Papa bitumiczna termozgrzewalna - ceny, opinie, zalety i wady
Mimo że papa na dachu kojarzona jest z materiałem starym, to nie w każdym przypadku tak jest. Nowoczesne papy termozgrzewalne to materiały, które wyróżniają się nie tylko lepszą trwałością, ale i wytrzymałością w porównaniu do tradycyjnych pap.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej otrzymasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Papa termozgrzewalna - zalety
Warstwę zewnętrzną papy termozgrzewalnej tworzy powierzchnia pokryta posypką mineralną lub drobnym piaskiem. Występuje ona w rozmaitej palecie kolorystycznej, dzięki czemu łatwo będzie dopasować kolor do barwy pokrycia dachowego. Tuż pod warstwą zewnętrzną znajduje się wodoszczelna mieszanka bitumiczna, zadaniem której jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznej części dachu przed niekorzystnym działaniem wody. Dzięki temu pokrycie dachowe jest bardzo szczelne i nie niesie ze sobą konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Więcej o papie termozgrzewalnej przeczytasz w tym artykule.
Kolejną warstwę papy tworzy materiał wzmacniający (osnowa), który jest odpowiedzialny za wytrzymałość i trwałość papy. Obecności osnowy przekłada się na stabilne i bezpieczne pokrycie dachowe, któremu nie straszne będą niekorzystne warunki atmosferyczne. Papa termozgrzewalna ponadto jest odporna na zgniatanie, rozciąganie, czy zarysowania.
Pod materiałem wzmacniającym umieszczona jest kolejna warstwa mieszanki bitumicznej, która zapewnia dodatkową szczelność pokrycia dachowego. Pod warstwą papy termozgrzewalnej znajduje się folia poliolefinowa zapobiegająca sklejaniu się papy i zachowująca jej naturalne właściwości przez długi okres czasu.
Papa termozgrzewalna i jej wady
Jednym z mankamentów papy termozgrzewalnej jest brak przepuszczania pary wodnej, które w konsekwencji może przełożyć się na powstanie pleśni lub grzybów na sufitach. Sama wilgoć może odbić się negatywnie na zdrowiu domowników. Wówczas, zmuszeni będą zintensyfikować proces ogrzewania domu, aby zwalczyć powstałą wilgoć. Większe ogrzewanie przełoży się z kolei na większe koszty ogrzewania. Przeczytaj także nasz artykuł: Jaka papa na dach? Porady eksperta.
Papa bitumiczna - jaka jest jej cena?
Z racji funkcjonalności, papa termozgrzewalna dzieli się na papę podkładową i wierzchniego krycia. Zewnętrza strona papy podkładowej jest wypełniona piaskiem, zaś papa wierzchniego krycia jest wykończona rozmaitymi posypkami, bazaltową lub mineralną. Posypki występują w różnych kolorach co sprawia, że są trwałe, funkcjonalne, ale i doskonale komponują się na tle pokrycia dachowego.
Na półkach sklepów lub marketów budowlanych występuje papa bitumiczna o rozmaitych rozmiarach. Szeroki asortyment z pewnością umożliwi wybór odpowiedniego produktu uszytego na miarę naszych indywidualnych oczekiwań. Więcej porad i informacji o papie na dach zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Za papę PYE PV250 S52 przeznaczoną do wierzchniego krycia dachu zapłacić będziemy musieli 10,5 zł/m2, zaś papa termozgrzewalna Czarna Mamba Max PYE PV250 S52H dedykowana na remont dachu kosztować nas będzie 11,4 zł/ m2. Sklepowe półki wypełnia także papa bitumiczna podkładowa Biutop 35 (V60 S35) produkowana na potrzeby hydroizolacji fundamentów i posadzek. I choć kosztuje mniej niż papa Bicutop 200, to w mniemaniu klientów na jej niekorzyść przemawiają słabsze parametry.
Inną alternatywą papy termozgrzewalnej podkładowej jest Villas Standard P-PYE PV250 S40, która sprawdzi się podczas remontu każdego rodzaju dachu. Za m2 produktu zapłacimy 9,20 zł.