Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne – energia z promieniowania słonecznego

Fotowoltaika

Fotowoltaika to niezwykły proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, ponieważ łączy ze sobą ekologię i ekonomię. Może ona zapewnić zwrot części lub nawet całość kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej, przy czym w żaden sposób nie działa szkodliwie na środowisko. W dobie rosnących rachunków za prąd warto zastanowić się nad wyborem tego typu odnawialnego źródła energii. Zwłaszcza że cena paneli fotowoltaicznych w przełożeniu na ich efektywność, jest bardzo korzystna.

Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem słońca to bardzo dobry pomysł. W przeciwieństwie do nieodnawialnych zasobów, które oferuje nam ziemia, światło słoneczne zawsze jest dostępne. Energia elektryczna pozyskiwana np. ze spalania węgla pochodzi z zasobów surowca, którego pokłady z każdym rokiem maleją. Przekłada się to również na cennik energii elektrycznej, który ciągle się zmienia i co roku pokazuje wyższe wartości. Panele fotowoltaiczne to korzystne rozwiązanie, ponieważ ich działanie nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nie wydają również żadnych dźwięków, a na montaż paneli fotowoltaicznych nie potrzebujemy wiele miejsca. Cena paneli fotowoltaicznych może początkowo wydawać się wysoka. Jednak biorąc pod uwagę bardzo długą ich żywotność, doskonałą wydajność i bezawaryjność, ich montaż jest bardzo opłacalny.

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem. Aby uzyskać większe napięcie i moc, ogniwa łączone są ze sobą szeregowo lub równolegle. Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.Foton, który jest najmniejszą jednostką światła, pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Zostaje on pochłonięty i wybija elektron ze swojej pozycji, tym samym zmuszając go do ruchu. Taki ruch elektronów to właśnie przepływ prądu elektrycznego.

Fotowoltaika przeżywa intensywny i dynamiczny rozwój, a z każdym rokiem na świecie przybywa instalacji fotowoltaicznych. Stała się doskonałym rozwiązaniem wzbogacania efektywności energetycznej, która skutecznie obniża koszty eksploatacji i ogranicza emisję szkodliwych substancji. Fotowoltaika gwarantuje zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii, a dzięki niej poprawa efektywności energetycznej staje się rozsądnym rozwiązaniem.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne, często nazywane panelami słonecznymi, służą do wytwarzania prądu stałego. Panele fotowoltaiczne zrobione są z krzemu, który przechwytując fotony, wprawia w ruch elektrony, co produkuje energię elektryczną. Są niezwykle uniwersalne, ponieważ dzięki nim uzyskiwana jest czysta energia, którą można spożytkować w dowolny sposób.

Warto zauważyć, że panele fotowoltaiczne muszą być połączone z inwerterem. Zmienia on prąd stały na prąd zmienny. Dzięki niemu wszystkie urządzenia w domu mogą sprawnie działać, a taka produkcja energii elektrycznej może służyć do bezpośredniego zasilania odbiorników prądu.

Panele fotowoltaiczne mogą działać również jako dwa odrębne systemy fotowoltaiczne – podłączonych do sieci On-Grid i niepodłączonych do sieci Of-Grid. On-Grid dostarcza całą wytworzoną przez siebie energię do sieci energetycznej. Natomiast system Of-Grid działa niezależnie od sieci publicznej. Te systemy fotowoltaiczne gwarantują bezpieczeństwo dostaw energii dla użytkowników i odbiorców. Pozwalają też uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz.

Montaż paneli fotowoltaicznych należy zlecić profesjonalistom. To inwestycja, która zwróci się w ciągu co najmniej kilku lat.
Panele fotowoltaiczne – cena, opłacalność, opinie, najlepsi producenci

Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich montaż

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku istnieje obecnie kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych o zróżnicowanej mocy. Efektywność i jakość tych urządzeń przekłada się oczywiście na ich cennik.

Najczęściej używane rodzaje paneli fotowoltaicznych produkowane są na bazie krzemu. Wśród nich wyróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Do użytku w przydomowych instalacjach najczęściej używa się paneli, które posiadają moc 250-300Wp.

Panele monokrystaliczne to rodzaje paneli fotowoltaicznych, które wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu. Ich sprawność jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów modułów fotowoltaicznych i wynosi od 15% do 19%. Przekłada się to na mniejszą powierzchnię potrzebną do zainstalowania takiej samej mocy innego rodzaju paneli. Te rodzaje paneli fotowoltaicznych posiadają często czarny kolor i ogniwa w kształcie okrojonego koła. Dla standardowej powierzchni 1 m x1,7m, panel monokrystaliczny może osiągać moc 280W. Cena paneli fotowoltaicznych wykonanych z tych ogniw jest najwyższą, ze względu na wysoką jakość zastosowanego półprzewodnika. Tym samym wzrasta również końcowa cena instalacji fotowoltaicznej. Najwięksi producenci paneli polikrystalicznych to potentaci z Państwa Środka jak Yingli Solar.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje!


Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są jednym z najczęściej oferowanych produktów. Ich ogniwa wytwarzane są z wielu kryształów krzemu. Ich sprawność oscyluje w granicach 14-16%. Z tego względu cena paneli fotowoltaicznych z zastosowaniem tego ogniwa jest nieco niższa. Te rodzaje paneli fotowoltaicznych są dobrym wyborem dla osób, które mają większą powierzchnię dachu. Najbardziej znani producenci paneli polikrystalicznych to Yingli Solar i Trina Solar.

Innym, nieco rzadziej używanym rodzajem paneli fotowoltaicznych są panele, których ogniwa zbudowano z krzemu amorficznego. Ich sprawność jest bardzo niska i oscyluje na poziomie 6 do 10%. Cena paneli fotowoltaicznych z ogniwem amorficznym jest najniższa spośród innych rodzajów ogniw, dlatego cennik takiej instalacji wypada korzystniej niż poprzednich. Sprawdź także inne odnawialne źródła energii.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo wygodny. Przeważnie panele fotowoltaiczne montowane są na dachu domu. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby były montowane na ziemi lub na dachu oddalonego budynku gospodarczego. W tym wypadku wystarczy zastosować przewód o odpowiednim przekroju, aby moc, jaką będzie dostarczać instalacja fotowoltaiczna do budynku, ograniczała straty do minimum.

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien najpierw zostać poprzedzony dokładną analizą poziomu możliwości zacienienia, ponieważ ma to duże znaczenie, aby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo.

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przeprowadzony tak, aby panele fotowoltaiczne były skierowane na południe. Dzięki temu przechwytują największą dawkę promieni słonecznych. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest uwzględniona na etapie budowy domu, wtedy cena instalacji może zostać obniżona. Natomiast same panele fotowoltaiczne można wspaniale wkomponować w dach jako jego nieodłączny element.

Dach skierowany na południe jest optymalnym rozwiązaniem. Jednak brak takiej możliwości nie jest ograniczeniem, ponieważ istnieją inne rozwiązania. Montaż paneli fotowoltaicznych można przeprowadzić na ogrodzeniach, płaskich dachach lub bezpośrednio na ziemi dzięki specjalnym wysięgnikom, którego wymiary można dopasować do indywidualnych potrzeb. Jedynym warunkiem musi być takie ustawienie paneli, aby nie znajdowały się w zacienionym miejscu. Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane na wysokości minimum 2 metrów, aby były maksymalnie wyeksponowane na działanie światła słonecznego.

Odnawialne źródła energii – nie tylko panele fotowoltaiczne

Pompy ciepła

Odnawialne źródła energii to takie, które odnawiają się w krótkim czasie, a ich użytkowanie nie powoduje deficytu. Należą do nich promieniowanie słoneczne, siła wiatru, opady, pływy morskie czy energia z wnętrza ziemi.

Energię pochodzącą z wnętrza ziemi i powietrza wykorzystują pompy ciepła, których na rynku znajdziemy kilka rodzajów np. powietrze-woda czy ziemia-woda.

Pompy ciepła powietrze-woda czerpią energię z powietrza i przetwarzają ją na energię potrzebną do ogrzewania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń. Pompy ciepła pracujące w systemie ziemia - woda czerpią energię z gruntu i przetwarzają ją na energię potrzebną do ogrzewania.

Pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym, zyskują na znaczeniu i popularności, co wpływa również na ich cennik. Prognozy wskazują, że wzrost zainteresowania tym odnawialnym źródłem energii wzrasta. Dzięki temu spada również cena instalacji, która zależy między innymi od rodzaju wyboru pompy, a także kolektora poziomego lub pionowego. Najbardziej znani producenci produkujący pompy ciepła to Vaillant, Viessmann, Dansfoss, Buderus i Stiebel Eltron.

Kolektory słoneczne

Zawsze porównuj oferty!

Rynek odnawialnych źródeł energii jest bardzo zróżnicowany. Ceny paneli fotowoltaicznych i innych instalacji mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

Wypełnij formularz!

Kolektory słoneczne przechwytują ciepło z promieniowania słonecznego i przekazują je czynnikowi roboczemu, którym może być woda lub roztwór glikolu, do instalacji c.w.u. Na rynku obecne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych – płaskie i próżniowe rurowe.

Kolektory słoneczne płaskie cieszą się większą popularnością, gdyż cena instalacji jest dużo niższa niż w przypadku kolektorów rurowych. Cennik poszczególnych elementów instalacji również wypada korzystnie. Kolektory płaskie posiadają mniejsza efektywność energetyczną i szybciej tracą ciepło. W kolektorze płaskim znajduje się płyta promieniowania słonecznego, która może być wykonana z miedzi, stali bądź aluminium. Płyta połączona jest rurkami miedzianymi, przez które przepływa czynnik roboczy. Odbiera on ciepło od płyty i przekazuje je do instalacji c.w.u.

Kolektory słoneczne rurowe próżniowe wykorzystują promieniowanie bezpośrednie, jak i rozproszone. Dzięki temu działają również w pochmurne dni. Kolektor słoneczny może ogrzać około 80-90% ciepłej wody użytkowej. Żeby wodę ogrzać maksymalnie, wielkość instalacji musiałaby być ogromna, a koszty instalacji nie przełożyłby się na oszczędność. Także warto zauważyć, że kolektory słoneczne nie mogą być jedynym źródłem, z którego będziemy czerpać energię cieplną.

Cena instalacji kolektorów słonecznych zależy od ich sprawności i rodzaju absorbera. Ważne są także wymiary kolektora, ponieważ od ich powierzchni czynnej zależy ilość pochłoniętej energii. Wraz z montażem 2-3 sztuk dla kolektorów płaskich i całego zestawu wchodzącego w jego skład, cena instalacji może wahać się w granicach od 8 do nawet 15 tys zł. Najpopularniejsi producenci kolektorów słonecznych to Vaillant, Galmet i Hewalex.

Montaż fotowoltaiki to najlepszy sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Opłacalność jest duża, a rozwiązanie zbiera naprawdę świetne opinie.
Panele fotowoltaiczne – cena, opłacalność, opinie, najlepsi producenci

Cena instalacji fotowoltaicznej, opłacalność paneli i dofinansowanie

Cena instalacji fotowoltaicznej i opłacalność paneli

Cena paneli fotowoltaicznych, jak również cena instalacji fotowoltaicznej, która składa się z szeregu urządzeń, nie jest niska w naszym kraju. Opłacalność paneli zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość instalacji. Im jest ona mniejsza, tym tworzenie jej jest oczywiście mniej opłacalne. Cena instalacji fotowoltaicznej, która produkuje 1kW energii, waha się w granicach 6-8 tys. zł netto. Cena instalacji fotowoltaicznej będzie również zależała od zastosowanych komponentów i miejsca instalacji. Ważna jest jeszcze jedna kwestia, jaką podają producenci. Większość z nich deklaruje, że ogniwa powinny działać 25 lat. Natomiast gwarancję, jaką udzielają to okres często 10 lat. Po zakończeniu gwarancji, kiedy panele fotowoltaiczne ulegną zniszczeniu i trzeba będzie dokonać zakupu nowych lub naprawić zepsute, wtedy opłacalność paneli diametralnie spadnie.

Jednak mimo wszystko panele fotowoltaiczne powinny pracować nieprzerwanie do 25 lat, a inwestycja w nie powinna zwrócić się już po około 6-10 latach. Panele z reguły nie wymagają wymian podzespołów, z jakimi trzeba się liczyć w przypadku innych odnawialnych źródeł energii. Z tego względu przez ten czas stajemy się niezależni od dostawców energii, mogąc cieszyć się tanią lub całkiem darmową energią.

Warto też zauważyć, że fotowoltaika bardzo dobrze radzi sobie z produkcją prądu w pochmurne dni. W Polsce mamy relatywnie dużo słońca. W tym przypadku opłacalność paneli jest niepodważalna, ponieważ średni uzysk energetyczny wynosi 950 kWh rocznie z jednego kilowata mocy ogniw. To samo dotyczy okresu zimowego. Pamiętajmy, że do produkcji energii potrzebne jest światło, a nie ciepło. Poza tym fotowoltaika pozwala magazynować nadwyżkę energii w okresie letnim, którą można odbierać właśnie w okresie zimowym.

Cena instalacji fotowoltaicznej często odstrasza klientów. Jednak markowe urządzenia najczęściej cechują się długą gwarancją, a ich żywotność może wynosić nawet 30 lat. Poza tym uruchomienie instalacji i wydatek z nią związany od razu zaczyna się zwracać w postaci niższych rachunków za energię. Poza tym opłacalność paneli widoczna jest w jeszcze jednej kwestii. Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy przeprowadzić jeden przegląd w roku, a także wykonać ich mycie wodą również raz na rok.

Jak znaleźć panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Dofinansowanie do paneli

Cena paneli fotowoltaicznych jest dosyć wysoka, ale jeśli zdecydujemy się na ich montaż, możemy liczyć na dofinansowanie. Coraz więcej Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza autorskie programy, które wspierają ekologiczne przedsięwzięcia. Dzięki temu każdy może starać się nie tylko o dofinansowanie, ale wziąć udział w programie „Prosument”.

Program „Prosument” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera zakup paneli fotowoltaicznych. Promuje on wykorzystywanie źródeł energii, które obniżają emisję dwutlenku węgla i koszty produkcji energii elektrycznej. „Prosument” to zarówno konsument i producent, ponieważ posiadając panele fotowoltaiczne, sami pozyskujemy energię, którą następnie wykorzystujemy. Program ten zapewnia wsparcie dla osób, które nie mają dostatecznych środków na ten cel. W tym przypadku można zyskać dofinansowanie do 40%, jak również otrzymać pożyczkę z oprocentowaniem wysokości 1% bez wkładu własnego na resztę kwoty. Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki i związki samorządu terytorialnego. Dzięki temu końcowa cena instalacji fotowoltaicznej może być bardzo atrakcyjna.

Jest jeszcze jedna możliwość, aby cena instalacji fotowoltaicznej była dla nas satysfakcjonująca. Można zakupić panele oraz regulatory za granicą. Wtedy cena paneli fotowoltaicznych jest mniejsza, jednak u nas nie będą one objęte gwarancją.

Jeśli zastanawiamy się, czy fotowoltaika się opłaca, weźmy pod uwagę to, że panele fotowoltaiczne nie generują kosztów związanych z eksploatacją instalacji. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa. Fotowoltaika zwraca się po około 9-10 latach, a skorzystanie z dofinansowania sprawia, że cena instalacji fotowoltaicznej jest bardzo korzystna i skraca ten okres do ok. 6-7 lat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny