Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne domu i gdzie umieścić lampy oświetleniowe

Gdzie umieścić lampy na zewnątrz domu?

Rozmieszczenie lamp najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu i warto to zrobić całościowo dla całej posesji i ogrodu. Najważniejsze miejsca, gdzie powinny znaleźć się lampy zewnętrzne, to:

 • furtka i drzwi wejściowe oraz ścieżka między nimi,
 • podjazd, brama wjazdowa oraz drzwi do garażu,
 • podwórko,
 • taras,
 • ścieżki wokół domu i w ogrodzie,
 • schody,
 • elementy ogrodu jak ścieżki, oczko wodne.

Lampy oświetleniowe w tych miejscach gwarantują, że po zmierzchu będziemy się bezpiecznie poruszać wokół domu. Szczególnie ważne jest odpowiednie oświetlenie wejścia do domu i podjazdu, tak aby z łatwością dostać się do domu, nie potknąć się po drodze i bez trudu otworzyć drzwi. Ważne jest, aby oświetlenie w tych miejscach nie oślepiało, lecz dawało mocne, rozproszone światło, ułatwiające poruszanie się.

Lampy na zewnątrz domu - rodzaje

Gdy projektujemy oświetlenie zewnętrzne domu, mamy do wyboru następujące rodzaje lamp:

 • reflektory, które montuje się na ścianach budynku lub na ziemi,
 • lampy słupkowe, które służą najczęściej do oznaczania światłem ścieżek i podjazdów,
 • kinkiety zewnętrzne montowane na ścianie nad wejściem, na tarasie, przy bramie lub furtce,
 • oprawy najazdowe montowane w gruncie lub w bruku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lampach z czujnikiem ruchu w ogrodzie?

Projekt oświetlenia zewnętrznego budynku - na co zwrócić uwagę

Jak wybrać lampy na zewnątrz domu

Oświetlenie zewnętrzne domu należy projektować z myślą o kosztach energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem są nowoczesne lampy ledowe lub lampy solarne. Włącznik światła z reguły umieszczony jest wewnątrz domu. Dlatego też najpierw należy dostać się do domu, aby włączyć światło. Aby lampy zewnętrzne włączyły się wcześniej ułatwiając nam otwieranie drzwi i wjechanie do garażu dobrze jest zamontować lampy z czujnikiem ruchu, które uruchamiają się na fotokomórkę wykrywającą ruch. Dobrym rozwiązaniem są również lampy oświetleniowe z czujnikiem zmierzchu, które samoczynnie włączają się o zmierzchu. Droższe modele lamp z czujnikiem zmierzchu mają czujnik, który można regulować.

Oświetlenie zewnętrzne domu oraz projekt oświetlenia zewnętrznego budynku, w tym oświetlenie elewacji i ogrodu, ciekawe pomysły i rozwiązania - porady
Oświetlenie zewnętrzne domu - rodzaje, ciekawe pomysły, ceny, opinie

Oświetlenie elewacji domu

Dobór oświetlenia zewnętrznego budynku zależy od tego, czy oświetlenie elewacji domu będzie pełniło rolę tylko dekoracyjną czy też praktyczną. Najczęściej oświetlenie elewacji domu stanowi dekorację, którą włączamy przyjmując gości czy organizując przyjęcie czy też z okazji świąt. Nowoczesne lampy uwypuklają piękne elementy architektoniczne budynku i podkreślają jego bryłę. Najczęściej stosuje się tu oświetlenie ledowe, które gwarantuje niższe koszty energii. Lampy czy kinkiety zewnętrzne do oświetlania elewacji nie mogą być zbyt silne i świecić w okna, gdyż zbyt mocne oświetlenie będzie utrudniało spokojny sen domownikom. Dobrym rozwiązaniem są lampy w podbitce dachu lub na trawniku wokół domu. Sprawdź także ten artykuł o oświetleniu domu przy pomocy LED-ów.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Oświetlenie podwórka i podjazdu

Do oświetlenia podwórka i podjazdu z reguły stosuje się kinkiety zewnętrzne zawieszone na ścianie, które dają mocne światło umożliwiające po zmroku łatwe dotarcie do drzwi wejściowych i garażu. Dobrym pomysłem są lampy z czujnikiem ruchu, które włączą się w momencie zbliżania się do domu. Dzięki temu, gdy wracamy do domu, lampy włączą się umożliwiając łatwe otwarcie drzwi.

Czy kinkiety zewnętrzne służące do oświetlenia podwórka i podjazdu powinny być ledowe czy halogenowe? Opinie na ten temat są podzielone. Halogenowe lampy zewnętrzne łatwiej jest nakierować na określone miejsce tak aby strumień światła oświetla wybrany punkt a nie świecił w okna. Jednak niektórzy użytkownicy wyrażają opinie, że lampy halogenowe są zbyt mocne i mogą oślepiać kierowcę wprowadzającego samochód do garażu. Z kolei ledowe lampy na zewnątrz domu dają łagodne, słabsze światło, które nie oślepia a jednocześnie jest zupełnie wystarczające by znaleźć klucz do domu lub wprowadzić samochód do garażu. Lampy służące do oświetlenia zewnętrznego budynku powinny być wodoodporne, o współczynniku szczelności IP 56.

Dobrym pomysłem dla oznaczenia drogi są lampy najazdowe LED wpuszczane w grunt lub umieszczane w kostce brukowej. Są to lampy odporne na uszkodzenia mechaniczne i wykonane z mocnych materiałów, jak stal nierdzewna, aluminium czy materiały syntetyczne. Dostępne są oprawy wodoszczelne, punktowe, z możliwością regulacji kąta świecenia.  W oprawach stosuje się lampy halogenowe lub lampy LED. Ceny opraw najazdowych zaczynają się od kilkudziesięciu zł, zaś ceny dekoracyjnych, dogruntowych opraw LED, o wysokiej szczelności IP67 przekraczają 3 tysiące zł.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są lampy najazdowe wzdłuż podjazdu wskazujące drogę oraz mocny reflektor halogenowy wiszący nad drzwiami lub garażem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu wyłącznika zmierzchowego?

Oświetlenie ogrodu - inspiracje

Po zmroku raczej nie spacerujemy po ogrodzie i nie spędzamy w nim czasu, dlatego też oświetlenie ogrodu pełni funkcję bardziej dekoracyjną. Nie chodzi nam o to, aby ogród był mocno oświetlony, lecz raczej, aby stworzyć przytulny nastrój poprzez nowoczesne i dekoracyjne oświetlenie szczególnie ciekawych drzew czy okazów roślin. Dekoracyjne oświetlenie ogrodu możemy włączyć w czasie imprezy czy przyjęcia czy też rodzinnej kolacji na tarasie. Często stosuje się do oświetlenia ogrodu lampy solarne, które dają delikatne światło, uwypuklając piękno ogrodu.

Oświetlenie ogrodu z praktycznego punktu widzenia oznacza również oznaczenie światłem ścieżek i oczka wodnego, aby nie potknąć się czy nie wpaść na drzewo, jeśli zajdzie potrzeba udania się do ogrodu po zmierzchu. Dobrym rozwiązaniem są lampy najazdowe umieszczone w gruncie lub wbudowane w ścieżkę. Elementem dekoracyjnym jest także oświetlenie słupkowe wzdłuż ścieżek, do którego możemy wykorzystać lampy solarne. Świetnym pomysłem są lampy z czujnikiem ruchu, które wskażą drogę, gdy musimy iść do ogrodu po zmierzchu i nie będą wykorzystywały energii elektrycznej, aby świecić cały czas. Ze względów bezpieczeństwa należy również oświetlić oczko wodne, najlepiej przy pomocy wodoszczelnej lampy z czujnikiem ruchu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu LED.

Oświetlenie zewnętrzne domu, posesji i ogrodu nie tylko ułatwia poruszanie się po zmroku, lecz także zdobi, tworzy przyjemny klimat i podkreśla atrakcyjną architekturę budynku oraz urok ogrodu. Dlatego też dobór lamp na zewnątrz domu wymaga starannego zaprojektowania, które należy wykonać całościowo i najlepiej już na etapie projektowania domu i jego otoczenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny