Palisada betonowa w ogrodzie stanowiąca obrzeża betonowe dla ścieżki wykonanej z kostki brukowej

Po co są palisady ogrodowe?

Zastosowanie palisad

Palisady i obrzeża betonowe znajdują wszechstronne możliwości zastosowania. Otoczona nimi kostka brukowa lub płyty chodnikowe stają się bardziej stabilne i odporne na przemieszczenia. Odpowiednio rozmieszczone słupki palisadowe będą zatem rodzajem wzmocnienia nawierzchni.

Warto także dodać, że palisada betonowa znajduje zastosowane na nasypach i w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu terenu. Paliki betonowe zabezpieczają przed osuwaniem się ziemi, a jednocześnie chronią nawierzchnię z kostki. W ofertach sprzedaży znajdziemy słupki palisadowe o różnej wysokości oraz szerokości. Ich dokładne wymiary powinny zostać dopasowane do indywidualnych wymagań gruntowych.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także obrzeża betonowe i krawężniki. Są to materiały budowlane przeznaczone do obramowania parkingów, ścieżek czy alejek, ulokowanych na równym gruncie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także artykuł na temat palisad ogrodowych.

Popularne palisady ogrodowe – przegląd rodzajów

Dostępne w ofertach sprzedaży palisady ogrodowe mogą posiadać różnorodne wymiary i walory wizualne. Jednak najważniejszym kryterium ich podziału jest materiał, z którego zostały wykonane. Największą popularnością cieszą się.

Palisada betonowa – cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na wszechstronne możliwości zastosowania. Dużym atutem owej grupy produktów jest także atrakcyjna cena zakupu. Palisada betonowa występuje w różnych kolorach i posiada zróżnicowane wymiary. Dzięki wytrzymałości betonu zapewnia dużą żywotność oraz wydajne zabezpieczanie przed osuwaniem gruntu.

Palisada brukowa – to kolejny popularny produkt, który dobrze sprawdzi się na alejkach i podjazdach. Palisada brukowa jest rodzajem produktów z betonu, jednak jej walory wizualne są znacznie wyższe. Palisada brukowa przypomina kamień i może być dobrze dopasowana do nawierzchni z betonu jak i naturalnych kamieni.

Słupki palisadowe z kamienia – nie są tak popularne, jak palisada betonowa, jednak zyskują wielu zwolenników. Ich mankamentem może okazać się wyższy cennik zakupu. Palisady ogrodowe z kamienia wyglądają bardzo efektownie. Są odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych i wykazują dużą odporność na intensywną eksploatację.

Obrzeża z tworzyw sztucznych – są łatwe w montażu i posiadają zróżnicowane wymiary. Ich atutem jest także atrakcyjna cena zakupu. Palisada z tworzyw sztucznych nie nadaje się do oddzielania nawierzchni z betonu, nie sprawdzi się także do zabezpieczania takich produktów jak kostka brukowa. Jednak w ofercie sprzedaży znajdziemy eleganckie palisady okrągłe lub kwadratowe, które efektownie oddzielą strefy roślinności ogrodowej.

Palisada betonowa w ogrodzie w towarzystwie ścieżki lub chodnika z kostki brukowej, dla której oznacza obrzeża betonowe

Wybieramy palisady

Jaki kształt i wymiary przybierają słupki palisadowe?

Palisada betonowa i kamienna mogą przybierać wiele ciekawych kształtów, które decydują o ostatecznym efekcie dekoracyjnym. Popularnym rozwiązaniem okazują się palisady okrągłe. Są to produkty o różnorodnych wymiarach, które możemy dopasować do wymagań nawierzchni oraz wysokości nasypu. Palisady okrągłe przeważnie posiadają średnice 10 cm. Ich wysokość waha się w przedziale 30-90 cm. Tego rodzaju paliki betonowe dobrze sprawdzą się do zabezpieczenia pieszych szlaków komunikacyjnych. Otoczona za ich pomocą kostka brukowa czy płyty betonowe nabierają ciekawych walorów dekoracyjnych.

Promocje na kostkę brukową

Drugie popularne rozwiązanie to obrzeża betonowe o regularnych kształtach (zazwyczaj prostokątne). Tego rodzaju palisada betonowa może posiadać większe wymiary i służyć do zabezpieczania wyższych skarp. Dobrym przykładem będzie kwadratowa palisada o rozmiarach 12 x 12 i wysokości 35 cm. Są to eleganckie paliki betonowe o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Kwadratowa palisada może też posiadać większą wysokość, co sprawdzi się w stabilizacji nieco wyżej położonych nawierzchni.

Kolejne rozwiązanie to obrzeża betonowe o nieregularnych kształtach. Tego rodzaju palisada brukowa może imitować naturalny kamień. Świetnie skomponuje się z takimi produktami jak kostka brukowa czy nawierzchnie z kamieni naturalnych lub ozdobnego betonu. Cennik ich zakupu zależy od wymiarów, kształtu oraz walorów wizualnych.

Paliki betonowe i cennik ich zakupu

Wybierając palisady i obrzeża często sugerujemy się aspektem ekonomicznym. Dlatego poniżej przybliżymy ceny kilku przykładowych produktów.

Kwadratowa palisada betonowa 12 x 12 x 40 cm – cena zakupu zależy od zabarwienia produktu. Szara, kwadratowa palisada betonowa może kosztować ok. 5-10 zł/szt. Cena modeli barwionych często osiąga kwotę 12-15 zł/szt.

Palisady okrągłe o średnicy 10 cm i wysokości 30 cm – cena tańszych palisad rozpoczyna się już od kwoty 3 zł/szt. Cennik droższych, barwionych produktów z dobrej jakości betonu osiąga kwoty 7-9 zł/szt.

Słupki palisadowe o średnicy 10 cm i wysokości 60 cm – wysokie paliki betonowe posłużą do zabezpieczania skarp i chodników na wzniesieniach. Cena zakupu 60 cm palisady wynosi 20-35 zł/szt. W ofertach sprzedaży znajdziemy także produkty o większej wysokości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny