O wydajności i oszczędności kotłów na pellet (np. Defro) świadczą liczne certyfikaty i przede wszystkim duża popularność wśród inwestorów budujących nowe budynki, jak i dokonujących termomodernizacji. Kotły na pellet łączą w sobie wszystkie cechy nowoczesnych systemów grzewczych. Mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami jak i ogrzewaniem podłogowym. Poniżej przedstawiamy charakterystykę systemów opartych o kotły na pellet, które zadbają o Twój portfel.

Certyfikaty potwierdzające oszczędność kotłów na pellet

Najważniejszym certyfikatem, który jest potwierdzeniem wysokiej wydajności i oszczędności kotłów na pellet, jest Ecodesign. Jest to dyrektywa Unii Europejskiej, która ma przeciwdziałać powstawaniu smogu i zanieczyszczaniu środowiska. Jest to bardziej restrykcyjny przepis niż w przypadku wymaganej 5 klasy kotłów (sprawdź kotły Defro spełniające oba przepisy). Pierwszym założeniem dyrektywy są normy emisyjne, które kształtują się następująco:

Dla emisji cząstek stałych:

  •         kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3
  •         kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3

Dla emisji tlenku węgla:

  •         kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3
  •         kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3

Dla emisji OGC:

  •         kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3
  •         kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3

Dla emisji tlenków azotu:

  •         kotły na biomasę (np. pellet): < 200 mg/m3
  •         kotły na ekogroszek: < 350 mg/m3

Pod względem ekonomiczności, ważniejsze jest jednak drugie założenie zawarte w dyrektywie Ecodesign. Mowa tu o sezonowej efektywności energetycznej. Jest to kryterium, które polega na obliczeniu sprawności kotła, wraz z uwzględnieniem zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto, sezonową efektywność energetyczną wyznacza się zarówno dla pracy kotła z mocą maksymalną jak i mocą pomniejszoną. Dla kotłów na pellet, o mocy niższej niż 20 kW, minimalna sezonowa efektywność energetyczna wynosi 75%. Dzięki temu, paliwo jest spalane efektywnie, co skutkuje generowaniem oszczędności.

Koszt ogrzewania pelletem w porównaniu do innych źródeł ciepła

To jak oszczędnym źródłem ciepła będzie piec CO na pellet, w dużej mierze zależy od termoizolacji budynku. Można jednak przyjąć, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na pellet wynosi około 0,26 zł. Jest to niższa wartość niż np. w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych bądź ogrzewania elektrycznego. Niższym kosztem mogą się pochwalić pompy ciepła, jednak uwzględniają kilkukrotnie wyższe koszty inwestycyjne, piec na pellet jest dużo bardziej rentowną inwestycją. Tańszy w eksploatacji jest także kocioł na ekogroszek. Tutaj jednak należy uwzględnić aspekty ekologiczne. Biomasa emituje mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

Kotły na pellet 5 klasy zdobyły bardzo dużą popularność w naszym kraju. Nie jest to przypadkiem, o czym świadczą powyższe argumenty. Technologia grzewcza oparta na biomasie rozwija się bardzo szybko. Dzięki podajnikom i automatycznemu sterowaniu, kotły na pellet są nie tylko ekonomiczne, ale również komfortowe podczas użytkowania.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny