Panele elektryczne

Energia ze słońca - doskonałe odnawialne źródło energii

Wspomniane we wstępie panele fotowoltaiczne należą do znacznie szerszej sfery nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii, zwanych w skrócie OZE. Są to rozwiązania opierające się nie o tradycyjne sposoby (w dużej mierze paliwa kopalne), a o mądre koncepcje bezinwazyjnego wykorzystywania siły wiatru, nurtu wody i światła pochodzącego z naszej najbliższej gwiazdy, czyli Słońca. W porównaniu ze znanymi wszystkim metodami, działanie OZE jest bardzo bezpieczne dla środowiska, a z ergonomicznego punktu widzenia również dla naszych portfeli. Albowiem poza początkową inwestycją, później już otrzymujemy prąd całkowicie za darmo, albo prawie za darmo (koszty konserwacji urządzeń).

Wśród wyżej wymienionych nowoczesnych sposobów najbardziej realnym i łatwym do realizacji jest właśnie, wspomniana we wstępie, fotowoltaika. Dlaczego? Dlatego, że po pierwsze dysponujemy już taką technologią, która jest w stanie działać w sposób opłacalny. A po drugie Słońce świeci niemal wszędzie na Ziemi. Gorzej jest z wiatrem i ruchem wody. Nie każdy bowiem mieszka przy otwartych przestrzeniach lub rwącej rzece, czy strumyku. Za to każdy kto ma dom, prawdopodobnie posiada również dach. A właśnie najczęściej na dachu montuje się instalacje fotowoltaiczne.

Darmowy prąd ze słońca - jak to możliwe?

Ludzie od dawna śnili o energii pozyskiwanej ze Słońca. Niestety, przez setki lat, prócz suszenia prania, winogron na rodzynki, czy mięsa, nie umiano specjalnie skorzystać z potencjału naszej najbliższej gwiazdy. Liofilizacja żywności to nie było jednak to, o co chodziło gatunkowi ludzkiemu. Od dawna wiedziano, że ze Słońca płynie konkretna energia, ale próby wykorzystania jej bardzo długo były mało efektywne. 30-40 lat temu mówiono o tym głośniej, gdyż pojawiły się pierwsze prymitywne baterie słoneczne (np. w kalkulatorach, czy zegarkach) i pierwsze kolektory solarne. Niestety to nie było jeszcze to.

Na szczęście dziś dysponujemy już odpowiednią technologią i jesteśmy w stanie skorzystać z energii słonecznej w sposób bardzo efektywny. To wszystko dzięki fotowoltaice, czyli prostej konstrukcji, opartej o ogniwa fotowoltaiczne, które wyłapują światło ze słońca, przekazują je do inwertera (zwanego także falownikiem), a ten przerabia ją na prąd. Taki sam, jaki płynie w naszych regularnych gniazdkach. Jeśli chodzi o energię dla naszego domu, to wystarczy spokojnie mikroinstalacja (zobacz na stiloenergy.pl), czyli mała elektrownia o mocy do 50 kW. Ale... jakie są właściwie zalety tego rozwiązania?

Fotowoltaika - dlaczego warto?

Po pierwsze ekologia. Decydując się na OZE, w tym także na fotowoltaikę, wspieramy środowisko naturalne. Nie chodzi tu o symboliczną filantropię, polegającą na zasilaniu jakichś sztucznych organizacji, ale o realne działanie. Tu i teraz. Działanie, które naprawdę może pomóc naszej planecie, oczyścić powietrze i sprawić, że przyszłe pokolenia będą miały tu godny żywot. Każdego z nas dotyka problem smogu zimą. Wystarczy wyobrazić sobie, że wszystkie domy w okolicy posiadają fotowoltaikę. Wówczas powietrze byłoby czyste jak w Szwajcarii.

Po drugie ekonomia. Jeśli wszystko dobrze przeliczymy, szybko zorientujemy się, że jest to bardzo opłacalne. Mieć własny prąd, uniezależnić się od dostawców, nie interesować się ani rosnącymi cenami za kilowatogodzinę, ani potencjalnymi kryzysami energetycznymi. Posiadając swoją własną elektrownię, czynimy nasz dom bardziej niezależnym. Do tego jeszcze studnia głębinowa, przydomowa, ekologiczna oczyszczalnia ścieków i już możemy całkowicie zapomnieć o rachunkach za utrzymanie naszego domostwa. Czyż nie brzmi to wspaniale?

Po trzecie istnieją profesjonalne firmy, jak np. Stilo Energy, dzięki którym nie musimy martwić się ani o formalności, ani o całą kłopotliwą infrastrukturę. Po prostu zgłaszamy się, a oni załatwiają wszystko za nas kompleksowo. Od pomocy doradczej i prawnej, na całej strukturze i konserwacji systemu skończywszy. Choć oczywiście system możemy konserwować również sami. Nikt nam niczego nie każę. Wszystko zależy od umowy, jaka zostanie zawarta. Warto jednak wspomnieć o fakcie, że Stilo Energy daje 25 lat gwarancji na swoje panele. Jakby nie patrzeć, jest to opcja godna rozważenia.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny