Okna dachowe - górne otwieranie

Górne otwieranie

Taki sposób otwierania jest polecany wtedy, gdy dolna krawędź okna znajduje się na wysokości od 80 do 130 cm. Komfort obsługi daje ergonomiczny podłużny uchwyt – bez problemu otworzymy czy zamkniemy duże okno jedną ręką. Co istotne, z uchwytem jest zintegrowana mikrowentylacja, którą jednym ruchem otwieramy lub zamykamy. Dzięki temu nawet przy całkowicie zamkniętych oknach pomieszczenia mogą być wietrzone. Takie rozwiązanie VELUX oferuje we wszystkich swoich oknach dachowych. Górne otwieranie ma dwie ważne zalety – po pierwsze siedząc lub stojąc przed takim oknem mamy szeroki widok na zewnątrz, a po drugie bez problemu ustawimy pod nim meble i wciąż będziemy mieli dobry dostęp do uchwytu otwierającego.
Górne otwieranie sprawdza się szczególnie w pokojach dziecięcych, uniemożliwiając maluchom samodzielnie otwarcie okna.

Przykładami okien z otwieraniem górnym są nowoczesne, energooszczędne okna dachowe VELUX – drewniane GZL i GLL, drewniano-poliuretanowe GLU.

Dolne otwieranie

Wybieramy je wtedy, gdy dolna krawędź okna jest na wysokości od 130 do 150 cm. Przy takim oknie mamy na ogół widok na niebo. Nie jest wskazane ustawianie pod nim mebli, bowiem będą utrudniać dostęp do uchwytu otwierającego.
Okno obsługuje się za pomocą eleganckiej ocynkowanej klamki zamontowanej po środku dolnego profilu. Nowoczesne okna VELUX posiadają dwustopniowy system wentylacji, który doprowadza świeże powietrze nawet, gdy okno jest zamknięte. Takie rozwiązanie mają m.in. okna dachowe VELUX - drewniane GZL i GLL oraz drewniano-poliuretanowe GLU S10001. Do okien drewniano-poliuretanowych z górnym systemem otwierania można domontować klamkę dolną.

Dolne otwieranie

Okna klapowo-obrotowe

To okna z podwójnym systemem otwierania – mają klamkę zamontowaną na dole i jednocześnie uchwyt u góry. Okna klapowo-obrotowe sprawdzają się pomieszczeniach, w których zależy nam na możliwości otworzenia okna całkowicie do góry. Można bowiem całe skrzydło unieść na górnych zawiasach, uchylając je do kąta 45° lub zatrzymać w dowolnej pozycji. Druga możliwość to klasyczne otwieranie obrotowe, na środkowych zawiasach, za pomocą uchwytu górnego. Taki system mają m.in. okna VELUX GPL oraz GPU.

http://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe/okna-dachowe-klapowo-obrotowe-premium

Wygoda otwierania

Niezależnie od tego, jaki system otwierania okien mamy na poddaszu, możemy ułatwić sobie obsługę okien wyposażając je w system VELUX INTEGRA, pozwalający na zdalne otwieranie, zamykanie, regulację wentylacji , wietrzenia itp. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko komfort, ale także oszczędność energii i poczucie bezpieczeństwa.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny