Panele fotowoltaiczne – cena, opłacalność, opinie, najlepsi producenci

Panele fotowoltaiczne coraz częściej możemy zobaczyć na dachach polskich domów. Pozwalają one produkować prąd, tym samym obniżając rachunki za energię. Czy cena paneli fotowoltaicznych jest wysoka i czy montaż paneli fotowoltaicznych jest opłacalny? Przekonajmy się, jak działa fotowoltaika i czy chroni ona środowisko.

Jeśli szukasz firmy zajmującej się panelami fotowoltaicznymi, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane.

Panele fotowoltaiczne na dachu domu

Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne – energia z promieniowania słonecznego

Fotowoltaika

Fotowoltaika to niezwykły proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, ponieważ łączy ze sobą ekologię i ekonomię. Może ona zapewnić zwrot części lub nawet całość kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej, przy czym w żaden sposób nie działa szkodliwie na środowisko. W dobie rosnących rachunków za prąd warto zastanowić się nad wyborem tego typu odnawialnego źródła energii. Zwłaszcza że cena paneli fotowoltaicznych w przełożeniu na ich efektywność, jest bardzo korzystna.

Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem słońca to bardzo dobry pomysł. W przeciwieństwie do nieodnawialnych zasobów, które oferuje nam ziemia, światło słoneczne zawsze jest dostępne. Energia elektryczna pozyskiwana np. ze spalania węgla pochodzi z zasobów surowca, którego pokłady z każdym rokiem maleją. Przekłada się to również na cennik energii elektrycznej, który ciągle się zmienia i co roku pokazuje wyższe wartości. Panele fotowoltaiczne to korzystne rozwiązanie, ponieważ ich działanie nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nie wydają również żadnych dźwięków, a na montaż paneli fotowoltaicznych nie potrzebujemy wiele miejsca. Cena paneli fotowoltaicznych może początkowo wydawać się wysoka. Jednak biorąc pod uwagę bardzo długą ich żywotność, doskonałą wydajność i bezawaryjność, ich montaż jest bardzo opłacalny.

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem. Aby uzyskać większe napięcie i moc, ogniwa łączone są ze sobą szeregowo lub równolegle. Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.Foton, który jest najmniejszą jednostką światła, pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Zostaje on pochłonięty i wybija elektron ze swojej pozycji, tym samym zmuszając go do ruchu. Taki ruch elektronów to właśnie przepływ prądu elektrycznego.

Fotowoltaika przeżywa intensywny i dynamiczny rozwój, a z każdym rokiem na świecie przybywa instalacji fotowoltaicznych. Stała się doskonałym rozwiązaniem wzbogacania efektywności energetycznej, która skutecznie obniża koszty eksploatacji i ogranicza emisję szkodliwych substancji. Fotowoltaika gwarantuje zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii, a dzięki niej poprawa efektywności energetycznej staje się rozsądnym rozwiązaniem.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne, często nazywane panelami słonecznymi, służą do wytwarzania prądu stałego. Panele fotowoltaiczne zrobione są z krzemu, który przechwytując fotony, wprawia w ruch elektrony, co produkuje energię elektryczną. Są niezwykle uniwersalne, ponieważ dzięki nim uzyskiwana jest czysta energia, którą można spożytkować w dowolny sposób.

Warto zauważyć, że panele fotowoltaiczne muszą być połączone z inwerterem. Zmienia on prąd stały na prąd zmienny. Dzięki niemu wszystkie urządzenia w domu mogą sprawnie działać, a taka produkcja energii elektrycznej może służyć do bezpośredniego zasilania odbiorników prądu.

Tanie sposoby na OZE

Rynek odnawialnych źródeł energii jest bardzo zróżnicowany. Ceny podobnych urządzeń i ich instalacji różnią się nawet o kilkadziesiąt procent.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

Panele fotowoltaiczne mogą działać również jako dwa odrębne systemy fotowoltaiczne – podłączonych do sieci On-Grid i niepodłączonych do sieci Of-Grid. On-Grid dostarcza całą wytworzoną przez siebie energię do sieci energetycznej. Natomiast system Of-Grid działa niezależnie od sieci publicznej. Te systemy fotowoltaiczne gwarantują bezpieczeństwo dostaw energii dla użytkowników i odbiorców. Pozwalają też uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz.

Panele fotowoltaiczne – cena, opłacalność, opinie, najlepsi producenci 2

Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich montaż

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku istnieje obecnie kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych o zróżnicowanej mocy. Efektywność i jakość tych urządzeń przekłada się oczywiście na ich cennik.

Najczęściej używane rodzaje paneli fotowoltaicznych produkowane są na bazie krzemu. Wśród nich wyróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Do użytku w przydomowych instalacjach najczęściej używa się paneli, które posiadają moc 250-300Wp.

Panele monokrystaliczne to rodzaje paneli fotowoltaicznych, które wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu. Ich sprawność jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów modułów fotowoltaicznych i wynosi od 15% do 19%. Przekłada się to na mniejszą powierzchnię potrzebną do zainstalowania takiej samej mocy innego rodzaju paneli. Te rodzaje paneli fotowoltaicznych posiadają często czarny kolor i ogniwa w kształcie okrojonego koła. Dla standardowej powierzchni 1 m x1,7m, panel monokrystaliczny może osiągać moc 280W. Cena paneli fotowoltaicznych wykonanych z tych ogniw jest najwyższą, ze względu na wysoką jakość zastosowanego półprzewodnika. Tym samym wzrasta również końcowa cena instalacji fotowoltaicznej. Najwięksi producenci paneli polikrystalicznych to potentaci z Państwa Środka jak Yingli Solar.

Wybraliśmy najlepsze promocje w marketach budowlanych

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są jednym z najczęściej oferowanych produktów. Ich ogniwa wytwarzane są z wielu kryształów krzemu. Ich sprawność oscyluje w granicach 14-16%. Z tego względu cena paneli fotowoltaicznych z zastosowaniem tego ogniwa jest nieco niższa. Te rodzaje paneli fotowoltaicznych są dobrym wyborem dla osób, które mają większą powierzchnię dachu. Najbardziej znani producenci paneli polikrystalicznych to Yingli Solar i Trina Solar.

Innym, nieco rzadziej używanym rodzajem paneli fotowoltaicznych są panele, których ogniwa zbudowano z krzemu amorficznego. Ich sprawność jest bardzo niska i oscyluje na poziomie 6 do 10%. Cena paneli fotowoltaicznych z ogniwem amorficznym jest najniższa spośród innych rodzajów ogniw, dlatego cennik takiej instalacji wypada korzystniej niż poprzednich. Sprawdź także inne odnawialne źródła energii.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo wygodny. Przeważnie panele fotowoltaiczne montowane są na dachu domu. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby były montowane na ziemi lub na dachu oddalonego budynku gospodarczego. W tym wypadku wystarczy zastosować przewód o odpowiednim przekroju, aby moc, jaką będzie dostarczać instalacja fotowoltaiczna do budynku, ograniczała straty do minimum.

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien najpierw zostać poprzedzony dokładną analizą poziomu możliwości zacienienia, ponieważ ma to duże znaczenie, aby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo.

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przeprowadzony tak, aby panele fotowoltaiczne były skierowane na południe. Dzięki temu przechwytują największą dawkę promieni słonecznych. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest uwzględniona na etapie budowy domu, wtedy cena instalacji może zostać obniżona. Natomiast same panele fotowoltaiczne można wspaniale wkomponować w dach jako jego nieodłączny element.

Dach skierowany na południe jest optymalnym rozwiązaniem. Jednak brak takiej możliwości nie jest ograniczeniem, ponieważ istnieją inne rozwiązania. Montaż paneli fotowoltaicznych można przeprowadzić na ogrodzeniach, płaskich dachach lub bezpośrednio na ziemi dzięki specjalnym wysięgnikom, którego wymiary można dopasować do indywidualnych potrzeb. Jedynym warunkiem musi być takie ustawienie paneli, aby nie znajdowały się w zacienionym miejscu. Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane na wysokości minimum 2 metrów, aby były maksymalnie wyeksponowane na działanie światła słonecznego.

Odnawialne źródła energii – nie tylko panele fotowoltaiczne

Pompy ciepła

Odnawialne źródła energii to takie, które odnawiają się w krótkim czasie, a ich użytkowanie nie powoduje deficytu. Należą do nich promieniowanie słoneczne, siła wiatru, opady, pływy morskie czy energia z wnętrza ziemi.

Energię pochodzącą z wnętrza ziemi i powietrza wykorzystują pompy ciepła, których na rynku znajdziemy kilka rodzajów np. powietrze-woda czy ziemia-woda.

Pompy ciepła powietrze-woda czerpią energię z powietrza i przetwarzają ją na energię potrzebną do ogrzewania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń. Pompy ciepła pracujące w systemie ziemia - woda czerpią energię z gruntu i przetwarzają ją na energię potrzebną do ogrzewania.

Pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym, zyskują na znaczeniu i popularności, co wpływa również na ich cennik. Prognozy wskazują, że wzrost zainteresowania tym odnawialnym źródłem energii wzrasta. Dzięki temu spada również cena instalacji, która zależy między innymi od rodzaju wyboru pompy, a także kolektora poziomego lub pionowego. Najbardziej znani producenci produkujący pompy ciepła to Vaillant, Viessmann, Dansfoss, Buderus i Stiebel Eltron.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne przechwytują ciepło z promieniowania słonecznego i przekazują je czynnikowi roboczemu, którym może być woda lub roztwór glikolu, do instalacji c.w.u. Na rynku obecne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych – płaskie i próżniowe rurowe.

Tanie sposoby na OZE

Rynek odnawialnych źródeł energii jest bardzo zróżnicowany. Ceny podobnych urządzeń i ich instalacji różnią się nawet o kilkadziesiąt procent.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

Kolektory słoneczne płaskie cieszą się większą popularnością, gdyż cena instalacji jest dużo niższa niż w przypadku kolektorów rurowych. Cennik poszczególnych elementów instalacji również wypada korzystnie. Kolektory płaskie posiadają mniejsza efektywność energetyczną i szybciej tracą ciepło. W kolektorze płaskim znajduje się płyta promieniowania słonecznego, która może być wykonana z miedzi, stali bądź aluminium. Płyta połączona jest rurkami miedzianymi, przez które przepływa czynnik roboczy. Odbiera on ciepło od płyty i przekazuje je do instalacji c.w.u.

Kolektory słoneczne rurowe próżniowe wykorzystują promieniowanie bezpośrednie, jak i rozproszone. Dzięki temu działają również w pochmurne dni. Kolektor słoneczny może ogrzać około 80-90% ciepłej wody użytkowej. Żeby wodę ogrzać maksymalnie, wielkość instalacji musiałaby być ogromna, a koszty instalacji nie przełożyłby się na oszczędność. Także warto zauważyć, że kolektory słoneczne nie mogą być jedynym źródłem, z którego będziemy czerpać energię cieplną.

Cena instalacji kolektorów słonecznych zależy od ich sprawności i rodzaju absorbera. Ważne są także wymiary kolektora, ponieważ od ich powierzchni czynnej zależy ilość pochłoniętej energii. Wraz z montażem 2-3 sztuk dla kolektorów płaskich i całego zestawu wchodzącego w jego skład, cena instalacji może wahać się w granicach od 8 do nawet 15 tys zł. Najpopularniejsi producenci kolektorów słonecznych to Vaillant, Galmet i Hewalex.

Panele fotowoltaiczne – cena, opłacalność, opinie, najlepsi producenci 3

Cena instalacji fotowoltaicznej, opłacalność paneli i dofinansowanie

Cena instalacji fotowoltaicznej i opłacalność paneli

Cena paneli fotowoltaicznych, jak również cena instalacji fotowoltaicznej, która składa się z szeregu urządzeń, nie jest niska w naszym kraju. Opłacalność paneli zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość instalacji. Im jest ona mniejsza, tym tworzenie jej jest oczywiście mniej opłacalne. Cena instalacji fotowoltaicznej, która produkuje 1kW energii, waha się w granicach 6-8 tys. zł netto. Cena instalacji fotowoltaicznej będzie również zależała od zastosowanych komponentów i miejsca instalacji. Ważna jest jeszcze jedna kwestia, jaką podają producenci. Większość z nich deklaruje, że ogniwa powinny działać 25 lat. Natomiast gwarancję, jaką udzielają to okres często 10 lat. Po zakończeniu gwarancji, kiedy panele fotowoltaiczne ulegną zniszczeniu i trzeba będzie dokonać zakupu nowych lub naprawić zepsute, wtedy opłacalność paneli diametralnie spadnie.

Jednak mimo wszystko panele fotowoltaiczne powinny pracować nieprzerwanie do 25 lat, a inwestycja w nie powinna zwrócić się już po około 6-10 latach. Panele z reguły nie wymagają wymian podzespołów, z jakimi trzeba się liczyć w przypadku innych odnawialnych źródeł energii. Z tego względu przez ten czas stajemy się niezależni od dostawców energii, mogąc cieszyć się tanią lub całkiem darmową energią.

Warto też zauważyć, że fotowoltaika bardzo dobrze radzi sobie z produkcją prądu w pochmurne dni. W Polsce mamy relatywnie dużo słońca. W tym przypadku opłacalność paneli jest niepodważalna, ponieważ średni uzysk energetyczny wynosi 950 kWh rocznie z jednego kilowata mocy ogniw. To samo dotyczy okresu zimowego. Pamiętajmy, że do produkcji energii potrzebne jest światło, a nie ciepło. Poza tym fotowoltaika pozwala magazynować nadwyżkę energii w okresie letnim, którą można odbierać właśnie w okresie zimowym.

Cena instalacji fotowoltaicznej często odstrasza klientów. Jednak markowe urządzenia najczęściej cechują się długą gwarancją, a ich żywotność może wynosić nawet 30 lat. Poza tym uruchomienie instalacji i wydatek z nią związany od razu zaczyna się zwracać w postaci niższych rachunków za energię. Poza tym opłacalność paneli widoczna jest w jeszcze jednej kwestii. Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy przeprowadzić jeden przegląd w roku, a także wykonać ich mycie wodą również raz na rok.

Dofinansowanie do paneli

Cena paneli fotowoltaicznych jest dosyć wysoka, ale jeśli zdecydujemy się na ich montaż, możemy liczyć na dofinansowanie. Coraz więcej Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza autorskie programy, które wspierają ekologiczne przedsięwzięcia. Dzięki temu każdy może starać się nie tylko o dofinansowanie, ale wziąć udział w programie „Prosument”.

Program „Prosument” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera zakup paneli fotowoltaicznych. Promuje on wykorzystywanie źródeł energii, które obniżają emisję dwutlenku węgla i koszty produkcji energii elektrycznej. „Prosument” to zarówno konsument i producent, ponieważ posiadając panele fotowoltaiczne, sami pozyskujemy energię, którą następnie wykorzystujemy. Program ten zapewnia wsparcie dla osób, które nie mają dostatecznych środków na ten cel. W tym przypadku można zyskać dofinansowanie do 40%, jak również otrzymać pożyczkę z oprocentowaniem wysokości 1% bez wkładu własnego na resztę kwoty. Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki i związki samorządu terytorialnego. Dzięki temu końcowa cena instalacji fotowoltaicznej może być bardzo atrakcyjna.

Jest jeszcze jedna możliwość, aby cena instalacji fotowoltaicznej była dla nas satysfakcjonująca. Można zakupić panele oraz regulatory za granicą. Wtedy cena paneli fotowoltaicznych jest mniejsza, jednak u nas nie będą one objęte gwarancją.

Jeśli zastanawiamy się, czy fotowoltaika się opłaca, weźmy pod uwagę to, że panele fotowoltaiczne nie generują kosztów związanych z eksploatacją instalacji. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa. Fotowoltaika zwraca się po około 9-10 latach, a skorzystanie z dofinansowania sprawia, że cena instalacji fotowoltaicznej jest bardzo korzystna i skraca ten okres do ok. 6-7 lat.

Ocena: 4,5/5 (głosów 31)
, aktualizacja 18 lipca 2019
Komentarze (11)
 • 12 kwietnia 2019 01:04 - ~inzynier napisał(a) ocena: 1 głosowało: 9

  Gwarancja na panele 5 lat, czas zwrotu inwestycji minimum 25 lat, a czy sa wkalkulowane awarie (koszt dodatkowy)... sciema dla nietechnicznych. Panele sie nie oplacaja!!! Koniec i kropka. Jest na jednej uczelni polskiej napisana praca dyplomowa z ktorej taki wniosek jasno wyplywa. Nikt nie zagwarantuje bezawaryjnej pracy a tak jest uwzgledniania w kalkulacjach.

 • 25 kwietnia 2019 09:04 - ~Racjonalista napisał(a) ocena: -1 głosowało: 5

  Dopóki ceny nie spadną o połowę, to nikt z zdrowymi zmysłami nie kupi. Na chwilę obecną zakładają ludzie z tej branży, hurtownię w celu reklamowania i osoby chcące się pochwalić.

  Do tego mamy o połowę mniej słonecznych dni w roku, niż w Turcji, czy USA.

 • 06 czerwca 2019 03:06 - ~Marcin napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Ja się za dobrze na tym nie znałem i wolałem zdać się na firmę z okolic PV Projekt - opowiedzieli mi jak to działa, kiedy mniej więcej się zwróci i zdecydowałem się na instalację.

 • 09 czerwca 2019 04:06 - ~marek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  FOTON TECHNIK Zdecydowanie nie polecam tej Firmy, montaż rozpoczął się 29 marca trwał 10 dni, mimo iż mówili że góra dwa. Do dnia dzisiejszego nie przekazano mi działającej instalacji spełniającej założenia projektowe. Zainteresowanym podam więcej informacji

 • 10 czerwca 2019 02:06 - ~kondi62 napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Witam! Mam instalacje 18 paneli na wschodniej stronie . Przez dwa tyg.23 05-06.06 . 2019 wyprodukowałem 448 kW zużyłem 21 kW Jak tak dalej pójdzie to w zimie będę ogrzewał cały dom za darmo przy użyciu pieców kondensacyjnych.Pozdrawiam zwolenników i przeciwników
  fotowoltaiki.Konrad.

 • 11 czerwca 2019 08:06 - ~kondi62 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  U mnie montaż (18 paneli ) trwał 6 godz. Za to długo czekałem na wymianę licznika z ENEA.Sami zachęcają do zakładania ogniw a później robią "pod górkę".STILO-ENERGY jak i firma montująca nie mają żadnego wpływu na ENEĘ. Pozdrawiam !

 • 12 czerwca 2019 10:06 - ~Dominik napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  U nas mamy instalację od PV Projekt i myślę ze to była dobra decyzja bo panele działają jak trzeba

 • 25 czerwca 2019 05:06 - ~pam napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  gdzie są ceny paneli ! Nie mam czasu bawić się i szukać cen! Na pewno są z kosmosu, dlatgo są poukyrwane !

 • 27 czerwca 2019 02:06 - ~Aga napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  A ja polecam M.K Fotowoltaika, znają się na rzeczy fachowo doradzają, nie zdzieraja a komponenty działaja możliwie najwydajniej. 6kW na gruncie. Instalacje mam od stycznia. Prądu kW nagromadzone tyle że w zimie będzie można ogrzewać dom Prądem.
  Instalacja może i kosztuje ale to też jest Firmą. M. K Fotowoltaika ma konkurencyjne ceny.

 • 26 lipca 2019 11:07 - andrefm napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Do ~marek - czy można coś więcej się dowiedzieć odnośnie firmy foton technik, bo sam się przymierzam do skorzystania z ich usług...

 • 31 lipca 2019 09:07 - ~jur23 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  U mnie montaż paneli trwał krócej niż zapowiadano. Oze-Biomar spisało się niesamowicie. Mój kolega, który kiedyś był aktywny w branży ocenił, że instalacja jest zrobiona na najwyższym poziomie. Warto włożyć w to trochę pieniążków, ale grunt, żeby firma znała się na rzeczy

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Rusza rządowy program „Mój Prąd”. Sprawdzamy wysokość oraz warunki dopłaty do paneli fotowoltaicznych
Rusza rządowy program „Mój Prąd”. Sprawdzamy wysokość oraz warunki dopłaty do paneli fotowoltaicznych
Panele solarne – opinie, ceny, opłacalność, inwestycji, polecane instalacje
Panele solarne – opinie, ceny, opłacalność, inwestycji, polecane instalacje
Baterie słoneczne – rodzaje, ceny, opinie, sprawność, polecani producenci
Baterie słoneczne – rodzaje, ceny, opinie, sprawność, polecani producenci
Baterie fotowoltaiczne – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady
Baterie fotowoltaiczne – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady
Ceny ogniw fotowoltaicznych a zwrot z inwestycji – sprawdzamy
Ceny ogniw fotowoltaicznych a zwrot z inwestycji – sprawdzamy
Panele słoneczne - rodzaje, ceny, opinie, potencjalne zyski i zwrot
Panele słoneczne - rodzaje, ceny, opinie, potencjalne zyski i zwrot
Ogniwa słoneczne - rodzaje, sprawność, ceny, opinie, porady
Ogniwa słoneczne - rodzaje, sprawność, ceny, opinie, porady
Moduły fotowoltaiczne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe
Moduły fotowoltaiczne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe
Gobloo - najtańsza oferta fotowoltaiki dla firm
Gobloo - najtańsza oferta fotowoltaiki dla firm
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Dachówka fotowoltaiczna - opis, ceny, opinie, skuteczność instalacji
Dachówka fotowoltaiczna - opis, ceny, opinie, skuteczność instalacji
Instalacja solarna do ogrzewania wody - jak zastosować kolektory słoneczne
Instalacja solarna do ogrzewania wody - jak zastosować kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne - potęga naturalnej energii
Kolektory słoneczne - potęga naturalnej energii
Energia słoneczna w Polsce - wady, zalety, koszty wykorzystania paneli fotowoltaicznych
Energia słoneczna w Polsce - wady, zalety, koszty wykorzystania paneli fotowoltaicznych
Cennik paneli fotowoltaicznych 2019 i ich montażu - ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?
Cennik paneli fotowoltaicznych 2019 i ich montażu - ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?
Cennik odnawialnych źródeł energii 2019 - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii
Cennik odnawialnych źródeł energii 2019 - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii
Chiny liderem inwestycji w odnawialne źródła energii na świecie
Chiny liderem inwestycji w odnawialne źródła energii na świecie
Zasil swoje gospodarstwo domowe darmową energią słoneczną! Fotowoltaika – energia ze słońca
Zasil swoje gospodarstwo domowe darmową energią słoneczną! Fotowoltaika – energia ze słońca
Solary - czy opłaca się je instalować? Liczymy zwrot z inwestycji
Solary - czy opłaca się je instalować? Liczymy zwrot z inwestycji
Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej
Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej
Columbus Energy – abonamenty na słońce - instalacje fotowoltaiczne
Columbus Energy – abonamenty na słońce - instalacje fotowoltaiczne
Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość
Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość
Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - jak je uzyskać krok po kroku
Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - jak je uzyskać krok po kroku
Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym
Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij