Panele fotowoltaiczne - jak zacząć oszczędzać?
Systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością na świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ fotowoltaika ma naprawdę mnóstwo zalet. Panele fotowoltaiczne stają się dzięki temu popularnym źródłem energii w polskich domach. Dlaczego warto mieć własną instalację fotowoltaiczną? Jak można zaoszczędzić, decydując się na fotowoltaikę? Oto najważniejsze zalety instalacji paneli fotowoltaicznych, o których warto wiedzieć.
Zalety paneli fotowoltaicznych – zobacz, jak dzięki nim zacząć oszczędzać!
Inwestycja w fotowoltaikę to mniejsze rachunki
Jeśli chcesz zacząć oszczędzać, warto przemyśleć inwestycję w panele fotowoltaiczne. Jako że instalacja ta pozwala na wytwarzanie własnego prądu, będzie można dzięki niej zmniejszyć opłaty za korzystanie z niego na co dzień. Rachunki za energię z sieci zmaleją, co pozwoli na spore oszczędności. Zamontowane panele słoneczne umożliwią pobieranie prądu wyprodukowanego w osobistej mikroelektrowni fotowoltaicznej, a więc w ten sposób pozwolą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Mimo że instalacja fotowoltaiczna z początku wymaga nieco większego nakładu finansowego, inwestycja z czasem zacznie się zwracać. Zauważysz, że rachunki na energię znacznie spadną, a to pozwoli zasilić rodzinny budżet.
Popularność i jednocześnie opłacalność paneli fotowoltaicznych z roku na rok rośnie. Ludzie obawiają się coraz większych podwyżek cen energii elektrycznej z ogólnodostępnej sieci. W zależności od mocy falownika (przetwornika mocy, zmieniającego prąd stały na zmienny), panele fotowoltaiczne mogą wyprodukować ok. 80% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Żadne inne rozwiązania nie pozwolą tak bardzo zaoszczędzić na prądzie. Jeśli połączysz więc produkcję własnej energii z innymi zachowaniami prooszczędnymi, na pewno zredukujesz rachunki za prąd na wiele kolejnych lat.
Instalacja na lata i możliwość jej finansowania
Bardzo ważną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że można korzystać z niej bezobsługowo. Gdy panele zostaną już zamontowane, wcale nie będziesz musiał ingerować w ich pracę, ponieważ przesyłanie i produkowanie energii odbywa się automatycznie. Jeśli chodzi o dalsze oszczędzanie na panelach fotowoltaicznych, ich eksploatacja jest praktycznie bezkosztowa, a jedynym wydatkiem okazuje się ich okresowe mycie na zimę. Oczywiście warto regularnie sprawdzać stan instalacji i w przypadku jej szczególnego zanieczyszczenia przeczyścić ją np. z kurzu. Porządna instalacja fotowoltaiczna to jednak zawsze wysoka trwałość, a także przynajmniej kilkunastoletnia gwarancja jakości. Właśnie takie systemy fotowoltaiczne dostępne są między innymi w tym miejscu: https://hymon.pl/.
Jeśli chcesz zainwestować w technologię fotowoltaiczną, masz możliwość skorzystania z różnego rodzaj dofinansowań lokalnych. W ten sposób możesz zaoszczędzić na wydatku, jakim jest zakup paneli fotowoltaicznych. Osoby albo firmy inwestujące w źródła odnawialne jak najbardziej mogą starać się o pozyskanie środków na zakup fotowoltaiki. Ba, kupno i montaż paneli słonecznych można również odliczyć od podatku! Jest to zatem kolejna szansa na oszczędność związaną z zakupem instalacji.
Brak emitowania szkodliwych substancji do atmosfery
Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna otwiera różne możliwości, nie tylko związane z oszczędzaniem. Korzystając z paneli, można zadbać o środowisko naturalne. Produkując energię elektryczną, panele fotowoltaiczne nie emitują bowiem żadnych szkodliwych substancji dla zdrowia. Produkcja odbywa się zatem bezpiecznie, nie niszcząc środowiska. Mało tego, panele ani nie hałasują, ani nie zużywają wody pitnej, aby wytwarzać energię. Przydomowa instalacja nie jest więc w żaden sposób szkodliwa dla fauny i flory, bo wcale na nią nie wpływa.
Moduły fotowoltaiczne produkowane są zwykle z powszechnie występujących materiałów, które w całości ulegają recyklingowi – to ważne, gdybyś kiedyś chciał pozbyć się instalacji. W dodatku przyczyniają się również do oszczędzania wody, ponieważ wytwarzanie prądu zachodzi bez niej – w przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni. Sprawia to, że instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najczystszych źródeł energii świata. Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w fotowoltaikę, koniecznie przypomnij sobie o tym fakcie.
Oszczędzanie dzięki panelom fotowoltaicznym. Czy jest to możliwe?
Inwestycja na lata, niezależnie od ilości wyprodukowanej energii
Fotowoltaika to większa niezależność cenowa w stosunku do stale rosnących podwyżek cen energii, a także jej dystrybuowania. Wzrost cen energii elektrycznej wiąże się z krótszym czasem zwrotu za inwestycję w panele fotowoltaiczne. Patrząc na ostatnie lata ciągłych podwyżek energii elektrycznej, można zauważyć, że ceny rzeczywiście nie maleją. Co z tego, że zdecydujesz się na gwarancję ceny innej komercyjnej oferty, skoro nie otrzymasz gwarancji, że cena dystrybucji energii nagle nie wzrośnie? Instalacja fotowoltaiczna pozwala produkować tyle energii, ile potrzebują korzystający z niej domownicy. Energia wytwarzana przez panele powinna zostać najpierw wykorzystana do zasilenia podstawowych urządzeń, a dopiero później jej nadwyżka użyta musi być w pozostałych obszarach gospodarczych, żeby móc wykorzystać ją w całości (np. przeznaczyć na podgrzewanie wody).
W przypadku fotowoltaiki jej maksymalne eksploatowanie jest naprawdę korzystne. Nadwyżka, która pozostanie bez użytku, może bowiem zostać odprowadzona do sieci – tak, możesz się z niej później rozliczyć albo wykorzystać jej nadmiar. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zatem pewna, niezależnie od ilości wyprodukowanej energii. Jak widzisz, sprawia to, że dzięki fotowoltaice można stać się bardziej niezależnym. Wbrew niektórym opiniom instalacja fotowoltaiczna wcale nie jest jedynie pomocniczym źródłem zasilania, a podstawowym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej.
Niewyczerpalna energia i odporność na uszkodzenia
Na koniec warto dodać, że na poprawne działanie instalacji fotowoltaicznej wpływa mnóstwo czynników. Za sprawność paneli odpowiada orientacja na dachu i rodzaj modułów, kąt nachylenia, a także zacienienie. Martwisz się, czy będziesz mieć wystarczająco dużo słońca na dachu, aby korzystać z paneli fotowoltaicznych? Klimat w Polsce wcale nie przeszkadza czerpać energii ze słońca – panele fotowoltaiczne działają i produkują prąd nawet wtedy, gdy jest pochmurno. Oczywiście nie są wówczas tak efektywne i wydajne, jak w słoneczne dni, ale w dalszym ciągu jednak działają.
Instalacja fotowoltaiczna odporna jest na większość uszkodzeń, a także niesprzyjające warunki pogodowe (śnieg, wiatr czy deszcz). Czy panele pracują przez cały dzień? Nie, ponieważ w nocy z naturalnych przyczyn ich praca się przerywa lub znacznie słabnie. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy warto instalować fotowoltaikę w Polsce ze względu na zmienną pogodę, nie martw się. Żadnemu gospodarzowi nie zabraknie słońca, zatem panele będą dzięki niemu dostarczać do domu maksymalną energię.
artykuł sponsorowany