Drewniana okładzina ścienna uszlachetnia mieszkanie

Nowoczesne panele drewniane na ścianę

Pojęcie „drewniane panele ścienne” może się jeszcze niektórym kojarzyć z modnymi w latach 70. i 80. mieszkaniami, w których panowała boazeria z modrzewia albo ciemnego dębu, dająca nieco przytłaczające wrażenie. Na szczęście jest to już przeszłość, a chcąc zadbać o stylowe akcenty w domu i uzyskać ciekawy efekt wizualny, można wykorzystać właśnie drewniane panele sufitowe i ścienne. Panel dekoracyjny albo z okleiną ze szlachetnych gatunków wnosi do mieszkania urok i ciepło naturalnego drewna oraz nowoczesne wzornictwo.

Ale boazeria i płyty drewniane na ścianę są popularne nie tylko z powodu dekoracyjnego wpływu na ściany i sufit, ale też praktycznych funkcji. Mogą na przykład integrować elementy oświetleniowe w mieszkaniu albo urządzenia techniczne, jak telewizory z płaskim ekranem. Panele są dostępne w wielu interesujących wariantach, pasujących do każdego stylu i obiektu.

Panele drewniane na ścianę nigdy nie wychodzą z mody. Inne materiały, również imitujące drewno, zużywają się i muszą być wymienione. Drewno starzeje się z godnością, bez utraty swojego uroku. Rodzaj drewna, szerokość profili i sposób montażu decydują o tym, czy mieszkanie wygląda rustykalnie czy elegancko, ponadczasowo czy nowocześnie, bogato czy skromnie. Panele ułożone na wewnętrzne ściany mieszkania zmieniają tylko wygląd, nie wpływając na ich statykę. Drewno jest naturalnym produktem, a każde drzewo rośnie inaczej. Dlatego każda okładzina ścienna jest inna i niepowtarzalna. Jeśli komuś chodzi tylko o wygląd, może wybrać tańsze materiały imitujące drewno.

Panele ścienne drewniane - zalety i wady drewnianej okładziny ściennej

Zastosowanie drewna jako materiału do wykończania ścian i ewentualnie sufitów daleko wykracza poza tradycyjną boazerię. Nie tylko wąskie deski i listwy ścienne są montowane na wewnętrzne ściany domu, ale również panele z krajowych i egzotycznych gatunków drewna. Do licznych zalet drewna w mieszkaniu można zaliczyć:

 • Duże możliwości aranżacji wnętrza – drewno nadaje pomieszczeniu ciepła i przytulności, nadaje się na obudowę ścian, sufitu, a także wanny w łazience.
 • Płyty drewniane, listwy ścienne i panele mają niepowtarzalną kolorystykę i fakturę naturalnego materiału, zwiększającą estetykę wnętrza.
 • Panel drewniane można lakierować, malować albo bielić, uzyskując odpowiedni efekt zamierzonego stylu.
 • Ponieważ każdy gatunek drewna posiada własną barwę i rysunek, można łączyć ze sobą różne gatunki uzyskując efektowne zdobienia.

Słabsze strony drewna jako materiału na okładzinę ścienną:

 • Do różnych pomieszczeń w domu trzeba wybrać odpowiednie gatunki drewna. Tam, gdzie wilgotność powietrza jest znaczna – w kuchni albo w łazience - zastosowanie mają gatunki egzotyczne, odporne na wilgoć.
 • Naturalny proces starzenia powoduje ciemnienie drewna. Aby go spowolnić, potrzebna jest odpowiednia konserwacja. Przywrócenie dawnej barwy jest możliwe po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy drewna i ponownym nałożeniu powłoki ochronnej lakieru lub impregnatu.
 • Każde drewno jest łatwopalne, dlatego wymaga odpowiednich zabezpieczeń w miejscach narażonych na wysokie temperatury, na przykład koło kominka.
 • Nadmiar drewna w mieszkaniu może dać skutek przeciwny do zamierzonego, czyli przytłoczenie i pomniejszenie przestrzeni. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem układania paneli ściennych.

Panele drewniane na ścianę i ich konserwacja

Zabiegi konserwacyjne drewnianej okładziny ściennej

Chemiczne środki zabezpieczające drewno są w pomieszczeniach mieszkalnych niedopuszczalne. Panele oraz listwy ścienne nie wymagają w mieszkaniu żadnej chemicznej ochrony przed grzybami i owadami – wystarczy, że zewnętrzna powierzchnia będzie pomalowana nietoksyczną substancją. Jeśli okładzina ścienna będzie miała kontakt z wodą, należy zwrócić uwagę na jej właściwą konstrukcję: woda powinna dobrze spływać, a powierzchnia szybko wysychać. Dzięki wodoodpornej powłoce należy drewno utrzymywać w możliwie najbardziej suchym stanie.

Panale drewniane na ścianę w pokoju, a także ich zastosowanie, porady zakupowe i cena
Jakie zastosowanie mają panale drewniane na ścianę, czyli porady aranżacyjne i cena

Olej i wosk można kupić w każdym sklepie budowlanym. Kiedy panele drewniane zostaną potraktowane olejem, ten wnika, jak lazura, głęboko w strukturę drewna i tworzy wodoodporną impregnację. Wosk natomiast pozostaje tylko na wierzchniej warstwie paneli i tworzy cienki film ochronny. Podobnie jak lakier, jest odporny na zabrudzenia i wodę.

Lazury są cienkimi, przezroczystymi powłokami o niskiej lepkości. Mogą być bezbarwne albo z domieszką dowolnego pigmentu. Lazura wnika w drewno i tworzy rodzaj impregnatu. Wybiera się to rozwiązanie, jeśli kolor drewna nie pasuje do urządzenia wnętrza. Lakier natomiast tworzy na powierzchni drewna zamknięty film. Mogą być lakiery bezbarwne i przezroczyste albo z pigmentem, nadające powierzchni kolor. Lakier zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń i wody w drewno, jednocześnie blokuje jednak oddawanie wilgoci.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Przykładowy cennik paneli drewnianych na ścianę

 • Panel dekoracyjny Stegu Pure 760 x 380 x 33 mm – cena 143 zł za m2
 • Panel dekoracyjny drewniany Stegu Cube – cena 187 zł za m2
 • Panel dekoracyjny Stegu Axen 01 – cena 200 zł za m2
 • Boazeria sosnowa – cena 33 zł za m2

Drewniane panele ścienne 3D

Okładzina ścienna dekoracyjna jest wykonana często w technice trójwymiarowej. Może być wykonana z litego drewna pociętego według wzoru i ułożonego w mozaikę. Panele ścienne 3D stanowią efektowną i niestandardową ozdobę mieszkania, a na dodatek łatwą w montażu.

Ozdobne płyty drewniane na ścianę są najczęściej wykonane z małych, kwadratowych albo prostokątnych deseczek, albo też ciętych w plasterki pni. Czasem bywają też materiały imitujące drewno. Panel dekoracyjny może być pokryty glazurą, pomalowany lub lakierowany z zachowaniem naturalnej kolorystyki materiału.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny