Panele fotowoltaiczne – przyszłość energetyki?

Jakich czas temu siłę promieniowania słonecznego wykorzystywano wyłącznie do podgrzewania wody, czyli do ogrzewania. Popularne solary montowane na dachach pozwalały na zaoszczędzenie materiałów opałowych. Obecnie upowszechniają się instalacja fotowoltaiczne, czyli takie, które pozwalają „przetworzyć” energię słoneczną na energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne są w stanie działać przez cały rok. Pod wpływem światła wytwarzają energię elektryczną, która jest magazynowana w akumulatorach lub oddawana do sieci. Dobrze wykonane instalacje fotowoltaiczne teoretycznie powinny pokrywać zapotrzebowanie na prąd całego domu, czasami nawet powstaje nadwyżka, którą można sprzedać dostawcom prądu. Technologia prężnie się rozwija i coraz więcej osób decyduje się na montaż ogniw fotowoltaicznych. Wszystko wskazuje na to, że w dobie szukania odnawialnych źródeł energii, baterie fotowoltaiczne i instalacje tego typu zaczną dominować na rynku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Obecnie na rynku możesz kupić dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są stworzone z monokryształu skierowanego w jednym kierunku. Obecnie ich sprawność jest najwyższa, ale nie oznacza to, że właśnie one sprawdzają się najlepiej. Ceny ogniw fotowoltaicznych monokrystalicznych są bardzo wysokie, ponieważ koszty produkcji osiągają zawrotne sumy.

Na dodatek na naszej szerokości geograficznej o wiele lepiej sprawdzają się ogniwa polikrystaliczne. Są może mniej sprawne i istnieje ryzyko, że będą się zużywać szybciej, jednak warto mieć na uwadze to, że przy typowym dla Polski naświetleniu słonecznym są po prostu najbardziej efektywne. Panele fotowoltaiczne działają najlepiej przy umiarkowanej temperaturze. W czasie upałów wcale nie są bardziej efektywne niż w czasie kiepskiej pogody. A ogniwa polikrystaliczne dobrze się sprawdzają nawet przy niewielkim zachmurzeniu. To sprawia, że stają się o wiele bardziej wydajne, niż monokryształy, które potrzebują lepszej pogody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o panelach fotowoltaicznych?

Ceny ogniw fotowoltaicznych – czy inwestycja się opłaca?

W Polsce najbardziej popularnym pośrednikiem, specjalizującym się w sprzedaży, planowaniu, przeliczaniu i doborze instalacji fotowoltaicznych jest Soleko Polska. Firma sprzedaje produkty wielu europejskich marek. Dobiera także wielkość i rodzaj ogniw słonecznych do indywidualnych potrzeb klientów, wielkości budynku, kierunku i usytuowania dachu i tym podobne.

Cena paneli energetycznych fotowoltaicznych wszystkich marek jest mniej więcej podobna. Zależy od mocy urządzenia i waha się w granicach od 16 do 32 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć także montaż instalacji fotowoltaicznej a także często wykonanie projektu. Zakup ogniw słonecznych jest więc tylko częścią całej inwestycji. Cena jest porównywalna do kosztów pompy ciepła.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje!


Nie ulega wątpliwości, że to duży wydatek, zwłaszcza że sprawność ogniw słonecznych maleje wraz z upływem czasu. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że ceny energii elektrycznej są coraz wyższe. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna sprawia, że w najlepszych miesiącach rachunki za prąd będą zerowe, w mniej przyjaznych (na przykład w czasie ciągłych opadów) mogą wynosić około 20-30 zł za kilka miesięcy.

Panele słoneczne czy też panele fotowoltaiczne i cena paneli energetycznych na dom jednorodzinny oraz ich zastosowanie
Panele słoneczne - rodzaje, ceny, opinie, potencjalne zyski i zwrot

W domach wyposażonych w systemy inteligentne, płyty elektryczne, często także elektryczne ogrzewanie rachunki potrafią wynosić nawet 200-230 zł za miesiąc. Jest to więc dość duża oszczędność, ale trochę potrwa, zanim instalacja się zwróci. Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaika będzie coraz tańsza, a wtedy instalacja może być o wiele bardziej opłacalna. Na dodatek, jak wskazuje Soleko Polska, panele są coraz bardziej sprawne i coraz lepiej wiemy, jak je montować, by były najbardziej efektywne. Instalacja fotowoltaiki jest więc z pewnością godna rozważenia. Warto także, przed podjęciem decyzji, sprawdzić cennik zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych.

Kolektory słoneczne, czyli inne zastosowanie dla promieniowania słonecznego

Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem ekologicznym jest zamontowanie kolektorów słonecznych. Powszechne solary są wykorzystywane do ogrzania wody użytkowej, zarówno tej do mycia, jak i idącej na grzejniki. Pozwala na ograniczenie wydatków na ogrzewanie – właściciele domków jednorodzinnych zauważą o wiele mniejsze zużycie paliwa czy energii elektrycznej, jeśli latem podgrzewali wodę bojlerem elektrycznym.

Zalety paneli solarnych są oczywiste. Instalacja nie jest już szczególnie droga, można zamontować ją nie tylko na dachu, chociaż tam jest najbardziej efektywna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest to rozwiązanie wyłącznie sezonowe. Woda nagrzewa się wyłącznie w czasie ciepłych dni, kiedy promieniowanie słoneczne jest silne. Nawet latem często zdarzają się dni pochmurne i deszczowe, dlatego inwestycja nie zwróci się zbyt szybko.

Ceny paneli solarnych. Zwrot inwestycji

Panele słoneczne, czyli służące do ogrzewania wody, są nieco tańsze niż panele fotowoltaiczne. Są bardziej upowszechnione, koszt ich wyprodukowania nie jest wysoki. Dlatego teoretycznie powinny zwracać się szybko. Niestety tak nie jest.

Wszystko zależy oczywiście od tego, czy uda się całkowicie ograniczyć ogrzewanie w domu. To jest bardzo chwiejne, bowiem pogoda latem w Polsce często bywa kapryśna. Na dodatek instalacja nie funkcjonuje cały rok. Oczywiście poziom zwrotu jest także uzależniony od sposobu ogrzewania domu. Jeśli są zamontowane piece elektryczne i termą elektryczną ogrzewamy wodę, solary szybko się zwrócą. Jednak w przypadku pieców na ekogroszek czy miał różnica jest niewielka, co sprawia, że instalacja zwraca się kilkanaście lat. Warto ją jednak rozważyć – jest to rozwiązanie ekologiczne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Solary czy fotowoltaika?

Obie instalacje najczęściej umieszcza się na dachu, więc często trzeba wybrać jedno rozwiązanie. Cóż, oba mają swoje wady i zalety. Fotowoltaika jest znacznie droższa – ceny paneli energetycznych są około 2 razy droższe niż paneli solarnych. Jednakże może być o wiele bardziej opłacalna.

Energii cieplnej nie da się w żaden sposób skumulować. Można co prawda wykorzystać ją do ogrzewania basenu, ale najczęściej po prostu przepada. W końcu latem instalacja produkuje najwięcej ciepła, a wtedy nie potrzebujemy ogrzewania domu i wykorzystujemy wyłącznie ciepłą wodę do mycia. Instalacja fotowoltaiczna może mieć dodatkowe magazyny energii, akumulatory i baterie fotowoltaiczne dobrze się sprawdzają. Nadmiar wyprodukowanego prądu można sprzedać dostawcom energii elektrycznej, co znacznie przyspiesza zwrot inwestycji. Na dodatek instalacja działa cały rok, a zimą jest najefektywniejsza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny