Po co są palisady ogrodowe?

Zastosowanie palisad

Palisady i obrzeża betonowe znajdują wszechstronne możliwości zastosowania. Otoczona nimi kostka brukowa lub płyty chodnikowe stają się bardziej stabilne i odporne na przemieszczenia. Odpowiednio rozmieszczone słupki palisadowe będą zatem rodzajem wzmocnienia nawierzchni.

Warto także dodać, że palisada betonowa znajduje zastosowane na nasypach i w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu terenu. Paliki betonowe zabezpieczają przed osuwaniem się ziemi, a jednocześnie chronią nawierzchnię z kostki. W ofertach sprzedaży znajdziemy słupki palisadowe o różnej wysokości oraz szerokości. Ich dokładne wymiary powinny zostać dopasowane do indywidualnych wymagań gruntowych.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także obrzeża betonowe i krawężniki. Są to materiały budowlane przeznaczone do obramowania parkingów, ścieżek czy alejek, ulokowanych na równym gruncie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także artykuł na temat palisad ogrodowych.

Popularne palisady ogrodowe – przegląd rodzajów

Dostępne w ofertach sprzedaży palisady ogrodowe mogą posiadać różnorodne wymiary i walory wizualne. Jednak najważniejszym kryterium ich podziału jest materiał, z którego zostały wykonane. Największą popularnością cieszą się.

Palisada betonowa – cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na wszechstronne możliwości zastosowania. Dużym atutem owej grupy produktów jest także atrakcyjna cena zakupu. Palisada betonowa występuje w różnych kolorach i posiada zróżnicowane wymiary. Dzięki wytrzymałości betonu zapewnia dużą żywotność oraz wydajne zabezpieczanie przed osuwaniem gruntu.

Palisada brukowa – to kolejny popularny produkt, który dobrze sprawdzi się na alejkach i podjazdach. Palisada brukowa jest rodzajem produktów z betonu, jednak jej walory wizualne są znacznie wyższe. Palisada brukowa przypomina kamień i może być dobrze dopasowana do nawierzchni z betonu jak i naturalnych kamieni.

Słupki palisadowe z kamienia – nie są tak popularne, jak palisada betonowa, jednak zyskują wielu zwolenników. Ich mankamentem może okazać się wyższy cennik zakupu. Palisady ogrodowe z kamienia wyglądają bardzo efektownie. Są odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych i wykazują dużą odporność na intensywną eksploatację.

Obrzeża z tworzyw sztucznych – są łatwe w montażu i posiadają zróżnicowane wymiary. Ich atutem jest także atrakcyjna cena zakupu. Palisada z tworzyw sztucznych nie nadaje się do oddzielania nawierzchni z betonu, nie sprawdzi się także do zabezpieczania takich produktów jak kostka brukowa. Jednak w ofercie sprzedaży znajdziemy eleganckie palisady okrągłe lub kwadratowe, które efektownie oddzielą strefy roślinności ogrodowej.

Palisada betonowa w ogrodzie - rodzaje, cena oraz porady dotyczące wykonania i przygotowania palisady
Palisada betonowa w ogrodzie w towarzystwie ścieżki lub chodnika z kostki brukowej, dla której oznacza obrzeża betonowe

Wybieramy palisady

Jaki kształt i wymiary przybierają słupki palisadowe?

Palisada betonowa i kamienna mogą przybierać wiele ciekawych kształtów, które decydują o ostatecznym efekcie dekoracyjnym. Popularnym rozwiązaniem okazują się palisady okrągłe. Są to produkty o różnorodnych wymiarach, które możemy dopasować do wymagań nawierzchni oraz wysokości nasypu. Palisady okrągłe przeważnie posiadają średnice 10 cm. Ich wysokość waha się w przedziale 30-90 cm. Tego rodzaju paliki betonowe dobrze sprawdzą się do zabezpieczenia pieszych szlaków komunikacyjnych. Otoczona za ich pomocą kostka brukowa czy płyty betonowe nabierają ciekawych walorów dekoracyjnych.

Polecana kostka brukowa - zobacz najlepsze promocje!

Drugie popularne rozwiązanie to obrzeża betonowe o regularnych kształtach (zazwyczaj prostokątne). Tego rodzaju palisada betonowa może posiadać większe wymiary i służyć do zabezpieczania wyższych skarp. Dobrym przykładem będzie kwadratowa palisada o rozmiarach 12 x 12 i wysokości 35 cm. Są to eleganckie paliki betonowe o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Kwadratowa palisada może też posiadać większą wysokość, co sprawdzi się w stabilizacji nieco wyżej położonych nawierzchni.

Kolejne rozwiązanie to obrzeża betonowe o nieregularnych kształtach. Tego rodzaju palisada brukowa może imitować naturalny kamień. Świetnie skomponuje się z takimi produktami jak kostka brukowa czy nawierzchnie z kamieni naturalnych lub ozdobnego betonu. Cennik ich zakupu zależy od wymiarów, kształtu oraz walorów wizualnych.Paliki betonowe i cennik ich zakupu

Wybierając palisady i obrzeża często sugerujemy się aspektem ekonomicznym. Dlatego poniżej przybliżymy ceny kilku przykładowych produktów.

Kwadratowa palisada betonowa 12 x 12 x 40 cm – cena zakupu zależy od zabarwienia produktu. Szara, kwadratowa palisada betonowa może kosztować ok. 5-10 zł/szt. Cena modeli barwionych często osiąga kwotę 12-15 zł/szt.

Palisady okrągłe o średnicy 10 cm i wysokości 30 cm – cena tańszych palisad rozpoczyna się już od kwoty 3 zł/szt. Cennik droższych, barwionych produktów z dobrej jakości betonu osiąga kwoty 7-9 zł/szt.

Słupki palisadowe o średnicy 10 cm i wysokości 60 cm – wysokie paliki betonowe posłużą do zabezpieczania skarp i chodników na wzniesieniach. Cena zakupu 60 cm palisady wynosi 20-35 zł/szt. W ofertach sprzedaży znajdziemy także produkty o większej wysokości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny