Panele ogrodzeniowe drewniane - ceny, opinie, zastosowanie, sposób montażu
Panele ogrodzeniowe drewniane są synonimem wysokiej trwałości, stylowego wyglądu i bezpieczeństwa, dzięki czemu doskonale sprawdzą się jako ogrodzenie każdej posesji. W tym artykule sprawdzamy, ile dokładnie kosztują i jak możemy je samodzielnie zamontować.
Jeśli szukasz firmy, która wykona ogrodzenie posesji, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Panele ogrodzeniowe drewniane – wady i zalety
Panele ogrodzeniowe drewniane są obecnie bardzo popularne, gdyż doskonale pasują do każdej stylistyki domu. Będą idealnym uzupełnieniem budynków w stylu nowoczesnym, rustykalnym, jak i romantycznym. Tego typu panele ogrodowe świetnie komponują się też z drewnianymi elementami domu, np. stolarką okienną.
Na ich korzyść przemawia wysoka trwałość. Odpowiednio przygotowany teren i rozmieszczenie słupków sprawi, że wykonany płot z paneli będzie nam służył przez wiele lat. Panele ogrodzeniowe drewniane posiadają zrywalne nakrętki, dzięki czemu stanowią świetne zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą. Śruby mocujące ze stali nierdzewnej są natomiast gwarancją stabilności paneli ogrodowych i ochrony przed zmianą ich położenia. Największą zaletą płotu z paneli jest jednak różnorodność. Na rynku znajdziemy panele ogrodzeniowe drewniane dostępne w różnych kolorach, wzorach i kształtach. Oznacza to, że możliwe staje się stworzenie nietuzinkowej aranżacji, która odmieni oblicze każdej posesji.
O tego typu ogrodzenie, jak także o płot ażurowy drewniany, trzeba jednak dbać. Konieczna będzie więc regularna konserwacja płotu z paneli. W przeciwnym razie szybko ulegnie zniszczeniu na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Może też stać się ofiarą pleśni czy grzybów.
Jakie drewno na płot z paneli?
Do wyboru mamy wiele gatunków drzew, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wiele zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Drewno wykorzystane do wykonania ogrodzenia drewnianego jest podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego najlepiej jest wybrać taki rodzaj drewna, który będzie odporny na pękanie. Wśród gatunków liściastych największą trwałością wyróżnia się drewno dębowe, najmniejszą natomiast drewno olchowe i osikowe. Nie zaleca się natomiast drewna z lipy, topoli czy brzozy, ponieważ bardzo szybko niszczeje.
Pośród gatunków iglastych dużą wytrzymałością i wysoką ceną charakteryzuje się drewno modrzewiowe. Tańsze i mniej odporne będzie natomiast drewno sosnowe lub świerkowe. Największą popularnością cieszą się jednak panele ogrodowe wykonane z sosny lub świerku. Odporne i droższe drewno modrzewiowe wykorzystuje się do produkcji słupków.
Płoty drewniane – sposób montażu
Montaż paneli ogrodzeniowych jest bardzo łatwy. Pierwszym krokiem będzie wyrównanie terenu, na którym znajdzie się ogrodzenie. Następnie możemy przejść do betonowania słupków. Kolejną czynnością będzie założenie paneli ogrodowych na słupki, wykorzystując do tego trzy rodzaje obejm. Zamontowanie paneli ogrodzeniowych drewnianych może nam zająć kilka godzin, jednak efekt wizualny płotu z paneli będzie doskonały.
Zastosowanie płotów drewnianych oraz cena za płot z paneli
Ogrodzenia z paneli drewnianych idealnie nadają się do ogrodzenia prywatnych posesji, magazynów, budynków publicznych, a nawet obiektów sportowych. Coraz częściej znajdują swoje zastosowanie jako ogrodzenie domku jednorodzinnego.
Płoty drewniane nie należą do najdroższych inwestycji. Jeśli chodzi o cenę za przęsła, to może ją porównać do zakupu ogrodzenia z siatki. Za zwykły płot ze sztachet o wysokości 120 cm i szerokości 180 cm zapłacimy jedynie 70 zł. Nie jest to dużo, gdyż ogrodzenie cynkowane mogłoby nas kosztować 400 zł/mb. Ogrodzenie murowane byłoby natomiast wydatkiem rzędu 220 zł/mb.