, Head of Visual Concept Team w VOX.

Krótkie dni, długie noce

Jedni wolą w pełni doświetlone wnętrza, drudzy stawiają na klimatyczny półmrok. Wszystko w zależności od nastroju, potrzeby czy sytuacji. Jeśli lubimy pomieszczenia jasne o każdej porze dnia i nocy, postawmy na wiszące lampy, które rozświetlą całą przestrzeń. Przy ich świetle będzie nam lepiej sprzątać, gotować czy bawić z dziećmi. A gdy zależy nam na doświetleniu poszczególnych stref, np. w pokoju dziennym czy przy łóżku, wybierzmy lampy komodowe lub podłogowe o mniejszym zasięgu.

- Oświetlenie pomieszczenia kilkoma punktami świetlnymi daje szerokie pole manewru w budowaniu nastroju i przytulnej atmosfery. Ważna jest wysokość zawieszenia lamp nad stołem i stolikami, która zminimalizuje rażenie. Należy też zadbać o oświetlenie każdego używanego kącika przestrzeni, w której spędzamy czas, żeby nie tworzyć ciemnych stref, albo z kolei nie powodować konieczności zapalania lampy górnej – radzi Małgorzata Bernady.

Lampa wisząca Amos. VOX.
Lampa wisząca Amos. VOX.
Lampa podłogowa Enjoy. VOX.
Lampa podłogowa Enjoy. VOX.

Klimat malowany światłem

Zbiór ulubionych książek, komplet porcelany czy ramki ze zdjęciami - w ich efektownej ekspozycji pomoże oświetlenie ledowe wbudowane w regał. W ten sposób nawet po zmroku będziemy mogli podziwiać cenne dla nas przedmioty. To także sposób na zbudowanie unikalnego klimatu, gdy po całym dniu relaksujemy się z dobrym filmem czy książką. Opcji wykorzystania LED-ów w meblach jest znacznie więcej. Listwy z oświetleniem są coraz częściej montowane w stolikach nocnych, a nawet w łóżkach, co z pewnością ułatwi przygotowania do snu.

Witryna Spot Young z ledowym oświetleniem. VOX.
Witryna Spot Young z ledowym oświetleniem. VOX.
Stolik nocny Simple z dyskretnym podświetleniem. VOX.
Stolik nocny Simple z dyskretnym podświetleniem. VOX.

- Jeśli szukamy rozwiązań, które dodadzą naszej aranżacji przytulności, zwróćmy uwagę na dobór materiałów: żarówki z funkcją ściemniania, tkaninowe, lniane lub ażurowe rattanowe klosze w ciepłej, naturalnej kolorystyce, drewniane detale i obłe kształty. Wszystko to sprzyja przytulności i kojarzy się z relaksem – radzi Małgorzata Bernady.

Zimą, gdy większość dnia spowija ciemność, rola światła jest nieoceniona. Z kolei latem chętnie wykorzystujemy je do budowania klimatu. Ciepłym wieczorom pod chmurką sprzyjają rozwiązania solarne. Lampy przypominające lampiony rozstawione na balkonie, tarasie czy w ogrodzie stworzą wyjątkową wakacyjną atmosferę.

Lampa Solar duża. VOX.
Lampa Solar duża. VOX.

W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć lampki biurkowej, sprzyjającej nauce, czytaniu czy grze na komputerze, ale warto postawić także na oświetlenie, które nada charakter całej przestrzeni. LED-owy neon zamontowany na ścianie będzie pomysłowym dodatkiem. Elastyczny pasek z diodami LED RGB może zostać ułożony w dowolny wzór, a następnie rozświetlony rozmaitymi kolorami w zależności od nastroju. Taki dodatek doda charakteru aranżacji i wzbudzi zainteresowanie przyjaciół naszej pociechy.

Neon Led Twinky Flex. VOX.
Neon Led Twinky Flex. VOX.

Do pracy, nauki, lektury

Niejednemu z nas zdarzyło się pracować lub uczyć do późna. W takich sytuacjach lampy odgrywają niesamowicie ważną rolę. Nie tylko doświetlają podręczniki, notatki czy projekty, ale wpływają także na nasze skupienie. Wysoki poziom natężenia światła sprzyja koncentracji. Zwróćmy na to uwagę, urządzając nasze domowe biuro czy pokój ucznia.

Lampka biurkowa Ester. VOX.
Lampka biurkowa Ester. VOX.
Kinkiet Job. VOX.
Kinkiet Job. VOX.

Marka VOX dba o to, aby każdy mógł dobrać oświetlenie i akcesoria optymalne dla siebie i swojego domu. Lampy wiszące, podłogowe, komodowe, lampiony czy świece, z którymi stworzymy wyjątkowy klimat w naszych wnętrzach, znajdziemy w salonach VOX i na vox.pl.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny