Panele podłogowe - ceny, rodzaje, opinie o producentach

Panele podłogowe, to doskonałe rozwiązanie, będące alternatywą dla drogiego parkietu drewnianego. Wyróżniamy kilka typów paneli podłogowych, różniące się między sobą nie tylko kolorem i wzorem, ale i również odpornością na ścieranie. Poniżej dowiemy się, na jakie typy paneli powinniśmy zwracać uwagę, a także w jaki sposób przebiega ich prawidłowy montaż.

Panele podłogowe - podstawowe informacje

Czym są panele podłogowe?

Podłogi drewniane mogą tworzyć panele podłogowe, które w całości są wyprodukowane z drewna. Jest to jednak częściej produkt drewnopochodny, składający się z trzech warstw. Zwykle po ułożeniu przypominają tradycyjny parkiet drewniany. Ceny paneli podłogowych są dużo niższe od tradycyjnego parkietu.

Panele podłogowe - podstawowe typy

Główny podział paneli drewnianych jest uzależniony od surowca, z którego zostały one wykonane. Wśród nich wymienia się:

  • Panele laminowane - wierzchnia warstwa tworzona jest przez laminat HPL, na który nałożona jest powłoka z melaminy. Zatem mamy do czynienia z dekoracyjnym papierem, odwzorowującym rys naturalnego drewna. Natomiast melamina odpowiada za ochronę papierowej warstwy. Pod spodem znajduje się płyta HDF lub MDF. Panel jest zamknięty warstwą przeciwprężną. Ta warstwa jest najczęściej wykonana z tworzywa sztucznego. Jednak zdarza się powtórne wykorzystanie papieru pokrytego powłoką z melaminy. To idealne panele podłogowe do łazienki czy kuchni.
  • Panele drewniane - wśród nich wyróżnia się panele trójwarstwowe lub dwuwarstwowe. Te pierwsze są tradycyjnymi panelami o grubości od 10 do 22 mm. Wierzchnia warstwa tworzy drewno o grubości ok. 3 mm. Natomiast panele dwuwarstwowe raczej nazywane są deskami podłogowymi. Ich wyróżnikiem jest drewniana warstwa wierzchnia o grubości nawet do 6 mm. Można zatem wnioskować, że ten produkt jest trwalszy od paneli drewnianych. W przypadku paneli trójwarstwowych głównym surowcem przeznaczonym do ich produkcji, jest drewno iglaste. Deski drewniane raczej wykonywane są na bazie drewna liściastego, w tym również drewna egzotycznego.

Panele podłogowe - klasa ścieralności

Wybierając najtrwalsze panele podłogowe, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na ich ścieralność. Klasa ścieralności paneli podłogowych informuje nas o tym, jak bardzo powierzchnia paneli jest odporna na ścieranie, a także inne uszkodzenia mechaniczne. W celu ujednolicenia klasyfikacji paneli podłogowych w oparciu o czynnik ścieralności wykonano test Tabera. Przy użyciu tarczy ściernej, sprawdzano po ilu obrotach dochodziło do naruszenia wierzchniej warstwy. Do najpopularniejszych klas ścieralności zaliczane są:

  • Klasa ścieralności 33 AC5 - panele o największej wytrzymałości na ścieranie, dlatego stosuje się je przede wszystkim w miejscach, w których są one narażone na uszkodzenia mechaniczne.
  • Klasa ścieralności 32 AC4 - również bardzo wytrzymałe podłogi drewniane i drewnopochodne, jednak nieco mniej od paneli zaliczających się do poprzedniej klasy. Nadal świetnie sprawdzą się w warunkach intensywnego użytkowania. Mowa głównie o korytarzach, holach i pomieszczeniach gospodarczych.
  • Klasa ścieralności 31 AC3 - panele świetnie sprawdzające się w pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne, pokoje dziecięce, czy też kuchnie.
  • Klasa ścieralności 23 AC3 - najniższy stopień ścieralności przyczyniający się do tego, że najbezpieczniej jest go stosować w pomieszczeniach nienarażonych na zbyt częste użytkowanie. Dlatego takie panele najlepiej sprawdzą się w przypadku sypialni.

Montaż paneli podłogowych

Układanie paneli podłogowych - przygotowanie podłoża

Zanim zdecydujemy się na układanie paneli podłogowych, w pierwszej kolejności należy zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża. W tym celu stosuje się folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm, piankę, maty pod panele lub innego rodzaju podkłady (np. podkład z korka).

Układając folię paroizolacyjną pod panele podłogowe należy pamiętać o zastosowaniu zakładki o szerokości ok. 20 cm. Kolejne pasy folii należy zabezpieczyć przy pomocy taśmy klejącej. Wtedy będziemy mieli pewność, że poszczególne pasy nie będą się poruszać podczas kolejnych prac.

Przy każdej ścianie, należy zachować 10-centymetrową zakładkę folii paroizolacyjnej. Chcąc wytłumić odgłosy pomiędzy kondygnacjami, zaleca się zastosowanie izolacji akustycznej. Taką warstwę układamy bezpośrednio na folię paroizolacyjną. Tworzyć może ją pianka poliuretanowa, warstwa filcu lub korka.

Właściwy montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych zawsze przeprowadzamy równolegle do kąta padających promieni słonecznych. Cały proces układania powinniśmy rozpocząć od lewego narożnika w pomieszczeniu. Jeżeli konkretny producent zastosował w swoich panelach tzw. pióra, będziesz musiał je usunąć. Taki zabieg dotyczy wyłącznie paneli przeznaczonych do ułożenia pierwszego rzędu. Wyrównana krawędź będzie w takim razie przylegać do ściany.

Nie zapomnij o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej, która powinna wyróżniać się szerokością od 1 do 1,5 cm. W tym celu wystarczy zastosować pociętą listewkę o wybranej przez siebie grubości. Można również zastosować specjalne kliny dystansowe. Stosuje się je przy każdej ścianie.

Są one potrzebne, ponieważ podłoga pływająca po ułożeniu, będzie narażona na działanie zmieniającej się temperatury. W takim razie może ona nieco zwiększać lub rozszerzać swoją objętość. Potocznie mówi się o tym, że podłoga „pracuje”. Brak zastosowanych szczelin dylatacyjnych może przyczynić się do wypaczenia lub nawet wygięcia niektórych paneli.

Układanie paneli podłogowych - łączenie i wykończenie

Układanie paneli podłogowych w systemie zatrzaskowym jest bardzo łatwą i przyjemną pracą. Producent takich paneli wyposażył je w specjalne zatrzaski. Wpina się je kolejno rzędami, dociskając zapięcie lekkim uderzeniem młotka. Najlepiej jest to robić przez inny kawałek drewna lub listewkę, by nie doprowadzić do uszkodzenia paneli. Panele podłogowe dociska się od strony ich krawędzi bocznej, nigdy od góry.

Montaż paneli podłogowych może sprawić nieco trudności w chwili, gdy będziemy chcieli wykończyć pomieszczenie. Rzadko kiedy udaje nam się uniknąć przycinania paneli. Najlepiej ich docinanie powinniśmy przeprowadzić przy pomocy specjalnej gilotyny dedykowanej do paneli lub tarczówki stolarskiej. Układając ostatni rząd, musimy dociąć panele podłogowe wzdłuż dłuższego boku. Natomiast zachowując naprzemienny układ kolejnych paneli, docinamy panele wszerz. Panel rozpoczynający nowy rząd nie powinien mieć mniej niż 40 cm długości.

Ostatnim etapem, jaki zawiera w sobie montaż paneli podłogowych, jest ułożenie listew przypodłogowych. Mają one na celu estetyczne przykrycie szczelin dylatacyjnych. Do wyboru mamy między innymi listwy montowane na klej lub zatrzask.

Panele na ogrzewanie podłogowe

Czy można stosować panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, instalatorzy jako okładzinę zalecają zastosowanie płytek ceramicznych lub gresu. Wtedy pojawia się pytanie, czy panele na ogrzewanie podłogowe będą miały rację bytu. Jak wiadomo naturalne drewno, jest bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Właśnie w tym celu stosuje się szczeliny dylatacyjne, które uwzględniają rozprężanie oraz zwężanie paneli pod wpływem wzrostu i spadku temperatury. W przypadku instalacji grzewczej, zwanej potocznie podłogówką, można zastosować panele drewniane. Jednak należy pamiętać o montażu tylko wybranych modeli.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe powinniśmy zastosować?

Panele na ogrzewanie podłogowe muszą charakteryzować się określonymi właściwościami. Przy ich wyborze należy sugerować się oznaczeniami producentów. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się panele o klasie użyteczności 31-32. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę również na klasę ścieralności. W tym przypadku wskaźnik musi wyróżniać się symbolami AC3-AC4.

Układanie paneli podłogowych można stosować głównie przy wodnym ogrzewaniu podłogowym. Zdecydowanie trudniej jest dopasować panele do ogrzewania elektrycznego. Wynika to z szybkości nagrzewania się podłogi. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że okładzina nie poradzi sobie z natychmiastowymi skokami temperatury. Przez co panele gorszej jakości będą narażone nawet na uszkodzenia w postaci pęknięć.

Panele podłogowe - najpopularniejsi producenci

Wiedząc już jak położyć panele podłogowe, możemy przejść do kolejnego zagadnienia. Zapoznanie się z najpopularniejszymi i zarazem polecanymi producentami, pozwala nam na wybranie najlepszej okładziny.

Panele Kronopol

Panele Kronopol są jednymi z wielu produktów oferowanych przez szwajcarskiego producenta SWISS KRONO sp. z o.o.. Obecnie jest to jedna z największych firm zajmujących się tworzeniem produktów drewnopochodnych. Marka swoją przygodę rozpoczęła od produktów wchodzących w skład branży meblarskiej. Dopiero 4 lata później, czyli w 1998 roku, w ofercie pojawiły się panele.

Obecnie wśród kolekcji paneli, wymienić możemy:

  • Panele Aurum - Dąb Opera Sound, Dąb Lavenda Aroma, Dąb miętowy Aroma, Wiąz Wersal Vision, Dąb Fado Sound, Dąb Piano Sound, Orzech Barley Aroma, Jesion Lilia Aroma
  • Panele Platinium - Orzech Indyjski Marine, Dąb Shizar Route Des Vins, Dąb Karaibski Marine, Dąb Malbec Route Des Vins
  • Panele Ferrum - Dąb Saloniki Delta, Dąb Koryna Sigma, Wiąz Korfu Omega, Dąb Andromeda Sigma, Pinia Fefalońska Omega, Dąb Ofelia Sigma, Wiąz Hektor Kappa, Dąb Sparta Delta
  • Panele Room - Orzech Burgundia, Wiąz Anafi Olimp, Dąb Merida Ground, Dąb Renoir Artist, Orzech Wiktoria Mild, Wiąz Hiacynt Kronos, Jesion Toledo Ground, Dąb Matejko Artist

Panele Classen

Podłogi drewniane oraz drewnopochodne, to również domena marki Classen. Firma zajmuje się zarówno produkcją paneli, drzwi, frontów meblowych oraz mebli kuchennych. Producent swoją działalność rozpoczął w Niemczech, a dokładniej w miejscowości Kaiseresesch. Natomiast w 1990 marka rozpoczęła swoją działalność również na terenie Polski. Od 2005 roku, mamy do czynienia z produkcją w Zwonowicach, miejscowości położonej nieopodal Rybnika.

Obecnie marka Classen proponuje trzy rodzaje kolekcji paneli podłogowych:

  • Prestige - Garden 4V, Extreme 4V, Freedom 4V, Discovery 4V, Impression 4V, Visiogrande, Master 4V
  • Comfort - Villa 4V, Loft Artisan, Loft Cerama, Adventure 4V, Galaxy 4V
  • Standard - Life, City, Joy

Panele Weninger

W porównaniu do poprzednich producentów firma Wninger jest stosunkowo młoda. Swoją działalność rozpoczęła w 2005 roku. Obecnie przedsiębiorstwo posiada swoją główną siedzibę w Wodzisławiu Śląskim. Głównym produktem oferowanym przez markę są panele podłogowe. Ich produkcja odbywa się w krajach Zachodniej Europy. Jest to dowód na najwyższą jakość wyrobu paneli.

Firma posiada szeroką gamę kolekcji paneli podłogowych. Do nich zaliczają się panele linii:

  • De Lux - Dąb Sycylia, Dąb Toledo, Dąb Kanadyjski, Dąb Fremont, Dąb Baleary, Dąb Oslo, Dąb Palermo, Dąb Arktyczny, Dąb Malaga
  • Ambiance - Dąb Pirenejski, Dąb Naturalny, Dąb Congo, Dąb Skandynawski, Dąb Capri, Makalu, Lima, Świerk Orlando, Ceylon, Dąb Norweski
  • Natural Gloss - Doussie, Dąb Trawiasty, Orzech stary, Dab Bielony
  • Natural - Orzech ciemny
  • Premium - Dąb Palermo, Dąb Burbon, Dąb Boston, Dąb Vienna, Dąb Milano, Dąb Bawarski
  • Smart - Dąb Barry, Dąb Orisa, Dąb Georgia, Dąb Belluno, Dąv Flamandzki, Dąb Kataloński, Dąb Georgia Red, Pine Grizzly, Dąb Villach, Dąb Orisa Soft, Dąb Ason, Dąb Polarny
  • Linea + - Orzech Włoski, Dąb Master, Dab Tyrolski, Dąb Kanadyjski, Dąb Torino, Dab Denver, Dąb Napoli, Dąb Paco, Dąb Royal

Panele OBI

Firma OBI jest znana nie tylko ze sprzedaży produktów budowlanych oraz materiałów wykończeniowych najpopularniejszych marek. Sama również pełni rolę producenta. Można się o tym przekonać, przeglądając oferowane przez sklep, autorskie panele drewniane: Dąb Rockford, Cabana Driftwood, Dąb Rejkjavik, Dąb Monument, Listone, Dąb Khaki, Samba Fineline, Dąb Flint, Craft Biały, Jesion Rivendale, Art Works, Dąb Main, Toscana Dlair, Crosstown Trafic, Dąb Celtycki, Travertin,Fresco, Dąb Seagerau jasny, Dąb Seagerau, Sosna, Dąb Nostalgia, Pedra Grey, Orzech Springfield, Wiąz, Dąb Klepka, Dab Grenlandzki, Dab Jasny Deska, Sliverside Driftwood, Dąb Górski, Akacja

Ceny paneli podłogowych

Ceny paneli podłogowych kształtują się w następujący sposób:

  • Ceny paneli podłogowych firmy OBI - Dąb Rockford - grubość 7 mm - 25,99 zł/m2
  • Ceny paneli podłogowych firmy OBI - Dąb Monument-  grubość 8 mm - 29,98 zł/m2
  • Ceny paneli podłogowych SWISS KRONO - Wiąz Amaranta - grubość 8 mm - 29,99 zł/m2
  • Ceny paneli podłogowych SWISS KRONO - Dąb Kamil - grubość 10 mm - 64,99 zł/m2
  • Ceny paneli podłogowych Wild-Wood - Dąb Cynamon - grubość 12 mm - 59,99 zł/m2
  • Ceny paneli podłogowych Classen Extreme 4V, Dąb Alpes - grubość 12 mm - 98,74 zł/m2
  • Ceny paneli podłogowych SWISS KRONO - Dąb Chilout - grubość 12 mm - 69,98 zł/m2
  • Ceny paneli podłogowych SWISS KRONO - Dąb Silezja - grubość 10 mm - 39,99 zł/m2
  • Cena paneli podłogowych firmy OBI - Dąb Khaki - grubość 7 mm - 34,99 zł/m2
  • Cena w sklepie Castorama - Panel Podłogowy Weninger Natural Orzech Połysk - 69,98 zł/m2
  • Cena w sklepie Castorama - Panel Podłogowy Colours Aspen Dąb Szary - 99,98 zł/m2
  • Białe panele podłogowe - Weninger, Dąb Arktyczny- 74,98 zł/m2
  • Białe panele podłogowe - Dąb Vega AC4 Biały - 19,96 zł/m2
  • Cena podłogi drewniane - Deska podłogowa Dąb, trójwarstwowa, wymiary - 10x207x1092 mm - 64,90 zł/m2
  • Cena podłogi drewniane - Deska Advance, Dąb 1L, Cream Biała Szczotka Microfaza Family, wymiary - 14x130x1092 mm - 149,00 zł/m2
  • Cena podłogi drewniane - Deska podłogowa Merbau, wymiary - 10x60x300 mm - 119,00 zł/m2

Panele podłogowe - podsumowanie

Panele podłogowe są świetną alternatywą dla podłóg drewnianych, które są znacznie droższe. Wybierając wysoką jakość paneli, zyskujemy gwarancję wieloletniej trwałości oraz doskonałej odporności na ścieranie. Po zapoznaniu się z powyższą instrukcją - jak położyć panele podłogowe, nie powinniśmy mieć problemu z samodzielnym montażem okładziny. Zawsze układanie paneli możemy zlecić doświadczonej ekipie, która zrobi to szybko, przy okazji nie wykazując strat w materiale. Idealnie dobrane panele podłogowe wyśmienicie wkomponują się w każde wnętrze. Zarówno tradycyjne, jak i również nastawione na nowoczesne wyposażenie.

Panele podłogowe to jedne z najpopularniejszych materiałów, które wykorzystujemy do wykończenia powierzchni podłogowych. Dobrze dobrany panel potrafi podkreślić elegancki charakter pomieszczenia. Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się panele podłogowe, które imitują wygląd naturalnego drewna (np. dąb). W ofercie sprzedaży znajduje się coraz więcej produktów (np. dąb celtycki, dąb exclusive, dąb naturalny), które do złudzenia przypominają produkty z drewna rodzimego. Tego rodzaju panele podłogowe nadają się do zastosowania w niemal wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych.

Wybierając panele podłogowe warto zwrócić także uwagę na parametry techniczne. Najważniejszym z nich będzie klasa ścieralności, która determinuje wytrzymałość podłogi. Panele podłogowe (np. dąb celtycki, dąb exclusive czy dąb naturalny) dzielimy na pięć klas, oznaczonych symbolem A. Im wyższa cyfra następująca po literze A, tym większa odporność paneli na ścieranie. Największą popularnością cieszy się klasa ścieralności A2, A3. Panele z tych klas nadają się do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Klasa ścieralności A3 jest dedykowana do często użytkowanych salonów i korytarzy. Panele klasy A4 i A5 są już na tyle odporne, że mogą być z powodzeniem stosowane w biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej.

Dużą zaletą paneli podłogowych jest atrakcyjna cena zakupu. Produkty typu dąb celtycki, dąb exclusive czy dąb naturalny będą znacznie tańsze, niż nawierzchnie z prawdziwego drewna rodzimego. Co więcej, panel jest bardzo łatwy w montażu. Do prac nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów, a przydatne elementy wykończeniowe i akcesoria sprawiają, że prace możemy wykonać samodzielnie. Poszczególne elementy paneli łączy się ze sobą na pióro i wpust. Cała podłoga nie wymaga zastosowania specjalistycznych, skomplikowanych technik montażowych. Wystarczy wyrównać i oczyścić podłoże, ułożyć podkład, a następnie panele podłogowe i dodatkowe akcesoria (np. listwy przypodłogowe).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat paneli podłogowych, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz w nim porady dotyczące montażu paneli, klasy ścieralności, a także wyboru najlepszych produktów (np. paneli imitujących dąb lub Inne drewno rodzime). Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.