Nowoczesne papy na dach - co trzeba wiedzieć?

Papa bitumiczna termozgrzewalna na dach to tradycyjny materiał budowlany, który chętnie montujemy na szczytach wielu budynków. Papa znajdująca się na dachu może przetrwać w dobrym stanie nawet przez kilkanaście lat. Skutecznie chroni budynek przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych i tworzy trwałą barierę ochronną.

Papa na dach to lekkie pokrycia dachowe, które nie obciąża konstrukcji nośnej budynku. To kolejna zaleta, która zwiększa popularność tego rozwiązania. Papa na dach może posiadać nowoczesną powłokę dekoracyjną. Co prawda nie wygląda tak efektownie jak montowane na dachach dachówki ceramiczne. Jednak jej zakup i montaż nie wiąże się z tak dużym wydatkiem, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na wykończenie budynku (np. na instalacje elektryczne). Dachówki ceramiczne są bowiem znacznie cięższe, a ich zastosowanie wymaga wybudowania masywniejszej, znacznie kosztowniejszej więźby. Obciążeniem dla budżetu inwestora będą także same dachówki ceramiczne i akcesoria montażowe, które są kilkukrotnie droższe od najlepszej jakości papy.

Na dachach pokrytych papą możemy montować okna dachowe. Wybór kształtu dachu i jego wielkości może być całkowicie dowolny. Okna dachowe i pokrycie dachu wykonane z papy dają szerokie możliwości zastosowania. Jednak warto podkreślić, że pokrycia dachowe z papy najlepiej sprawdzają się na dachach płaskich. Papa nie jest zbyt często stosowana na dachach skośnych o kącie nachylenia przekraczającym 20 0. Wiąże się to z ryzykiem spływania rozgrzanej przez słońce masy asfaltowej. Dlatego na dachach skośnych papa najczęściej stanowi jedynie podkład pod gonty bitumiczne. Tak wykonane pokrycia dachowe świetnie sprawdzają się na dachach wielospadowych, wyposażonych w okna dachowe bądź lukarny.

Jeśli interesuje Cię papa na dach, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wykonać pokrycie dachu, wskażemy możliwości zastosowania papy, określimy orientacyjne ceny materiałów budowlanych w Polsce, a także ustalimy w jaki sposób wybrać poszycie dachowe. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.