Wydatek 1 – kupno działki budowlanej

Zakup działki budowlanej to dość duży wydatek, który może nadwątlić nasz budżet na budowę domu. Chcąc poczynić oszczędności zastanówmy się nad lokalizacją naszej posesji. Pamiętajmy, że działki budowlane w centrum miasta mogą być znacznie droższe niż posesje na przedmieściach. Dobrze będzie obserwować lokalny rynek nieruchomości i wybrać bardziej ekonomiczną opcje. Zastanówmy się też nad zakupem działki nieuzbrojonej. Jednocześnie zapoznajmy się z możliwością i orientacyjnym kosztem podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej – na przykład w tym artykule. Jeśli w pobliżu znajdują się działki budowlane, najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości powstaną przy nich odpowiednie przyłącza. Dobrze będzie też obejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego, które określają, jaka zabudowa będzie realizowana w najbliższej okolicy.

Prostym sposobem na oszczędności budowlane jest wcześniejsze zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Co ciekawe, na cenę działki budowlanej może mieć wpływ pora roku. W wielu regionach naszego kraju ceny maleją w sezonie jesiennym. W tym okresie możemy też liczyć na największe możliwości negocjacji cen.   

Wydatek 2 – technologia budowlana

W naszym kraju zdecydowanie najpopularniejsze są domy murowane. Jest to technologia bardzo trwała, ale również kosztowna i czasochłonna. Jak można obliczyć na kalkulatorze kosztów budowy, budowa domu o powierzchni 120-150 m2 do stanu pod klucz kosztuje minimum 300-400 tysięcy złotych, a zwykle przekracza solidnie pół miliona. Dlatego warto zainteresować się innymi rozwiązaniami.

Od kilku lat możemy zauważyć w Polsce rosnące zainteresowanie alternatywnymi technologiami budowlanymi. Nic w tym dziwnego, bowiem owe technologie są prostym i sprawdzonym sposobem na poczynienie dużych oszczędności. Większość inwestorów nadal decyduje się na budowę domów murowanych, jednak jest to rozwiązanie wymagające dużo czasu oraz wysokiego budżetu. Współczesne, prefabrykowane technologie budowlane stają się świetną alternatywą dla osób, którym zależy na szybkim czasie budowy oraz wykonaniu inwestycji przy niższych nakładach finansowych. Zwróćmy tu uwagę na kilka wiodących technologii, które świetnie sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych.

Domy w konstrukcji szkieletowej (tzw. kanadyjczyki) – konstrukcja szkieletowa jest lekka i bardzo trwała. Do jej wykonania najczęściej stosuje się wysezonowane drewno sosnowe. Pierwszym etapem prac jest wykonanie płyty fundamentowej. Na podwalinie montuje się szkielet ścian zewnętrznych, a w późniejszym etapie również ściany wewnętrzne. Ważnym elementem konstrukcyjnym są też wiązary, które opierają się o ściany zewnętrzne. Jeśli nasz dom jednorodzinny jest parterowy, wówczas wiązary pełnią funkcję stropu. W przypadku budynków z poddaszem użytkowym stosuje się dodatkową podłogę (wykonujemy ją metodą platformową). Tzw. platforma staje się podstawą do wykonania poddasza użytkowego.

Domy w technologii szkieletowej mogą zapewniać dobre właściwości termoizolacyjne. Jednak wymagają nieco odmiennej specyfiki użytkowania. Ich największym atutem jest niski koszt inwestycyjny (nawet o kilkanaście procent niższy niż w przypadku domów murowanych). Dużą zaletą tego rozwiązania jest także zdrowy mikroklimat pomieszczeń. Drewno posiada zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności, a jego zastosowanie w budownictwie jest powszechnie uważane za korzystne dla zdrowia.

Szczególnym rodzajem domów prefabrykowanych są domy z bali - to ciekawa technologia budowlana, która kojarzy się z elegancją oraz luksusem. Całoroczne domy z bali nadal nie są codziennością, jednak z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Bale przeznaczone na ściany łączy się ze sobą na pióro i wpust. Konstrukcja nośna wymaga zastosowania solidnych, pionowych słupów podporowych, w których montuje się poziome bale. Całoroczny budynek wymaga też dokładnej termoizolacji z wełny mineralnej. Dużą niedogodnością dla polskich inwestorów jest niewielka liczba wykwalifikowanych firm budowlanych, które będą w stanie wykonać budynek zgodnie z obowiązującymi normami. Czasem zdarza się, że na rozpoczęcie prac trzeba poczekać kilka miesięcy. Dodatkową niedogodnością może być cena. Budując dom z bali zaoszczędzimy na fundamentach, jednak słupy podporowe będą dość kosztowne. W rezultacie koszt technologii budowy domu z bali może być bardzo zbliżony do kosztów poniesionych na rzecz budowy domu w technologii murowanej. Dlatego warto stworzyć własny kosztorys i porównać najważniejsze wydatki.

Generalnie wszystkie domy drewniane można określić dziś jako prefabrykowane. Technologia prefabrykatów wpisuje się w światowe trendy budowlane i zwykle pozwala na znaczne ograniczenie kosztów inwestycyjnych. Na miejscu budowy wykonujemy jedynie płytę fundamentową. Prefabrykowane elementy konstrukcyjne powstają w halach produkcyjnych i docierają na miejsce w gotowych elementach (czasem są to już w pełni wykończone ściany, wymagające jedynie montażu). Oferta handlowa jest coraz bogatsza. Inwestor może wybrać standard wykończenia domu, jego specyfikację techniczną, a nawet kolor elewacji zewnętrznej. Budynek powstaje (w zależności od specyfiki prefabrykacji) od kilku tygodni do kilku miesięcy. Warto też podkreślić, że montaż nie wymaga żadnych prac na mokro. Zatem dom możemy budować na uprzednio przygotowanym fundamencie o każdej porze roku. Dużym atutem tego rozwiązania jest też atrakcyjna cena. Jednorodzinne domy z prefabrykatów mogą być o kilka do kilkunastu procent tańsze niż budynki wykonane w tradycyjnej technologii murowanej. Sprawdzone firmy, które wykonują profesjonalnie domy prefabrykowane można znaleźć wypełniając ten formularz na zlecenia budowlane.

Wydatek 3 – system budowy

Szacuje się, że ponad połowa murowanych domów jednorodzinnych powstaje systemem gospodarczym. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem rezygnacja z systemu zleconego może przynieść inwestorowi odczuwalne oszczędności. Samodzielna koordynacja prac i zatrudnianie mniejszych podwykonawców z pewnością nie będzie łatwa, a budowa może przeciągnąć się w czasie. Jednak inwestor zyskuje w ten sposób możliwość wynegocjowania najatrakcyjniejszych stawek. Technologia murowana nadal cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, co przekłada się na dużą liczbę wykonawców. Ich stawki są dość zróżnicowane, dlatego nie trudno będzie wybrać sprawdzoną, a jednocześnie niedrogą ekipę.

Budowa systemem gospodarczym może też przynieść oszczędności na cenie materiałów budowlanych. Inwestor powinien zapoznać się ze stawkami kilku składów budowlanych i wybrać najkorzystniejsze ekonomicznie opcje. Przy większych zakupach możemy też wynegocjować dodatkowe rabaty. Pamiętajmy, że podczas budowy domu nawet kilkuprocentowy rabat na materiały będzie dla inwestora odczuwalną oszczędnością pieniędzy.

Wydatek 4 – kształt budynku

Dom tani w budowie musi posiadać prostą, kompaktową bryłę. Dzięki temu zaoszczędzimy na materiałach budowlanych i usprawnimy prace. Domy o skomplikowanej kubaturze generują dodatkowe koszty inwestycyjne. Dlatego szukając oszczędności zdecydujmy się na budynek wpisujący się w kwadrat i prostokąt. Jeśli nie zależy nam na większej przestrzeni użytkowej możemy wykonać dom parterowy z jedno bądź dwuspadowym dachem. Będzie to opcja najtańsza. Jeśli dom będzie użytkowany przez większą liczbę domowników rozważmy wykonanie poddasza użytkowego. Wykonajmy dokładną kalkulacje wydatków i sprawdźmy, które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze. Zwróćmy też uwagę na kształt dachu. Unikajmy dodatkowych lukarn, które podniosłyby koszty całego przedsięwzięcia.

Podczas wyboru domu zapoznajmy się z ofertami kilku architektów. Obejrzymy najciekawsze projekty, a także zapoznajmy się z ich wyceną. Pamiętajmy jednak, że kosztorysy dołączone do projektu nie muszą być miarodajne. Warto wykonać je samodzielnie i zapoznać się z rzeczywistą wysokością wydatków.

Kilka słów o finansowaniu budowy

Podstawą oszczędności związanych z budową domu jest dobre rozplanowanie wszystkich działań. Dlatego w pierwszej kolejności warto określić swoje potrzeby i porównać z posiadanym budżetem. Jeśli nie dysponujemy pełnym wkładem własnym, możemy posiłkować się kredytem hipotecznym. Wybór najkorzystniejszego kredytu nie będzie sprawą prostą. Dlatego warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert bankowych. Jeśli dysponujemy większym wkładem własnym, łatwiej nam będzie wynegocjować korzystniejsze warunki kredytowe. Dlatego pomyślmy o tym jeszcze przed zakupem działki budowlanej.

Pamiętajmy też, że każda budowa może przeciągnąć się w czasie i wygenerować dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Dlatego zaleca się lekkie przeszacowanie kosztorysu inwestycyjnego i stworzenie mało optymistycznego harmonogramu prac. Przyspieszenie prac nie będzie dla nas tak kłopotliwe, jak niedotrzymanie terminów ustalonych w harmonogramie. Wszystkie opóźnienia mogą się wiązać z utrudnieniami ze strony naszego kredytodawcy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny