Oszczędzaj na prądzie i chroń środowisko – korzyści z instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu
Nie da się ukryć, że instalacje fotowoltaiczne są jednym z najpopularniejszych sposobów na przydomową produkcję energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne pojawiają się w coraz większej liczbie domostw. Dzięki nim można poczynić niemałe oszczędności na rachunkach za prąd i odciążyć środowisko naturalne.
Co to jest fotowoltaika?
Na pewno słyszałeś już niejednokrotnie o fotowoltaice, ale czy wiesz, czym jest? Mówiąc najprościej, fotowoltaika jest procesem pozwalającym pozyskać energię elektryczną ze słońca. Do tego celu niezbędna jest instalacja fotowoltaiczna (sprawdź na: https://www.woltair.pl/fotowoltaika), czyli system urządzeń, dzięki któremu energia promieniowania słonecznego jest zamieniana w prąd dostosowany do użytku domowego. Instalacja PV składa się z kilku podstawowych elementów. Jej kluczową częścią są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachu lub obok nieruchomości (w miejscu, gdzie najdłużej świeci słońce). Oprócz nich niezbędny jest inwerter, zwany również falownikiem. Urządzenie to odpowiada za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który płynie w gniazdkach elektrycznych w naszych domach. Ostatni element to magazyn energii, który gromadzi energię do późniejszego wykorzystania.
Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?
Rachunki za energię elektryczną stają się coraz wyższe, a fotowoltaika jest szansą na ich skuteczne obniżenie. Nic więc dziwnego, że na montaż instalacji PV decydują się przede wszystkim posiadacze dużych gospodarstw domowych, które zużywają mnóstwo prądu.
Podwyżki cen energii elektrycznej nie są aż tak odczuwane przez posiadaczy instalacji PV. Rocznie, w zależności od wielkości instalacji i jej mocy, można dzięki niej zaoszczędzić ok. 80% kosztów energii, czyli nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast od wiosny do jesieni można być całkowicie niezależnym od sieci dystrybucyjnej.
Warto jeszcze dodać, że obecnie zakup instalacji fotowoltaicznej jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Zainteresowani mogą skorzystać z dofinansowania rządowego lub specjalnego kredytu na fotowoltaikę.
Czy fotowoltaika jest ekologiczna?
Fotowoltaika czerpie z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Dzięki temu ten sposób produkcji energii elektrycznej jest całkowicie bezemisyjny. Panele fotowoltaiczne, ani falownik nie wytwarzają dwutlenku węgla, ani żadnych dźwięków czy innych odpadów. W efekcie są nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i przyrody.
Panele fotowoltaiczne mogą pracować bez przerwy przez 20–25 lat. W tym czasie nie powiększają śladu węglowego. Korzystają wyłącznie ze słońca, nie marnując przy tym innych zasobów, np. wody. Ekologiczny charakter instalacji fotowoltaicznej wynika również z faktu, że dzięki niej można ograniczyć zużycie energii konwencjonalnej, której to produkcja prowadzi do zanieczyszczenia środowiska oraz postępujących zmian klimatycznych.
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd i zadbać o środowisko naturalne? Zdecyduj się na instalację fotowoltaiczną, a na pewno nie pożałujesz – wręcz przeciwnie – co roku zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy.